Týden s hudbou (23)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden 
V pražském Divadle Komedie bude od 7. do 13. října pokračovat 14. ročník festivalu Devět bran. Půjde o náhradu programu, který se měl v červnu odehrávat v Divadle pod Palmovkou, kvůli poškození této scény povodní byl ale zrušen. Letos se bude věnovat slovenské židovské kultuře. Koncem srpna festival v rámci projektu Vlak Lustig vyrazil na turné po Slovenské republice, kdy se na šesti nádražích za velkého zájmu slovenské veřejnosti odehrála představení podle Lustigovy novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou v režii Petra Kracika.

V úterý 8. října bude v sále Martinů na Hudební a taneční fakultě AMU zahájen třetí ročník festivalu Martinské slavnosti klavíru. Na koncertě zazní skladby Leopolda Godowského, George Gershwina a Sergeje Rachmaninova v podání dvou špičkových klavíristů, Adama Skoumala a Ladislava Fanzowitze. Stěžejní skladbou zahajovacího koncertu bude 3. klavírní koncert Sergeje Rachmaninova, jedno z nejnáročnějších a nejpůsobivějších děl klavírní literatury – v málo hrané verzi pro dva klavíry. Všechny uváděné skladby vznikly během období necelých dvaceti let, všechny jsou nějakým způsobem spjaty s New Yorkem první třetiny dvacátého století.

Naopak hlavní hvězdou 30. ročníku festivalu JazzFest Karlovy Vary – Sokolov bude americký altsaxofonista a flétnista Kenny Garrett. Přehlídka se pořádá od 11. do 20. října.

Mladý ženský sbor Cancioneta Praga zahájí 11. října v Lichtenštejnském paláci v sále Martinů svoji třetí koncertní sezonu. Na zahajovacím koncertě nazvaném We Shall Overcome se publiku poprvé představí nová sbormistryně Anežka Hergeselová. Cancioneta Praga zazpívá společně s Českým chlapeckým sborem z Hradce Králové spirituály a gospely, Cancioneta Praga je bude koncertně provádět poprvé.V neděli 13. října začne hudební festival Kytara napříč žánry. Kromě zahraničních a tuzemských interpretů nabízí nově i filmovou produkci a kytarovou soutěž. Šestnáctý ročník se s vydatnější porcí argentinského tanga a výběrem toho nejlepšího z tuzemské scény pořádá v Praze a dalších městech, mimo jiné v Benešově, Táboře, Varnsdorfu i Dolní Poustevně. Skončí 1. prosince. Vrcholem by měl být pražský koncert hvězdy španělského flamenka Tomatita.

Dva říjnové týdny mezi 7. až 18. říjnem budou patřit hudbě východního křesťanství, letos navíc v roce významného jubilea: 1 150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Letošní program nabídne hudbu spojenou s pravoslavným ritem od původního byzantského chorálu až do současnosti. Zazní byzantská hudba, znamennyj raspěv, autentická duchovní hudba srbských klášterů, slavné duchovní skladby mistrů vyspělého slovanského vícehlasu (Rachmaninov, Čajkovskij, Kedrov, Berezovskij, Bortňanskij a další), díla renomovaného autora postmoderny Alfreda Schnittkeho i dvě světové premiéry: skladby českých autorů Josefa Marka a Tomáše Pálky.

S Pražskými symfoniky vystoupí světoznámý čínský dirigent Muhai Tang. První z jeho čtyř zastavení v Praze v této sezoně bude zasvěceno 9. a 10. října v Obecním domě Giuseppe Verdimu a Richardu Wagnerovi. Návštěvníci prvního koncertu se budou moci s dirigentem setkat i osobně po koncertě – na autogramiádě. Dvojicí koncertů vzdává FOK poctu 200. výročí narození dvou velikánů opery Giuseppe Verdiho a Richarda Wagnera. Výběr z operních árií však na programu není. Hlavním bodem je skladba, která vznikla na popud Muhaie Tanga – mladý český skladatel Jan Rybář upravil hudební materiál ze čtyř Verdiho oper a vznikla symfonická báseň nazvaná OuVerditura.Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
V Bratislavě se na přelomu září a října pořádá 49. ročník Bratislavských hudebních slavností, nejvýznamnější festival klasické hudby na Slovensku. Nabízí řadu symfonických těles, kupříkladu Slovinskou filharmonii z Lublaně, Moskevské městské symfoniky, Orchestr národní Akademie Santa Cecilia z Říma nebo českou PKF – Prague Philharmonii a mnoho uznávaných hudebních interpretů. Letošní přehlídka věnuje pozornost starší i nastupující slovenské hudbě.

Praha
Osobnost týdne
Osobností tohoto týdne je bezesporu šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek, který u předního českého orchestru začíná už druhou sezonu. Je jisté, že se filharmonikům pod jeho taktovkou daří. Mistr Bělohlávek i jeho profesní dráha jsou známy, připomeňme si proto úspěšný zahajovací koncert 118. sezony a ohlasy hudebních publicistů.

Jiří Bělohlávek sice nastoupil k České filharmonii loni v září, s orchestrem však spolupracuje více než třicet let. Po sametové revoluci ho dva roky vedl jako šéfdirigent, vycházel z renomé získaného zejména soustavným uváděním české tvorby. Po Václavu Talichovi, Rafaelu Kubelíkovi, Karlu Ančerlovi a Václavu Neumannovi se stal dalším z dlouhé řady vysoce uznávaných českých dirigentů. Od této sezony si Jiří Bělohlávek přibral další angažmá, působí jako hlavní hostující dirigent u Rotterdamské filharmonie.Česká filharmonie si nachystala pro slavnostní událost vrcholné duchovní dílo 20. století – Glagolskou mši Leoše Janáčka. Výjimečnost čtvrtečnímu a pátečnímu večeru dodala skutečnost, že šlo o vůbec první původní znění od české premiéry v roce 1927. Šéfdirigent Bělohlávek provedl raritní verzi zrekonstruovanou Jiřím Zahrádkou už s londýnským Symfonickým orchestrem BBC před dvěma lety na festivalu BBC Proms.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat