Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 25. do 31. března 2019? Dozvíte se, kde koncertují PKF – Prague Philharmonia, Severočeská filharmonie Teplice, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Janáčkova filharmonie Ostrava, Česká filharmonie, Collegium Marianum nebo Filharmonie Hradec Králové. Představíme vám program Pardubického hudebního jara, projekty Nachtigall Artists, koncerty plánované v Brně či premiéru Valkýry z Metropolitní opery přenášenou do českých kin. A chybět samozřejmě nebudou ani novinky z rádia Classic Praha.

Gábor Boldoczki, PKF – Prague Philharmonia (foto © Petra Hajská)

Zahraničí
PKF – Prague Philharmonia společně s uměleckým vedoucím Janem Fišerem pokračuje ve svém turné v zahraničí. V pondělí 26. března 2019 (20:00 hodin) tak společně s trumpetistou Gáborem Boldoczkim vystoupí v Rosenheimu. Program zahrnuje výběr z děl Bendy, Nerudy, Dvořáka, Hummela a Vaňhala. S tím samým programem vystoupí také ve středu 27. března 2019 v Landshutu, 28. března 2019 ve Fuldě, 29. března 2019 v Lippstadtu, 30. března 2019 v Bad Hammu a 31. března 2019 v Essenu. Všechny koncerty začínají ve 20:00 hodin.

V úterý 26. března 2019 (20:00 hodin) PKF – Prague Philharmonia pod vedením Jana Fišera odehraje koncert v Pullachu. Program je sestaven z Mozartova Divertimenta D dur KV 251, Tartiniho Sonáty g moll „Ďáblův trylek“ B.g5, Haydnovy Symfonie č. 25 C dur a Mozartova Koncertu pro housle a orchestr č. 5 A dur KV 219. Společně s orchestrem se představí houslistka Soyoung Yoon.

V neděli 31. března 2019 (16:00 hodin) přivítá Severočeskou filharmonii Teplice s dirigentem Norbertem Baxou německý Cvikov. Program nese název Gala Nacht der Operette. Sólisté koncertu jsou v jednání.

Jacques Lacombe (foto Steve J. Sherman)

Praha
Bach ve 20. století vás čeká na koncertě 25. března 2019 (20:00 hodin) ve Studiu 1. Účinkujícími jsou Robert Heger (flétna), Dana Hegerová (flétna), Lenka Chmelová (flétna) a Petr Zdvihal (housle). Koncert zahájí Pärtova kuriózně nazvaná skladba Kdyby byl Bach včelařem…, postavená na motivu B-A-C-H, který bzučivě prochází celým orchestrem. Zakončí ho Stravinského neoklasické Dumbarton Oaks Concerto, připomínající barokní concerto grosso, konkrétně Bachovy Braniborské koncerty. Jeden z nich, nesmírně virtuózní Čtvrtý koncert pro dvě flétny a sólové housle, a dále Flétnový koncert d moll Bachova syna Carla Philippa Emanuela pak program doplní do rozmanitého celku.

Dvořákovu síň Rudolfina v pondělí 25. března 2019 (19:30 hodin) zaplní tóny koncertu Sedláčkova kvarteta. To ve složení Michael Sedláček (1. housle), Jan Maceček (2. housle), Tomáš Krejbich (viola) a Matěj Štěpánek (violoncello) odehraje program sestavený z Veitova Smyčcového kvartetu č. 4 op. 16, Temlova Smyčcového kvartetu č. 6 „Zápas s mlhou“ (což bude premiérový kus) a Kubelíkova Smyčcového kvartetu č. 5.

Mezinárodní hudební festival Bach for All v úterý 26. března 2019 v Zrcadlové kapli představí koncert s podtitulem Dobře temperovaná flétna. Taiwanská flétnistka Sheng-Fang Chiu provede transkripce sonát pro zobcovou flétnu. Jedná se o kompozice, které vznikly v Koethenu, kdy měl Bach možnost pracovat s virtuózními hráči a ke spolupráci zval často i hosty. Na cembalo ji doprovodí Nicholas Parle.

V úterý 26. a ve čtvrtek 28. března (19:30 hodin) do Smetanovy síně Obecního domu zavítá José Cura ve svých životních rolích. Tenoristu doprovodí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a za dirigentský pult se postaví Jacques Lacombe. Sborové zpěvy pak obstará Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Jakubem Zichou. Zazní ukázky z Verdiho Otella, Leoncavallových Komediantů, Saint-Saënsova Samsona a Dalily a Brittenova Petera Grimese.

Středa 27. března 2019 (19:30 hodin) pak bude v Obecním domě patřit Janáčkově filharmonii Ostrava s Bryanem Hymelem. Jedná se o projekt Nachtigall Artists. Hostem koncertu je řecká sopranistka Irini Kyriakidou a dirigentem Rastislavem Štúrem. Zazní zde ukázky ze slavných oper.

Truls Mørk (archiv OP)

Ve dnech 27., 28. a 29. března 2019 (19:30 hodin) vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina uznávaný norský violoncellista Truls Mørk. Ten provede v rámci další spolupráce s Českou filharmonií soudobý Violoncellový koncert Esa-Pekky Salonena, v druhé části večera zazní pod taktovkou Bena Gernona hudba z baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie. Během koncertu zazní árie v podání Zdislavy Bočkové, vítězky interpretační soutěže Zahraj si s Českou filharmonií!.

Ve čtvrtek 28. března v 17:00 hodin se uskuteční v Novoměstské radnici Hodina zpěvu neboli veřejná mistrovská lekce pro vybrané mladé pěvce. Bryan Hymel s Irini Kyriakidou jsou připraveni zodpovědět po lekci otázky posluchačů. Ti také v tajném hlasování zvolí vítěze lekce, který dostane příležitost vystoupit na některém z dalších koncertů v Novoměstské radnici. Studenti hudebních oborů mají vstup po předložení studentských průkazů zdarma!

Večer s názvem Bizzaria je připraven na 28. března 2019 (19:00 hodin) v Refektáři kláštera dominikánů. V pořadí druhý koncert jarní řady cyklu přinese posluchačům výjimečná a v České republice velmi zřídka hraná virtuózní houslová díla období baroka. Zazní mimo jiné i zpěv skřivana ve stejnojmenné skladbě Alessandra Pogliettiho či kukání kukačky podle Bernarda Pasquiniho. Účinkujícími koncertu jsou Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou, která bude hrát na flauto traverso a nastudování se ujala Lenka Torgersen.

V neděli 31. března 2019 (15:00 hodin) bude ve Dvořákově síni Rudolfina uveden třetí koncert cyklu K. Ten nabídne pozdnější díla od Richarda Strausse a Charlese Gounoda v podání předních hráčů České filharmonie pod taktovkou Ondřeje Vrabce.

Tentýž den od 18:00 hodin v Sukově síni Rudolfina vystoupí Klavírní kvarteto Josefa Suka. Na programu jsou díla Mozarta, Vivaldiho, Schumanna, Piattiho, Stamice, Paganiniho, Čajkovského, Dvořáka či Brahmse.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat