Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 20. do 26. května 2019? Dozvíte se, co se v tomto týdnu chystá na Pražském jaru. Představíme vám koncerty České filharmonie, souboru Collegium Marianum, Filharmonie Brno, Českého filharmonického sboru Brno, Janáčkovy filharmonie Ostrava, Filharmonie Hradec Králové a Severočeské filharmonie Teplice a samozřejmě neopomeneme novinky rádia Classic Praha.

Petr Altrichter (foto Petra Hajská)

Zahraničí
Česká filharmonie pokračuje ve svém zahraničním turné. V úterý 21. května 2019 (19:00 hodin) vystoupí v Zhengzhou Arts Centre Che-nanu. Za dirigentským pultem se představí stejně jako v minulém týdnu Petr Altrichter a jako sólista pak Josef Špaček. Na programu jsou Smetana, Dvořák, Janáček, Suk, Nedbal a Fibich. Další z koncertů pak filharmoniky čeká ve čtvrtek 23. května 2019 (19:00 hodin) v Grand Theatre v Ču-chaj.

Collegium Marianum v čele s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou čeká ve čtvrtek 23. května 2019 (20:00 hodin) koncert na rakouském Zámku Greillenstein. Ten bude dokonce přenášet ORF Radio Niederösterreich. Na programu jsou Tůma, Vivaldi, Jean Marie Leclair a Joseph-Bodin de Boismortier.

Jan Lisiecki – Pražské jaro 2017 (foto Ivan Malý)

Pražské jaro
Festival v tomto týdnu pokračuje pondělním koncertem 20. května 2019 (20:00 hodin) v Národním technickém muzeu. Vystoupí na něm Ensemble 18+ a jako sólistka se představí harfistka Kateřina Englichová. Program obsahuje výběr z děl Händela, Bacha, Haydna, Debussyho, Aspelmayra a Kukala.

Ve stejný den odehrají svůj koncert ve Smetanově síni Obecního domu (20:00 hodin) Pražští symfonikové FOK s dirigentem Pietari Inkinenem. Spolu se symfoniky se představí i klavíristka Terezie Fialová. Program obsahuje Sibeliovu suitu Král Kristian II., op. 27 (v české premiéře), Ebenův Koncert pro klavír a orchestr a Šostakovičovu Symfonii č. 5 d moll op. 47.

V úterý 21. května 2019 (20:00 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina čeká příznivce Pražského jara koncert Orpheus Chamber Orchestra a jako sólista se představí klavírista Jan Lisiecki. Na programu jsou díla Montgomeryho a Mendelssohna-Bartholdyho.

Středa 22. května 2019 (20:00 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina bude patřit koncertu laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. Galakoncert pojatý jako setkání čtyř generací operních hvězd, které kdysi dávno, ale i docela nedávno vyšly z prestižní pěvecké soutěže pořádané již více než půl století v Karlových Varech. Zazní árie a ansámbly z oper Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Petra Iljiče Čajkovského, Sergeje Rachmaninova, Gioachina Rossiniho, Giuseppa Verdiho, Giacoma Pucciniho, Pietra Mascagniho, Francesca Ciley, Wolfganga Amadea Mozarta, Christopha Willibalda Glucka, Jacquese Offenbacha a Georgese Bizeta.

V Mercedes Forum Praha vystoupí ve čtvrtek 23. května 2019 (19:00 hodin) Luboš Andršt a Blues Band.

Ve stejný den posluchače čeká němý film Varhaník u sv. Víta režiséra Martina Friče s živou hudbou Jana Rybáře. Tento program se uskuteční Kině Lucerna od 20:00 hodin.

Koncert s názvem Pocta těreminu je naplánován na pátek 24. května 2019 (20:00 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina. Těremin je elektronický hudební nástroj, který i po sto letech od svého prvního uvedení vyvolává úžas. Je ovládán bez doteku, pouze pohybem paží, dlaní a prstů. Tento večer těremin zazní v žánru klasické hudby – ať už se jedná o slavnou Fantazii Bohuslava Martinů, nebo světovou premiéru mladého českého skladatele Jakuba Rataje. Vystoupí zde Bennewitzovo kvarteto, Carolina Eyck (těremin), Alžběta Jamborová (hoboj) a Karel Košárek (klavír).

V sobotu 25. května 2019 (11:00 hodin) Sál Martinů na HAMU zaplní tóny koncertu houslistky Ludmily Pavlové a klavíristky Alissy Firsové. Program tohoto pražskojarního debutového matiné sestavila s klavíristkou Alissou Firsovou. „Jelikož jsme interpretky – ženy, dramaturgie koncertu má společného činitele, a to lásku z pohledu ženskosti,“ vysvětluje Pavlová. „Ať už tu svůdnou v podobě Ravelovy Cikánky, nebo tu plachou v Szymanowského Mýtech, kde ctnostná dryáda uniká před náruživým satyrem.“

V sobotu od 17:00 hodin je do Sálu České národní banky naplánován koncert smyčcového kvarteta Quatuor Zaïde. Zazní zde Haydnův Smyčcový kvartet g moll op. 74 Hob. III:74, Ligetiho Andante e Allegretto a Martinů Smyčcový kvartet č. 5 H 268.

Koncert PhilHarmonia Octet Prague je připraven na sobotu ve 20:00 hodin do Kostela sv. Anny – Pražská křižovatka. Program zahrnuje Mozartovu Serenádu č. 11 Es dur KV 375, Kleinovo Divertimento, Yunův Oktet a Dvořákovu Serenádu pro dechové nástroje, violoncello a kontrabas d moll op. 44.

Koncert pod názvem Nokturno s těreminem organizátoři festivalu připravili na sobotu ve 21:30 hodin do pražského Royal. Carolina Eyck těremin představí jako moderní nástroj s uplatněním na hranici hudebních žánrů. Zapojí svůj hlas i takzvané pedálové efekty, které jí během vystoupení umožní nahrávat zvukové smyčky, vrstvit je, upravovat a vytvořit tak mnohovrstevnatou kompozici s iluzí, jako by na pódiu byl mnohočlenný ansámbl. V druhé části koncertu se k ní připojí talentovaný skladatel, dirigent a klavírista Jan Kučera. Společně zahrají několik známých kusů v úpravě pro těremin a klavír. Těšit se můžete kupříkladu na Labuť Camilla Saint-Säense či Vokalízu Sergeje Rachmaninova. Do neformální atmosféry tohoto nokturna skvěle zapadne improvizační jam session, a pozor – zájemci z publika si budou moci vyzkoušet hru na těremin!

V neděli 26. května 2019 (10:30 hodin) se bude konat v kostele sv. Lukáše koncert a pietní akt na památku Josefa Suka. Představí se zde varhaník Aleš Bárta, flétnistka Žofie Vokálková a mezzosopranistka Eva Garajová.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na