Týden s hudbou
Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 22. do 28. dubna 2019? Podíváme se za Filharmonií Brno do zahraničí nebo se také dozvíme, že české orchestry se spojily a uspořádají benefiční koncert na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži. Nebude chybět přehled koncertů Českého filharmonického sboru Brno, Janáčkovy filharmonie Ostrava, Czech Ensemble Baroque, Filharmonie Hradec Králové nebo Severočeské filharmonie Teplice. A nezapomněli jsme ani na Velikonoční festival duchovní hudby, Pardubické hudební jaro či novinky z rádia Classic Praha.
Zahraničí
Filharmonie Brno s dirigentem Dennisem Russellem Daviesem vystoupí v sobotu 27. dubna 2019 ve vídeňském Musikvereinu. Jako sólisté se představí Maki Namekawa a Martin Achrainer. Program sestává z Dvořákovy Symfonie č. 1 „Zlonické zvony“ a skladby Lebensstürme Heinze Weinbecka na motivy klavírní kompozice Franze Schuberta.
Praha
Česká filharmonie ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, členy sboru a orchestru Opery Národního divadla a členy sboru a orchestru Státní opery uspořádá v úterý 23. dubna 2019 ve 21:10 hodin ve Dvořákově síni v Rudolfinu benefiční koncert na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži. Na programu bude Stabat Mater Antonína Dvořáka pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie Tomáše Netopila.
V úterý 23. dubna 2019 (19:30 hodin) vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy Beethoven Trio Bonn. Program bude tvořit Vranického Klavírní trio č. 2 op. 32, Campeho Swag pro klavírní trio (česká premiéra), Šostakovičovo Klavírní trio č. 1 c moll op. 8 a Mendelssohn-Bartholdyho Klavírní trio d moll op. 49.
Ve středu 24. dubna 2019 vás čeká koncert v Lobkowiczkém paláci. Neobyčejné večery v magickém prostředí Lobkowiczkého paláce jsou ozvláštněny setkáním s odborníky z Lobkowických sbírek a poutavým zastavením nad tématy, která propojují historii se současností. Hosté mají příležitost osobně se seznámit s umělci a s vedením orchestru. Setkání zpříjemňuje číše vína, k níž je nabídnuto pohoštění speciálně připravené šéfkuchařem Lobkowiczkého paláce. Účinkují sopranistka Kateřina Kněžíková a PKF – Prague Philharmonia. Program je tvořen výběrem z děl Martinů, Monteverdiho, Sibelia, Faurého.
Smetanova síň Obecního domu bude ve středu 24. dubna 2019 (19:30 hodin) hostit Ermonelu Jaho a Simona Keenlysidea, hudební doprovod jim obstará Symfonický orchestr Českého rozhlasu v čele s Lukaszem Borowiczem. Koncert je projektem Nachtigall Artists.
Ve dnech 24. a 25. dubna 2019 (19:30 hodin) se bude ve Dvořákově síni Rudolfina konat koncert pod názvem Česká filharmonie/Zkouška orchestru. Večerem vás provede Marek Eben a za dirigentský pult se postaví Petr Altrichter, který bude řídit Českou filharmonii. Program je sestaven z Franckovy Symfonie d moll – 2. věta, Dvořákovy Legendy op. 59 – č. 6 a Enescovy Rumunské rapsodie č. 1.
Orchestrální koncert v Letním refektáři Strahovského kláštera dne 25. dubna 2019 (19:30 hodin) je věnován hudebnímu ztvárnění různých podob vodního živlu, a to z pera hvězdné trojice autorů: Georga Philippa Telemanna, Georga Friedricha Händela a Jean-Marie Leclaira. Vystoupí zde Collegium Marianum pod vedením umělecké vedoucí Jany Semerádové.
Hudebně-literární večer pod názvem Hudební cestopis 18. věku je připraven na 25. dubna 2019 (20:00 hodin) v Divadle Viola. Vystoupí zde Otakar Brousek (mluvené slovo) a cembalistka Petra Žďárská. Program budou tvořit díla Domenica Scarlattiho, Leopolda Koželuha a Josefa Antonína Štěpána.
Komorní soubor Variace Praha vystoupí 26. dubna 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Program tvoří výběr z děl Mozarta, Bacha, Haydna, Vivaldiho, Dvořáka a Smetany.
V sobotu 27. dubna 2019 (18:30 hodin) se představí v Sukově síni Rudolfina houslisté Zdeněk Zelba s Václavem Prudilem, Jan Jouza (viola, housle), violoncellista Jan Holeňa, kontrabasista Jaromír Černík, Jiří Zelba (hoboj, anglický roh, zobcové flétny, viola) a na cimbál zahraje Markéta Riesová. Publikum čeká výběr z děl Brahmse, Bartóka, Vivaldiho, Dvořáka, Gounoda, Liszta a dalších.
V sobotu 27. dubna 2019 (11:00 hodin) čeká Smetanovu síň Obecního domu koncert pod názvem Orchestr na dotek, tentokrát Léto. Hudební doprovod zajistí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod vedením Marka Ivanoviće, program připravili a uvádějí Lucie Pernetová a Marko Ivanović, Taneční konzervatoř, Centrum Praha a Hudební klub Fík. Jako sólisté se představí studenti Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy. Upoutávka na koncert zní takto: „Tohle jde hudbě opravdu výborně! Však hned tři skladatelé rozepsali dokonce všechny čtyři roční doby – Antonio Vivaldi, Joseph Haydn a Alexandr Glazunov. Ale i ostatní se činili, aby hudbou pozlatili listí, přikryli krajinu sněhovou peřinou, probudili hrdélka skřivánků a slunce pořádně nablýskali. Končíme v létě, kdy nás lákají rybníky, cesty a dálky. Stejně jako Smetanovu síň! Čili připravme si plavky, sandály a cestovní pasy. Vše budeme potřebovat.“
V závěrečném večeru koncertního cyklu K vystoupí v neděli 28. dubna 2019 (15:00 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina Josef Špaček se skvělou španělskou kontrabasistkou Uxíou Martínez Botanou a s kolegy připraví Schubertův mistrovský kvartet v Mahlerově instrumentaci.
Tentýž den vystoupí v 18:00 hodin v Sukově síni Rudolfina Smyčcové kvarteto českých filharmoniků. Program je sestaven z děl Rossiniho, Albinoniho, Liszta, Montiho, Dubussyho, Lehára, Necka, Rimského-Korsakova, Mascagniho, Glinka, Kreislera, Rodrígueze a Chačaturjana.
Brno
Český filharmonický sbor Brno se představí 27. dubna 2019 v Brně na Kraví hoře v kostele sv. Augustina. Zazní zde Haydnovo Stvoření.
Velikonoční festival duchovní hudby
Španělské Velikonoce v renesančním Římě na vás v rámci festivalu čekají 23. dubna 2019 (20:00 hodin), a to v kostel sv. Jakuba v Brně. Vystoupí zde španělská kapela La Grande Chapelle pod vedením Alberta Recasense. Program je sestaven z děl Victoria, Guerrera, da Palestrina a dalších.
V Bazilice Nanebevzetí Panny Marie pak 25. dubna 2019 (19:30 hodin) zazní velikonoční varhanní koncert v podání Michaela Bárteka.
Bachovo Velikonoční oratorium je pak naplánováno na neděli 28. dubna 2019 (19:30 hodin) do brněnského Besedního domu. Sólisté koncertu jsou Pavla Radostová, Monika Jagerová, Jakub Kubín, Jiří M. Procházka a hudební složku zajistí Czech Ensemble Baroque pod dirigentským vedením Romana Válka.
Ostrava
Koncert pod názvem Hrdinové skuteční a legendární je připraven na 25. dubna 2019 (19:00 hodin) do Domu kultury města Ostravy. Vystoupí zde houslista Henning Kraggerud a Janáčkova filharmonie Ostrava pod dirigentským vedením Christopha-Mathiase Muellera. Program tvoří Beethovenův Koncert pro housle a orchestr D dur op. 61 a Sibeliova suita Lemminkäinen.
Zlín
V sobotu 27. dubna 2019 (19:00 hodin) čeká zlínské publikum ve Štípě Bachovo Velikonoční oratorium. Jako sólisté se zde představí pěvci Pavla Radostová, Monika Jägerová, Jakub Kubín, Jiří M. Procházka a Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka.
Hradec Králové
Závěrečný koncert dirigentských kurzů, který je zároveň i benefičním koncertem pro Domov sv. Josefa v Žirči, vás čeká v pátek 26. dubna 2019 (19:30 hodin) v Sále Filharmonie Hradec Králové. Vystoupí zde Hugo Bollschweiler (viola) a Filharmonie Hradec Králové. Za dirigentský pult se postaví studenti Zürcher Hochschule der Künste: Adomas Markunas (Litva), Katharina Wincor (Rakousko), Luis Toro Araya (Chile), Delyana Lazarova (Bulharsko), Ana Patino (Kolumbie), Henri Aavik (Německo). Program tvoří Griegův Peer Gynt, hudba k Ibsenově dramatu op. 46 (výběr), Čajkovského Romeo a Julie, předehra-fantazie podle Shakespeara (3. verze, 1880) a Berliozův Harold v Itálii, symfonie o čtyřech částech se sólovou violou op. 16 H 68.
Teplice
Ve čtvrtek 25. dubna 2019 (19:00 hodin) se v Koncertním sále Domu kultury Teplice uskuteční koncert Severočeské filharmonie Teplice. Jako sólisté se představí houslista Eduard Kollert, klavírista Jiří Kollert a za dirigentský pult se postaví Petr Vronský. Program obsahují díla jako Smetanovo Scherzo z Triumfální symfonie E dur, op. 6, Martinů Koncert pro housle, klavír a orchestr, H 342 nebo Dvořákova Symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“.
Žatec
V sobotu 27. dubna 2019 (19:00 hodin) hostuje Severočeská filharmonie Teplice v Městském divadle v Žatci. Jako sólisté zde vystoupí klarinetisté Kateřina Škardová s Janem Musilem a za dirigentský pult se postaví Jiří Knotte. Program je sestaven ze Smetanovy Vltavy, Kramářova Koncertu pro dva klarinety a orchestr a Dvořákových Slovanských tanců č. 1 až 8.
Letovice
Český filharmonický sbor Brno se představí v neděli 28. dubna v Letovicích v kostele sv. Prokopa. Program koncertu je sestaven z Poulencových Čtyř krátkých modliteb, Foersterových mužských sborů a Martinů Vigilie, Polní mše a Hory tří světel.
Mikulčice
V pátek 26. dubna 2019 (18:00 hodin) vás v Archeologickém ústavu čeká Hudební archeologie 12: In stile moderno. Hudba plná emocí, vášně a touhy, slz štěstí i bolesti pohne každým srdcem. V rámci hudebního programu dojde k představení čerstvě vydané knihy Rostliny a výživa velkomoravských Mikulčic. Účinkuje Le Nuove Musiche.
Pardubické hudební jaro
Na středu 24. dubna 2019 (19:00 hodin) je v rámci festivalu připraven koncert v kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě. Vystoupí zde sopranistka Gabriela Beňačková a na kytaru ji doprovodí Lubomír Brabec. Na programu jsou Caccini, Gordani, Sor, Händel, Brabec, Mascagni, Franck, Albeniz, Webber a Schubert.
Ve čtvrtek 25. dubna 2019 (19:00 hodin) se v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích uskuteční Slavnostní koncert k 50. výročí Komorní filharmonie Pardubice. Vystoupí zde Komorní filharmonie Pardubice, Lobkowicz Trio a za dirigentský pult se postaví Stanislav Vavřínek. Program obsahuje Martinů Toccatu e due canzoni a Beethovenův Trojkoncert C dur op. 56 pro klavír, housle a violoncello.
Koncert pod názvem Krása barokních varhan a trubky je pak pro vás přichystán na pátek 26. dubna 2019 (18:00 hodin) v kostele sv. Jakuba Staršího v Přelouči. Účinkuje zde francouzský varhaník Emmanuel Arakélian a trumpetista Michal Chmelař. Program tvoří Händelovy Kusy pro hudební hodiny HWV 598-604 pro varhany, Bachův Choral Jesus bleibet meine Freude BWV 147 pro trubku a varhany, Bachova Toccata d moll BWV 913 pro varhany, Albinoniho Adagio pro trubku a varhany, Sweelinckovo More Palatino pro varhany, Vejvanovského Sonata a 4 pro trubku a varhany, Scarlattiho Sonáty K.209, K.87, K.82 pro varhany a Händelova Suita in D pro trubku a varhany HWV. 341.
Slavnostní závěrečný koncert je pak naplánován na neděli 28. dubna 2019 (19:00 hodin) v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Vystoupí na něm Janáčkova filharmonie Ostrava pod dirigentským vedením Christopha Mathiase Muellera a jako sólista se představí houslista Henning Kraggerud. Program je sestaven ze Sibeliovy symfonické básně Labuť z Tuonely, op. 22 č. 2, Janáčkova Tarase Bulby a Beethovenova Koncertu D dur op. 61 pro housle a orchestr.
Festival Benewitz
Filharmonie Hradec Králové hostuje na tomto festivalu v sobotu 27. dubna 2019 (19:00 hodin). Koncert se uskuteční ve Velkém sále Kulturního centra v České Třebové a nese název Queen Night. Jako sólisté se představí sopranistka Lenka Cafourková Ďuricová, tenorista Marek Olbrzymek, Mužské vokální kvarteto Q VOX (Petr Julíček tenor, Tomáš Badura tenorbaryton, Tomáš Krejčí baryton, Aleš Procházka bas), kytarista Jiří Sova a za dirigentský pult se postaví Miloš Machek. Program bude obsahovat takové písně jako například Bohemian Rhapsody, A Kind of Magic, Don’t Stop Me Now, I Want To Break Free, The Show Must Go On a další hity legendární britské kapely v úpravách pro symfonický orchestr a sólisty.
Rádio Classic Praha
Novinka týdne rádia Classic Praha představí tentokrát novou nahrávkou Mesiáše Georga Friedricha Händela. Händelův Mesiáš patří bezesporu k nejproslulejším opusům světové oratorní literatury, který se v průběhu staletí stal zároveň součástí anglické kulturní identity. Existují desítky nahrávek tohoto díla. Pozoruhodnou výjimkou v tomto ohledu představuje absence v rámci české interpretační tradice. Při příležitosti čtvrtého provedení Mesiáše v rámci koncertního cyklu v Rudolfinu se proto soubor Collegium 1704 rozhodl pořídit první českou kompletní nahrávku. Natáčení probíhalo na koncertech Collegia 1704 ve dnech 27. března a 3. dubna 2018 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Kompletní Mesiáš byl nahrán autenticky s použitím replik historických hudebních nástrojů. Ochutnávka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 22. dubna v 10:00 hodin.
„Čím více člověk náleží budoucnosti, jinými slovy lidstvu jako takovému, tím cizejší je svým současníkům. Lidé většinou ocení člověka sloužícího době, v níž mu byl vyměřen jeho krátký život; člověka vyhovujícího povaze doby, v níž žije i umírá,“ napsal Schopenhauer ve své eseji Sláva. A do jisté míry to platí i o skladateli, který vytvořil – kromě záplavy jiných děl – zřejmě nejzásadnější velikonoční oratorium v dějinách. Johann Sebastian Bach. Sám sebe přitom považoval spíš za precizního řemeslníka než čaroděje tónů: „Musel jsem tvrdě pracovat,“ řekl, „každý, kdo bude pracovat stejně usilovně, dostane se tak daleko jako já“. Věřil, že existuje – a může být vyučována – správná metoda, při jejímž použití se dá zkomponovat jakékoli hudební dílo. Třeba i tak rozměrné a obsažné, jako jsou jeho Matoušovy pašije. A právě slavné Matoušovy pašije barokního génia Johanna Sebastiana Bacha budou znít v čase velikonočním a povelikonočním na Classic Praha v rámci pořadu hudebního publicisty Jiřího Vejvody Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 22. dubna v 19:00 hodin.
Hostem Marka Šulce v novém vydání pořadu Hudba v miléniu je tentokrát choreograf, a režisér Petr Zuska. Petr Zuska představuje tvůrce evropského formátu, v českém tanečním kontextu zosobňuje výjimečného choreografa, který spolupracuje s významnými světovými baletními soubory a ve svých dílech využívá širokou škálu tvůrčího rukopisu od vysokého bel canta neoklasického stylu přes inovativní přístup k moderní tvorbě. Jeho inscenace jsou promyšlené, plnokrevné, odrážejí svět symbolů či archetypů, duchovní otázky i morální principy. Jako jeden z mála tvůrců dokáže vložit do svých děl humor, vtip a nadsázku. V letech 2002-2017 byl uměleckým šéfem Baletu Národního divadla v Praze. V tomto období také vytvořil pro Národní divadlo šest celovečerních baletů a řadu kratších jednoaktových děl. Jako tvůrce má ovšem na svém kontě více než padesát inscenací pro zahraniční i domácí soubory. Kromě toho režijně a pohybově spolupracoval na vzniku několika činoherních a operních inscenací. Je pedagogem Katedry nonverbálního divadla HAMU. Za svou interpretační práci a choreografickou tvorbu získal řadu význačných ocenění, jako jsou Cena Thálie (1993 a 1997), Prix Dom Perignon (1999), cena Originální choreografie v soutěžní přehlídce moderního tance (2006, 2008), cena za Nejlepší choreografie roku (1996 a 2002), Cena Českého literárního fondu (1993 a 1994), Cena Opery Plus (2015 a 2017) za výsledky ve vedení Baletu Národního divadla a 25 let choreografické tvorby, za choreografii Chvění (2017), Cena Ministerstva kultury České republiky za přínos v oblasti divadla (2017). Při jeho setkání s Markem Šulcem na rádiu Classic Praha bude řeč především o novém představení Kytice, které Petr Zuska připravil pro Pražský komorní balet a jehož premiéra bude 1. května ve Stavovském divadle v Praze. Premiéra pořadu zazní na Classic Praha v úterý 23. dubna v 19:00 hodin.
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je mladý klavírista Jan Čmejla. Jan Čmejla se narodil v roce 2003. Hře na klavír se věnuje od svých šesti let, od osmi let se zabývá i hudební skladbou. První hudební vzdělání získal na ZUŠ Ilji Hurníka a na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy u profesora Lukáše Klánského. Od roku 2018 studuje hru na klavír na Pražské konzervatoři pod vedením profesorky Evy Boguniové. Má za sebou řadu vítězství v hudebních soutěžích. Z těch zcela posledních například Beethovenovy Teplice (2018), Mezinárodní soutěž Virtuosi per musica di pianoforte (2018) a Concertino Praga (2019). Je držitelem prestižního ocenění Zlatý oříšek (2013) udělovaného nejtalentovanějším dětem České republiky a ocenění Kern Foundation Prize vynikající ruské pianistky Olgy Kern. V roce 2014 se stal absolutním vítězem 21. ročníku mezinárodní soutěže pianistů do 11 let Amadeus a získal tak možnost zahrát si s Filharmonií Brno. V roce 2015 a 2017 hrál v Rudolfinu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK po úspěšně absolvovaném konkurzu pro sólisty Mladé talenty Josefa Suka. V roce 2015 byl vybrán z 300 zájemců ze 49 zemí světa mezi 10 účastníků týdenního kurzu Allianz Junior Music Camp 2015 ve Vídni pořádaného nadací Lang Lang International Music Foundation sídlící v New Yorku. V dubnu 2016 se představil v Koncertním sále Pražské konzervatoře v rámci koncertu laureátů mezinárodní soutěžní přehlídky Mladý klavír Pražské konzervatoře 2015, na které získal titul Talent Mladého klavíru Pražské konzervatoře, a vystoupil v cyklu Svátky hudby v Praze s Václavem Hudečkem. V roce 2018 získal 1. cenu a titul absolutního vítěze na soutěži Beethovenovy Teplice, kde mu byla též udělena mimořádná cena za nejlepší interpretaci skladby Fryderyka Chopina. V roce 2018 získal na Mezinárodní soutěži Virtuosi per musica di pianoforte 1. cenu a titul nejlepšího českého účastníka, díky čemuž si zahraje se Severočeskou filharmonií. Současně získal zvláštní cenu za interpretaci skladby Ludwiga van Beethovena. V roce 2019 získal titul absolutního vítěze mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga 2019. Více o sobě prozradí Ivanu Dlaskovi v dalším díle pořadu Z archívu osobností. Pořad má premiéru ve čtvrtek 25. dubna v 19:00 hodin.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]