Týden s hudbou

Jaké hudební události můžeme očekávat v týdnu od 7. do 13. ledna 2019?
Kalabis Quintet (zdroj KQ)

V pondělí 7. ledna 2019 (19.30 hodin) bude Barokní refektář Profesního domu na Malostranském náměstí dějištěm komorního koncertu, pořádaného PKF – Prague Philharmonia. V komorní řadě PKF to bude debut pro exkluzivně dámský soubor Kalabis Quintet v obsazení Zuzana Bandúrováflétna  Jarmila Vávrováhoboj  Anna Sysováklarinet  Denisa Beňovskáfagot  Adéla Triebenekloválesní roh a Eva Hutyrováklavír jako host. Zazní zřídka uváděné kompozice Paula Taffanela, Iši Krejčího, Francise Poulenca a Malcolma Arnolda.

Úterní koncert 8. ledna 2019 se odehraje kostel sv. Šimona a Judy (19.30 hodin). V rámci komorní řady FOK vystoupí Ivan Ženatý a Martin Kasík, kteří v minulé sezóně účinkovali s orchestrem FOK pod taktovkou Pietariho Inkinena a nyní spojují své síly, by předvedli velmi pozoruhodný program jako duo. Zatímco skladby Schumannovy a Griegovy náleží do zlatého fondu, Nedbalovu houslovou sonátu z roku 1896 uslyšíme vskutku vzácně, ač o mnoho přicházíme. Nedbal v ní sugestivně vyjevuje svou romantickou duši. Na programu je též romance Les Adieux jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů současnosti, Juraje Filase, mající v rodném listě romantickou vášeň. I proto patří mezi Ženatého oblíbená díla – ve světové premiéře ji osobně uvedl ve Washingtonu v roce 2003.

Semjon Byčkov, Česká filharmonie, Josef Špaček (zdroj Smetanova Litomyšl / foto František Renza)

Ve středu, čtvrtek i pátek budeme svědky projektu nahrávání symfonií a dalších děl Petra Iljiče Čajkovského Českou filharmonií pod vedením Semjona Byčkova, který pokračuje uvedením Symfonie č. 1 g moll. Ve Stravinského Houslovém koncertu se představí přední český houslista Josef Špaček. Vstupenky je možné získat na středeční dopolední zkoušku (9. ledna 2019 od 10.00) a večerní koncerty 9., 10. a 11. ledna od 19.30 hodin v Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Milovníci staré hudby si přijdou na své ve středu 9. ledna 2019. V Českém muzeu hudby Národního muzea zazní od 19.30 hodin další z koncertů souboru Musica Florea pod vedením Marka Štryncla, věnovaný hudbě Jana Křtitele Vaňhala a jeho současníků. Koncert in D pro kladívkový klavír a orchestr Leopolda Koželuha přednese uznávaná interpretka na tento nástroj, Petra Matějová, zatímco v Koncertu in D pro dva lesní rohy a orchestr Františka Václava Habermanna uslyšíme sólisty na přirozené lesní rohy, Janu Švadlenkovou a Jiřího Tarantíka.

Brno

Mozartův efekt, čili schopnost člověka pamatovat si pozitivní emoční zážitky z prenatálního období, jako například Mozartovu hudbu,  je tématem víkendového koncertu v brněnském Besedním domě dne 12. ledna od 17.00 hodin. Na koncert jsou zváni zejména nastávající rodiče a jejich očekávané děti. Hudba Wolfganga Amadea Mozarta, Domenica Cimarosy, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela a Josepha Haydna v podání sólistů Filharmonie Brno pod taktovkou Jiřího Habarta, bude mít jistě blahodárné účinky nejen na naše prenatální posluchače. Koncert provází slovem Marina Stejskalová.

Na tomtéž místě se o den později (Besední dům 13. ledna od 19.30 hodin) koná Novoroční koncert Českého filharmonického sboru Brno pod vedením jeho uměleckého ředitele a hlavního sbormistra Petra Fialy. Na programu koncertu, který je součástí již 13. ročníku abonentních koncertů ČFSB, bude výběr Bachova Vánočního oratoria BWV 248 a Velká mše c moll KV 427/417a Wolfganga Amadea Mozarta. Sólisty (Marta Reichelová soprán, Jana Melišková soprán, Marie Vrbová alt, Jakub Tuček tenor, Václav Jeřábek bas) spolu s ČFSB doprovodí Jihočeská filharmonie.

Heiko Mathias Förster, Janáčkova filharmonie Ostrava (zdroj JF Ostrava / foto Ivan Korč)

Ostrava

Do nového roku 2019 vykročí Janáčkova filharmonie Ostrava v tanečním rytmu. Novoroční koncert JFO se koná 10. ledna od 19.00 hodin v Domě kultury města Ostravy. Mezi vybranými skladbami je Tanec sedmi závojů z opery Richarda Strausse Salome. Jedná se o velmi volné zpracování biblického tématu smrti Jana Křtitele. Gustav Mahler, tehdejší umělecký ředitel Vídeňské státní opery, chtěl uvést Salome ve Vídni, představení ale bylo z mravnostních důvodů zakázáno. V Metropolitní opeře v New Yorku byla opera uvedena v lednu 1907, představení ale skončilo skandálem a bylo staženo z programu. Zazní i Chačaturjanův Šavlový tanec z baletu Gajané. Slavnostní „taneční“ večer zakončí Symfonické tance ze slavného Bernsteinova muzikálu West Side Story. JFO diriguje její šéfdirigent Heiko Mathias Förster.

 

 

Mohlo by vás zajímat