Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
Týden od 14. srpna 2017 do 20. srpna 2017 - vydání číslo 224. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Nabízíme souhrn vybraných událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Praha

V pondělí 14. srpna vychází nové číslo Týdeníku Rozhlas, které mimo jiné přináší velký rozhovor s Kateřinou Javůrkovou, nositelkou letošní ceny Classic Award jako talent roku, loňskou držitelkou druhé ceny v prestižní soutěži ARD, kdy první cena nebyla udělena, vítězkou Mezinárodní soutěže Pražské jaro, členkou České filharmonie či Belfiato Quintetu, sólistkou, ale také autorkou vyhlášených dortů a jiných sladkých dobrot. Rozhovor začíná její vzpomínkou na dirigenta Jiřího Bělohlávka, který pro ni hodně znamenal.

V pátek 18. srpna se v Divadle Broadway uskuteční společné baletní gala souboru Kasai Dancing Company z japonské Toyamy a souboru Taneční konzervatoře hl. m. Prahy. Večer je rozdělen do tří částí, první, nazvaná Taneční variace 2017, obsahuje autorskou tvorbu Kasai Dancing Company od drobných etud až po větší taneční kompozice, vykreslující lidské prožitky zprostředkované specifickou japonskou estetikou. Ve druhé části večera se představí členové Bohemia Baletu v ukázkách klasického i současného tance, třetí část je opět věnována tvorbě Kasai Dancing Company a to pod názvem Tance v ozvěnách. Taneční kompozice vycházejí z tradičních japonských slavností, jež originálním způsobem odrážejí jednotlivá roční období. Z baletního gala přineseme recenzi.

Kasai Dancing Company (zdroj FB Bohemia Baletu)

 

Regiony
Osmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk pokračuje v pondělí 14. srpna kinokoncertem – Koncert z Paříže. Mimořádný koncert se každoročně koná jako předehra slavnostního ohňostroje k výročí pádu Bastily 14. července. V roce 2014 zazněla na téma Vojna a mír pro 600 tisíc diváků před Eiffelovou věží díla Berlioze, Čajkovského, Verdiho, Gounoda a Donizettiho jako připomínka stého výročí vypuknutí první světové války. Na koncertě zahrálo dvě stě dvacet hudebníků spolu s Natalií Dessay, Annou Netrebko, Olgou Peretyatko, Elīnou Garančou, Piotrem Beczałou a dalšími. Na středu 16. srpna je naplánován koncert Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma. Orchestr se na festivalu představí se swingovými skladbami, hosty budou černošská zpěvačka Betty Samper a česká zpěvačka a muzikálová herečka Dasha. Páteční festivalový večer nabídne symfonický program – Saint-Saënsův První violoncellový koncert s německým sólistou Troelsem Svanem a díla Mozarta, Kodályho a Brahmse. Orchestr Filharmonie Brno povede dirigent Bijan Khadem-Missagh.

Divadelní profesionálové budou tento týden od pondělí do pátku v Malém divadle v Liberci zasvěcovat zájemce do herectví, tance a zpěvu. Účastníci na závěr pětidenního semináře vystoupí veřejně v divadle. Seminář nazvaný Ochutnejte divadlo se před zahájením divadelní sezony koná v Liberci potřetí a zájem o něj roste. Loni ho absolvovalo třináct lidí, letos jich je přihlášených přes čtyřicet. Hereckou dílnu povede dvojice herců libereckého divadla Jana Hejret Vojtková a Jan Jedlinský, taneční lekce baletka Šárka Brodaczová a hodiny zaměřené na rytmiku a zpěv Stáňa Šinkovská. Představení před publikem bude v Malém divadle v pátek.

Malé divadlo (zdroj Divadlo F. X. Šaldy Liberec)

Jubilejní pátý ročník letního festivalu a kurzů Třeboňská letní setkávání se uskuteční od 15. do 20. srpna 2017. Zahrnuje koncerty a hudební semináře v oborech hra na hoboj, violoncello, kytaru a akordeon. V úterý 15. srpna se v sále Základní umělecké školy koná slavnostní zahájení, na kterém se představí laureáti loňských kurzů v čele s akordeonistkou Markétou Laštovičkovou. Ve čtvrtek 17. srpna vystoupí ve Společenském sále v Lázních Aurora houslista Václav Hudeček. V pátek 18. srpna se na Velkém nádvoří zámku Třeboň koná koncert účastníků kurzů, v sobotu 19. srpna se ve Schwarzenberské hrobce uskuteční koncert lektorů i s kurzisty. A na neděli 20. srpna je do sálu Základní umělecké školy naplánován závěrečný koncert s vyhlášením laureátů kurzů.

Další koncert festivalu Za poklady Broumovska se bude tentokrát konat v sobotu 19. srpna v kostele svatých Jiří a Martina v Martínkovicích. V podání mezzosopranistky Evy Garajové a souboru Zemlinsky Quartet zazní Myslivečkův Smyčcový kvartet, Janáčkovo Mládí, Respighiho Il tramonto a Tři žalmy Sylvie Bodorové.

V sobotu 19. srpna 2017 se v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu odehraje závěrečný koncert letošního ročníku letního festivalu Hudební léto Kuks. Vedle skladeb Telemanna, Bacha, Corelliho a dalších zazní ve světové premiéře skladba Juraje Filase v podání Marka Zvolánka (trubka) a Pavla Svobody (varhany).

Hospital Kuks (zdroj commons.wikimedia.org/MiPi)

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí

Houslista Pavel Šporcl na konci července natočil s Královskou liverpoolskou filharmonií své první vánoční album. Nahrávku písní a koled pod taktovkou Sebastiana Langa-Lessinga ozdobí hlasy chlapeckého sboru Boni Pueri.

Ve věku sedmdesáti let zemřel slovenský hudebník Marián Varga. Podle dostupných informací měl delší dobu zdravotní problémy. Sedmdesátiny oslavil v lednu, na pódiu se objevil naposledy v dubnu. Marián Varga stál v čele legendární československé rockové skupiny Collegium Musicum, již odborníci označují za nejvýznamnější soubor svého typu na území bývalého východního bloku. Zprávu o úmrtí Mariána Vargy jsme publikovali zde, před časem při příležitosti jeho sedmdesátých narozenin jsme přinesli profilový článek, který naleznete zde.

Marián Varga (foto archiv Mariána Vargy)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat