Týden s hudbou
Po letních prázdninách je tu opět Týden s hudbou a s ním i výběr nejzajímavějších hudebních událostí v české kultuře.
Zahraničí
Do zahraničí pojede koncem příštího týdne Musica florea, která v polské Szczawnici provede 8. září 2019 vybrané části z Händelova oratoria Saul. Představení proběhne v kostele sv. Vojtěcha.
Praha
Oslavou a dárkem k prvnímu školnímu dni bude mimořádný koncert ve Smetanově síni Obecního domu. Malým i velkým posluchačům představí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera čtyři nejvýznamnější české skladatele. Hudba Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů bude doplněna vyprávěním Jana Ciny, vizuálními efekty a také zapojením publika. Koncert je určen pro zvídavé děti od 5 do 10 let a jejich neméně zapálený doprovod. Představení se koná 2. září 2019 od 14:00 hodin.
Česká filharmonie otvírá svou 124. sezonu. Na zahajovacích koncertech 4. a 5. září zazní po předehře a tancích ze Smetanovy Prodané nevěsty slavná „Dopisová scéna“ z Čajkovského opery Evžen Oněgin s ruskou sopranistkou Jelenou Stichinou a Šostakovičova Osmá symfonie. V případě této symfonie se jedná teprve o páté nastudování Českou filharmonií. V minulosti ji s orchestrem provedli pouze Jevgenij Mravinskij (1947), Karel Ančerl (1955), Inbal Eliahu (2006) a v roce 1990 Semjon Byčkov, pro kterého se zároveň jednalo o první setkání s Českou filharmonií. Tehdy se ovšem hrálo ve Smetanově síni, protože Rudolfinum bylo v rekonstrukci.
Dvořákova Praha
V neděli 8. října začíná festival Dvořákova Praha, a to koncertem, který má na programu Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104, a Symfonii č. 8 G Dur, op. 88 “Anglickou“ Antonína Dvořáka. Lákadlem pro posluchače je i hvězdné obsazení. Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI (Národní symfonický orchestr italského rozhlasu a televize) povede dirigent Christoph Eschenbach a při violoncellovém koncertu se představí dnes velmi vyhledávaný hudebník mladé generace Kian Soltani. Spojení úchvatné Dvořákovy hudby s mistrovskou interpretací bude určitě tím pravým vykročením do letošního ročníku.
Svatováclavský hudební festival
Již v úterý 3. srpna začíná v Ostravě Svatováclavský hudební festival. Zahajovací koncert se koná od 18:00 hodin v Katedrále Božského Spasitele. Zazní Schumannovo oratorium Ráj a Peri, op. 50, ve kterém se představí Filharmonie Brno pod taktovkou Rolanda Kluttiga, Český filharmonický sbor (sbormistr Petr Fiala) a sólisté Betsy Horne, Marie Hänsel, Mareike Jankowski, Johannes Strauß a Rudolf Rosen.
Ve středu 4. srpna pokračuje festival od 18:00 hodin v evangelickém Kristově kostele, kde zazní v novodobé světové premiéře mše z roku 1724 a Miserere c moll, ZWV 5 našeho nejslavnějšího barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. Program připravil rezidenční soubor Svatováclavského festivalu Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem.
Ve čtvrtek 5. srpna oslavíme třicet let Škampova kvarteta. Smyčcový kvartet č. 7 Bohuslava Martinů, Smyčcový kvartet č. 1 „Kreutzerova sonáta” Leoše Janáčka a Smyčcový kvartet G dur, op. 106 Antonína Dvořáka zahraje známý komorní soubor od 18:00 hodin v rychvaldském Husově sboru.
Derniéru barokní opery s loutkami o třech dějstvích Callisto Francesca Cavalliho uvede v pátek 6. srpna od 19:00 hodin Collegium Marianum a soubor loutkového divadla Buchty a loutky v evangelickém Kristově kostele. Spolu s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou vystoupí sólisté Hana Blažíková, Barbora Kabátková, Jan Mikušek, Tomáš Lajtkep a Tomáš Král.
Páteční večer ve Frýdku-Místku má na programu díla polských autorů 20. století. V kostele sv. Jana a Pavla zazní skladby Krzysztofa Pendereckého, Wojciecha Kilara, Pawła Łukaszewského či Henryka Mikołaje Góreckého v podání polského souborů Camerata Silesia a Katowice City Singers‘ Ensemble pod vedením Anny Szostak. Koncert začíná od 19:00 hodin.
Festivalový týden uzavře PKF – Prague Philharmonia a Český filharmonický sbor Brno, které bude řídit dirigent Philippe Bernold. Nedělní koncert Vůně nesmrtelné Francie představí díla Gabriela Faurého (Requiem pro soprán a baryton, op. 48 a Cantique de Jean Racine, op. 11) a Francise Poulenca (Gloria G dur pro soprán, sbor a orchestr) se koná v kostele Panny Marie Královny v Ostravě – Mariánských Horách od 17:00 hodin. Sóla zpívají sopranistka Kateřina Kněžíková a barytonista Jakub Kettner.
Radio Classic Praha
Pravidelná Novinka týdne na Classic Praha představuje zbrusu nový „Čajkovského projekt“ České filharmonie a jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova. Sedm kompaktních disků, které vycházejí u Decca Classics, přináší šest řadových Čajkovského symfonií, symfonii Manfred, předehru-fantazii Romeo a Julie, Serenádu pro smyčce, symfonickou báseň Francesca da Rimini a tři klavírní koncerty v podání Kirilla Gersteina. Nahrávání jednotlivých děl bylo velmi náročné a předcházela mu důkladná příprava. Po zkouškách, které v některých případech začaly několik měsíců před prvním provedením, orchestr skladby zahrál na několika koncertech, aby si od nich opět na určitou dobu odpočinul. Po několika týdnech se k nim znovu vrátil a pracoval na studiové nahrávce. Pouze nahrávky klavírních koncertů byly pořízeny živě. Na vydání CD boxu naváží čtyři rezidence – v září na Dvořákově Praze, v říjnu v Tokiu a v listopadu ve vídeňském Musikvereinu a v pařížské Filharmonii. Ukázka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 2. září v 10:00.
Když se řekne Niccolo Paganini, každý hned ví, o koho jde, čím byl a co dokázal. Škoda, že právě my zde v Čechách si nepřipomínáme jednu z epizod jeho života, na kterou bychom mohli – a měli – být po právu hrdí. Bylo mu šestačtyřicet, když jej za jeho pobytu ve Vídni jeden mladý houslista a skladatel vyzval, aby si spolu zahráli jeho skladbu. Byla zřejmě ďábelsky těžká. Slavný Ital totiž odmítl… Tím mladým opovážlivcem byl rodák ze středočeské obce, kde jej připomíná jen nápis na domku a pamětní kámen napůl zarostlý v trávě. V obecném povědomí jej nemáme. Prozíravě to zhruba půlstoletí po jeho smrti předjímal autor obrozeneckých románů z vesnického prostředí Karel Václav Rais. Do své sbírky Vzkazy vlastenecké z roku 1885 totiž zařadil smyšlený příběh, či spíše příhodu, ze života dotyčného virtuóza. A končí jej úvahou dobově formulovanou, ale nadčasově platnou: „Ubohý Slavíku, proč narodil jsi se v české vísce Jince, proč nenarodil ses někde v Berlíně, nebo nad Rýnem či nad Mohanem? Kdo si na tě vzpomene?“
Řeč je o muži jménem Josef Slavík. Na tomto světě setrval přibližně před dvěma staletími žalostně málo. Přesto čas, který mu byl vyměřen, svrchovaně zužitkoval. Brzy se mu naskytla šance vymanit se z venkovského prostředí. Zamířil do města na studia. Dřel ale i po jejich dokončení. Housle prý držíval v ruce a pod bradou osm hodin denně, sedm dní v týdnu. Není divu, že sebemenších stop po jeho osobním životě se nedopátráme. Oženil se s hudbou. Dal jí vše, co v něm bylo, nic jiného nepoznal a o nic jiného nestal. Dosáhl skvělých úspěchů doma a ve střední Evropě, ale západní část světadílu jej nepřijala. A tak se jeho legenda do širších dějin neobtiskla. A právě životním osudům tohoto českého umělce se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 2. září v 19 :00 hodin.
Hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu je v prvním zářijovém týdnušéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov.
Semjon Byčkov se narodil v Leningradu v roce 1952, v roce 1975 emigroval do Spojených států a od poloviny osmdesátých let žije v Evropě. Stejně jako orchestr, který bude nyní řídit, i on je pevně spjat jak s východoevropskou, tak západní kulturou. Od sezóny 2018/2019 je šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie.
Když Semjon Byčkov v roce 2013 absolvoval s Českou filharmonií první koncerty, zrodila se myšlenka na společný „Projekt Čajkovskij“, soubor koncertů, rezidenčních pobytů a studiových nahrávek, jež by dirigentovi a orchestru poskytly exkluzivní možnost společně pronikat do hudby Čajkovského, jak na pódiu pražského Rudolfina, tak v zahraničí. První výsledek tohoto projektu, nahrávku Čajkovského Symfonie č. 6 a předehry-fantazie Romeo a Julie, vydala společnost Decca v říjnu roku 2016 a v srpnu roku 2017 následovalo provedení symfonie Manfred. Projekt Čajkovskij vrcholí v roce 2019, kdy Českou filharmonii čekají rezidenční vystoupení ve Vídni a v Paříži a společnost Decca uvede na trh její nahrávky všech Čajkovského symfonií, tří klavírních koncertů, Romea a Julie, Serenády pro smyčce a symfonické básně Francesca da Rimini.
Semjon Byčkov v sobě spojuje vrozenou muzikálnost s precizností vštípenou ruskou školou hudební pedagogiky, a jeho koncertní vystoupení se proto vždy těší velké pozornosti. V Británii kromě pravidelného vystupování s Londýnským symfonickým orchestrem zastává také čestné funkce u Symfonického orchestru BBC, s nímž každoročně vystupuje v cyklu BBC Proms, a na Královské hudební akademii, což v obou případech dokládá hloubku vzájemného vztahu. V Evropě Byčkov často vystupuje na turné s Královským orchestrem Concertgebouw, Vídeňskou filharmonií a Mnichovskou filharmonií a každoročně hostuje také u Berlínské filharmonie, lipského Gewandhausorchester, Orchestre National de France a orchestru Accademia Nazionale di Santa Cecilia. V USA lze navštívit jeho koncerty s Newyorskou filharmonií, orchestry Chicago Symphony a Los Angeles Symphony, Philadelphia Orchestra a Cleveland Orchestra. Pořad má premiéru v úterý 3. září v 19:00 hodin.
Prvním zářijovým hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je zpěvák a herec Pavel Vítek.
Pavel Vítek po maturitě na gymnáziu v Olomouci absolvoval divadelní fakultu Akademie Múzických umění v Praze, obor herectví. Získal angažmá v Hudebním divadle Karlín a později, v roce 1986, se prosadil také v pop music hitem Má svůj den, na který navázal albem Vůně tvý kůže. Od devadesátých let účinkuje v činoherních i muzikálových inscenacích v Praze.
Zpíval s operní divou Evou Urbanovou duet z muzikálu Fantom opery, vystupoval v Německu, Maďarsku, ve Finsku, v USA i na Kanárských ostrovech. Vystupoval i na významných koncertech českého šoubyznysu – (Karel Gott 60, Karel Svoboda 65, Králové muzikálu v opeře, Královny poprvé na Karlštejně a dalších). V únoru 2007 zpíval jako host Evy Pilarové v legendární Rainbow Room v Rockefeller Centre v New Yorku na plese Beseda Ball, které pořádalo České centrum v New Yorku. V říjnu 2007 vystoupil společně s Evou Pilarovou v káhirské Opeře. Jakou hudbu rád poslouchá a co jej čeká v nejbližší době prozradí Ivanu Dlaskovi ve čtvrtek 5. září v 19:00 hodin.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]