Týden s hudbou

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 22. do 28. dubna 2019? Podíváme se za Filharmonií Brno do zahraničí nebo se také dozvíme, že české orchestry se spojily a uspořádají benefiční koncert na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži. Nebude chybět přehled koncertů Českého filharmonického sboru Brno, Janáčkovy filharmonie Ostrava, Czech Ensemble Baroque, Filharmonie Hradec Králové nebo Severočeské filharmonie Teplice. A nezapomněli jsme ani na Velikonoční festival duchovní hudby, Pardubické hudební jaro či novinky z rádia Classic Praha.

David Russel Davies, Velikonoční festival duchovní hudby Brno 2019 (foto Petr Francán)

Zahraničí
Filharmonie Brno s dirigentem Dennisem Russellem Daviesem vystoupí v sobotu 27. dubna 2019 ve vídeňském Musikvereinu. Jako sólisté se představí Maki Namekawa a Martin Achrainer. Program sestává z Dvořákovy Symfonie č. 1 „Zlonické zvony“ a skladby Lebensstürme Heinze Weinbecka na motivy klavírní kompozice Franze Schuberta.

Praha
Česká filharmonie ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, členy sboru a orchestru Opery Národního divadla a členy sboru a orchestru Státní opery uspořádá v úterý 23. dubna 2019 ve 21:10 hodin ve Dvořákově síni v Rudolfinu benefiční koncert na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži. Na programu bude Stabat Mater Antonína Dvořáka pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie Tomáše Netopila.

V úterý 23. dubna 2019 (19:30 hodin) vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy Beethoven Trio Bonn. Program bude tvořit Vranického Klavírní trio č. 2 op. 32, Campeho Swag pro klavírní trio (česká premiéra), Šostakovičovo Klavírní trio č. 1 c moll op. 8 a Mendelssohn-Bartholdyho Klavírní trio d moll op. 49.

Ve středu 24. dubna 2019 vás čeká koncert v Lobkowiczkém paláci. Neobyčejné večery v magickém prostředí Lobkowiczkého paláce jsou ozvláštněny setkáním s odborníky z Lobkowických sbírek a poutavým zastavením nad tématy, která propojují historii se současností. Hosté mají příležitost osobně se seznámit s umělci a s vedením orchestru. Setkání zpříjemňuje číše vína, k níž je nabídnuto pohoštění speciálně připravené šéfkuchařem Lobkowiczkého paláce. Účinkují sopranistka Kateřina Kněžíková a PKF – Prague Philharmonia. Program je tvořen výběrem z děl Martinů, Monteverdiho, Sibelia, Faurého.

Ermonela Jaho jako Violetta, Verdi Traviata (zdroj Zemsky Green Artist Management)

Smetanova síň Obecního domu bude ve středu 24. dubna 2019 (19:30 hodin) hostit Ermonelu Jaho a Simona Keenlysidea, hudební doprovod jim obstará Symfonický orchestr Českého rozhlasu v čele s Lukaszem Borowiczem. Koncert je projektem Nachtigall Artists.

Ve dnech 24. a 25. dubna 2019 (19:30 hodin) se bude ve Dvořákově síni Rudolfina konat koncert pod názvem Česká filharmonie/Zkouška orchestru. Večerem vás provede Marek Eben a za dirigentský pult se postaví Petr Altrichter, který bude řídit Českou filharmonii. Program je sestaven z Franckovy Symfonie d moll – 2. věta, Dvořákovy Legendy op. 59č. 6 a Enescovy Rumunské rapsodie č. 1.

Orchestrální koncert v Letním refektáři Strahovského kláštera dne 25. dubna 2019 (19:30 hodin) je věnován hudebnímu ztvárnění různých podob vodního živlu, a to z pera hvězdné trojice autorů: Georga Philippa Telemanna, Georga Friedricha Händela a Jean-Marie Leclaira. Vystoupí zde Collegium Marianum pod vedením umělecké vedoucí Jany Semerádové.

Hudebně-literární večer pod názvem Hudební cestopis 18. věku je připraven na 25. dubna 2019 (20:00 hodin) v Divadle Viola. Vystoupí zde Otakar Brousek (mluvené slovo) a cembalistka Petra Žďárská. Program budou tvořit díla Domenica Scarlattiho, Leopolda Koželuha a Josefa Antonína Štěpána.

Komorní soubor Variace Praha vystoupí 26. dubna 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Program tvoří výběr z děl Mozarta, Bacha, Haydna, Vivaldiho, Dvořáka a Smetany.

V sobotu 27. dubna 2019 (18:30 hodin) se představí v Sukově síni Rudolfina houslisté Zdeněk Zelba s Václavem Prudilem, Jan Jouza (viola, housle), violoncellista Jan Holeňa, kontrabasista Jaromír Černík, Jiří Zelba (hoboj, anglický roh, zobcové flétny, viola) a na cimbál zahraje Markéta Riesová. Publikum čeká výběr z děl Brahmse, Bartóka, Vivaldiho, Dvořáka, Gounoda, Liszta a dalších.

V sobotu 27. dubna 2019 (11:00 hodin) čeká Smetanovu síň Obecního domu koncert pod názvem Orchestr na dotek, tentokrát Léto. Hudební doprovod zajistí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod vedením Marka Ivanoviće, program připravili a uvádějí Lucie Pernetová a Marko Ivanović, Taneční konzervatoř, Centrum Praha a Hudební klub Fík. Jako sólisté se představí studenti Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy. Upoutávka na koncert zní takto: „Tohle jde hudbě opravdu výborně! Však hned tři skladatelé rozepsali dokonce všechny čtyři roční doby – Antonio Vivaldi, Joseph Haydn a Alexandr Glazunov. Ale i ostatní se činili, aby hudbou pozlatili listí, přikryli krajinu sněhovou peřinou, probudili hrdélka skřivánků a slunce pořádně nablýskali. Končíme v létě, kdy nás lákají rybníky, cesty a dálky. Stejně jako Smetanovu síň! Čili připravme si plavky, sandály a cestovní pasy. Vše budeme potřebovat.“

V závěrečném večeru koncertního cyklu K vystoupí v neděli 28. dubna 2019 (15:00 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina Josef Špaček se skvělou španělskou kontrabasistkou Uxíou Martínez Botanou a s kolegy připraví Schubertův mistrovský kvartet v Mahlerově instrumentaci.

Tentýž den vystoupí v 18:00 hodin v Sukově síni Rudolfina Smyčcové kvarteto českých filharmoniků. Program je sestaven z děl Rossiniho, Albinoniho, Liszta, Montiho, Dubussyho, Lehára, Necka, Rimského-Korsakova, Mascagniho, Glinka, Kreislera, Rodrígueze a Chačaturjana.

La Grande Chapelle (archiv OP)

Brno
Český filharmonický sbor Brno se představí 27. dubna 2019 v Brně na Kraví hoře v kostele sv. Augustina. Zazní zde Haydnovo Stvoření.

Velikonoční festival duchovní hudby
Španělské Velikonoce v renesančním Římě na vás v rámci festivalu čekají 23. dubna 2019 (20:00 hodin), a to v kostel sv. Jakuba v Brně. Vystoupí zde španělská kapela La Grande Chapelle pod vedením Alberta Recasense. Program je sestaven z děl Victoria, Guerrera, da Palestrina a dalších.

V Bazilice Nanebevzetí Panny Marie pak 25. dubna 2019 (19:30 hodin) zazní velikonoční varhanní koncert v podání Michaela Bárteka.

Bachovo Velikonoční oratorium je pak naplánováno na neděli 28. dubna 2019 (19:30 hodin) do brněnského Besedního domu. Sólisté koncertu jsou Pavla Radostová, Monika Jagerová, Jakub Kubín, Jiří M. Procházka a hudební složku zajistí Czech Ensemble Baroque pod dirigentským vedením Romana Válka.

Ostrava
Koncert pod názvem Hrdinové skuteční a legendární je připraven na 25. dubna 2019 (19:00 hodin) do Domu kultury města Ostravy. Vystoupí zde houslista Henning Kraggerud a Janáčkova filharmonie Ostrava pod dirigentským vedením Christopha-Mathiase Muellera. Program tvoří Beethovenův Koncert pro housle a orchestr D dur op. 61 a Sibeliova suita Lemminkäinen.

Zlín
V sobotu 27. dubna 2019 (19:00 hodin) čeká zlínské publikum ve Štípě Bachovo Velikonoční oratorium. Jako sólisté se zde představí pěvci Pavla Radostová, Monika Jägerová, Jakub Kubín, Jiří M. Procházka a Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka.

Hradec Králové
Závěrečný koncert dirigentských kurzů, který je zároveň i benefičním koncertem pro Domov sv. Josefa v Žirči, vás čeká v pátek 26. dubna 2019 (19:30 hodin) v Sále Filharmonie Hradec Králové. Vystoupí zde Hugo Bollschweiler (viola) a Filharmonie Hradec Králové. Za dirigentský pult se postaví studenti Zürcher Hochschule der Künste: Adomas Markunas (Litva), Katharina Wincor (Rakousko), Luis Toro Araya (Chile), Delyana Lazarova (Bulharsko), Ana Patino (Kolumbie), Henri Aavik (Německo). Program tvoří Griegův Peer Gynt, hudba k Ibsenově dramatu op. 46 (výběr), Čajkovského Romeo a Julie, předehra-fantazie podle Shakespeara (3. verze, 1880) a Berliozův Harold v Itálii, symfonie o čtyřech částech se sólovou violou op. 16 H 68.

Teplice
Ve čtvrtek 25. dubna 2019 (19:00 hodin) se v Koncertním sále Domu kultury Teplice uskuteční koncert Severočeské filharmonie Teplice. Jako sólisté se představí houslista Eduard Kollert, klavírista Jiří Kollert a za dirigentský pult se postaví Petr Vronský. Program obsahují díla jako Smetanovo Scherzo z Triumfální symfonie E dur, op. 6, Martinů Koncert pro housle, klavír a orchestr, H 342 nebo Dvořákova Symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“.

Žatec
V sobotu 27. dubna 2019 (19:00 hodin) hostuje Severočeská filharmonie Teplice v Městském divadle v Žatci. Jako sólisté zde vystoupí klarinetisté Kateřina Škardová s Janem Musilem a za dirigentský pult se postaví Jiří Knotte. Program je sestaven ze Smetanovy Vltavy, Kramářova Koncertu pro dva klarinety a orchestr a Dvořákových Slovanských tanců č. 18.

Letovice
Český filharmonický sbor Brno se představí v neděli 28. dubna v Letovicích v kostele sv. Prokopa. Program koncertu je sestaven z Poulencových Čtyř krátkých modliteb, Foersterových mužských sborů a Martinů Vigilie, Polní mše a Hory tří světel.

Mikulčice
V pátek 26. dubna 2019 (18:00 hodin) vás v Archeologickém ústavu čeká Hudební archeologie 12: In stile moderno. Hudba plná emocí, vášně a touhy, slz štěstí i bolesti pohne každým srdcem. V rámci hudebního programu dojde k představení čerstvě vydané knihy Rostliny a výživa velkomoravských Mikulčic. Účinkuje Le Nuove Musiche.

Gabriela Beňačková (foto: archiv OP)

Pardubické hudební jaro
Na středu 24. dubna 2019 (19:00 hodin) je v rámci festivalu připraven koncert v kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě. Vystoupí zde sopranistka Gabriela Beňačková a na kytaru ji doprovodí Lubomír Brabec. Na programu jsou Caccini, Gordani, Sor, Händel, Brabec, Mascagni, Franck, Albeniz, Webber a Schubert.

Ve čtvrtek 25. dubna 2019 (19:00 hodin) se v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích uskuteční Slavnostní koncert k 50. výročí Komorní filharmonie Pardubice. Vystoupí zde Komorní filharmonie Pardubice, Lobkowicz Trio a za dirigentský pult se postaví Stanislav Vavřínek. Program obsahuje Martinů Toccatu e due canzoni a Beethovenův Trojkoncert C dur op. 56 pro klavír, housle a violoncello.

Koncert pod názvem Krása barokních varhan a trubky je pak pro vás přichystán na pátek 26. dubna 2019 (18:00 hodin) v kostele sv. Jakuba Staršího v Přelouči. Účinkuje zde francouzský varhaník Emmanuel Arakélian a trumpetista Michal Chmelař. Program tvoří Händelovy Kusy pro hudební hodiny HWV 598-604 pro varhany, Bachův Choral Jesus bleibet meine Freude BWV 147 pro trubku a varhany, Bachova Toccata d moll BWV 913 pro varhany, Albinoniho Adagio pro trubku a varhany, Sweelinckovo More Palatino pro varhany, Vejvanovského Sonata a 4 pro trubku a varhany, Scarlattiho Sonáty K.209, K.87, K.82 pro varhany a Händelova Suita in D pro trubku a varhany HWV. 341.

Slavnostní závěrečný koncert je pak naplánován na neděli 28. dubna 2019 (19:00 hodin) v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Vystoupí na něm Janáčkova filharmonie Ostrava pod dirigentským vedením Christopha Mathiase Muellera a jako sólista se představí houslista Henning Kraggerud. Program je sestaven ze Sibeliovy symfonické básně Labuť z Tuonely, op. 22 č. 2, Janáčkova Tarase Bulby a Beethovenova Koncertu D dur op. 61 pro housle a orchestr.

Festival Benewitz
Filharmonie Hradec Králové hostuje na tomto festivalu v sobotu 27. dubna 2019 (19:00 hodin). Koncert se uskuteční ve Velkém sále Kulturního centra v České Třebové a nese název Queen Night. Jako sólisté se představí sopranistka Lenka Cafourková Ďuricová, tenorista Marek Olbrzymek, Mužské vokální kvarteto Q VOX (Petr Julíček tenor, Tomáš Badura tenorbaryton, Tomáš Krejčí baryton, Aleš Procházka bas), kytarista Jiří Sova a za dirigentský pult se postaví Miloš Machek. Program bude obsahovat takové písně jako například Bohemian Rhapsody, A Kind of Magic, Don’t Stop Me Now, I Want To Break Free, The Show Must Go On a další hity legendární britské kapely v úpravách pro symfonický orchestr a sólisty.

J. S. Bach: Matoušovy pašije, Collegium 1704, Jaromír Nosek, Václav Luks, Rudolfinum 9.4.2019 (foto Petra Hajská)

Rádio Classic Praha
Novinka týdne rádia Classic Praha představí tentokrát novou nahrávkou Mesiáše Georga Friedricha Händela. Händelův Mesiáš patří bezesporu k nejproslulejším opusům světové oratorní literatury, který se v průběhu staletí stal zároveň součástí anglické kulturní identity. Existují desítky nahrávek tohoto díla. Pozoruhodnou výjimkou v tomto ohledu představuje absence v rámci české interpretační tradice. Při příležitosti čtvrtého provedení Mesiáše v rámci koncertního cyklu v Rudolfinu se proto soubor Collegium 1704 rozhodl pořídit první českou kompletní nahrávku. Natáčení probíhalo na koncertech Collegia 1704 ve dnech 27. března a 3. dubna 2018 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Kompletní Mesiáš byl nahrán autenticky s použitím replik historických hudebních nástrojů. Ochutnávka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 22. dubna v 10:00 hodin.

„Čím více člověk náleží budoucnosti, jinými slovy lidstvu jako takovému, tím cizejší je svým současníkům. Lidé většinou ocení člověka sloužícího době, v níž mu byl vyměřen jeho krátký život; člověka vyhovujícího povaze doby, v níž žije i umírá,“ napsal Schopenhauer ve své eseji Sláva. A do jisté míry to platí i o skladateli, který vytvořil – kromě záplavy jiných děl – zřejmě nejzásadnější velikonoční oratorium v dějinách. Johann Sebastian Bach. Sám sebe přitom považoval spíš za precizního řemeslníka než čaroděje tónů: „Musel jsem tvrdě pracovat,“ řekl, „každý, kdo bude pracovat stejně usilovně, dostane se tak daleko jako já“. Věřil, že existuje – a může být vyučována – správná metoda, při jejímž použití se dá zkomponovat jakékoli hudební dílo. Třeba i tak rozměrné a obsažné, jako jsou jeho Matoušovy pašije. A právě slavné Matoušovy pašije barokního génia Johanna Sebastiana Bacha budou znít v čase velikonočním a povelikonočním na Classic Praha v rámci pořadu hudebního publicisty Jiřího Vejvody Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 22. dubna v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce v novém vydání pořadu Hudba v miléniu je tentokrát choreograf, a režisér Petr Zuska. Petr Zuska představuje tvůrce evropského formátu, v českém tanečním kontextu zosobňuje výjimečného choreografa, který spolupracuje s významnými světovými baletními soubory a ve svých dílech využívá širokou škálu tvůrčího rukopisu od vysokého bel canta neoklasického stylu přes inovativní přístup k moderní tvorbě. Jeho inscenace jsou promyšlené, plnokrevné, odrážejí svět symbolů či archetypů, duchovní otázky i morální principy. Jako jeden z mála tvůrců dokáže vložit do svých děl humor, vtip a nadsázku. V letech 2002-2017 byl uměleckým šéfem Baletu Národního divadla v Praze. V tomto období také vytvořil pro Národní divadlo šest celovečerních baletů a řadu kratších jednoaktových děl. Jako tvůrce má ovšem na svém kontě více než padesát inscenací pro zahraniční i domácí soubory. Kromě toho režijně a pohybově spolupracoval na vzniku několika činoherních a operních inscenací. Je pedagogem Katedry nonverbálního divadla HAMU. Za svou interpretační práci a choreografickou tvorbu získal řadu význačných ocenění, jako jsou Cena Thálie (1993 a 1997), Prix Dom Perignon (1999), cena Originální choreografie v soutěžní přehlídce moderního tance (2006, 2008), cena za Nejlepší choreografie roku (1996 a 2002), Cena Českého literárního fondu (1993 a 1994), Cena Opery Plus (2015 a 2017) za výsledky ve vedení Baletu Národního divadla a 25 let choreografické tvorby, za choreografii Chvění (2017), Cena Ministerstva kultury České republiky za přínos v oblasti divadla (2017). Při jeho setkání s Markem Šulcem na rádiu Classic Praha bude řeč především o novém představení Kytice, které Petr Zuska připravil pro Pražský komorní balet a jehož premiéra bude 1. května ve Stavovském divadle v Praze. Premiéra pořadu zazní na Classic Praha v úterý 23. dubna v 19:00 hodin.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je mladý klavírista Jan Čmejla. Jan Čmejla se narodil v roce 2003. Hře na klavír se věnuje od svých šesti let, od osmi let se zabývá i hudební skladbou. První hudební vzdělání získal na ZUŠ Ilji Hurníka a na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy u profesora Lukáše Klánského. Od roku 2018 studuje hru na klavír na Pražské konzervatoři pod vedením profesorky Evy Boguniové. Má za sebou řadu vítězství v hudebních soutěžích. Z těch zcela posledních například Beethovenovy Teplice (2018), Mezinárodní soutěž Virtuosi per musica di pianoforte (2018) a Concertino Praga (2019). Je držitelem prestižního ocenění Zlatý oříšek (2013) udělovaného nejtalentovanějším dětem České republiky a ocenění Kern Foundation Prize vynikající ruské pianistky Olgy Kern. V roce 2014 se stal absolutním vítězem 21. ročníku mezinárodní soutěže pianistů do 11 let Amadeus a získal tak možnost zahrát si s Filharmonií Brno. V roce 2015 a 2017 hrál v Rudolfinu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK po úspěšně absolvovaném konkurzu pro sólisty Mladé talenty Josefa Suka. V roce 2015 byl vybrán z 300 zájemců ze 49 zemí světa mezi 10 účastníků týdenního kurzu Allianz Junior Music Camp 2015 ve Vídni pořádaného nadací Lang Lang International Music Foundation sídlící v New Yorku. V dubnu 2016 se představil v Koncertním sále Pražské konzervatoře v rámci koncertu laureátů mezinárodní soutěžní přehlídky Mladý klavír Pražské konzervatoře 2015, na které získal titul Talent Mladého klavíru Pražské konzervatoře, a vystoupil v cyklu Svátky hudby v Praze s Václavem Hudečkem. V roce 2018 získal 1. cenu a titul absolutního vítěze na soutěži Beethovenovy Teplice, kde mu byla též udělena mimořádná cena za nejlepší interpretaci skladby Fryderyka Chopina. V roce 2018 získal na Mezinárodní soutěži Virtuosi per musica di pianoforte 1. cenu a titul nejlepšího českého účastníka, díky čemuž si zahraje se Severočeskou filharmonií. Současně získal zvláštní cenu za interpretaci skladby Ludwiga van Beethovena. V roce 2019 získal titul absolutního vítěze mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga 2019. Více o sobě prozradí Ivanu Dlaskovi v dalším díle pořadu Z archívu osobností. Pořad má premiéru ve čtvrtek 25. dubna v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]