Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Je tu pravidelný přehled toho, na co se v příštím týdnu můžeme těšit. Výběr událostí nás láká na festivaly Dvořákova Praha či Svatováclavský hudební festival, nebo na vystoupení, která připravují Česká filharmonie, Český filharmonický sbor Brno, Český národní symfonický orchestr, Collegium 1704 a další. Nechybí ani novinky na programu radia Classic Praha.

Zahraničí
Na zahraniční cestu se chystá Janáčkova Filharmonie Ostrava a Český filharmonický sbor Brno. Dne 22. září provedou ve velkém sále hamburské Elbphilharmonie Sukovu Pohádku a Beethovenovu Devátou symfonii. Sólových partů se zhostí Kateřina Kněžíková, Štěpánka Pučálková, Ľudovít Ludha a Martin Gurbaľ, diriguje Risto Joost.

Ivo Pogorelich (archiv OP)

Praha
V Praze vrcholí Dvořákova Praha, ale i mimo tento festival budou pražské sály svědky řady dalších kulturních událostí. Dne 17. září (19:30 hodin) se ve Smetanově síni Obecního domu koná první

abonentní koncert Českého národního symfonického orchestru. Kanadská sopranistka Sharon Azrieli a houslistka Lara St. John představí díla vítězů Azrieliho hudebních cen, poskytnutých Azrieliho nadací. Vyslechneme si i vítězné dílo Avnera Dormana, jeho Druhý houslový koncert. Ve druhé polovině koncertu zazní Adagio z 10. symfonie Gustava Mahlera a dvojkoncert pro harfu a violoncello skladatelky Kelly-Marie Murphyové, En el escuro es todo uno, ve kterém se představí kanadské duo COULOIR.

Téhož dne (17. září od 19:30 hodin) účinkuje Collegium Vocale 1704 & Collegium 1704Václavem Luksem v kostele sv. Anny – Pražské křižovatce. Zazní šest sborových motet Johanna Sebastiana Bacha, z nichž většina je psána ve dvojsborovém slohu. Pozoruhodná sbírka dvaceti sedmi responsorií pro Svatý týden z roku 1723 ukazuje geniální kontrapunkt a hlubokou emocionalitu díla Jana Dismase Zelenky. Ouvertura ke koncertu s Václavem Luksem je plánovaná na 18.30 hodin.

Ve středu 18. září se koná v Obecním domě zahajovací koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Pozvání přijal legendární houslista Pinchas Zukerman, který zahajoval pod taktovkou Pietari Inkinena i sezónu 2017/2018 tohoto tělesa. Pinchas Zukerman se stává rezidenčním umělcem FOK, ovšem tentokrát nebude hrát sám; přiveze s sebou z Kanady svou choť, vynikající violoncellistku Amandu Forsyth, aby společně první půli koncertu proměnili ve smyčcový ohňostroj. Pinchas Zukerman díky staroslavným Guarnerkám, Amanda Forsyth pak skrze Testoreho drahocenné violoncello z roku 1699. Hudbu Johannesa Brahmse a Antonína Dvořáka doplní Pátá symfonie Jeana Sibelius. Tentýž program bude tamtéž reprízován i ve čtvrtek 19. září (19:30 hodin).

Slavnostním koncertem 20. září v Sukově síni pražského Rudolfina (19:30 hodin) vyvrcholí letošní Festival Jarmily Novotné a bude tak spojením hudebních ikon – sopranistky s mezinárodním renomé Martiny Jankové, žádaného švýcarského klavíristy Gérarda Wysse a nejvýraznějšího českého klavíristy mladší generace Iva Kahánka. Písňový večer nabídne pěvecké umění i klavírní klenoty od českých a zahraničních mistrů od západu na východ. Na pódium si protagonisté koncertu přizvou také několik mladých talentovaných pěvců.

Sobota 21. září bude v Obecním domě od 20:00 hodin patřit Severočeské filharmonii Teplice. Lalův Koncert pro violoncello a orchestr přednese Dongyeon Han a Schumannův Klavírní koncert a-moll zahraje Antonio di Cristofano. Večer završí Symfonie č. 9 e-moll „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka. Koncert diriguje Mark Kadin.

Pinchas Zukerman (archiv OP)

Dvořákova Praha
Závěrečný koncert letošní komorní řady (16. září v Dvořákově síni Rudolfina od 20:00 hodin) nemůže být zakončen jinak než hudbou Antonína Dvořáka. Jeho populární Smyčcový kvintet Es dur bude v rámci večera konfrontován s moderní hudební řečí Erwina Schulhoffa − jeho temný a dramatický Smyčcový sextet vytvoří působivý náladový kontrast k prosluněnému, rozjásanému dílu Dvořákovu. Za jakýsi svorník mezi tradicí a modernou pak lze považovat raný Klavírní kvartet a moll Dvořákova žáka a pozdějšího zetě Josefa Suka. Hlavním protagonistou večera bude mnoha významnými cenami ověnčené Wihanovo kvarteto. Těleso, které je v mezinárodním měřítku všeobecně považováno za značku nejvyšší kvality, spojí své síly s dalšími hudebníky – klavíristou Michailem Lifitsem, violoncellistou Jensem Peterem Maintzem a violistkou Paulinou Sachse, aby společně ve velkém stylu završili letošní komorní „festival uvnitř festivalu“.

Záměr upozornit v rámci letošního ročníku Dvořákovy Prahy na umělecké i lidské vztahy mezi Antonínem Dvořákem a Petrem Iljičem Čajkovským se výmluvně odráží v dramaturgii druhého koncertu České filharmonie v rámci festivalu v úterý 17. září (v Dvořákově síni Rudolfina od 20:00 hodin), jehož program je složen výhradně z děl ruského mistra. Česká filharmonie jako rezidenční orchestr Dvořákovy Prahy se představí se svým šéfdirigentem, specialistou na ruskou hudbu, Semyonem Bychkovem v Čajkovského Serenádě pro smyčce a Páté symfonii. Známých Variací na rokokové téma se ujal francouzský violoncellista Gautier Capuçon.

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na