Týden s hudbou

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Český filharmonický sbor Brno, Severočeská filharmonie Teplice, Česká filharmonie, Collegium 1704, Symfonický orchestr hl. m. Prahy, Brno Contemporary Orchestra, Filharmonie Brno, Filharmonie Hradec Králové, Janáčkova filharmonie Ostrava nebo Czech Ensemble Baroque. Povíme vám, na jaké Hudební lahůdky se v tomto týdnu můžete těšit a samozřejmě jsme nezapomněli ani na novinky z rádia Classic Praha.

Zahraničí
Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a Stuttgarter Philharmoniker pod dirigentským vedením Dana Ettingera vystoupí v pondělí 30. prosince 2019 (od 19:00 hodin) ve stuttgartské Liederhalle. Jako sólisté se představí Vera-Lotte Boecker (soprán), Edna Prochnik (alt), Kai Kluge (tenor) a Adam Palka (bas). Na programu je Góreckiho Totus tuus, Poulencovo Hodie Christus natus est, Brucknerovo Ave Maria, Fialova Gratia Musa tibi a Beethovenova Symfonie č. 9.

Severočeská filharmonie Teplice se představí v sobotu 4. ledna 2020 (od 19:30 hodin) v německém Bautzen Theateru. Za dirigentský pult se postaví Norbert Baxa a program nese název Grosse Gala Nacht der Operette.

Jakub Hrůša (zdroj FB)

Praha
Na pondělí 30. prosince 2019 (od 18:00 hodin) je do Sukovy síně Rudolfina připraven koncert Divertimento Quartetu ve složení Luboš Dudek (housle), Libor Vilímec (housle), Ondřej Kameš (viola) a Jan Keller (violoncello). Na programu zazní výběr z děl Mozarta, Bacha, Vivaldiho, Pachelbela, Čajkovského, Dvořáka, Brahmse a Piazzoly.

Severočeská filharmonie Teplice pod vedením Everetta McCorveye vystoupí v pondělí 30. prosince 2019 (od 20:00 hodin) v Obecním domě. Jako sólisté se představí Heesun Do (soprán) a Cheolwoong Lee (pozoun). Na programu zazní Pucciniho O mio babbino caro, Gounodova Šperková árie a Ah! Je veux vivre, Dvořákovo Měsíčku na nebi, Albinoniho Koncert pro pozoun č. 2, op. 9 a na samý závěr Dvořákova Symfonie č. 9 „Z Nového světa“.

Poslední den roku, tedy 31. prosince 2019 (od 15:00 hodin), se bude ve Dvořákově síni Rudolfina konat silvestrovský odpolední koncert České filharmonie, který byl letos přidán, aby pro velký zájem doplnil již tradiční novoroční koncert. Program obou koncertů, které bude řídit hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša, bude totožný a ryze český. Po předehře Karneval Antonína Dvořáka bude následovat Praga Josefa Suka, Pražský karneval Bedřicha Smetany a na závěr Sinfonietta Leoše Janáčka s fanfárami v podání Hudby Hradní stráže a Policie ČR.

Od 18:00 hodin pak v Sukově síni Rudolfina vystoupí Česká dechová harmonie ve složení Ivan Sequardt (hoboj, umělecký vedoucí), Liběna Sequardtová (hoboj), Petr Sinkule (klarinet), Zdeněk Tesař (klarinet), Zdeněk Divoký (lesní roh), Jiří Havlík (lesní roh), Jaroslav Kubita (fagot) a Luboš Hucek (fagot). Na programu je Mozartova předehra k Figarově svatbě KV 492 (úprava Johann Nepomuk Wendt); Kramářův-Krommerův Oktet-Partita Es Dur op. 79; Triebenseeho Variace na téma z opery Oční lékař Vojtěcha Jírovce a Mozartova Serenáda Es Dur KV 375.

Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704 v čele s Václavem Luksem připravili na úterý 31. prosince 2019 (od 19:30 hodin) do pražského Rudolfina koncert s názvem Festa italiana. Prožijte poslední hodiny roku za zvuků zářivé hudby jihoitalského skladatele Alessandra Scarlattiho oslavující narození Spasitele, doplněné slavnostním žalmem Dixit Dominus benátčana Baldassara Galuppiho, spolu s virtuozní Sinfonií in D Giuseppa Torelliho. Brilantní Corelliho variace La Follia zazní v neotřelé úpravě v Anglii působícího houslového virtuóza Francesca Geminianiho. Ten samý koncert se pak uskuteční ve středu 1. ledna 2020 (od 19:30 hodin) v drážďanském Annenkirche.

Novoroční koncert v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy pod vedením Petra Altrichtera zazní ve středu 1. ledna 2020 (od 19:30 hodin) ve Smetanově síni Obecního domu. Na programu jsou jako tradičně Dvořákovy Slovanské tance op. 46 a 72.

Novoroční koncert České filharmonie 1. ledna 2020 (od 20:00 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina bude totožný, jako silvestrovský odpolední koncert. Bude jej řídit hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša. Po předehře Karneval Antonína Dvořáka bude následovat Praga Josefa Suka, Pražský karneval Bedřicha Smetany a na závěr Sinfonietta Leoše Janáčka s fanfárami v podání Hudby Hradní stráže a Policie ČR.

Ve čtvrtek 2. ledna 2020 se (od 19:30 hodin) v Rudolfinu uskuteční koncert Severočeské filharmonie Teplice pod vedením Gustava Ka Lok Maka. Jako sólisté se představí Shiran Wang (klavír) a Jaesung Jeon (housle). Na programu je výběr z děl Strausse a Beethovena.

Klavírní kvinteto České filharmonie ve složení Irena Jakubcová (1. housle), Libor Vilímec (2. housle), Ondřej Kameš (viola), Jan Keller (violoncello) a Markéta Janáčková (klavír) vystoupí v Sukově síni Rudolfina v pátek 3. ledna 2020 (od 18:00 hodin). Na programu najdete Dvořákovy Drobnosti, op. 75a; Terzetto, op. 74; Maličkosti, op. 47; Klavírní trio č. 4 e moll, op. 90 „Dumky“ a Klavírní kvintet A dur, op. 81.

V sobotu 4. ledna 2020 (od 18:00 hodin) se v Sukově síni Rudolfina uskuteční koncert Smyčcového tria českých filharmoniků a spolu s nimi se představí klavírista Stanislav Gallin. Na programu je Bach, Schumann, Brahms, Čajkovskij, Kreisler, Saint-Sëns, Elgar a Dvořák.

Komorní soubor Variace má svůj koncert naplánován do Sukovy síně Rudolfina na neděli 5. ledna 2020 (od 18:00 hodin). Na programu najdete výběr z děl Mozarta, Bacha, Haydna, Vivaldiho, Dvořáka a Smetany.

D. Russell Davies, Filharmonie Brno (foto Vojtěch Kába)

Brno
Brno Contemporary Orchestra má na pondělí 30. prosince 2019 (od 19:30 hodin) naplánován do brněnského Sono Centra koncert pod názvem BCO v novém cirkuse. Na programu je Jan Rychlík, György Ligeti, Steve Reich, Zbyněk Matějů, Tom Johnson, Josef Berg a další.

Novoroční koncert Filharmonie Brno pod dirigentským vedením Dennise Russella Daviese se uskuteční ve středu 1. ledna 2020 (od 20:00 hodin), a to v Janáčkově divadle. Filharmoniky doprovodí Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a jako sólisté se představí Kateřina Kněžíková (soprán), Jana Hrochová (alt), Richard Samek (tenor) a Roman Janál (bas). Na programu je Coplandova Fanfára pro obyčejného člověka, Ullmannova Slovanská rapsodie op. 23 a Beethovenova Symfonie č. 9 d moll op. 125.

Hradec Králové
Filharmonie Hradec Králové si připravila na pondělí 30. prosince 2019 (od 18:00 hodin) do Sálu Filharmonie Hradec Králové koncert pod názvem Malý Silvestr. Pod vedením Kaspara Zehndera zde zazní výběr z děl Astora Piazzolly, Juana Carlose Cobiána, Carlose Gardela, Ángela Villoldoa, Enriqua Santose Discépola a dalších. Jako sólisté se představí Analia Selis (zpěv), Mariano Castro (klavír) a Omar Massa (bandoneon).

Úplně totožný bude i Silvestrovský koncert, který se uskuteční v úterý 31. prosince 2019 (od 15:00 hodin) také v Sále Filharmonie Hradec Králové. Ve středu 1. ledna 2020 (v 19:00 hodin) budou moci ten samý koncert vyslechnout i posluchači v Městském divadle v Jablonci nad Nisou, tentokrát však pod názvem Tango sinfónico.

Teplice
Novoroční koncert Severočeské filharmonie Teplice pod vedením Gustava Ka Lok Maka je připraven na středu 1. ledna 2020 (od 13:30 hodin) do Domu kultury v Teplicích. Jako sólisté se představí Shiran Wang (klavír) a Jaesung Jeon (housle). Na programu je výběr z děl Strausse a Beethovena.

Ratiboř
Janáčkova filharmonie Ostrava pod vedením Paula Meyera odehraje svůj Novoroční koncert v pátek 3. ledna 2020 (v 18:00 hodin) v Ratiboři. Na programu je Čajkovského Labutí jezero, suita op. 20a a Dvořákova Symfonie č. 8 G dur op. 88.

Malé Březno
Czech Ensemble Baroque připravil svůj koncert pod názvem Slavíček rájský na pondělí 30. prosince 2019 (od 16:00 hodin) do kostela sv. Jana Evangelisty v Malém Březně. Jedná se o koncert z cyklu barokní Vánoce.

Hudební lahůdky
Večer s názvem Hudební archeologie 18: Chtíc, aby spal je připraven na sobotu 4. ledna 2020 (v 17:00 hodin) v Archeologickém ústavu v Mikulčicích. V podání instrumentálního souboru Bohemian Lute Orchestra a vokálního ansámblu OctOpus Vocalis zde zazní adventní a vánoční písně ze sbírky Adama Michny z Otradovic Česká mariánská muzika. Tentýž program je pak naplánován i na neděli 5. ledna 2020 (v 17:00 hodin) do brněnského Husova sboru.

Rádio Classic Praha
Dožil se třiasedmdesáti let, napsal přes čtyři sta skladeb a šestnáct operet. Byl třikrát ženatý, ale vlastních dětí se nedočkal. Říkali mu král valčíků. A jmenoval se Johann Strauss mladší. Asi tak by mohla znít stručná vizitka muže, bez jehož valčíků si dodnes nelze představit například Novoroční koncerty z Vídně. Dost možná, že jeden z nich, Na krásném modrém Dunaji, je vůbec nejslavnější melodií tohoto žánru. Méně už se toho ví o životní pouti tohoto slavného, bohatého, přepracovaného a tápajícího člověka. Syna proslulého skladatele, Johanna Strausse staršího, který mu ovšem v hudební dráze odmalička bránil. A bratra dalších dvou hvězd vídeňského nebe, Josefa a Eduarda Straussových. Dynastie se sice stala symbolem Vídně 19. století, navenek oslňovala svět, ale uvnitř to v ní nejednou vřelo. Osobními spory i nevypočitatelnými činy. Jak se Johann mladší musel například cítit, když se na něj rodina sesypala kvůli výběru první nevěsty? Či proč se během revolučního roku 1848 fatálně rozkmotřil s otcem? A jak se pak musel svou tvorbou veřejně kát, aby se konečně propracoval k titulu hudebního ředitele dvorních bálů? A co hrozilo hudebním dějinám, když se jeho nejmladší bratr Eduard rozhodl ve stáří spálit vše, co kdy celý třígenerační klan Straussů složil? Pod efektním pozlátkem lehké hudby se skrývají těžké osudy. Pod lesklou slupkou nevábné jádro. Tak to bývá v mnoha rodinách a nikoho to neudivuje. Jenže případ – příběh – Straussů je výjimečný. Jejich město tančilo v rytmu jejich skladeb a oslavovalo jejich šarm. Aby iluze zůstala neporušená, málo se přitom Vídeň zajímala, jakými zvraty procházeli všichni z nich – a Johann mladší nejvíce. A právě životním osudům Johanna Strausse mladšího se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 30. prosince 2019 v 19:00 hodin.

Silvestrovskými hosty Marka Šulce jsou v tomto týdnu Spejbl, Hurvínek, Martin Klásek, Miki Kirschner a Robin Král. Divadlo S+H doposud hostovalo v 34 zemích čtyř kontinentů, mimo jiné v Německu, USA, Kanadě, Japonsku, na Tchaj-wanu, v Číně, Indii, Egyptě, Jordánsku, Mexiku, Španělsku, Vietnamu a dalších. Spejbl a Hurvínek v interpretaci Miloše Kirschnera odehráli svá představení v osmnácti jazycích, v podání Martina Kláska v patnácti. Spejbl a Hurvínek doposud mluvili celkem 22 různými jazyky. Stejně tak i hlas Máničky a paní Kateřiny patří tradičně jedné herečce. Její první interpretkou byla Anna Kreuzmannová (1899-1994), následovaná Boženou Welekovou (1910-1979), zásadní vliv na postavu Máničky měla její třetí interpretka Helena Štáchová (1944- 2017), díky které se Mánička proměnila v moderní holčičku, Hurvínkovu rovnocennou kamarádku. Helena Štáchová byla také ředitelkou, autorkou a režisérkou Divadla S+H. Přímo pro ni byla v roce 1971 vytvořena i další kmenová postava divadla – Kateřina Hovorková alias bábinka. Rok 2017 byl v mnoha ohledech pro Divadlo S+H zlomový. Divákům se poprvé představila již čtvrtá generace interpretů. V rolích Spejbla a Hurvínka začal s Martinem Kláskem alternovat Ondřej Lážnovský (1975), který je činný také autorsky a režijně a interpretaci Máničky a bábinky převzala po Heleně Štáchové Marie Šimsová (1980). V roli Žeryka se poprvé představil Tomáš Slepánek (1979). Tito hlavní protagonisté mají řadu znamenitých spolupracovníků, kteří loutky rovněž mluví a vodí. Jedná se o hru s marionetami na nitích (nikoli na drátě, jak bývá obvyklé), což je velmi náročná disciplína, ve které jsou ale vodiči Divadla S+H mistry. 23. března 2013 byla Spejblovi a Hurvínkovi udělena zvláštní Cena Thálie 2012 za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla. Premiéra pořadu je připravena na úterý 31. prosince 2019 v 18:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]