Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje PKF – Prague Philharmonia, Český národní symfonický orchestr, Collegium 1704, Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Severočeská filharmonie Teplice, Ensemble Inégal nebo třeba Moravské divadlo Olomouc. A samozřejmě jsme nezapomněli ani na novinky z rádia Classic Praha.

Zahraničí
Úterý 10. a středa 11. prosince 2019 (od 18:30 hodin) bude patřit koncertům z cyklu koncertů staré hudby Hudební lahůdky. První z nich se uskuteční v Pálffyho paláci v Bratislavě, druhý na Radnici ve Spišské Nové Vsi. Zazní na nich hudba pro dvě loutny z knihovny cisterciáckého opatství v Křesoboru (Grüssau, Krzeszów) v podání loutnistů Joachima Helda a Jana Čižmáře.

PKF – Prague Philharmonia se chystá tento týden vystoupit v zahraničí. Ve středu 11. prosince 2019 (od 19:30 hodin) zazní v lineckém Brucknerhausu Smetanova Má vlast. Dirigentem koncertu je Michail Jurowski.

Peter Eötvös (zdroj Česká filharmonie)

Praha
V pondělí 9. prosince 2019 (od 19:30 hodin) se v Barokním refektáři Profesního domu MFF Univerzity Karlovy uskuteční koncert, na němž vystoupí Marek Kozák (varhany, klavír), Jan Souček (hoboj) a Václav Fürbach (fagot). Jeho patronem je právě fagotista Václav Fürbach. Program obsahuje Bachovo Preludium a fuga G dur BWV 541, Sonátu g moll pro hoboj a varhany BWV 1030 a Chaconne d moll BWV 1004 (úprava pro klavír Ferruccio Busoni); Poulencovu Sonátu pro hoboj a klavír op. 185 „Na paměť Sergeje Prokofjeva“, Tři novelety (Trois Novelettes) op. 47 a Trio pro hoboj, fagot a klavír op. 46.

Po loňském úspěchu premiéry Jazz on Screen přichází Jan Hasenöhrl and The Loop Jazz Orchestra rozšířeným o Český národní symfonický orchestr s jeho druhým pokračováním. Koncert se uskuteční v úterý 10. prosince 2019 (od 19:30 hodin) ve Smetanově síni Obecního domu. Při výběru skladeb vycházeli společně s pianistou a aranžérem Vítem Pospíšilem (ten je dirigentem koncertu) ze zkušeností z předchozího koncertu, na kterém se ukázaly mnohé možné směry, kterými se jazzovo-klasické těleso může ubírat.

Händelův Mesiáš zazní v úterý 10. prosince 2019 (od 19:30 hodin), a to v pražském Rudolfinu. Jeho provedení se ujme Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 v čele s Václavem Luksem a jako sólisté se představí Johanna Winkel (soprán), Benno Schachtner (alt), Krystian Adam (tenor) a Krešimir Stražanac (bas). Ve stejném provedení jej budou moci vyslechnout i posluchači v zahraničí. Ve čtvrtek 12. prosince 2019 (od 19:30 hodin) v drážďanském Annenkirche, v sobotu 14. prosince 2019 (od 19:30 hodin) v Caen a v neděli 15. prosince 2019 (od 19:30 hodin) versaillské Chapelle Royale.

Na trojici koncertů ve středu 11., ve čtvrtek 12. a v pátek 13. prosince 2019 (od 19:30 hodin) přijdou ve Dvořákově síni Rudolfina na řadu již etablovaní skladatelé dneška. K České filharmonii opět, i když tentokrát už naposledy, zavítá Peter Eötvös a stejně jako v roce 2016 se představí ve dvojroli dirigenta i hudebního tvůrce. Extrémně rychlé a meandrující proudění v atmosféře ztvárňuje v jeho skladbě Jet Stream trubka Tamáse Pálfalviho. Miroslav Srnka přispěje do programu skladbami move 01 a move 03, jako klasika na závěr zazní Symfonie o třech větách Igora Stravinského.

Jiří Pavlica, Hradišťan a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK plánují společný koncert na čtvrtek 12. prosince 2019 (od 19:30 hodin) ve Smetanově síni Obecního domu. Za dirigentský pult se postaví Stanislav Vavřínek a koncert nese název Hudba času adventního a vánočního.

Sobota 14. prosince 2019 (od 10:30 hodin) bude v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce patřit koncertu Českého tria ve složení Dana Vlachová (housle), Miroslav Petráš (violoncello) a Milan Langer (klavír). Na programu je Frimlovo Klavírní trio C dur „Z českého venkova“ op. 36, Klavírní trio g moll op. 17 Clary Schumann a Dvořákovo Klavírní trio e moll „Dumky“ op. 90.

Kombinaci úchvatných záběrů divoké přírody zachycené pro National Geographic s jedinečnou symfonií a hudebními motivy skladatelů Austina Fraye a Andrewa Christiho působících pod hlavičkou Bleeding Fingers Music (nominace na ceny Emmy a BAFTA) si připravila Filharmonie Hradec Králové na sobotu 14. prosince 2019 (od 19:00 hodin) do O2 universum v Praze. Dirigentem koncertu je Kelly Corcoran. Ten samý koncert se uskuteční i v neděli 15. prosince 2019 (od 18:00 hodin), tentokrát v enteria areně v Pardubicích.

Tentýž den se uskuteční v Sukově síni Rudolfina (od 19:00 hodin) koncert Českého filharmonického kvarteta ve složení Štěpán Pražák (housle), Viktor Mazáček (housle), Jiří Poslední (viola) a Jakub Dvořák (violoncello). Program bude obsahovat výběr z děl Mozarta, Dvořáka, Pucciniho, Smetany, Janáčka, Piazzolly a Elgara.

Lukáš Vondráček (foto Petr Dyrc)

Klavírní recitál Lukáše Vondráčka je připraven na sobotu 14. prosince 2019 (od 19:30 hodin) do Dvořákovy síně Rudolfina. Na programu zazní Schumannovy Dětské scény op. 15; Smetanova Cibulička, Hulán a Skočná z Českých tanců; Ravelova Sonatina a Schubertova Sonáta B dur D 960.

Neděle 15. prosince 2019 bude v Sukově síni Rudolfina patřit opět adventním koncertům. Adventní koncert V začíná v 11:00 hodin a vystoupí na něm flétnistka Lucie Brotbek-Prochásková, sopranistka Marie Fajtová, cembalista Robert Hugo, České filharmonické kvarteto a slova se ujme Jaroslav Krček. Na programu je Boccherini, Ryba, Werner, Volckmar, Krček, Václav Adam Michna z Otradovic a Třanovský. Adventní koncert VI pak začíná v 15:00 hodin a vystoupí na něm Český Swingharmonický Blue Orchestr a zpěvačka Elena Sonenshine. Na programu najdete Corelliho, Dvořáka, LaRoccu, Berlina, Donaldsona, Rodgerse, Harta, Gershwina, MacDonalda, Stynea, Tormého, Wellse, Bernieho, Pinkarda, Perkinse, Parishe, Youmanse, Caesara, Korbaře, Moravce, Pokorného a Mládka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat