Yumi Hwang-Williams čeká recitál se šéfdirigentem i česká premiéra Adèsova houslového koncertu

Yumi Hwang-Williams. Hraje na nástroj milánského mistra Carla Landolfiho z roku 1752. Šest let po svém odchodu z rodné Jižní Koreje, coby patnáctiletá, debutovala jako sólistka s Philadelphia Orchestra. Klasickou houslovou literaturu zvládá se stejným porozuměním jako poslední novinky předních amerických skladatelů. Brněnskému publiku se tento týden představí ve dvou zcela rozdílných programech.
Yumi Hwang-Williams (zdroj Filharmonie Brno)

Posluchači ji poprvé uslyší již v úterý 26. března 2019 s šéfdirigentem Filharmonie Brno Dennisem Russellem Daviesem. Jejich společný recitál pro housle a klavír zahájí Debussyho Sonáta g moll následovaná Schumannovou Sonátou č. 2 d moll. První skladba je vtělením povahy a smyslu francouzského hudebního impresionismu. „Housle působí, že jsou postaveny výlučně pro jeho potřebu sladce melancholického prožívání světa, v němž se známé věci dostávají do nových nečekaných vztahů,“ uvedl dramaturg Jiří Beneš. Druhou sonátu, která následuje, označil Schumann slovem velká, chtěl tím zdůraznit její impozantní rozměry i obsahovou závažnost díla.

V druhé půli večera zazní Grand Duo, které Lou Harrison zkomponoval pro jazzového pianistu Keitha Jarretta a Dennise Russella Daviese. Od své premiéry v roce 1985 se stala jedním z nejcharakterističtějších kusů svérázného autora proslulého hlavně tím, že v americké hudební kultuře prosadil představu gamelánu, indonéské hudby charakteristické tónovou sestavou a emotivně účinným zvukem.

Spolu s orchestrem se Yumi Hwang-Williams objeví na pódiu Besedního domu ještě ve čtvrtek a v pátek (28. a 29. března 2019) v programu Symfonie hrdinská a komorní. V české premiéře provede Houslový koncert Concentric Paths (Soustředné dráhy) současného anglického autora Thomase Adèse. Před ním zazní Brahmsova Symfonie č. 3 nazývaná pro její dramatický patos „hrdinská“. V druhé půli večera zazní Kabeláčova Symfonie č. 4 „Camerata“.

Koncerty řídí Dennis Russell Davies a uzavře tak svůj březnový brněnský pobyt, při kterém v deseti dnech oddirigoval či odehrál sedm koncertů. Velký úspěch měl zejména jeho recitál s manželkou Maki Namekawou, kdy představili Brnu skladby tří amerických minimalistů,“ uvedl ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Všechny tři koncerty se konají v Besedním domě od 19.30 hodin. Čtvrteční koncert vysílá v přímém přenosu Český rozhlas Vltava a přebírají rozhlasové stanice v síti Euroradia (EBU). Před oběma koncerty ve čtvrtek a v pátek je připraveno neformální setkání s posluchači, na kterém se dozví zajímavosti o skladbách, které je čekají, a setkají se také se sólistkou a šéfdirigentem. Beseda se sklenkou vína se koná od 18.15 do 19.00 v ředitelském salonku Besedního domu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat