Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 22. do 28. dubna 2019? Podíváme se za Filharmonií Brno do zahraničí nebo se …

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 22. do 28. dubna 2019? Podíváme se za Filharmonií Brno do zahraničí nebo se také dozvíme, že české orchestry se spojily a uspořádají benefiční koncert na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži. Nebude chybět přehled koncertů Českého filharmonického sboru Brno, Janáčkovy filharmonie Ostrava, Czech Ensemble Baroque, Filharmonie Hradec Králové nebo Severočeské filharmonie Teplice. A nezapomněli jsme ani na Velikonoční festival duchovní hudby, Pardubické hudební jaro či novinky z rádia Classic Praha.

David Russel Davies, Velikonoční festival duchovní hudby Brno 2019 (foto Petr Francán)

Zahraničí
Filharmonie Brno s dirigentem Dennisem Russellem Daviesem vystoupí v sobotu 27. dubna 2019 ve vídeňském Musikvereinu. Jako sólisté se představí Maki Namekawa a Martin Achrainer. Program sestává z Dvořákovy Symfonie č. 1 „Zlonické zvony“ a skladby Lebensstürme Heinze Weinbecka na motivy klavírní kompozice Franze Schuberta.

Praha
Česká filharmonie ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, členy sboru a orchestru Opery Národního divadla a členy sboru a orchestru Státní opery uspořádá v úterý 23. dubna 2019 ve 21:10 hodin ve Dvořákově síni v Rudolfinu benefiční koncert na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži. Na programu bude Stabat Mater Antonína Dvořáka pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie Tomáše Netopila.

V úterý 23. dubna 2019 (19:30 hodin) vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy Beethoven Trio Bonn. Program bude tvořit Vranického Klavírní trio č. 2 op. 32, Campeho Swag pro klavírní trio (česká premiéra), Šostakovičovo Klavírní trio č. 1 c moll op. 8 a Mendelssohn-Bartholdyho Klavírní trio d moll op. 49.

Ve středu 24. dubna 2019 vás čeká koncert v Lobkowiczkém paláci. Neobyčejné večery v magickém prostředí Lobkowiczkého paláce jsou ozvláštněny setkáním s odborníky z Lobkowických sbírek a poutavým zastavením nad tématy, která propojují historii se současností. Hosté mají příležitost osobně se seznámit s umělci a s vedením orchestru. Setkání zpříjemňuje číše vína, k níž je nabídnuto pohoštění speciálně připravené šéfkuchařem Lobkowiczkého paláce. Účinkují sopranistka Kateřina Kněžíková a PKF – Prague Philharmonia. Program je tvořen výběrem z děl Martinů, Monteverdiho, Sibelia, Faurého.

Ermonela Jaho jako Violetta, Verdi Traviata (zdroj Zemsky Green Artist Management)

Smetanova síň Obecního domu bude ve středu 24. dubna 2019 (19:30 hodin) hostit Ermonelu Jaho a Simona Keenlysidea, hudební doprovod jim obstará Symfonický orchestr Českého rozhlasu v čele s Lukaszem Borowiczem. Koncert je projektem Nachtigall Artists.

Ve dnech 24. a 25. dubna 2019 (19:30 hodin) se bude ve Dvořákově síni Rudolfina konat koncert pod názvem Česká filharmonie/Zkouška orchestru. Večerem vás provede Marek Eben a za dirigentský pult se postaví Petr Altrichter, který bude řídit Českou filharmonii. Program je sestaven z Franckovy Symfonie d moll – 2. věta, Dvořákovy Legendy op. 59č. 6 a Enescovy Rumunské rapsodie č. 1.

Orchestrální koncert v Letním refektáři Strahovského kláštera dne 25. dubna 2019 (19:30 hodin) je věnován hudebnímu ztvárnění různých podob vodního živlu, a to z pera hvězdné trojice autorů: Georga Philippa Telemanna, Georga Friedricha Händela a Jean-Marie Leclaira. Vystoupí zde Collegium Marianum pod vedením umělecké vedoucí Jany Semerádové.

Hudebně-literární večer pod názvem Hudební cestopis 18. věku je připraven na 25. dubna 2019 (20:00 hodin) v Divadle Viola. Vystoupí zde Otakar Brousek (mluvené slovo) a cembalistka Petra Žďárská. Program budou tvořit díla Domenica Scarlattiho, Leopolda Koželuha a Josefa Antonína Štěpána.

Komorní soubor Variace Praha vystoupí 26. dubna 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Program tvoří výběr z děl Mozarta, Bacha, Haydna, Vivaldiho, Dvořáka a Smetany.

V sobotu 27. dubna 2019 (18:30 hodin) se představí v Sukově síni Rudolfina houslisté Zdeněk Zelba s Václavem Prudilem, Jan Jouza (viola, housle), violoncellista Jan Holeňa, kontrabasista Jaromír Černík, Jiří Zelba (hoboj, anglický roh, zobcové flétny, viola) a na cimbál zahraje Markéta Riesová. Publikum čeká výběr z děl Brahmse, Bartóka, Vivaldiho, Dvořáka, Gounoda, Liszta a dalších.

V sobotu 27. dubna 2019 (11:00 hodin) čeká Smetanovu síň Obecního domu koncert pod názvem Orchestr na dotek, tentokrát Léto. Hudební doprovod zajistí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod vedením Marka Ivanoviće, program připravili a uvádějí Lucie Pernetová a Marko Ivanović, Taneční konzervatoř, Centrum Praha a Hudební klub Fík. Jako sólisté se představí studenti Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy. Upoutávka na koncert zní takto: „Tohle jde hudbě opravdu výborně! Však hned tři skladatelé rozepsali dokonce všechny čtyři roční doby – Antonio Vivaldi, Joseph Haydn a Alexandr Glazunov. Ale i ostatní se činili, aby hudbou pozlatili listí, přikryli krajinu sněhovou peřinou, probudili hrdélka skřivánků a slunce pořádně nablýskali. Končíme v létě, kdy nás lákají rybníky, cesty a dálky. Stejně jako Smetanovu síň! Čili připravme si plavky, sandály a cestovní pasy. Vše budeme potřebovat.“

V závěrečném večeru koncertního cyklu K vystoupí v neděli 28. dubna 2019 (15:00 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina Josef Špaček se skvělou španělskou kontrabasistkou Uxíou Martínez Botanou a s kolegy připraví Schubertův mistrovský kvartet v Mahlerově instrumentaci.

Tentýž den vystoupí v 18:00 hodin v Sukově síni Rudolfina Smyčcové kvarteto českých filharmoniků. Program je sestaven z děl Rossiniho, Albinoniho, Liszta, Montiho, Dubussyho, Lehára, Necka, Rimského-Korsakova, Mascagniho, Glinka, Kreislera, Rodrígueze a Chačaturjana.

La Grande Chapelle (archiv OP)
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na