Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
Po letních prázdninách je tu opět Týden s hudbou a s ním i výběr nejzajímavějších hudebních událostí v české kultuře. ZahraničíDo zahraničí …

Po letních prázdninách je tu opět Týden s hudbou a s ním i výběr nejzajímavějších hudebních událostí v české kultuře.

Zahraničí
Do zahraničí pojede koncem příštího týdne Musica florea, která v polské Szczawnici provede 8. září 2019 vybrané části z Händelova oratoria Saul. Představení proběhne v kostele sv. Vojtěcha.

Do Smetanky nejen za Smetanou (foto Jan Kolman)

Praha
Oslavou a dárkem k prvnímu školnímu dni bude mimořádný koncert ve Smetanově síni Obecního domu. Malým i velkým posluchačům představí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera čtyři nejvýznamnější české skladatele. Hudba Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů bude doplněna vyprávěním Jana Ciny, vizuálními efekty a také zapojením publika. Koncert je určen pro zvídavé děti od 5 do 10 let a jejich neméně zapálený doprovod. Představení se koná 2. září 2019 od 14:00 hodin.

Česká filharmonie otvírá svou 124. sezonu. Na zahajovacích koncertech 4. a 5. září zazní po předehře a tancích ze Smetanovy Prodané nevěsty slavná „Dopisová scéna“ z Čajkovského opery Evžen Oněgin s ruskou sopranistkou Jelenou Stichinou a Šostakovičova Osmá symfonie. V případě této symfonie se jedná teprve o páté nastudování Českou filharmonií. V minulosti ji s orchestrem provedli pouze Jevgenij Mravinskij (1947), Karel Ančerl (1955), Inbal Eliahu (2006) a v roce 1990 Semjon Byčkov, pro kterého se zároveň jednalo o první setkání s Českou filharmonií. Tehdy se ovšem hrálo ve Smetanově síni, protože Rudolfinum bylo v rekonstrukci.

Christoph Eschenbach (foto Filip Jandourek)

Dvořákova Praha
V neděli 8. října začíná festival Dvořákova Praha, a to koncertem, který má na programu Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104, a Symfonii č. 8 G Dur, op. 88 “Anglickou Antonína Dvořáka. Lákadlem pro posluchače je i hvězdné obsazení. Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI (Národní symfonický orchestr italského rozhlasu a televize) povede dirigent Christoph Eschenbach a při violoncellovém koncertu se představí dnes velmi vyhledávaný hudebník mladé generace Kian Soltani. Spojení úchvatné Dvořákovy hudby s mistrovskou interpretací bude určitě tím pravým vykročením do letošního ročníku.

Roland Kluttig (foto Marco Borggreve / zdroj SHF)

Svatováclavský hudební festival
Již v úterý 3. srpna začíná v Ostravě Svatováclavský hudební festival. Zahajovací koncert se koná od 18:00 hodin v Katedrále Božského Spasitele. Zazní Schumannovo oratorium Ráj a Peri, op. 50, ve kterém se představí Filharmonie Brno pod taktovkou Rolanda Kluttiga, Český filharmonický sbor (sbormistr Petr Fiala) a sólisté Betsy Horne, Marie Hänsel, Mareike Jankowski, Johannes Strauß  a    Rudolf Rosen.

Ve středu 4. srpna pokračuje festival od 18:00 hodin v evangelickém Kristově kostele, kde zazní v novodobé světové premiéře mše z roku 1724 a Miserere c moll, ZWV 5 našeho nejslavnějšího barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. Program připravil rezidenční soubor Svatováclavského festivalu Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem.

Ve čtvrtek 5. srpna oslavíme třicet let Škampova kvarteta. Smyčcový kvartet č. 7 Bohuslava Martinů, Smyčcový kvartet č. 1 „Kreutzerova sonáta” Leoše Janáčka a Smyčcový kvartet G dur, op. 106 Antonína Dvořáka zahraje známý komorní soubor od 18:00 hodin v rychvaldském Husově sboru.

Derniéru barokní opery s loutkami o třech dějstvích Callisto Francesca Cavalliho uvede v pátek 6. srpna od 19:00 hodin Collegium Marianum a soubor loutkového divadla Buchty a loutky v evangelickém Kristově kostele. Spolu s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou vystoupí sólisté Hana Blažíková,   Barbora Kabátková, Jan Mikušek, Tomáš Lajtkep a Tomáš Král.

Páteční večer ve Frýdku-Místku má na programu díla polských autorů 20. století. V kostele sv. Jana a Pavla zazní skladby Krzysztofa Pendereckého, Wojciecha Kilara, Pawła Łukaszewského či Henryka Mikołaje Góreckého v podání polského souborů Camerata Silesia a Katowice City Singers‘ Ensemble pod vedením Anny Szostak. Koncert začíná od 19:00 hodin.

Festivalový týden uzavře PKF – Prague Philharmonia a Český filharmonický sbor Brno, které bude řídit dirigent Philippe Bernold. Nedělní koncert Vůně nesmrtelné Francie představí díla Gabriela Faurého (Requiem pro soprán a baryton, op. 48 a Cantique de Jean Racine, op. 11) a Francise Poulenca (Gloria G dur pro soprán, sbor a orchestr) se koná v kostele Panny Marie Královny v Ostravě – Mariánských Horách od 17:00 hodin. Sóla zpívají sopranistka Kateřina Kněžíková a barytonista Jakub Kettner.

Semjon Byčkov (foto Marco Borggreve)

Radio Classic Praha
Pravidelná Novinka týdne na Classic Praha představuje zbrusu nový „Čajkovského projekt“ České filharmonie a jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova. Sedm kompaktních disků, které vycházejí u Decca Classics, přináší šest řadových Čajkovského symfonií, symfonii Manfred, předehru-fantazii Romeo a Julie, Serenádu pro smyčce, symfonickou báseň Francesca da Rimini a tři klavírní koncerty v podání Kirilla Gersteina. Nahrávání jednotlivých děl bylo velmi náročné a předcházela mu důkladná příprava. Po zkouškách, které v některých případech začaly několik měsíců před prvním provedením, orchestr skladby zahrál na několika koncertech, aby si od nich opět na určitou dobu odpočinul. Po několika týdnech se k nim znovu vrátil a pracoval na studiové nahrávce. Pouze nahrávky klavírních koncertů byly pořízeny živě. Na vydání CD boxu naváží čtyři rezidence – v září na Dvořákově Praze, v říjnu v Tokiu a v listopadu ve vídeňském Musikvereinu a v pařížské Filharmonii. Ukázka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 2. září v 10:00.

  1. 1
  2. 2

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na