Obří rekonstrukce Opery v Sydney začíná, má přinést hlavně lepší akustiku

Příští týden bude zahájena renovace slavné budovy Opery v australském Sydney. Cílem projektu za 273 milionů australských dolarů (4,95 miliardy korun) je především zlepšit akustiku interiéru stavby, která je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jako první bude uzavřen sál pojmenovaný po australské pěvkyni Joan Sutherland, kde modernizace začne v sobotu 20. května.

Opera Sydney (foto archiv)

Pro sydneyskou Operu to bude největší renovace od jejího otevření v roce 1973. “Veškerá technika, kterou používáme, byla instalována v šedesátých letech, takže navržena byla ve skutečnosti v padesátých letech. V současnosti se tu tedy snažíme udržet při životě technologie z padesátých let,” řekl manažer Philby Lewis.

Obnova sálu pro operní a baletní představení Joan Sutherland Theatre potrvá podle plánu sedm měsíců, tedy do prosince; ostatní sály Opery budou po tuto dobu v provozu.

Opera Sydney (foto archiv)

Vláda státu Nový Jižní Wales, kde se Opera nachází, již dříve slíbila, že modernizace budovy postavené podle návrhu dánského architekta Jörna Utzona nezmění vnější vzhled stavby, připomínající plachty obří plachetnice. Právě díky tomuto designu se Opera v přístavu v Sydney stala světově proslulou.

Operu v Sydney ročně navštíví osm milionů lidí. Zklamání ze špatné akustiky ji ale provází již od jejího otevření. O budově Opery v Sydney jsme psali opakovaně: o technických a ekonomických problémech zde, o čtyřicátém výročí jejího otevření zde, reportáž přímo z místa najdete zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat