Yumi Hwang-Williams čeká recitál se šéfdirigentem i česká premiéra Adèsova houslového koncertu

Yumi Hwang-Williams. Hraje na nástroj milánského mistra Carla Landolfiho z roku 1752. Šest let po svém odchodu z rodné Jižní Koreje, coby patnáctiletá, debutovala jako sólistka s Philadelphia Orchestra. Klasickou houslovou literaturu zvládá se stejným porozuměním jako poslední novinky předních amerických skladatelů. Brněnskému publiku se tento týden představí ve dvou zcela rozdílných programech.
Yumi Hwang-Williams (zdroj Filharmonie Brno)

Posluchači ji poprvé uslyší již v úterý 26. března 2019 s šéfdirigentem Filharmonie Brno Dennisem Russellem Daviesem. Jejich společný recitál pro housle a klavír zahájí Debussyho Sonáta g moll následovaná Schumannovou Sonátou č. 2 d moll. První skladba je vtělením povahy a smyslu francouzského hudebního impresionismu. „Housle působí, že jsou postaveny výlučně pro jeho potřebu sladce melancholického prožívání světa, v němž se známé věci dostávají do nových nečekaných vztahů,“ uvedl dramaturg Jiří Beneš. Druhou sonátu, která následuje, označil Schumann slovem velká, chtěl tím zdůraznit její impozantní rozměry i obsahovou závažnost díla.

V druhé půli večera zazní Grand Duo, které Lou Harrison zkomponoval pro jazzového pianistu Keitha Jarretta a Dennise Russella Daviese. Od své premiéry v roce 1985 se stala jedním z nejcharakterističtějších kusů svérázného autora proslulého hlavně tím, že v americké hudební kultuře prosadil představu gamelánu, indonéské hudby charakteristické tónovou sestavou a emotivně účinným zvukem.

Spolu s orchestrem se Yumi Hwang-Williams objeví na pódiu Besedního domu ještě ve čtvrtek a v pátek (28. a 29. března 2019) v programu Symfonie hrdinská a komorní. V české premiéře provede Houslový koncert Concentric Paths (Soustředné dráhy) současného anglického autora Thomase Adèse. Před ním zazní Brahmsova Symfonie č. 3 nazývaná pro její dramatický patos „hrdinská“. V druhé půli večera zazní Kabeláčova Symfonie č. 4 „Camerata“.

Koncerty řídí Dennis Russell Davies a uzavře tak svůj březnový brněnský pobyt, při kterém v deseti dnech oddirigoval či odehrál sedm koncertů. Velký úspěch měl zejména jeho recitál s manželkou Maki Namekawou, kdy představili Brnu skladby tří amerických minimalistů,“ uvedl ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Všechny tři koncerty se konají v Besedním domě od 19.30 hodin. Čtvrteční koncert vysílá v přímém přenosu Český rozhlas Vltava a přebírají rozhlasové stanice v síti Euroradia (EBU). Před oběma koncerty ve čtvrtek a v pátek je připraveno neformální setkání s posluchači, na kterém se dozví zajímavosti o skladbách, které je čekají, a setkají se také se sólistkou a šéfdirigentem. Beseda se sklenkou vína se koná od 18.15 do 19.00 v ředitelském salonku Besedního domu.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na