Týden s hudbou
Zahraničí
Již dnes 11. února vyjede podruhé Český národní symfonický orchestr na turné po Spojených států. Návrat je naplánován až na 5. března. Tentokrát výhradně s hudbou Leonarda Bernsteina, pod taktovkou Johna Mauceriho. Společně se symfoniky se představí mezzosopranistka Isabel Leonard. Od Floridy po New York, v patnácti městech zazní mimo jiné Symfonické tance z West Side Story.
Jonas Kaufmann a PKF – Prague Philharmonia pokračují i v tomto týdnu ve svém zahraničním turné. Ve čtvrtek 14. února se představí v mnichovském Gasteigu a v neděli 17. února v Kuppelsaalu hannoverského Congress Centra. Program je totožný jako minulý týden, tedy árie a instrumentální čísla z francouzských oper.
Dvě velké serenády dvou velkých skladatelů, představitelů různých stylových epoch, opět zazní v podání Collegia 1704 a Václava Lukse na koncertě zasvěceném zvuku dechových nástrojů. Tentokrát ve švýcarském St. Gallenu v Kirche St. Mangen v neděli 17. února od 17:00 hodin.
Praha
V úterý 12. února budou v Kostele sv. Šimona a Judy (19:30 hodin) kompletně provedeny Beethovenovy violoncellové sonáty v podání violoncellisty Jiřího Bárty a klavíristky Terezie Fialové.
Ve Smetanově síni Obecního domu se ve čtvrtek 14. února v 19:30 hodin představí Pavel Černoch se svým Gala. Ten se zaskví ve svých oblíbených rolích – Princ, Cavaradossi či Don José. Pavla Černocha doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Jaroslava Kyzlinka, ředitel Opery Národního divadla v Praze a v duetech s ním zazáří sopranistka Jana Šrejma Kačírková.
Příznivce velikána klasické hudby Wolfganga Amadea Mozarta čeká hudebně-literární večer s názvem Mozart v Praze, a to ve čtvrtek 14. února v Divadle Viola. Začátek je plánován na 20:00 hodin. Tentokrát bude hudba doplněna neméně krásnými texty dvou českých mistrů poezie. Vladimír Holan věnoval Mozartovi hned dva básnické cykly, které společně vyšly u příležitosti 250. výročí narození jako sbírka Mozartiana. Jaroslav Seifert pak ve svých verších zdokumentoval právě Mozartův pobyt v Praze. Účinkují klavíristka Kristina Marková Stepasjuková a houslista Jakub Marek, mluveným slovem doprovodí Rudolf Kvíz a Hana Kofránková.
Hned po návratu z belgického a německého turné, ve dnech 13. až 15. února, uvede Česká filharmonie pod vedením svého šéfdirigenta Semjona Byčkova Concertino Leoše Janáčka, Devátou symfonii Franze Schuberta a Třetí klavírní koncert Petra Iljiče Čajkovského, v němž jako sólista vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina dobře známý Kirill Gerstein. Začátky koncertů jsou naplánovány na 19:30 hodin.
Sobota 16. února bude ve Dvořákově síni Rudolfina (19:30 hodin) patřit Gershwinově opeře Porgy & Bess. Dnes se jedná o klasickou a snad nejhranější americkou operu, která dokazuje, že z kombinace jazzu a evropské operní tradice může vzniknout mimořádně silné a mnohovrstevnaté dílo. Na příběhu o lásce žebráka Porgyho k Bess ve slumech Charlestonu v současnosti nenacházíme nic kontroverzního. Účinkují Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Pražský filharmonický sbor pod dirigentským vedením Wayna Marshalla. Jako sólisté se představí Angela Renee Simpson, Indira Mahajan, Ronald Samm, Kevin Short.
Ostrava
Národní divadlo moravskoslezské uvede ve čtvrtek 14. února v 19:00 hodin v Divadle 12 premiéru Čtyřnotové opery. Může být opera napsána na čtyřech tónech? Na tuto otázku kladně odpověděl již v roce 1972 americký skladatel Tom Johnson. Stačily mu k tomu tóny a, b, d, e, pět sólistů a klavír a vzniklo úspěšné, dodnes po celém světě často uváděné pozoruhodné dílo, plné inteligentního humoru vycházejícího z hudby a s ní propojeného, neméně vtipného textu. V obsazení této hodinové opery se pak v alternacích potkají posluchači oboru zpěv na Fakultě umění Ostravské univerzity a sólisté opery Národního divadla moravskoslezského, z nichž mnozí jsou zároveň i jejich pedagogové.
V ten samý den čeká ostravské posluchače večer věnovaný Ludwigu van Beethovenovi, a to v Domě kultury města Ostravy (19:00 hodin). Večer nese název Ludvík sem, Ludvík tam s podtitulem Láska na první poslech a představí se v něm klavírista Jan Bartoš, Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem a Janáčkova filharmonie Ostrava pod vedením Ernesta Hoetzla.
Opava
Ve Slezském divadle Opava je na neděli 17. února (19:00 hodin) naplánována premiéra dvou oper, Rachmaninovo Aleko a Leoncavallovi Komedianti. Jednoaktová opera Sergeje Rachmaninova je milostné drama z prostředí cikánského tábora na námět novely Alexandra Sergejeviče Puškina. Opera Ruggiera Leoncavalla z roku 1892, kterou skladatel napsal na vlastní libreto podle skutečné události. Milostný trojúhelník v divadelní společnosti se vyřeší během divadelního představení dvojí vraždou. Režie se ujala Jana Andělová Pletichová a za dirigentský pult se postaví Petr Šumník.
Hradec Králové
Večer z děl či úryvků Johanna Strausse ml., Huga Alfvéna, Franze Lehára a Richarda Strausse je připraven na čtvrtek 14. února (19:30 hodin) v Sále Filharmonie Hradec Králové. Hudební doprovod zajistí Filharmonie Hradec Králové po vedením Kaspara Zehndera a sólisty budou sopranistka Elodie Kimmel s tenoristou Loïce Félixem.
Rádio Classic Praha
Hudební novinka 7. týdne roku 2019 představí v pondělí 11. února v 10:00 novou nahrávku slavné americké mezzosopranistky Joyce DiDonato, které v těchto dnech vychází u společnosti Erato album s názvem Songplay. To je paletou písní z baroka, romantismu i ukázek z tvorby 20. století v rafinovaných úpravách s intimními doprovody. Joyce DiDonato patří k nejvýznačnějším umělcům současné operní scény. Týdeník The New Yorker ji označil za „snad nejpřesvědčivější pěvkyni své generace“, deník The Times přirovnal její hlas ke „čtyřiadvacetikarátovému zlatu“. V roce 2012 byla Joyce DiDonato uvedena do Síně slávy časopisu Gramophone a třikrát získala německou cenu Echo Klassik jako Pěvkyně roku.
Rok 2019 přinese již po devětatřicáté všem milovníkům hudby, literatury, divadla a výtvarného umění velký kulturní svátek – festival Smetanovské dny. Akce nesoucí název významného českého skladatele, je multioborovým festivalem, se za dobu své existence významně zapsal mezi tradice města Plzně. Slavnostní zahájení letošního ročníku proběhne 28. února 2019, kdy v plzeňské Měšťanské besedě vystoupí světoznámá sopranistka Sophia Burgos. Plzeňskou filharmonii bude řídit šéfdirigent orchestru Ronald Zollman. Festival potrvá do 28. března a do jeho dramaturgie se letos promítají čtyři témata: Zrození lidu v české kultuře 19. století, Bedřich Smetana a související odkazy, Vztah k Plzni a Plzeňskému kraji a Rok 2019 – slavná výročí & výročí slavných. Více prozradí ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová v rozhovoru s Martinou Klausovou na vlnách rádia Classic Praha v pondělí 11. února v 15:30 hodin.
Už dlouho se ve městě uhlí a železa daří také opeře a operetě. Jakkoli zní tato věta zvláštně, v případě třetího nejlidnatějšího sídla v České republice je pravdivá. Vždyť Ostravu obohatil už koncem 19. století vznik kulturně-společenského domu, ve kterém se provozovala symfonická hudba, opera, opereta i činohra. A na prahu století dvacátého k němu přibyl regulérní operní dům, v němž se ke zmíněným žánrům postupně přičlenil také balet. Jako by tím město potvrzovalo, čím je návštěvník osloven už na jeho letišti, které nese jméno význačného skladatele Leoše Janáčka.
Osudům dvou scén, tvořících Národní divadlo moravskoslezské, jimiž jsou Divadlo Jiřího Myrona a Divadlo Antonína Dvořáka, se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 11. února v 19:00 hodin.
Hostem Marka Šulce v dalším díle pořadu Hudba v miléniu bude v úterý 12. února v 19:00 hodin umělecký ředitel Činohry Národního divadla v Praze Daniel Špinar. Ten nejprve vystudoval herectví činoherního divadla na DAMU, kde absolvoval rolí Tima ve hře Marka Ravenhilla Polaroidy, za níž obdržel cenu Reflexu za nejlepší herecký výkon na studentském festivalu Zlomvaz. Poté pokračoval studiem režie činoherního divadla na téže škole, a to zakončil inscenací vlastní dramatizací Dostojevského Bratrů Karamazových v Divadle Disk. Hned po absolutoriu se stal na dvě sezóny kmenovým režisérem Divadla na Vinohradech, kde zinscenoval Vojcka Georga Büchnera (2009), za nějž obdržel cenu Alfréda Radoka a Cenu Josefa Balvína, a Schillerovu Marii Stuartovnu (2010). Do stálého angažmá Národního divadla nastoupil jako kmenový režisér na začátku sezóny 2014/2015. Od září 2015 je uměleckým ředitelem Činohry Národního divadla.
V pátek 15. února v 18:30 hodin pozve v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha všechny milovníky baletu manažer Tanečního centra Praha – konzervatoře a gymnázia – Antonín Schneider na večer s názvem Quatro Dances 2019. Ve středu 27. února totiž proběhne v Divadle Hybernia celovečerní program Baletu Praha Junior, složený ze čtyř jednoaktových baletů. První vychází z Kreutzerovy sonáty Leoše Janáčka a připomíná tak i letošní dvojité výročí tohoto mistra (165 let od narození a 90 let od úmrtí). Druhá choreografie s názvem A New Beginning je dílem švédské choreografky Lidie Wos. Následující Opus 13 je prací zkušeného absolventa tanečního centra Praha Šimona Kubáně a večer uzavře So in Love – obnovená premiéra slavného choreografa Attily Egerháziho.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]