Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Český filharmonický sbor Brno, Severočeská filharmonie Teplice, Česká filharmonie, Collegium 1704, Symfonický orchestr hl. m. Prahy, Brno Contemporary Orchestra, Filharmonie Brno, Filharmonie Hradec Králové, Janáčkova filharmonie Ostrava nebo Czech Ensemble Baroque. Povíme vám, na jaké Hudební lahůdky se v tomto týdnu můžete těšit a samozřejmě jsme nezapomněli ani na novinky z rádia Classic Praha.

Zahraničí
Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a Stuttgarter Philharmoniker pod dirigentským vedením Dana Ettingera vystoupí v pondělí 30. prosince 2019 (od 19:00 hodin) ve stuttgartské Liederhalle. Jako sólisté se představí Vera-Lotte Boecker (soprán), Edna Prochnik (alt), Kai Kluge (tenor) a Adam Palka (bas). Na programu je Góreckiho Totus tuus, Poulencovo Hodie Christus natus est, Brucknerovo Ave Maria, Fialova Gratia Musa tibi a Beethovenova Symfonie č. 9.

Severočeská filharmonie Teplice se představí v sobotu 4. ledna 2020 (od 19:30 hodin) v německém Bautzen Theateru. Za dirigentský pult se postaví Norbert Baxa a program nese název Grosse Gala Nacht der Operette.

Jakub Hrůša (zdroj FB)

Praha
Na pondělí 30. prosince 2019 (od 18:00 hodin) je do Sukovy síně Rudolfina připraven koncert Divertimento Quartetu ve složení Luboš Dudek (housle), Libor Vilímec (housle), Ondřej Kameš (viola) a Jan Keller (violoncello). Na programu zazní výběr z děl Mozarta, Bacha, Vivaldiho, Pachelbela, Čajkovského, Dvořáka, Brahmse a Piazzoly.

Severočeská filharmonie Teplice pod vedením Everetta McCorveye vystoupí v pondělí 30. prosince 2019 (od 20:00 hodin) v Obecním domě. Jako sólisté se představí Heesun Do (soprán) a Cheolwoong Lee (pozoun). Na programu zazní Pucciniho O mio babbino caro, Gounodova Šperková árie a Ah! Je veux vivre, Dvořákovo Měsíčku na nebi, Albinoniho Koncert pro pozoun č. 2, op. 9 a na samý závěr Dvořákova Symfonie č. 9 „Z Nového světa“.

Poslední den roku, tedy 31. prosince 2019 (od 15:00 hodin), se bude ve Dvořákově síni Rudolfina konat silvestrovský odpolední koncert České filharmonie, který byl letos přidán, aby pro velký zájem doplnil již tradiční novoroční koncert. Program obou koncertů, které bude řídit hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša, bude totožný a ryze český. Po předehře Karneval Antonína Dvořáka bude následovat Praga Josefa Suka, Pražský karneval Bedřicha Smetany a na závěr Sinfonietta Leoše Janáčka s fanfárami v podání Hudby Hradní stráže a Policie ČR.

Od 18:00 hodin pak v Sukově síni Rudolfina vystoupí Česká dechová harmonie ve složení Ivan Sequardt (hoboj, umělecký vedoucí), Liběna Sequardtová (hoboj), Petr Sinkule (klarinet), Zdeněk Tesař (klarinet), Zdeněk Divoký (lesní roh), Jiří Havlík (lesní roh), Jaroslav Kubita (fagot) a Luboš Hucek (fagot). Na programu je Mozartova předehra k Figarově svatbě KV 492 (úprava Johann Nepomuk Wendt); Kramářův-Krommerův Oktet-Partita Es Dur op. 79; Triebenseeho Variace na téma z opery Oční lékař Vojtěcha Jírovce a Mozartova Serenáda Es Dur KV 375.

Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704 v čele s Václavem Luksem připravili na úterý 31. prosince 2019 (od 19:30 hodin) do pražského Rudolfina koncert s názvem Festa italiana. Prožijte poslední hodiny roku za zvuků zářivé hudby jihoitalského skladatele Alessandra Scarlattiho oslavující narození Spasitele, doplněné slavnostním žalmem Dixit Dominus benátčana Baldassara Galuppiho, spolu s virtuozní Sinfonií in D Giuseppa Torelliho. Brilantní Corelliho variace La Follia zazní v neotřelé úpravě v Anglii působícího houslového virtuóza Francesca Geminianiho. Ten samý koncert se pak uskuteční ve středu 1. ledna 2020 (od 19:30 hodin) v drážďanském Annenkirche.

Novoroční koncert v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy pod vedením Petra Altrichtera zazní ve středu 1. ledna 2020 (od 19:30 hodin) ve Smetanově síni Obecního domu. Na programu jsou jako tradičně Dvořákovy Slovanské tance op. 46 a 72.

Novoroční koncert České filharmonie 1. ledna 2020 (od 20:00 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina bude totožný, jako silvestrovský odpolední koncert. Bude jej řídit hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša. Po předehře Karneval Antonína Dvořáka bude následovat Praga Josefa Suka, Pražský karneval Bedřicha Smetany a na závěr Sinfonietta Leoše Janáčka s fanfárami v podání Hudby Hradní stráže a Policie ČR.

Ve čtvrtek 2. ledna 2020 se (od 19:30 hodin) v Rudolfinu uskuteční koncert Severočeské filharmonie Teplice pod vedením Gustava Ka Lok Maka. Jako sólisté se představí Shiran Wang (klavír) a Jaesung Jeon (housle). Na programu je výběr z děl Strausse a Beethovena.

Klavírní kvinteto České filharmonie ve složení Irena Jakubcová (1. housle), Libor Vilímec (2. housle), Ondřej Kameš (viola), Jan Keller (violoncello) a Markéta Janáčková (klavír) vystoupí v Sukově síni Rudolfina v pátek 3. ledna 2020 (od 18:00 hodin). Na programu najdete Dvořákovy Drobnosti, op. 75a; Terzetto, op. 74; Maličkosti, op. 47; Klavírní trio č. 4 e moll, op. 90 „Dumky“ a Klavírní kvintet A dur, op. 81.

V sobotu 4. ledna 2020 (od 18:00 hodin) se v Sukově síni Rudolfina uskuteční koncert Smyčcového tria českých filharmoniků a spolu s nimi se představí klavírista Stanislav Gallin. Na programu je Bach, Schumann, Brahms, Čajkovskij, Kreisler, Saint-Sëns, Elgar a Dvořák.

Komorní soubor Variace má svůj koncert naplánován do Sukovy síně Rudolfina na neděli 5. ledna 2020 (od 18:00 hodin). Na programu najdete výběr z děl Mozarta, Bacha, Haydna, Vivaldiho, Dvořáka a Smetany.

D. Russell Davies, Filharmonie Brno (foto Vojtěch Kába)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3