Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 8. do 14. dubna 2019? Osvětlíme vám koncertní plány Collegia 1704, Janáčkovy filharmonie Ostrava, Pražského filharmonického sboru, Českého filharmonického sboru Brno, Collegia Mariana i České filharmonie, Filharmonie Hradec Králové nebo Severočeské filharmonie Teplice. Dozvíte se program z Rudolfina, či jaké koncerty na vás čekají na Velikonočním festivalu duchovní hudby nebo Pardubickém hudebním jaru. Představíme vám premiéry z DJKT Plzeň a NDM Ostrava a chybět nebudou novinky z rádia Classic Praha.

Zahraničí

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 Václavem Luksem vystoupí ve středu 10. dubna 2019 (19:30 hodin) v drážďanském Annenkirche. Představí zde Bachovy Matoušovy pašije, které patří nejen k vrcholům německé barokní hudby. Jako sólisté zde účinkují Eric Stoklossa (Evangelista — tenor), Jan Martiník (Ježíš — bas), Céline Scheen (soprán), Lenka Cafourková (soprán), Sophie Harmsen (alt), Susanne Langner (alt), Aneta Petrasová  (alt), Krystian Adam (tenor), Hugo Oliveira (bas), Tomáš Král (bas) a Jaromír Nosek (bas).

Janáčkova filharmonie Ostrava zamíří 11. dubna 2019 (19:00 hodin) do slovenské Žiliny, kdy v Domě umění Fatra provedou společně s klavíristou Lukášem Vondráčkem a pod dirigentským vedením Mihhaila Gertse program složený z Beethovenova Koncertu pro klavír a orchestr č. 4 G durop. 58 a Čajkovského Symfonie č. 6 h moll „Patetická“op. 74.

Pražský filharmonický sbor vyrazil na turné do izraelského Tel Avivu. Ve dnech 11., 12. a 13. dubna 2019 (19:30 hodin) se tak na ně může těšit izraelské publikum v Charles Bronfman Auditoriu. Společně s Izraelskou filharmonií uvede sbor Německé requiem Johannese Brahmse pod taktovkou Manfreda Honecka.

Český filharmonický sbor Brno pak v německém Bochumi provede koncertně od 8. do 15. dubna 2019 Wagnerova Parsifalaa přidá 3 samostatné sborové koncerty a capella.

Bachovy Janovy pašije představí 14. dubna 2019 (20:00 hodin) v drážďanském Himmelfahrtskirche Leuben Collegium Marianum se svou uměleckou vedoucí Janou Semerádovou (ta zahraje na flauto traverso). Společně s nimi na koncertě vystoupí Chorus 116 a za dirigentský pult se postaví Milko Kersten.

 

Praha
V pondělí 8. dubna 2019 (20:20 hodin) zaplní Dvořákovu síň Rudolfina tóny romské hudby. Téměř 300 účinkujících z České a Slovenské republiky, Rumunska, Srbska, Švédska a Rakouska hudebně oslaví Mezinárodní den Romů, který připadá na 8. duben. Česká filharmonie ve spolupráci se zpěvačkou a sbormistryní Idou Kelarovou takto završí projekt European Orchestra LABoratory(EOLAB) II s podporou programu Evropské unie Kreativní Evropa. Na programu je světová premiéra kompozice Lelo Niky pro dva akordeony a symfonický orchestr, tradiční i soudobá romská hudba či sborové a sólové skladby Desideria Duždy.


Kvarteto Norbert, které je složené z hráčů České filharmonie, v úterý 9. dubna 2019 (18:30 hodin) uvede v Sukově síni Rudolfina koncert složený z Mozartova Kvartetu č. 17 B dur „Lovecký“KV 458, Dvořákovy Humoresky č. 7 Ges dur, Chačaturjanova Šavlového tance a Dvořákova Smyčcového kvartetu č. 12 F dur „Americký“op. 96.

Bachovy Matoušovy pašije patří nejen k vrcholům německé barokní hudby, ale představují jeden z vrcholů evropské hudby vůbec. V pražském Rudolfinu je 9. dubna 2019 (19:30 hodin) představí Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod dirigentským vedením Václava Lukse. Jako sólisté zde vystoupí Eric Stoklossa (Evangelista — tenor), Jan Martiník (Ježíš — bas), Céline Scheen (soprán), Lenka Cafourková (soprán),Sophie Harmsen (alt), Susanne Langner (alt), Aneta Petrasová (alt), Krystian Adam (tenor), Hugo Oliveira (bas), Tomáš Král (bas) a Jaromír Nosek (bas).

Český spolek pro komorní hudbu si na tento týden přichystal koncert Kalliopé Tria Prague ve složení Markéta Vokáčová (housle), Jan Zemen (violoncello), Miroslav Sekera (klavír). Ve středu 10. dubna 2019 (17:30 hodin) tak v Sukově síni Rudolfina zazní program složený z Beethovenova Klavírního tria B dur op. 11, Šostakovičova Klavírního tria č. 1 c moll op. 8 a Ebenova Klavírního tria.

Ve dnech 10. (v 10:00 a v 19:30 hodin) a 11. dubna 2019 (v 19:30 hodin) ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v čele s Tomášem Braunerem. Provede zde Dvořákovu Rusalku v aranži Manfreda Honecka a Tomáše Illeho a Sukovu Symfonii op. 27 „Asrael“.

Bennewitzovo kvarteto chystá svůj koncert na 10. dubna 2019 (19:30 hodin), a to v koncertní síni Šimona a Judy. Společně s kvartetem se představí klarinetistka Ludmila Peterková. V programu zazní Mozartův Smyčcový kvartet č. 15 d moll, Clarinettino Ondřeje Kukala a Mozartův Klarinetový kvintet A dur.

 

Tomáš Netopil, Česká filharmonie (zdroj ČF / foto © Petr Kadlec)

Ve dnech 11., 12. (v 19:30 hodin) a 13. dubna 2019 (v 15:00 hodin) se ve Dvořákově síni Rudolfina představí dirigent Tomáš Netopil s Českou filharmonií a klavíristou Nikolajem Luganským. Ti zvolili pro koncerty v dubnu 2019 vzorový vídeňský večer s díly Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena.

Jak funguje Hollywood? Jaké to je být synem zakladatele americké filmové hudby? Kam směřuje filmová hudba dneška a jaké to je spolupracovat s Dannym DeVitem či Robertem Redfordem? Pátek 12. dubna 2019 (18:00 hodin) nabídne Kulturní dům Ládví besedu s předním hollywoodským skladatelem Davidem Newmanem, autorem hudby k filmům Válka Rooseových, Hoffa, Anastázie, Doba ledová, Flinstounovi a dalších, a skvělým americkým klavíristou Andrewem von Oeyenem.

Další z koncertů Českého spolku pro komorní hudbu je připraven na 13. dubna 2019 (10:30 hodin) v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci. V podání Českého filharmonického kvarteta zde zazní program složený z Janáčkových děl Po zarostlém chodníčku I. a II. řada (úprava Jarmil Burghauser a Tomáš Ille), V mlhách(úprava Tomáš Ille) a Krčkova Smyčcového kvartetu č. 4 „Pocta Janáčkovi“.

Česká dechová harmonie se představí v Sukově síni Rudolfina 14. dubna 2019 (18:00 hodin). Program obsahuje předehru k Mozartově Figarově svatbě KV 492 (úprava Johann Nepomuk Wendt); Kramář-Krommerův Oktet-Partita Es Durop. 79, Triebenseeho Variace na téma z opery „Oční lékař“Vojtěcha Jírovce a Mozartovu Serenádu Es DurKV 375.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3