Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 4. do 10. března 2019? Osvětlíme vám, co připravuje Collegium 1704 s Václavem Luksem, Collegium Marianum, Český spolek pro komorní hudbu, Radek Baborák či Filharmonie Brno. Dozvíte se o premiérách Divadla J. K. Tyla v Plzni i Divadla F. X. Šaldy v Liberci, anebo novinky z královéhradecké Filharmonie, Severočeské filharmonie i rádia Classic Praha.
Collegium 1704 (foto Petra Hajská)

Zahraničí
Český národní symfonický orchestr se tento týden vrací ze svého turné po USA. Svůj poslední koncert tohoto turné odehraje v úterý 5. března 2019 v Notre Damu v DeBartolo Performing Arts Center.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse se v sobotu 9. března 2019 (19:30 hodin) chystá vystoupit v Budapešti v Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem. Zazní zde Händelovo oratorium Izrael v Egyptě. Jako sólisté se představí sopranistky Hannah Morrison a Helena Hozová, altista Benno Schachtner, tenorista Krystian Adam a basisté Tomáš Král s Jaromírem Noskem.

Jana Semerádová, Martina Bernášková, Collegium Marianum (foto Petra Hajská)

Praha
Renomovaný pražský soubor Collegium Marianum v úterý 5. března zahájí jarní řadu 19. koncertního cyklu Barokní podvečery. Název letošního ročníku STRAVAGANZA napovídá, že tentokrát uslyšíme skladby výstřední, experimentální, fantaskní nebo programní. Známé i dosud málo uváděné hudební skvosty minulosti zazní ve špičkové interpretaci na dobové nástroje, pečlivě vybrané skladby opět rozezní unikátní historické sály. Úvodní koncert jarní řady se koná 5. března (19:00 hodin) v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě. Společným motivem většiny skladeb je oslava nejrůznějších požitků a zálib, například v popíjení v 18. století dosud vzácné a málo rozšířené kávy.

Český spolek pro komorní hudbu plánuje na středu 6. března 2019 v Sukově síni Rudolfina koncert, na němž zazní Šostakovičův Klavírní kvintet g moll op. 57 a Schumannův Klavírní kvintet Es dur op. 44. Začátek koncertu je stanoven na 17:30 hodin. Účinkují Jindřich Pazdera (1. housle), Eva Krestová (2. housle), Kristina Fialová (viola), Petr Nouzovský (violoncello) a Martin Kasík (klavír).

Koncerty Beethoven & Bruckner 6. a 7. března byly zrušeny. Důvodem je stále uzavření Smetanovy síně Obecního domu, kde probíhá oprava porušeného stropního štuku. Ta potrvá do 17. března 2019. Koncert pro rodiny s dětmi Orchestr na dotek se uskuteční v plánovaném termínu 9. března 2019 (v 11:00 hodin), jen dojde k jeho přesunutí do Divadla Hybernia. Tentokrát posluchače čeká Jaro.

Dvořákova síň Rudolfina se v neděli 10. března 2019 v 19:30 hodin zaplní tóny skladeb z děl Rosettiho, Czernyho a Hüblera. Na programu však nebude chybět také předehra Bartholdyho Snu noci svatojánské. Dirigentského úkolu se zhostí Radek Baborák, který bude současně hrát i na lesní roh. Dalšími účinkujícími jsou hornisté Kateřina Javůrková, Benjamin Goldscheider a Mikuláš Koska.

Alexander Liebreich (zdroj SOČR / foto Petr Horník)

Brno
Koncert pod názvem Smrt a vykoupení čeká publikum v Sále Stadion Kulturního centra Babylon ve čtvrtek 7. a v pátek 8. března 2019 (19:00 hodin). Program je složen z posledního dokončeného díla Johannese Brahmse Vyzvání k tanci op. 65, orchestrálního aranžmá hamburského rodáka (stejně jako Brahms) Detleva Glanerta Čtyři preludia a Vážné zpěvy op. 121, předehry z Wagnerovy přelomové opery Tristan a Isolda a symfonické básně Smrt a vykoupení Richarda Strausse. To vše pod taktovkou v Brně již pravidelně účinkujícího Alexandra Liebreicha v podání Filharmonie Brno. Sólový part zastane renomovaný chorvatský basbarytonista Krešimir Stražanac.

Plzeň
Divadlo J. K. Tyla uvádí premiéru Mozartovy opery Idomeneo v italském originále s českými a německými titulky. Uskuteční se v sobotu 9. března 2019 (v 19:00 hodin) ve Velkém divadle. Hudebního nastudování se ujal Norbert Baxa a režie byla svěřena významné německé režisérce Arile Siegert, která bude v Čechách pracovat vůbec poprvé. V titulní roli Idomenea se představí Philippe Castagner.

Liberec
Šaldovo divadlo se v pátek 8. března 2019 (19:00 hodin) stane dějištěm premiéry Verdiho opery Il trovatore. Hudební nastudování má na svědomí Martin Doubravský a režie se ujal Peter Gábor. Příběh o trubadúrovi Manricovi, krásné Leonoře a cikánce Azuceně patří společně s Rigolettem a La traviatou k trojici oper, které přivedly italského skladatele Giuseppe Verdiho do silného, nesmazatelného povědomí dějin operního umění.

Hradec Králové
Ve středu 6. března 2019 (19:30 hodin) zažijete v Sálu Filharmonie Hradec Králové živý orchestrální doprovod Filharmonie Hradec Králové k promítanému filmu Příběh o Zorrovi natočenému v roce 1920. Za dirigentský pult se postaví Robert Israel.

Teplice
Severočeská filharmonie Teplice pod vedením Ronalda Zollmana se představí ve čtvrtek 7. března 2019 (19:00 hodin) v Koncertním sálu Domu kultury Teplice. Program je sestaven z předehry Wagnerovy opery Tristan a Isolda, Straussova Koncertu pro lesní roh č. 2 Es dur a Mozartovy Symfonie č. 41 C dur, KV 551 „Jupiter“.

Lucie Horsch (archiv OP)

Rádio Classic Praha
Pravidelná Hudební novinka na Classic Praha tentokrát představí mladou hráčku na zobcovou flétnu, skvělou holandskou flétnistku Lucii Horsch. Ta patří mezi zářivé talenty své generace a hudebnímu světu představuje už své druhé album. Tentokrát ho nazvala Baroque Journey na natočila na něj hudbu Bacha, Händla nebo Smartiniho. Na desce ji doprovází orchestr Academy of Ancient Music. Lucie Horsch koncertuje už od svých patnácti let a své aktuální album vydává u společnosti Decca. Ukázka z ní zazní na Classic Praha v pondělí 25. února v 10:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat