Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 29. dubna do 5. května 2019? Představíme vám koncerty Filharmonie Hradec Králové, České filharmonie, Českého filharmonického sboru Brno nebo Severočeské filharmonie Teplice. Osvětlíme vám program festivalu Lípa Musica, Martinů festu, Hudebního festivalu Kociánovo Ústí, Festivalu Jakuba Jana Ryby a nezapomněli jsme ani na novinky rádia Classic Praha.

Kytice (foto The Queens – Aleksandre Katsapov a Mario Bakus)

Praha
Koncert Klavírního kvarteta Josefa Suka je naplánován na úterý 30. dubna 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Program budou tvořit díla Mozarta, Vivaldiho, Schumanna, Piattiho, Stamice, Paganiniho, Čajkovského, Dvořáka a Brahmse.

Ve středu 1. května 2019 (v 19:00 hodin) hostuje Filharmonie Hradec Králové pod dirigentským vedením Jana Kučery ve Stavovském divadle. Čeká vás zde Kytice Ondřeje Brouska v podání Komorního baletu Praha. Taneční divadlo je inspirováno sedmi, respektive deseti konkrétními básněmi sbírky, nepůjde však o jejich divadelní převyprávění. Někdy se jedná jen o malou „esenci“, jindy zase o drobnou „úpravu“ dotyčné dějové linie, za účelem vzájemného prolínání a symbolických návazností mezi baladami.

Pražské publikum čeká první tři květnové dny výběr nejhezčích symfonických tanců. Ty pro koncerty ve dnech 1., 2. a 3. května 2019 (19:30 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina s Českou filharmonií vybral dirigent Petr Altrichter. Během koncertu zazní Dvořákovo Rondo pro violoncello v podání Viléma Vlčka, druhého vítěze interpretační soutěže Zahraj si s Českou filharmonií!

Komorní soubor Variace Praha vystoupí 5. května 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Program tvoří výběr z děl Mozarta, Bacha, Haydna, Vivaldiho, Dvořáka a Smetany.

Nikolaj Luganskij – Praha 2015 (foto ČF)

V sobotu 4. května 2019 (19:30 hodin) vás čeká klavírní recitál Nikolaje Luganského. Ten se uskuteční ve Dvořákově síni. Program je sestaven z Franckova Preludia, fugy a variace op. 18, Debussyho Bergamské suity a druhé knihy Obrazů, č. 46, Skrjabinovy Sonáty č. 2 gis moll op. 19 a Sonáty č. 3 fis moll op. 23 a Rachmaninovova Preludia op. 23 (výběr).

Hradec Králové
Sobota 4. května 2019 (19:00 hodin) bude v Sále Filharmonie Hradec Králové patřit Procházkově veselohře Holka nebo kluk v podání Jihočeského divadla. Slavná stejnojmenná prvorepubliková filmová veselohra Vladimíra Slavínského se – podobně jako Hledám děvče na boogie woogie – stala pro „plzeňského Molièra“ startovací plochou k zbrusu nové, trochu nostalgické, ale více komediální „hudební revue“. Hudební část zajistí Filharmonie Hradec Králové.

Pardubice
Český filharmonický sbor Brno ve čtvrtek 2. dubna 2019 vystoupí v Pardubicích s Vivaldiho Gloria.

Teplice
V sobotu 4. dubna pak Český filharmonický sbor Brno čeká koncert v Teplicích. Na programu je Brahmsova Píseň osudu, Ebenův Klavírní koncert a Beethovenův Kristus na hoře Olivetské.

Mladá Boleslav
Severočeská filharmonie Teplice pod dirigentským vedením Jiřího Petrdlíka vystoupí v sobotu 4. května 2019 (19:00 hodin) v Městském divadle v Mladé Boleslavi. Na program je Prokofjevův melodram Evžen Oněgin.

Jules Massenet: Thaïs – DFXŠ Liberec 2016 (foto FB DFXŠ Liberec)

Pardubické hudební jaro
Festival má sice již závěrečný koncert za sebou, nicméně si ještě připravil na neděli 5. května 2019 (19:00 hodin) do Divadla Karla Pippicha v Chrudimi Epilog v podobě Massenetovy Thaïs. Jevištní podoba liberecké inscenace v režii Lindy Keprtové tradičně hovoří aktuálním jazykem. Thaïs se například nemůže dopočítat párů své luxusní obuvi, na večírcích se užívá kokain, který si konzumenti shrnují „do lajny“ platebními kartami. Těšme se na další z velmi povedených inscenací libereckého Šaldova divadla, jež jsou trvale oceňovány cenami a skvěle oslovují dnešního operního návštěvníka. I Massenetova Thaïs je odvážná, hudebně a výrazově silná. Dirigentem představení je Martin Doubravský.

Lípa Musica
Program 18. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica vám v úterý 30. dubna 2019 (19:00 hodin) v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě představí a ve videoukázkách vás jím provede ředitel festivalu pan Martin Prokeš. Hudebním hostem večera bude Severáček, liberecký dětský sbor Základní umělecké školy pod vedením umělecké vedoucí a sbormistryně Silvie Pálkové. Nechte se zasvětit do dramaturgie letošního ročníku a inspirujte se k návštěvě 18. festivalové přehlídky.

Martinů fest
Janáčkova filharmonie Ostrava se představí v neděli 5. května 2019 (18:00 hodin) ve velkém sále Tylova domu v Poličce. Za dirigentský pult se postaví Ondřej Vrabec a jako sólista zde vystoupí barytonista Roman Hoza. Program tvoří výběr z děl Suka, Dvořáka a Martinů.

Hudební festival Kociánovo Ústí
PKF – Prague Philharmonia, houslista Pavel Šporcl a violista Maxim Rysanov se v rámci festivalu představí v neděli 5. května 2019 (16:00 hodin) v kostele Nanebevzetí panny Marie v Ústí nad Orlicí. Program obsahuje Mozartovu Sinfonii concertante Es dur pro housle, violu a orchestr KV 364 a Symfonii č. 40 g moll KV 550.

Festival Jakuba Jana Ryby
Ve středu 1. května 2019 (16:00 hodin) vás čeká v Barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy koncert, na němž vystoupí Collegium Marianum v čele s jejich uměleckou vedoucí Janou Semerádovou. Do programu je zařazen Mozartův Kvartet D dur, KV 285; Haydnovo Divertimento D dur, Hob.II:D9; Mozartovo/Bachovo Largo a Fuga c moll, K. 404a/BWV 526; Bachovo Duetto e moll, Wq 140 a Rybův Kvartet C dur.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat