Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 3. do 9. června 2019? Do finále se dostal program Pražského jara, kde nás čekají už pouze dva poslední koncerty. Mezitím však probíhají i jiné festivaly, jako Concentus Moraviae, Mezinárodní festival Leoše Janáčka či Festival Ludwiga van Beethovena. Informujeme vás o programu České filharmonie, Filharmonie Brno, PKF – Prague Philharmonia a dalších. Nebudou chybět ani novinky z rádia Classic Praha.

Filharmonie Brno (foto Vojtěch Kába)

Zahraničí
Filharmonie Brno odjíždí do Badenu, kde 8. června pod taktovkou dirigenta Michaela Pfaffelmeyera vystoupí s díly Johannese Brahmse, Wolfganga Amadea Mozarta a Igora Stravinského.

Do zahraničí se chystá též Český filharmonický sbor Brno. Mezi 8. a 11. červnem bude účinkovat na operním festivalu v německém Heidenheimu, a to v Čajkovského Pikové dámě a ve Verdiho opeře Ernani.

Tugan Sokhiev (foto © Marco Borggreve)

Pražské jaro
Už jen dva koncertní programy nás čekají v rámci letošního Pražského jara. Orchestre National du Capitole de Toulouse se představí v pondělí 3. června od 20:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu, kde pod vedením Tugana Sochijeva provede symfonickou skicu Alexandera Borodina Ve stepích Střední Asie a Čtvrtou symfonii f moll op. 36 Petra Iljiče Čajkovského. Koncert pro flétnu a orchestr Jacquese Iberta přednese Emmanuel Pahud.

Závěrečný koncert festivalu v úterý 4. června od 20:00 hodin se koná také v Obecním domě. Orchestre National du Capitole de ToulouseTuganem Sochijevem uvedou symfonickou báseň Moře Clauda Debussyho a druhou koncertní suitu Pták Ohnivák Igora Stravinského. Sólistou večera bude tentokrát houslista Renaud Capuçon, který provede Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53 Antonína Dvořáka.

Joshua Bell (foto Bill Phelps)

Praha – ostatní události
Česká filharmonie představí na závěrečných abonentních koncertech cyklu A (5., 6. a 7. června od 19:30 hodin) dvojici výjimečných amerických umělců. Houslový virtuos Joshua Bell se ujme sólového partu ve Třetím houslovém koncertu Camilla Saint-Saënse, druhá část večera bude patřit Brucknerově Symfonii č. 3 v provedení dirigenta Christopha Eschenbacha. O preludium ke koncertům se postará Eva Hazdrová-Kopecká.

PKF – Prague Philharmonia připravuje na středeční večer (5. června od 19:00 hodin) další koncert z abonentního cyklu v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě. Tentokrát je zvláštním hostem večera jeden z nejžádanějších violoncellistů současnosti, Daniel Müller-Schott, který hraje na nástroj „Ex Shapiro“ Mattea Goffrillera z roku 1727. V jeho interpretaci zazní Schumannův Koncert a moll pro violoncello a smyčce v úpravě Bernharda Jestla a Gigue ze Suity č. 3 C dur pro sólové violoncello Johanna Sebastiana Bacha. PKF pod vedením uměleckého vedoucího Jana Fišera dále zahraje Andante cantabile op. 11 Petra Iljiče Čajkovského a Symfonii cis moll vB 140 Josepha Martina Krause.

S kubánským zázrakem a držitelem deseti cen Grammy Arturo Sandovalem jsme se setkali již na Smetanově Litomyšli v roce 2017. Tehdy to byl den s Arturo Sandovalem, kde s FOK a Janem Kučerou bravurně provedl svůj Druhý koncert pro trubku. Večer jam session s předními českými jazzmany, za klavírem Jan Kučera. Se stejným očekáváním neočekávatelného je proto třeba hledět i na červnová setkání, která se konají 5. června dopoledne (10:00 hodin) a večer (19:30 hodin), druhý den pak opět od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Na programu jsou díla George Gershwina, Aarona Coplanda, Dizziho Gillespieho i Jana Kučery. Sandoval zahraje vlastní Koncert pro trubku a orchestr. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK řídí Jan Kučera.

V neděli 9. června pořádá Český rozhlas koncert laureátů soutěže Concertino Praga 2019, konající se v Rudolfinu od 19:00 hodin. Letošní ročník je věnován harfě, klavíru, houslím a violoncellu. A právě mladí hráči na tyto nástroje po boku Symfonického orchestru Českého rozhlasu vystoupí v dílech autorů, jako jsou Claude Debussy, Edward Elgar, Franz Liszt, Joseph Haydn nebo Camille Saint-Saëns. Vrcholem večera bude vystoupení absolutního vítěze soutěže, patnáctiletého Jana Čmejly, v jehož podání zazní virtuózní třetí věta Prvního klavírního koncertu Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Ensemble Damian (zdroj ED)

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka
V pondělí 3. června podnikneme v rámci symfonického koncertu návštěvu hudební Vídně 18. století. Šťastné období rozvoje hudební kultury klasicismu se neobešlo bez účasti českých skladatelů a interpretů, a to nikde v tehdejším kulturním světě. Tento koncert je toho jasným důkazem. V ostravském evangelickém Kristově kostele uslyšíme od 19:00 hodin díla Antonína Rejchy, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena, která zahrají Žofie Vokálková (flétna), Kateřina Englichová (harfa) a Pražský komorní orchestr pod vedením uměleckého vedoucího Leoše Čepického.

Klavírní recitál nás čeká v úterý 4. června. Dům kultury města Ostravy bude v 19:00 hodin svědkem Slavných ostravských návratů“. Z Ostravy a z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě vyšla a vychází neskutečná řada vynikajících interpretů. Festival je bude postupně připomínat. Prvním z nich je klavírista, skladatel a improvizátor Tomáš Kačo, který z Nového Jičína došel až do Berklee College of Music v Bostonu, aby se jako velmi úspěšný umělec vrátil domů. Tentýž umělec vystoupí následující den 5. června v ostravském Centru Pant v 11:00 hodin.

Poté, co si prestižní Orchestre National du Capitole de Toulouse odbude svoji českou premiéru na dvou závěrečných koncertech Pražského jara, zamíří ihned do Ostravy, kde vystoupí vůbec poprvé. Symfonický koncert v Domě kultury města Ostravy od 19:00 hodin má na programu repertoár z pražských produkcí: díla Alexandera Borodina, Clauda Debussyho a Antonína Dvořáka, jehož houslový koncert přednese Renaud Capuçon.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat