Týden s hudbou
Co přinese tento týden
Praha
V pondělí 14. srpna vychází nové číslo Týdeníku Rozhlas, které mimo jiné přináší velký rozhovor s Kateřinou Javůrkovou, nositelkou letošní ceny Classic Award jako talent roku, loňskou držitelkou druhé ceny v prestižní soutěži ARD, kdy první cena nebyla udělena, vítězkou Mezinárodní soutěže Pražské jaro, členkou České filharmonie či Belfiato Quintetu, sólistkou, ale také autorkou vyhlášených dortů a jiných sladkých dobrot. Rozhovor začíná její vzpomínkou na dirigenta Jiřího Bělohlávka, který pro ni hodně znamenal.
V pátek 18. srpna se v Divadle Broadway uskuteční společné baletní gala souboru Kasai Dancing Company z japonské Toyamy a souboru Taneční konzervatoře hl. m. Prahy. Večer je rozdělen do tří částí, první, nazvaná Taneční variace 2017, obsahuje autorskou tvorbu Kasai Dancing Company od drobných etud až po větší taneční kompozice, vykreslující lidské prožitky zprostředkované specifickou japonskou estetikou. Ve druhé části večera se představí členové Bohemia Baletu v ukázkách klasického i současného tance, třetí část je opět věnována tvorbě Kasai Dancing Company a to pod názvem Tance v ozvěnách. Taneční kompozice vycházejí z tradičních japonských slavností, jež originálním způsobem odrážejí jednotlivá roční období. Z baletního gala přineseme recenzi.

Regiony
Osmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk pokračuje v pondělí 14. srpna kinokoncertem – Koncert z Paříže. Mimořádný koncert se každoročně koná jako předehra slavnostního ohňostroje k výročí pádu Bastily 14. července. V roce 2014 zazněla na téma Vojna a mír pro 600 tisíc diváků před Eiffelovou věží díla Berlioze, Čajkovského, Verdiho, Gounoda a Donizettiho jako připomínka stého výročí vypuknutí první světové války. Na koncertě zahrálo dvě stě dvacet hudebníků spolu s Natalií Dessay, Annou Netrebko, Olgou Peretyatko, Elīnou Garančou, Piotrem Beczałou a dalšími. Na středu 16. srpna je naplánován koncert Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma. Orchestr se na festivalu představí se swingovými skladbami, hosty budou černošská zpěvačka Betty Samper a česká zpěvačka a muzikálová herečka Dasha. Páteční festivalový večer nabídne symfonický program – Saint-Saënsův První violoncellový koncert s německým sólistou Troelsem Svanem a díla Mozarta, Kodályho a Brahmse. Orchestr Filharmonie Brno povede dirigent Bijan Khadem-Missagh.
Divadelní profesionálové budou tento týden od pondělí do pátku v Malém divadle v Liberci zasvěcovat zájemce do herectví, tance a zpěvu. Účastníci na závěr pětidenního semináře vystoupí veřejně v divadle. Seminář nazvaný Ochutnejte divadlo se před zahájením divadelní sezony koná v Liberci potřetí a zájem o něj roste. Loni ho absolvovalo třináct lidí, letos jich je přihlášených přes čtyřicet. Hereckou dílnu povede dvojice herců libereckého divadla Jana Hejret Vojtková a Jan Jedlinský, taneční lekce baletka Šárka Brodaczová a hodiny zaměřené na rytmiku a zpěv Stáňa Šinkovská. Představení před publikem bude v Malém divadle v pátek.

Jubilejní pátý ročník letního festivalu a kurzů Třeboňská letní setkávání se uskuteční od 15. do 20. srpna 2017. Zahrnuje koncerty a hudební semináře v oborech hra na hoboj, violoncello, kytaru a akordeon. V úterý 15. srpna se v sále Základní umělecké školy koná slavnostní zahájení, na kterém se představí laureáti loňských kurzů v čele s akordeonistkou Markétou Laštovičkovou. Ve čtvrtek 17. srpna vystoupí ve Společenském sále v Lázních Aurora houslista Václav Hudeček. V pátek 18. srpna se na Velkém nádvoří zámku Třeboň koná koncert účastníků kurzů, v sobotu 19. srpna se ve Schwarzenberské hrobce uskuteční koncert lektorů i s kurzisty. A na neděli 20. srpna je do sálu Základní umělecké školy naplánován závěrečný koncert s vyhlášením laureátů kurzů.
Další koncert festivalu Za poklady Broumovska se bude tentokrát konat v sobotu 19. srpna v kostele svatých Jiří a Martina v Martínkovicích. V podání mezzosopranistky Evy Garajové a souboru Zemlinsky Quartet zazní Myslivečkův Smyčcový kvartet, Janáčkovo Mládí, Respighiho Il tramonto a Tři žalmy Sylvie Bodorové.
V sobotu 19. srpna 2017 se v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu odehraje závěrečný koncert letošního ročníku letního festivalu Hudební léto Kuks. Vedle skladeb Telemanna, Bacha, Corelliho a dalších zazní ve světové premiéře skladba Juraje Filase v podání Marka Zvolánka (trubka) a Pavla Svobody (varhany).

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí
Houslista Pavel Šporcl na konci července natočil s Královskou liverpoolskou filharmonií své první vánoční album. Nahrávku písní a koled pod taktovkou Sebastiana Langa-Lessinga ozdobí hlasy chlapeckého sboru Boni Pueri.
Ve věku sedmdesáti let zemřel slovenský hudebník Marián Varga. Podle dostupných informací měl delší dobu zdravotní problémy. Sedmdesátiny oslavil v lednu, na pódiu se objevil naposledy v dubnu. Marián Varga stál v čele legendární československé rockové skupiny Collegium Musicum, již odborníci označují za nejvýznamnější soubor svého typu na území bývalého východního bloku. Zprávu o úmrtí Mariána Vargy jsme publikovali zde, před časem při příležitosti jeho sedmdesátých narozenin jsme přinesli profilový článek, který naleznete zde.

Šestnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který se uskuteční v termínu od 15. září do 12. listopadu, předznamenal tento týden tradiční letní prolog. V pátek 11. srpna vystoupil v jihovýchodním Sasku pod hradem Oybin houslista Jiří Vodička za doprovodu Českého komorního orchestru. Program koncertu nabídl díla Suka, Mozarta, Saint-Saënse, Dvořáka a Sarasateho. Recenzi koncertu jsme přinesli zde. Na začátku léta jste v rámci rubriky Zeptejte se sami zpovídali ředitele festivalu Martina Prokeše, vaše otázky a jeho odpovědi na ně naleznete zde.
Ve dvojím víkendovém provedení se s mozartovským matiné představil na Salcburském festivalu dirigent Václav Luks. Tamní Mozarteumorchester pod jeho vedením provedl Divertimento F dur, baletní hudbu z opery Idomeneo a Symfonii C dur “Jupiter”. Náš recenzent informoval zde.

Praha
Závěrečný koncert Letních slavností staré hudby s názvem Slavnost pro krále Slunce ve Dvořákově síni pražského Rudolfina představil v pondělí operní árie a suity z baletů pro Ludvíka XIV. od Andrého Campry, Jeana-Baptisty Lullyho a Andrého Cardinala Destouchese. Orchestr Collegium Marianum zahrál na kopie nástrojů ze slavného dvorního orchestru, takzvaných „Dvaceti čtyř králových houslí“ (Les Vingt-quatre Violons du roi), který zažil největší slávu právě za vlády Ludvíka XIV. Výběr árií přednesla belgická sopranistka Jodie Devos za doprovodu rezidenčního souboru Collegium Marianum pod vedením francouzského koncertního mistra Patricka Cohën-Akenina. Recenzi jsme přinesli zde.
Na domě v Rozvodově ulici 36 v Praze 4, sídle spolku Československý exil, byla v úterý večer odhalena pamětní deska skladateli Jaromíru Weinbergerovi. Pražský rodák se proslavil především jako autor opery Švanda dudák, která byla po úspěchu v Evropě v roce 1931 uvedena i v Metropolitní opeře v New Yorku. Weinberger zemřel přesně před padesáti lety 8. srpna 1967 v exilu v USA, kam odešel před okupací Československé republiky nacistickými vojsky. Osobnost Jaromíra Weinbergera jsme připomněli zevrubnou profilovou studií, kterou najdete zde.

V barokním kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze zazněly v úterý místo varhan flašinety pouličních umělců. Zvuky hracích strojků zahájily čtvrtý ročník mezinárodního festivalu flašinetářů s názvem Flašinet žije!, který odpoledne pokračoval na Kampě a večer v Českém muzeu hudby. Na jednodenním festivalu se potkali flašinetáři z Čech, Polska, Německa, Rakouska, Slovenska a Švýcarska.
Regiony
Od 9. do 13. srpna se na otáčivé jeviště v Českém Krumlově vrátila Heřmanova Rusalka Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Z páteční reprízy jsme přinesli recenzi zde, v hlavních rolích recenzovaného představení se představili Maria Kobielska (Rusalka), Aleš Briscein (Princ), Jolana Fogašová (Ježibaba / Cizí kněžna) a Štefan Kocán (Vodník).

Pětadvacet flašinetářů ze šesti zemí zamířilo o víkendu na své setkání v Pekařově na Šumpersku. Atmosféru doby z přelomu devatenáctého a dvacátého století navodili flašinetáři na svých nástrojích nejen v samotné osadě, ale také ve Velkých Losinách, Hanušovicích a v Rapotíně. Právě Pekařov má k flašinetům mimořádný vztah, v osadě se totiž tyto nástroje vyráběly před druhou světovou válkou.
V neděli začal festival Litomyšlské dny barokní tradice. Spojuje duchovní a kulturní odkaz období baroka. Pořadatelé, jimiž jsou Římskokatolická farnost Litomyšl spolu s Městskou galerií a Centrem pro restaurování a památkovou péči, připravili pro návštěvníky koncerty, bohoslužby, procesí, divadlo a přednášku. Festival zahájila slavnostní mše v piaristickém kostele Nalezení svatého Kříže. O hudební složku se postaral sbor Krkonošské Collegium Musicum a komorní soubor Ritornello. V jejich podání zaznělo dílo Martina Mielczewského Missa super “O gloriosa Domina”.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]