Týden s hudbou

Jaké hudební události můžeme očekávat v týdnu od 7. do 13. ledna 2019?
Kalabis Quintet (zdroj KQ)

V pondělí 7. ledna 2019 (19.30 hodin) bude Barokní refektář Profesního domu na Malostranském náměstí dějištěm komorního koncertu, pořádaného PKF – Prague Philharmonia. V komorní řadě PKF to bude debut pro exkluzivně dámský soubor Kalabis Quintet v obsazení Zuzana Bandúrováflétna  Jarmila Vávrováhoboj  Anna Sysováklarinet  Denisa Beňovskáfagot  Adéla Triebenekloválesní roh a Eva Hutyrováklavír jako host. Zazní zřídka uváděné kompozice Paula Taffanela, Iši Krejčího, Francise Poulenca a Malcolma Arnolda.

Úterní koncert 8. ledna 2019 se odehraje kostel sv. Šimona a Judy (19.30 hodin). V rámci komorní řady FOK vystoupí Ivan Ženatý a Martin Kasík, kteří v minulé sezóně účinkovali s orchestrem FOK pod taktovkou Pietariho Inkinena a nyní spojují své síly, by předvedli velmi pozoruhodný program jako duo. Zatímco skladby Schumannovy a Griegovy náleží do zlatého fondu, Nedbalovu houslovou sonátu z roku 1896 uslyšíme vskutku vzácně, ač o mnoho přicházíme. Nedbal v ní sugestivně vyjevuje svou romantickou duši. Na programu je též romance Les Adieux jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů současnosti, Juraje Filase, mající v rodném listě romantickou vášeň. I proto patří mezi Ženatého oblíbená díla – ve světové premiéře ji osobně uvedl ve Washingtonu v roce 2003.

Semjon Byčkov, Česká filharmonie, Josef Špaček (zdroj Smetanova Litomyšl / foto František Renza)

Ve středu, čtvrtek i pátek budeme svědky projektu nahrávání symfonií a dalších děl Petra Iljiče Čajkovského Českou filharmonií pod vedením Semjona Byčkova, který pokračuje uvedením Symfonie č. 1 g moll. Ve Stravinského Houslovém koncertu se představí přední český houslista Josef Špaček. Vstupenky je možné získat na středeční dopolední zkoušku (9. ledna 2019 od 10.00) a večerní koncerty 9., 10. a 11. ledna od 19.30 hodin v Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Milovníci staré hudby si přijdou na své ve středu 9. ledna 2019. V Českém muzeu hudby Národního muzea zazní od 19.30 hodin další z koncertů souboru Musica Florea pod vedením Marka Štryncla, věnovaný hudbě Jana Křtitele Vaňhala a jeho současníků. Koncert in D pro kladívkový klavír a orchestr Leopolda Koželuha přednese uznávaná interpretka na tento nástroj, Petra Matějová, zatímco v Koncertu in D pro dva lesní rohy a orchestr Františka Václava Habermanna uslyšíme sólisty na přirozené lesní rohy, Janu Švadlenkovou a Jiřího Tarantíka.

Brno

Mozartův efekt, čili schopnost člověka pamatovat si pozitivní emoční zážitky z prenatálního období, jako například Mozartovu hudbu,  je tématem víkendového koncertu v brněnském Besedním domě dne 12. ledna od 17.00 hodin. Na koncert jsou zváni zejména nastávající rodiče a jejich očekávané děti. Hudba Wolfganga Amadea Mozarta, Domenica Cimarosy, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela a Josepha Haydna v podání sólistů Filharmonie Brno pod taktovkou Jiřího Habarta, bude mít jistě blahodárné účinky nejen na naše prenatální posluchače. Koncert provází slovem Marina Stejskalová.

Na tomtéž místě se o den později (Besední dům 13. ledna od 19.30 hodin) koná Novoroční koncert Českého filharmonického sboru Brno pod vedením jeho uměleckého ředitele a hlavního sbormistra Petra Fialy. Na programu koncertu, který je součástí již 13. ročníku abonentních koncertů ČFSB, bude výběr Bachova Vánočního oratoria BWV 248 a Velká mše c moll KV 427/417a Wolfganga Amadea Mozarta. Sólisty (Marta Reichelová soprán, Jana Melišková soprán, Marie Vrbová alt, Jakub Tuček tenor, Václav Jeřábek bas) spolu s ČFSB doprovodí Jihočeská filharmonie.

Heiko Mathias Förster, Janáčkova filharmonie Ostrava (zdroj JF Ostrava / foto Ivan Korč)

Ostrava

Do nového roku 2019 vykročí Janáčkova filharmonie Ostrava v tanečním rytmu. Novoroční koncert JFO se koná 10. ledna od 19.00 hodin v Domě kultury města Ostravy. Mezi vybranými skladbami je Tanec sedmi závojů z opery Richarda Strausse Salome. Jedná se o velmi volné zpracování biblického tématu smrti Jana Křtitele. Gustav Mahler, tehdejší umělecký ředitel Vídeňské státní opery, chtěl uvést Salome ve Vídni, představení ale bylo z mravnostních důvodů zakázáno. V Metropolitní opeře v New Yorku byla opera uvedena v lednu 1907, představení ale skončilo skandálem a bylo staženo z programu. Zazní i Chačaturjanův Šavlový tanec z baletu Gajané. Slavnostní „taneční“ večer zakončí Symfonické tance ze slavného Bernsteinova muzikálu West Side Story. JFO diriguje její šéfdirigent Heiko Mathias Förster.

 

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat