Týden s hudbou

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 6. do 12. května 2019? Povíme vám, jaké koncerty chystá Janáčkova filharmonie Ostrava, Česká filharmonie, Severočeská filharmonie Teplice, Musica Florea, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, PKF – Prague Philharmonie, Filharmonie Brno, Filharmonie Hradec Králové nebo Czech Ensemble Baroque. Dále se dozvíte o přenosu do českých kin premiéry opery Francise Poulence Dialogy karmelitek z MET a nebudou samozřejmě chybět ani novinky z rádia Classic Praha.

Česká filharmonie – Josef Špaček (foto Petra Hajská)

Zahraničí
Janáčkova filharmonie Ostrava spolu s dirigentem Janem Kučerou míří s programem Klasika na plátně v Ratiboři do Polska. Koncert se uskuteční už podle jeho názvu v Ratiboři v pátek 10. května 2019 v 19:00 hodin. Moderátorkou koncertu je Lada Bělašková a jako sólistka zde vystoupí sopranistka Patricia Janečková.

Česká filharmonie zavítá v sobotu 11. května 2019 (19:00 hodin) do Nankingu, kde se v Jiangsu Grand Theatre uskuteční koncert pod dirigentským vedením Petra Altrichtera. Jako sólista se zde představí Josef Špaček a na programu jsou Smetana, Dvořák, Janáček, Suk, Nedbal a Fibich.

V neděli 12. května 2019 (19:00 hodin) Česká filharmonie pod vedením Petra Altrichtera opět vystoupí v Nankingu ve stejném divadle i s Josefem Špačkem. Filharmoniky však doplní Jiangsu SO (Symfonický orchestr Ťiang-su). Program je sestaven ze Smetanových Z českých luhů a hájů, Dvořákova Koncertu pro housle a orchestr, op. 53, Smetanova Vyšehradu a Vltavy a Čínské „Mé vlasti“.

Severočeská filharmonie Teplice se se svým dirigentem Norbertem Baxou představí v neděli 12. května 2019 (20:00 hodin) v Admiralspalastu v Berlíně. Sólisté jsou v jednání a na programu bude Orffova Carmina Burana a operní sbory.

Praha
Musica Florea vystoupí ve složení Magdalena Malá, Simona Tydlitátová (housle), Lýdie Cillerová (viola), Ondřej Štajnochr (kontrabas) a umělecký vedoucí Marek Štryncl (violoncello) v pondělí 6. května 2019 (19:00 hodin) na Ministerstvu kultury. Tématem vystoupení bude „Clara Schumann“. Soubor doprovodí na hammerklavier Petra Matějová.

Na závěrečný koncert sezony se do Prahy 6. května 2019 (19:30 hodin) vrátí rezidenční umělec rozhlasových symfoniků Lukáš Vondráček, který od svého triumfu na Soutěži královny Alžběty v Bruselu v roce 2016 vystupuje v nejprestižnějších světových sálech. Ve Dvořákově síni Rudolfina provede spolu s šéfdirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu Alexandrem Liebreichem První klavírní koncert Johannese Brahmse.

Petr Nekoranec spolu s vynikajícím americkým cembalistou Williamem Kelleym, violoncellistkou Hanou Flekovou a theorbistou Janem Krejčou provedou barokní a klasicistní árie a písně, tedy repertoár, který je jeho hlasu nejbližší. Koncert se uskuteční v úterý 7. května 2019 (19:30 hodin) v Kostele sv. Šimona a Judy.

Středa 8. května 2019 (19:30 hodin) bude ve Dvořákově síni Rudolfina patřit orchestru PKF – Prague Philharmonia a za dirigentský pult se postaví Harry Bicket. Program tvoří předehra ke Gluckově Ifigenii v Aulidě, Rameauova suita Les Boréades a Beethovenova Stvoření Prométheova op. 43.

Radek Baborák & Carmina Burana, to je název čtvrtečního koncertu 9. května 2019 (19:30 hodin) ve Smetanově síni Obecního domu. Účinkují Radek Baborák (lesní roh), sopranistka Marie Fajtová, tenorista Petr Nekoranec, barytonista Jiří Rajniš, Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem, Kühnův dětský sbor se sbormistrem Jiřím Chválou a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod dirigentským vedením Rastislava Štúra.

Ve čtvrtek 9. května 2019 (19:30 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina účinkuje Česká studentská filharmonie. Ta je složena z hráčů České filharmonie, členů Orchestrální akademie České filharmonie a studentů hudebních škol. Za dirigentský pult se postaví Marko Ivanović a večerem vás provede Petr Kadlec.

Ve dnech 9. a 11. května 2019 (18:00 hodin) čeká Sukovu síň Rudolfina koncert Prague Vivaldi Ensemble. Program představí Mozartovu Serenádu pro smyčce č. 13 G dur KV 525 „Malá noční hudba“; Pachelbelův Kánon D dur P. 37 a Vivaldiho Čtvero ročních dob op. 8.

Na pátek 10. května 2019 (18:00 hodin) je do Sukovy síně Rudolfina naplánován koncert Pražského barokního souboru. Program tvoří díla Marcella, Pachelbela, Händela, Bacha a Vivaldiho.

Rudolphin Ensemble Prague se představí v neděli 12. května 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Program obsahuje díla Mozarta, Vivaldiho, Bacha, Dvořáka, Smetany, Brahmse, Janáčka a Bizeta.

John Corigliano (zdroj Filharmonie Brno)

Brno
Čtvrtek 9. a 10. května 2019 (19:00 hodin) bude v Sále Stadion Kulturního centra Babylon patřit koncertu Filharmonie Brno. Za dirigentským pultem se představí Dennis Russell Davies a společně s filharmoniky vystoupí sopranistka Hila Plitmann. Na programu je Coriglianiho Mr. Tambourine Man: Sedm básní Boba Dylana v české premiéře a Berliozova Fantastická symfonie op. 14.

Ostrava
Klasika na plátně je naplánována na středu 8. a čtvrtek 9. května 2019 (19:00 hodin) do Domu kultury města Ostravy. Jedná se o koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava pod dirigentským vedením Jana Kučery a jako sólistka se zde představí sopranistka Patricia Janečková. Moderátorské role se ujmou Lada Bělašková a Vladimír Polák. Po oba dva večery si vyslechnete výběr z děl Strausse, Barryho, Rota, Morriconeho, Hornera, Beethovena, Herrmanna, Bartóka, Williamse, Shorea a Wagnera.

Hradec Králové
Koncert pod názvem Broadway Lights je připraven na úterý 7. května 2019 (19:30 hodin) do Sálu Filharmonie Hradec Králové. Zazní zde muzikálové melodie v podání Yvetty Blanarovičové s orchestrem Filharmonie Hradec Králové a pod vedením Kryštofa Marka. Můžete se těšit na písně z muzikálů My Fair Lady, Bídníci, West Side Story, Chicago a dalších.

Teplice
Ve čtvrtek 9. května 2019 (19:00 hodin) v Koncertním sále Domu kultury Teplice vystoupí Severočeská filharmonie Teplice pod dirigentským vedením Petra Vronského. Jako sólista se na koncertě představí houslista Bohuslav Matoušek. Program tvoří Martinů Intermezzo pro orchestr, H 330 a Koncertantní suita pro housle a orchestr, H 276; Janáčkův Koncert pro housle a orchestr „Putování dušičky“ a Novákova Slovácká suita, op. 32.

Karviná
Janáčkova filharmonie Ostrava opět vystoupí se svou Klasikou na plátně, tentokrát však v Karviné. Koncert se uskuteční v úterý 7. května 2019 v 19:00 hodin. Večerem vás provede moderátorka Lada Bělašková, spolu s filharmoniky se představí sopranistka Patricia Janečková a za dirigentský pult se postaví Jan Kučera.

Holešov
V pátek 10. května 2019 zazní na Zámku Holešov tóny z děl Františka Xavera Richtera, a to v podání Czech Ensemble Baroque. Představí se zde Barbara Maria Willi (cembalo), Pavla Radostová a Markéta Böhmová (soprán), Piotr Olech a Kamila Mazalová (alt), Jakub Kubín (tenor), Jiří Miroslav Procházka (bas). Sbormistryní koncertu je Tereza Válková, koncertním mistrem Elen Machová a za dirigentský pult se postaví Roman Válek.

František Xaver Richter byl jedním z vedoucích představitelů a vedle Jana Václava Stamice jednou z nejvýraznějších osobností Mannheimské školy. Právě dílo tohoto velkého a světově uznávaného mistra chce Czech Ensemble Baroque systematicky zmapovat, provozovat a zviditelnit ve světovém měřítku.

Přenosy z MET do českých kin
Sobota 11. května 2019 (17:45 hodin) bude v českých kinech patřit přenosu premiéry opery Francise Poulence Dialogy karmelitek. Hudební ředitel Metropolitní opery Yannick Nézet-Séguin bude řídit orchestr a početný soubor pěvců a pěvkyň v provedení moderního mistrovského díla o pojetí víry a oběti. Isabel Leonard ztvární mladičkou Blanche de La Force a legendární pěvkyně Karita Mattila roli první převorky, Madame de Croissy.

Bennewitzovo kvarteto (zdroj ČSKH / foto Zdeněk Chrapek)

Rádio Classic Praha
Novinka týdne rádia Classic Praha tentokrát představí nové CD Bennewitzova kvarteta, které přináší tvorbu skladatelů, jejichž osudy jsou spjaty s hudebním životem Československa v období mezi dvěma světovými válkami, ale také s židovským ghettem v Terezíně a se zrůdností německého nacismu. Viktor Ullmann působil mezi válkami jako kapelník Nového německého divadla v Praze. Jeho Kvartet č. 3 vznikl přímo v Terezíně. Hans Krása své Téma s variacemi dokončil roku 1936, ale provedení se dočkal až v Terezíně společně s dětskou operou Brundibár. Erwin Schulhoff napsal svých Pět kusů z nadšení pro rytmus a tanec Druhý kvartet Pavla Haase z roku 1925 potvrzuje skladatelovo označení za nejnadanějšího žáka Leoše Janáčka. Ochutnávka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 6. května v 10:00 hodin.

Pouhých čtyřiapadesát kilometrů od sebe dělí dvě hlavní izraelská města, Jeruzalém a Tel Aviv. A přece se liší snad ve všem, na co si lze namátkou vzpomenout. Dějiny Jeruzaléma se začaly psát ve čtvrtém tisíciletí před naším letopočtem; Tel Aviv vznikl teprve počátkem dvacátého století. Leží na břehu Středozemního moře, zatímco Jeruzalém poblíž Judských hor a na okraji Judské pouště. Islám jej považuje za své třetí nejposvátnější město, protože zde ve slunci září zlatá kopule Skalního dómu. Upínají se sem oči křesťanů; vždyť právě tady  – na úpatí Olivové hory – strávil Ježíš v Getsemanské zahradě svou poslední noc před zatčením v modlitbách a poté vlekl jeruzalémskými uličkami kříž na Golgotu. Ale ze všeho nejvíc je Jeruzalém duchovním centrem judaismu – se svojí Zdí nářků či se čtvrtí Me’a Še’arim, kde se všemu modernímu urputně brání charedim aneb bohabojní. Ti zcela jistě pohrdají údajným „pelechem hříchu“, jakým je pro ně pulsující Tel Aviv se svými nočními bary, diskotékami, obchodně-zábavními centry anebo plážemi plnými polonahých turistek. A právě do Tel Avivu, do „Opery na jarním pahorku“, nás zavede v dalším díle pořadu Slavná auditoria Jiří Vejvoda, aby nám představil zdejší Izraelskou operu. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 6. května v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce jsou v tomto týdnu členové souboru Arundo Quartet, Jan Mach (klarinetista) a Jan Souček (hobojista). Mluvit se bude především o novém bachovském albu, které vyšlo před pár dny u společnosti Supraphon. Pořad se bude vysílat v premiéře v úterý 7. května 2019 v 19:00. První repríza je naplánována na pátek 10. května 2019 ve 22:00 hodin a druhá repríza v sobotu 11. května 2019 v 11:00 hodin. Legendou opředené Goldbergovy variace patří k nejčastěji nahrávaným dílům Johanna Sebastiana Bacha; vedle bezpočtu nahrávek klavírních a cembalových najdeme nejroztodivnější úpravy včetně verze pro banjo. Jakkoli se na první pohled zdá být úprava pro kvarteto dřevěných dechů vzdálená od skladatelova původního záměru, při poslechu se možná neubráníte pocitu, že měl sám Bach při komponování v hlavě právě takové obsazení. Barvy plátkových nástrojů se krásně pojí do společné harmonie, přitom jejich odstíny umožňují sledovat vedení jednotlivých hlasů v polyfonní sazbě; to je zřejmý bonus oproti původní klávesové verzi. V árii třiceti variacích je dost prostoru pro kantilénu a půvabné barvy nástrojů i pro jejich vrcholnou virtuozitu. Goldbergovy variace jsou na nahrávce spolu se Suitou C dur BWV 1066. Pod touto pozoruhodnou nahrávkou je podepsaná čtveřice výjimečných hudebníků, kteří jsou skvělými sólisty, komorními hráči i ozdobou nejvýznamnějších orchestrů včetně Berlínské a České filharmonie. Arundo Quartet tvoří Jan Souček (hoboj), Jan Mach (klarinet), Karel Dohnal (basetový roh) a Václav Vonášek (fagot).

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je mladý český klavírista Matyáš Novák. Matyáš Novák (narozen 20. června 1998), vítěz řady národních a mezinárodních soutěží, patří díky mimořádnému harmonickému cítění, širokému repertoáru a vynikající úhozové technice k nejperspektivnějším pianistům své generace. Na klavír začal hrát v pěti letech. Je absolventem Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. V současné době studuje na Konzervatoři Pardubice ve třídě profesorky Jitky Fowler Fraňkové a od září 2013 je rovněž studentem věhlasné klavírní akademie Incontri col Maestro v italské Imole, nejprve ve třídě Vovky Ashkenazyho, od roku 2017 ve třídě profesora Borise Petrushanského. Je vítězem mnoha klavírních soutěží v České republice, Španělsku, Slovinsku, Rakousku, Německu, Polsku a USA a hrdým členem PETROF Art Family. Každoročně odehraje několik desítek sólových recitálů nejen v České republice, ale i v zahraničí. Jako sólista a komorní hráč se představil v Německu, Rakousku, Polsku, Lucembursku, Slovensku, Slovinsku, Srbsku, Španělsku, Itálii a USA. V letech 2015 a 2016 absolvoval dvě velmi úspěšná koncertní turné po Číně. Pravidelně spolupracuje s profesionálními orchestry, je zván na domácí i zahraniční festivaly a účastní se mistrovských kurzů pod vedením nejlepších umělců svého oboru. Více o sobě i své oblíbené hudbě prozradí v pořadu, který má premiéru ve čtvrtek 9. května v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat