Týden s hudbou

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 11. do 17. března 2019? Dozvíte se, co čeká PKF – Prague Philharmonia, Collegium 1704, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Českou filharmonii, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK či Filharmonii Hradec Králové. Nebudou chybět ani novinky z rádia Classic Praha, ale sdělíme vám třeba také i to, co nabídne ve svém začátku Pardubické hudební jaro.
Václav Luks, Collegium 1704 (foto Ivan Korč)

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 11. do 17. března 2019?

Zahraničí
PKF – Prague Philharmonii čeká v rámci zahraničního turné koncert z děl Františka Bendy, Jana Křtitele Jiřího Nerudy, Antonína Dvořáka, Jana Nepomuka Hummela a Jana Křtitele Vaňhala. Ten se uskuteční v sobotu 16. března 2019 (19:00 hodin) v německém Neumarktu v Historischer Reitstadel.

Německé a drážďanské publikum čeká Händelovo oratorium Israel v Egyptě v podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse. Ve středu 13. března 2019 v 19:30 hodin bude provedeno v drážďanském Annenkirche a v pátek 15. března 2019 (20:00 hodin) ve francouzském Versailles v La chapelle royale. Jako sólisté se představí sopranistky Hannah Morrison a Helena Hozová, altista Benno Schachtner, tenorista Krystian Adam a basisté Tomáš Král s Jaromírem Noskem. Ve Versailles dojde ke změně v obsazení, místo Hannah Morrison zde bude zpívat Johanna Winkel.

Hopkinson Smith (zdroj archiv)

Praha
Francouzské inspirace jsou na pořadu dne v pondělí 11. března 2019 (19:30 hodin), a to ve Dvořákově síni Rudolfina. Symfonický orchestr Českého rozhlasu provede program složený z francouzské a ruské hudby. Otevře ho melancholická Pavana Gabriela Faurého. Dále si bude možné vychutnat čarokrásný písňový cyklus Báseň o lásce a moři Ernesta Chaussona. Druhá polovina večera přinese provedení kompletního „pohádkového“ baletu Pták Ohnivák, který stál u zrodu plodné spolupráce Igora Stravinského s impresáriem Ruského baletu Sergejem Ďagilevem.

Novák, Šostakovič, Dvořák. Skladby takových mistrů zazní na koncertě v pondělí 11. března 2019 (19:30 hodin) v Barokním refektáři Profesního domu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Provede je Quasi Trio a jako hosté jej doprovodí Matěj Polášek na housle a Ondřej Martinovský na violu.

I Dvořákova síň Rudolfina se může v úterý 12. března 2019 (19:30 hodin) těšit na Händelovo oratorium Israel v Egyptě v podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse a se sólisty Hannah Morrison (soprán) a Helenou Hozovou (soprán), Benno Schachtnerem (alt), Krystianem Adamem (tenor), Tomášem Králem (bas) a Jaromírem Noskem (bas). V oratoriu Israel v Egyptě rozvíjí Händel na pozadí biblických textů svoji uchvacující fantasii hudební zvukomalby a strhujícího hudebního výrazu. Rozsáhlé a nesmírně rafinované sborové plochy plné kontrastů a vokální virtuosity stojí v centru díla, které svojí dramatičností nezapře velkého mistra opery.

Americký loutnista Hopkinson Smith, dlouholetý spolupracovník Jordiho Savalla, dokázal svou muzikalitou a technickým umem překročit obvyklé možnosti tohoto nástroje, a do Prahy nyní přiváží tu nejkrásnější renesanční hudbu z období zlaté éry staré Anglie. Koncert se uskuteční v úterý 12. března 2019 (19:30 hodin) v Kostele sv. Šimona a Judy.

Český spolek pro komorní hudbu má na středu 13. března ve Dvořákově síni Rudolfina (19:30 hodin) naplánován koncert složený z Krčkova Smyčcového kvartetu č. 3 (premiéra), Martinů Klavírního kvintetu č. 2 H 298 a Schubertova Klavírního kvintetu A dur „Pstruh” D 667. Účinkují Václav Mácha (klavír), Petr Ries (kontrabas) a Kvarteto Martinů.

V kostele sv. Šimona a Judy se ve čtvrtek 14. března 2019 (19:30 hodin) koná další koncert v rámci sborového cyklu Pražského filharmonického sboru pod vedením Lukáše Vasilka.Tentokrát budou na programu sborové kompozice Petra Ebena, Antona Brucknera a Carla Orffa.

Stylové večery na Novoměstské radnici mají zařazen na čtvrtek 14. března 2019 (19:30 hodin) koncert z děl Petra Iljiče Čajkovského a dalších ruských skladatelů. Účinkujícími budou Harmonia Praga se svým uměleckým vedoucím Miroslavem Vilímcem (housle) a Štefan Britvík jako dirigent.

Česká filharmonie, dirigent Tomáš Brauner a houslista Jiří Vodička vás v březnovém programu nového cyklu C provedou jiskřivým spojením klasiky s modernou. Koncerty se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina ve čtvrtek 14. a pátek 15. března (19:30) a v sobotu 16. března (15:00 hodin).

Další z koncertů Českého spolku pro komorní hudbu se uskuteční 16. března 2019 (10:30 hodin) v Lichtenštejnském paláci v Sále Martinů. Čeká vás koncert v podání Dvořákova klavírního kvarteta a na programu je zařazen Mozartův Klavírní kvartet g moll č. 1 K 478, Kukalův Klavírní kvartet op. 48, Dvořákův Klavírní kvartet č. 2 Es dur op. 87.

Jarní podvečer s Vivaldim je pro vás připraven na neděli 17. března 2019 (18:00 hodin) v Kostele sv. Šimona a Judy. Sólisté, exkluzivně členové Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK, se pokloní starým mistrům. Mezi nimi pak zejména Antoniu Vivaldimu. Vždyť zazní hned tři jeho koncerty, a to pro přepestrá obsazení na způsob té nejlákavější bonboniéry. Navíc bonboniéry narozeninové, neboť Vivaldi, Bach i Telemann jsou březnoví rodáci. Přímo 17. března si pak připomínáme den úmrtí mimořádného skladatele a varhaníka Antonína Reichenauera. Za cembalo zasedne a vedení komorního orchestru se ujme dirigent nanejvýš povolaný, Vojtěch Spurný. Ten spolu se svatými Šimonem a Judou budou bdít nad tím, aby jaro začalo, jak má. Barokně.

Heiko Mathias Förster (zdroj JF Ostrava / foto Ivan Korč)

Ostrava
Koncert 14. března 2019 (19:00 hodin) v Domě kultury města Ostravy nejprve přivede na pódium moskevského rodáka, izraelského pianistu Borise Giltburga, aby přednesl poslední klavírní koncert Sergeje Rachmaninova. A dále je na programu cyklus čtyř mytologických oper Richarda Wagnera Prsten Nibelungův. Vše zazní v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a za dirigentský pult se postaví její šéfdirigent Heiko Mathias Förster.

Brno
V Besedním domě vystoupí na netradičním koncertě s vínem soubor Czech Ensemble Baroque. Koncert je příznačně nazván Tafelmusik a zazní na něm symfonie Josepha Haydna, Františka Xavera Richtera a Antonína Neumanna. Koncert řídí dirigent Roman Válek.

Hradec Králové
Svěcení tance okouzlí královéhradecké publikum ve čtvrtek 14. března 2019 (19:30 hodin) v Sále Filharmonie Hradec Králové. Kromě Filharmonie Hradec Králové pod dirigentským vedením Kaspara Zehndera se zde představí i fagotista Diego Chenna. Program je sestaven z Bernsteinova Divertimenta pro orchestr, Mozartova Fagotového koncertu B dur K 191 a Stravinského Svěcení jara, scény z pohanské Rusi o dvou částech.

Pardubické hudební jaro
Zahajovací koncert tohoto festivalu se uskuteční v pondělí 11. března 2019 (19:00 hodin) v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Na programu je výběr z děl Rosettiho, Czernyho a Hüblera, nebude však chybět také předehra Bartholdyho Snu noci svatojánské. Dirigentského úkolu se zhostí Radek Baborák, který bude současně hrát i na lesní roh. Dalšími účinkujícími jsou hornisté Kateřina Javůrková, Benjamin Goldscheider a Mikuláš Koska.

V sobotu 16. března 2019 (19:00 hodin) v IDEONu v Pardubicích je připraven crossoverový projekt. Ten představuje neobvyklé spojení tvůrců z různých hudebních žánrů a stylů: varhanici, zpěvačku a skladatelku Kattu a multiinstrumentalistu, zpěváka a skladatele Jiřího Pavlicu s jeho Hradišťanem. Společně vystoupí v programu, ve kterém povedou hudební dialogy inspirované návraty ke kořenům evropské kultury a současně směřující k jejich rozvíjení do soudobých hudebních a filozofických kontextů.

V neděli 17. března 2019 (19:00 hodin) je pak ve Východočeském divadle v Pardubicích naplánována Pucciniho opera Bohéma. Hudebního nastudování se ujal Martin Doubravský a režie byla svěřena Lindě Keprtové. V opeře účinkuje i orchestr a sbor Divadla F. X. Šaldy Liberec.

Gustavo Dudamel (foto Dieter Nagl, Musikverein)

Rádio Classic Praha
Pravidelná Hudební novinka na Classic Praha tentokrát přináší ukázku z nové nahrávky orchestru Los Angeles Philharmonic a jeho současného hudebního ředitele, dirigenta Gustava Dudamela. Společně natočili album, které vzdává hold jednomu z nejrespektovanějších skladatelů světa filmové hudby, kterým je bezesporu John Williams. Ten s tímto orchestrem natočil celou řadu soundtracků k úspěšným hollywoodským snímkům. Na albu, které vydává společnost Deutsche Grammophon, je mimo jiné hudba z filmů Star Wars, E.T. – Mimozemšťan, Jurský park, Harry Potter a Indiana Jones. Ukázka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 11. března v 10:00 hodin.

Když se ve Smetanově síni rozezní úvodní tóny zahajovacího koncertu Pražského jara, není při jejich poslechu nijak obtížné popustit uzdu fantazii. Návštěvník se totiž ocitl v místě a domě, jež jsou průsečíkem českých dějin. Právě tady přece kdysi, v letech 1383 až 1484, žili čeští králové. Tady byla pak roku 1918 vyhlášena samostatná Československá republika. A také se tu koncem listopadu 1989 odehrálo první oficiální jednání dvou mocí – odcházející a přicházející. Setkání, jež v jednom z nezamýšlených důsledků vedlo k rozpadu Československa… A tak si posluchač Mé vlasti, jejíž autor na něj shlíží z pozlaceného portrétu na varhanách, může představovat i nemyslitelné. Kdo že to sedí kousek ode mne? Není to náhodou syn Karla IV., rozporuplný panovník Václav IV.? Pak ovšem muž vedle něj musí být husitský král Jiří z Poděbrad. Ten, který přesně odtud vyslal do světa poselství, jež svým obsahem předběhlo náplň OSN o půltisíciletí. A neshlíží na nás z balkonu muži 28. října, jmenovitě Rašín, Kramář a zdálky i Masaryk či Beneš? Za nimi vstupují čerstvě do historie Havel s Adamcem… V dalším dílu pořadu Slavná auditoria se Jiří Vejvoda zaměřil na Smetanovu síň Obecního domu v Praze. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 11. března v 19:00 hodin.

Do dalšího dílu pořadu Hudba v miléniu si Marek Šulc pozval skladatele, dirigenta a klavíristu Kryštofa Mařatku. Díla Kryštofa Mařatky znějí na pódiích mnoha zemí, z nichž Česko a Francie zaujímají výlučné postavení již od skladatelových studií na Pražské konzervatoři a AMU v letech 1986 až 1993. Mařatkova hudba je zakořeněna v české kultuře a historii, inspiruje se také v tématech původu pravěkého umění, zrodu lidské řeči, etnické hudby, astrofyziky či literatury. Mařatka dirigoval přední orchestry v Evropě a Kanadě, koncertuje také jako sólový klavírista či s komorními soubory. V současné době dokončuje koncert pro housle a orchestr nazvaný Svatyně – v hlubinách jeskynních maleb a chystá operu Továrna na Absolutno pro Národní divadlo v Brně. Letos 19. ledna mu byla udělena první cena Classic Prague Awards v kategorii soudobá kompozice za skladbu Báchorky pro violu, klarinet, klavír a soubor českých hudebních lidových nástrojů, jež měla premiéru loni v dubnu v pařížském Salle Cortot. Premiéra pořadu zazní na Classic Praha v úterý 12. března v 19:00 hodin.

Jana Boušková (foto Jakub Mencl)

Není mnoho českých umělců, kteří by ve svém oboru dosáhli na světové úrovni natolik výsadního postavení a tak výjimečným způsobem reprezentovali Českou republiku v zahraničí, jako harfistka Jana Boušková. Proslulý violoncellista Mstislav Rostropovič si například osobně vyžádal kontakt na Janu Bouškovou poté, co uslyšel její hru v rozhlase, a premiéroval s ní dílo Raviho Shankara na festivalu v Evianu. Světoznámá profesorka harfy z USA Susan McDonald označila Janu Bouškovou za talent století a podobně hodnotí výkony Jany Bouškové i zahraniční kritika. Jana Boušková se díky výrazným uměleckým úspěchům rychle stala velmi žádanou harfistkou vystupující na renomovaných světových pódiích nejen sólově, ale i komorně s takovými interprety, jako Maxim Vengerov, Jurij Bashmet, Patrick Gallois, Jiří Bárta, Christian Tetzlaff, Sharon Kam, či již zmíněný Mstislav Rostropovič.

Nyní se přední české a světové harfistce Janě Bouškové, sólistce České filharmonie dostalo dalšího mezinárodního uznání. Od září 2019 bude profesorkou Royal College of Music v Londýně. A právě Jana Boušková bude dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností. Prozradí mimo jiné i to, jakou hudbu ona sama ráda poslouchá. Premiéra pořadu je ve čtvrtek 14. března v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]