Týden s hudbou

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 20. do 26. května 2019? Dozvíte se, co se v tomto týdnu chystá na Pražském jaru. Představíme vám koncerty České filharmonie, souboru Collegium Marianum, Filharmonie Brno, Českého filharmonického sboru Brno, Janáčkovy filharmonie Ostrava, Filharmonie Hradec Králové a Severočeské filharmonie Teplice a samozřejmě neopomeneme novinky rádia Classic Praha.

Petr Altrichter (foto Petra Hajská)

Zahraničí
Česká filharmonie pokračuje ve svém zahraničním turné. V úterý 21. května 2019 (19:00 hodin) vystoupí v Zhengzhou Arts Centre Che-nanu. Za dirigentským pultem se představí stejně jako v minulém týdnu Petr Altrichter a jako sólista pak Josef Špaček. Na programu jsou Smetana, Dvořák, Janáček, Suk, Nedbal a Fibich. Další z koncertů pak filharmoniky čeká ve čtvrtek 23. května 2019 (19:00 hodin) v Grand Theatre v Ču-chaj.

Collegium Marianum v čele s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou čeká ve čtvrtek 23. května 2019 (20:00 hodin) koncert na rakouském Zámku Greillenstein. Ten bude dokonce přenášet ORF Radio Niederösterreich. Na programu jsou Tůma, Vivaldi, Jean Marie Leclair a Joseph-Bodin de Boismortier.

Jan Lisiecki – Pražské jaro 2017 (foto Ivan Malý)

Pražské jaro
Festival v tomto týdnu pokračuje pondělním koncertem 20. května 2019 (20:00 hodin) v Národním technickém muzeu. Vystoupí na něm Ensemble 18+ a jako sólistka se představí harfistka Kateřina Englichová. Program obsahuje výběr z děl Händela, Bacha, Haydna, Debussyho, Aspelmayra a Kukala.

Ve stejný den odehrají svůj koncert ve Smetanově síni Obecního domu (20:00 hodin) Pražští symfonikové FOK s dirigentem Pietari Inkinenem. Spolu se symfoniky se představí i klavíristka Terezie Fialová. Program obsahuje Sibeliovu suitu Král Kristian II., op. 27 (v české premiéře), Ebenův Koncert pro klavír a orchestr a Šostakovičovu Symfonii č. 5 d moll op. 47.

V úterý 21. května 2019 (20:00 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina čeká příznivce Pražského jara koncert Orpheus Chamber Orchestra a jako sólista se představí klavírista Jan Lisiecki. Na programu jsou díla Montgomeryho a Mendelssohna-Bartholdyho.

Středa 22. května 2019 (20:00 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina bude patřit koncertu laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. Galakoncert pojatý jako setkání čtyř generací operních hvězd, které kdysi dávno, ale i docela nedávno vyšly z prestižní pěvecké soutěže pořádané již více než půl století v Karlových Varech. Zazní árie a ansámbly z oper Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Petra Iljiče Čajkovského, Sergeje Rachmaninova, Gioachina Rossiniho, Giuseppa Verdiho, Giacoma Pucciniho, Pietra Mascagniho, Francesca Ciley, Wolfganga Amadea Mozarta, Christopha Willibalda Glucka, Jacquese Offenbacha a Georgese Bizeta.

V Mercedes Forum Praha vystoupí ve čtvrtek 23. května 2019 (19:00 hodin) Luboš Andršt a Blues Band.

Ve stejný den posluchače čeká němý film Varhaník u sv. Víta režiséra Martina Friče s živou hudbou Jana Rybáře. Tento program se uskuteční Kině Lucerna od 20:00 hodin.

Koncert s názvem Pocta těreminu je naplánován na pátek 24. května 2019 (20:00 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina. Těremin je elektronický hudební nástroj, který i po sto letech od svého prvního uvedení vyvolává úžas. Je ovládán bez doteku, pouze pohybem paží, dlaní a prstů. Tento večer těremin zazní v žánru klasické hudby – ať už se jedná o slavnou Fantazii Bohuslava Martinů, nebo světovou premiéru mladého českého skladatele Jakuba Rataje. Vystoupí zde Bennewitzovo kvarteto, Carolina Eyck (těremin), Alžběta Jamborová (hoboj) a Karel Košárek (klavír).

V sobotu 25. května 2019 (11:00 hodin) Sál Martinů na HAMU zaplní tóny koncertu houslistky Ludmily Pavlové a klavíristky Alissy Firsové. Program tohoto pražskojarního debutového matiné sestavila s klavíristkou Alissou Firsovou. „Jelikož jsme interpretky – ženy, dramaturgie koncertu má společného činitele, a to lásku z pohledu ženskosti,“ vysvětluje Pavlová. „Ať už tu svůdnou v podobě Ravelovy Cikánky, nebo tu plachou v Szymanowského Mýtech, kde ctnostná dryáda uniká před náruživým satyrem.“

V sobotu od 17:00 hodin je do Sálu České národní banky naplánován koncert smyčcového kvarteta Quatuor Zaïde. Zazní zde Haydnův Smyčcový kvartet g moll op. 74 Hob. III:74, Ligetiho Andante e Allegretto a Martinů Smyčcový kvartet č. 5 H 268.

Koncert PhilHarmonia Octet Prague je připraven na sobotu ve 20:00 hodin do Kostela sv. Anny – Pražská křižovatka. Program zahrnuje Mozartovu Serenádu č. 11 Es dur KV 375, Kleinovo Divertimento, Yunův Oktet a Dvořákovu Serenádu pro dechové nástroje, violoncello a kontrabas d moll op. 44.

Koncert pod názvem Nokturno s těreminem organizátoři festivalu připravili na sobotu ve 21:30 hodin do pražského Royal. Carolina Eyck těremin představí jako moderní nástroj s uplatněním na hranici hudebních žánrů. Zapojí svůj hlas i takzvané pedálové efekty, které jí během vystoupení umožní nahrávat zvukové smyčky, vrstvit je, upravovat a vytvořit tak mnohovrstevnatou kompozici s iluzí, jako by na pódiu byl mnohočlenný ansámbl. V druhé části koncertu se k ní připojí talentovaný skladatel, dirigent a klavírista Jan Kučera. Společně zahrají několik známých kusů v úpravě pro těremin a klavír. Těšit se můžete kupříkladu na Labuť Camilla Saint-Säense či Vokalízu Sergeje Rachmaninova. Do neformální atmosféry tohoto nokturna skvěle zapadne improvizační jam session, a pozor – zájemci z publika si budou moci vyzkoušet hru na těremin!

V neděli 26. května 2019 (10:30 hodin) se bude konat v kostele sv. Lukáše koncert a pietní akt na památku Josefa Suka. Představí se zde varhaník Aleš Bárta, flétnistka Žofie Vokálková a mezzosopranistka Eva Garajová.

Bohemia Saxophone Quartet vystoupí v neděli 26. května 2019 (17:00 hodin) v Anežském klášteře. Na akordeon je doprovodí Jana Bezpalcová. Program tvoří výběr z děl Nymana, Grahama a Atlas mraků Vöröšové, což je světová premiéra skladby na objednávku Pražského jara.

Ve Stavovském divadle je naplánován v neděli od 17:00 hodin koncert pod názvem Mozart…. a ti druzí. Režie večera se ujala Alice Nellis a za dirigentský pult se postaví David Švec.

Sérii koncertů tohoto týdne uzavře Feininger Trio. Koncert se uskuteční ve 20:00 ve Dvořákově síni Rudolfina. Program obsahuje Sukovo Klavírní trio c moll op. 2, Martinů Klavírní trio č. 2 d moll H 327 a Smetanovo Klavírní trio g moll op. 15.

Praha – ostatní události
Reprezentativní koncert v Koncertním sále Pražské konzervatoře Na Rejdišti 1 (vstup z Dvořákova nábřeží 2) je připraven na úterý 21. května 2019 od 19:00 hodin. Téměř všichni účinkující jsou laureáty mezinárodních klavírních soutěží, můžete se tedy těšit na skvělé výkony!

V Atriu na Žižkově vystoupí ve stejný den, tedy v úterý 21. května 2019 (19:30 hodin), Amadeus String Trio (Roman Patočka – housle, Martin Stupka – viola, Lukáš Polák – violoncello) a jako host klavírista Stanislav Gallin. Na programu jsou Bachovy Goldbergovy variace (výběr); Schubertovo Smyčcové trio B dur, D 471 a Beethovenovo Smyčcové trio c moll op. 9, č. 3.

Kostel sv. Anny — Pražská křižovatka zaplní v úterý 21. května 2019 (19:30 hodin) tóny koncertu Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704. Za dirigentský pult se postaví Lukáš Vasilek. Pašijový příběh očima Panny Marie, která pod křížem vzpíná ruce k umírajícímu synovi, vtělený do legendární středověké sekvence Stabat Mater, inspiroval Františka Ignáce Tůmu při tvorbě stejnojmenné čtyřhlasé kantáty. Do stejného okruhu skladatelů kolem Vídeňského dvora patřil také Antonio Caldara. Jeho dueta a tria naznačují zkušenost s operou, ale i tradiční duchovní polyfonií. S tou uměl báječně pracovat i Antonio Lotti, jehož různá zhudebnění Crucifixů patří mezi nejkrásnější sborové skladby tohoto formátu vůbec.

Rudolphin Ensemble Prague se představí ve čtvrtek 23. května 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Program obsahuje stejně jako v minulém týdnu díla Mozarta, Vivaldiho, Bacha, Dvořáka, Smetany, Brahmse, Janáčka a Bizeta.

V neděli 26. května 2019 (10:30 hodin) vystoupí v Sukově síni Rudolfina Klavírní kvarteto Josefa Suka. Na programu je výběr z děl Mozarta, Vivaldiho, Schumanna, Piattiho, Paganiniho, Čajkovského, Dvořáka a Brahmse.

V 11:00 hodin v Sále Martinů na HAMU vystoupí klavírista Pavel Zemen. Program koncertu obsahuje Chopinovu Barcarolu Fis dur op. 60, Skrjabinovu Fantazii h moll op. 28, Brahmsova Tři intermezza op. 117 a Rachmaninovu Sonátu pro klavír č. 2 b moll op. 36.

Alexander Liebreich (foto Petra Hajská)

Brno
Filharmonie Brno v čele s dirigentem Alexandrem Liebreichem odehraje ve středu 22. května 2019 (19:30 hodin) svůj koncert v Besedním domě. Program zahrnuje dvě ze tří klíčových postav vídeňského hudebního klasicismu a jejich symfonie ovlivněné hnutím Sturm und Drang. Koncertní árie obou Mistrů zazní v nastudování brněnské sopranistky Lenky Cafourkové. Stejné koncerty budete moci v Besedním domě vyslechnout ještě ve čtvrtek 23. května 2019 a v pátek 24. května 2019 od 19:30 hodin.

Souborový workshop renesanční a barokní hudby je pak pro studenty hudebních škol i nadšené neprofesionální hudebníky připraven na sobotu 25. května 2019 v MusAcad v Brně. Časy workshopů jsou 10:00 – 12:00 a 13:00 – 15:00 hodin. Vedení se ujme Marta Kratochvílová.

V neděli 26. května 2019 (19:30 hodin) v Kostele sv. Janů zazní závěrečný koncert Českého filharmonického sboru Brno v čele s Petrem Fialou. Na programu je Dvořákova Svatá Ludmila. Jako sólisté se představí Pavla Vykopalová, Jana Sýkorová, Tomáš Černý a Peter Mikuláš. Hudebního doprovodu se zhostí Czech Virtuosi v čele s uměleckým vedoucím Karlem Procházkou a za dirigentský pult se postaví Leoš Svárovský.

Ostrava
Čtvrtek 23. května 2019 (19:00 hodin) bude v Domě kultury města Ostrava patřit koncertu nazvanému Mahler s Bernardou Fink. Tu doprovodí Janáčkova filharmonie Ostrava v čele s jejich šéfdirigentem Heiko Mathias Försterem, dále se zde představí Český filharmonický sbor Brno (ženská část sboru) s Petrem Fialou a Koncertní sbor Permoník se sbormistryní Martinou Juríkovou.

Hradec Králové
Koncert s názvem Znějící krásno je naplánován na čtvrtek 23. května 2019 (19:30 hodin) v Sále Filharmonie Hradec Králové. Vystoupí zde Filharmonie Hradec Králové pod dirigentským vedením Boiana Videnoffa a na klavír filharmoniky doprovodí Martin Kasík. Na programu je Brahmsova Symfonie č. 3 F dur op. 90 a Dvořákova Klavírní koncert g moll op. 33 B 63.

Neděle 26. května 2019 (19:00 hodin) bude v katedrále Sv. Ducha v Hradci Králové patřit koncertu Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Pavolem Tužinským. Sólisty koncertu budou sopranistka Eva Müllerová, mezzosopranistka Alžběta Vomáčková, tenorista Ondřej Holub a basista Jan Janda. Program bude obsahovat Schubertovu Mši G Dur D 167 a Vivaldiho Gloria D dur RV 589.

České Budějovice
V pondělí 20. května 2019 v 19:00 hodin zazní, stejně jako v minulém týdnu, v Klášterním kostele Obětování Panny Marie v jihočeské metropoli koncert pod názvem Hanacco Americano. Představí se na něm Collegium Marianum v čele se svou uměleckou vedoucí Janou Semerádovou. Podtitul koncertu zní Cesta z Evropy do Jižní Ameriky a zpět. Netradiční spojení jihoamerického baroka a českých a moravských lidových písní zarámované hudbou Telemanna a Brentnera, kteří se netajili tím, že čerpají inspiraci z lidové hudby.

Teplice
Čtvrtek 23. května 2019 (19:00 hodin) bude v Domě kultury v Teplicích patřit zahajovacímu koncertu 55. ročníku Hudebního festivalu L. van Beethovena 2019. Vystoupí zde Janoska Ensemble z Rakouska a Severočeská filharmonie Teplice. Za dirigentským pultem se pak představí Charles Olivieri-Munroe. Na programu je výběr z děl Strausse II, Kreislera, Janosky, Masseneta, Sarasateho, Mozarta, Cesar Portillo de la Luze a Paganiniho.

V sobotu 25. května 2019 bude v Teplicích v podání Severočeské filharmonie zahájena 865. lázeňská sezóna. Za dirigentský pult se postaví Charles Olivieri-Munroe. Program i sólisté jsou prozatím ještě v jednání.

Aleš Březina (foto Lucie Jansch)

Rádio Classic Praha
Novinka týdne rádia Classic Praha tentokrát představí nové CD lipského Gewandhausorchestru. Toto těleso se společně se svým hudebním šéfem – lotyšským dirigentem Andrisem Nelsonsem v celé sérii nahrávek systematicky věnuje symfonickému odkazu rakouského skladatele Antona Brucknera. Nová nahrávka společnosti Deutsche Grammophon přináší Brucknerovy Symfonie č. 6 A dur a č. 9 d moll. Nahrávka je doplněna o hudbu Richarda Wagnera, a sice o jeho symfonickou báseň Siegfried Idyll a předehru k opeře Parsifal. Ukázka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 20. května v 10:00 hodin.

Když se ve Velkém sále paláce Žofín rozezní hudba, má divák v hledišti několik možností, jak ji vnímat. Jistěže může, tak jako všude, zavřít oči a opájet se tóny, přicházejícími z pódia. Zajímavější je ovšem zabloudit pohledem do mušle, jak se prostoru jeviště pro jeho tvar přezdívá. Ale nejpodnětněji působí pohled vzhůru, do dřevem obkládaného stropu nad mohutným lustrem. Tam odtud totiž na diváka shlížejí z dobových fresek andělé… Jako by tím mimoděk odkazovali na jeden z názvů, pod nímž byl nynější Slovanský ostrov v minulosti znám. Vždyť se mu neříkalo jen Barvířka kvůli tomu, že se tam zhruba před dvěma staletími přistěhovali barvíři kůží. Anebo Šítkovský podle mlynáře Jana Šítka, jenž ostrov na čas vlastnil, což dodnes připomíná svým názvem věž, tyčící se na jižním okraji kousek od Jiráskova mostu. Přechodně se tato romantická část Prahy, vystupující z vody kousek od Národního divadla, stala majetkem muže jménem Engel. A právě podle něj se ujalo vzletné pojmenování, dnes už bohužel zapomenuté. Andělský ostrov či dokonce Ostrov andělů. A právě na Žofín zavede posluchače Classic Praha Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 20. května v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce v dalším díle pořadu Hudba v miléniu je skladatel, muzikolog a ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina. Vystudoval obor housle na hudební konzervatoři v Plzni a muzikologii na Karlově univerzitě v Praze a od roku 1989 pokračoval v postgraduálním studiu na univerzitě v Basileji. Zabývá se především osobností a dílem Bohuslava Martinů, v rámci publikační činnosti sám připravil i několik kritik jeho skladeb. Úspěšně zrekonstruoval původní verzi opery Řecké pašije a další díla slavných hudebních skladatelů, kterými se často prezentuje na světových hudebních pódiích a v televizích. Spolupracuje i s pražskými divadly. Aleš Březina je také skladatelem filmových melodií. Vytvořil hudbu k nejméně osmnácti filmům, například Knoflíkáři, Musíme si pomáhat, Horem pádem, Kráska v nesnázích, Obsluhoval jsem anglického krále nebo Kawasakiho růže. Za poslední jmenovanou získal nominaci za nejlepší filmovou hudbu na Evropských filmových cenách. Je také autorem námětu k hudebnímu dokumentu Zítra se bude… Více se dozvíte na Classic Praha v pořadu, který má premiéru v úterý 21. května v 19:00 hodin.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je členka Činohry Národního divadla Jana Stryková. Na prkna, která znamenají svět, se poprvé herečka Jana Stryková postavila ve čtyřech letech coby členka dětského sboru Mahenova divadla (Národního divadla Brno), kdy účinkovala v operetě Polská krev. Na gymnáziu navštěvovala pod vedením Dany Hlaváčové dramatický kroužek a hrála amatérské divadlo ve spolku Misery Loves Company. V roce 2003 obdržela Cenu Valtra Tauba určenou pro nejlepší absolventy herectví na DAMU. Pedagogy jejího ročníku byli Ladislav Mrkvička, Miloslav Mejzlík a Jaroslava Tvrzníková. Po absolvování studia činoherního herectví na pražské DAMU zůstala na jednu sezonu v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a následně v pražském Divadle Rokoko. V letech 2006 až 2010 byla členkou souboru Švandova divadla, v roce 2010 přešla na tři roky do angažmá do DIvadla na Vinohradech. Od září 2013 byla bez stálého angažmá, hostovala však na několika pražských scénách. Od sezony 2017/2018 je členkou souboru Činohry Národního divadla. Více o sobě i své oblíbené hudbě prozradí v pořadu, který má premiéru ve čtvrtek 23. května v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat