Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje PKF – Prague Philharmonia, Collegium 1704, Severočeská filharmonie Teplice, Český národní symfonický orchestr, Česká filharmonie, Filharmonie Brno, Czech Ensemble Baroque nebo Janáčkova filharmonie Ostrava.

Zahraničí
I tento týden pokračuje turné Jonase Kaufmanna, na němž jej doprovází PKF – Prague Philharmonia, a to v pondělí 20. ledna 2020 (od 20:00 hodin) v pařížském Théâtre des Champs-Elysées. Spolu s filharmoniky se představí sopranistka Rachel Willis-Sørensen, za dirigentský pult se pak postaví Jochen Rieder. Koncert nabídne výběr z děl Strausse ml., Stolze, Kálmána, Lehára a Sieczynskiho. Turné pokračuje i ve středu 22. ledna 2020 (od 20:00 hodin) v hamburské Laeiszhalle a v neděli 26. ledna 2020 (od 20:00 hodin) v bruselském Palais des Beaux-Arts.

Severočeská filharmonie Teplice pokračuje i tento týden s koncerty v zahraničí. V neděli 26. ledna 2020 (od 20:00 hodin) se představí v norimberské Meistersingerhalle Kleiner Saal. Dirigent koncertu je v jednání a program nese název Grosse Gala Nacht der Operette.

Radek Baborák (foto Lukáš Marhoul)

Praha
Druhý lednový koncert rozhlasových symfoniků přivede v pondělí 20. ledna 2020 (od 19:30 hodin) na pódium Dvořákovy síně tři umělce světového renomé – estonskou dirigentku Anu Tali, britského tenoristu Tobyho Spence a jednoho z nejlepších hornistů posledních dekád Radka Baboráka. Všichni tři spojí síly v Serenádě, kterou v roce 1943 složil Benjamin Britten pro svého uměleckého i životního partnera, tenoristu Sira Petera Pearse. V první polovině programu přednese Radek Baborák Mozartův Třetí hornový koncert, jedno z kmenových děl repertoáru svého nástroje. Večer orámují dvě díla spojená s Velkou Británií – Mendelssohnova předehra Hebridy, inspirovaná skladatelovým výletem na skotské ostrovy, a ikonické variace Enigma, ve kterých Edward Elgar zkomponoval hudební portréty svých přátel.

Koncert s názvem Gypsy Baroque je připraven na úterý 21. ledna 2020 (od 19:30 hodin) do kostela sv. Šimona a Judy. Představí se zde Il Suonar Parlante Orchestra pod vedením Vittoria Ghielmiho a jako sólisté vystoupí Graciela Gibelli (zpěv), Stano Palúch (housle), Alessandro Tampieri (housle) a Marcel Comendant (cimbál). Na programu zazní díla Antonia Vivaldiho, Wolfganga Amadea Mozarta, Georga Philippa Telemanna, Alessandra Scarlattiho a cikánské písně a tance.

Ve středu 22. ledna 2020 (od 19:30 hodin) je do Smetanovy síně Obecního domu naplánován koncert Českého národního symfonického orchestru. Zazní Mahlerova 1. symfonie s podtitulem „Titán“, hluboce emotivní dílo, které v nastudování Stevena Mercuria, zasáhne každého vnímavého diváka. V první půli koncertu přednese Ana Brateljević, harfistka Českého národního symfonického orchestru, úpravu slavného Rodrigova Aranjuezského koncertu inspirovaného zahradami stejnojmenného paláce. Posluchači se mohou oddat atmosféře zurčících fontán a zpívajícího ptactva.

Pražský komorní orchestr připravil svůj koncert na středu 22. ledna 2020 (od 19:30 hodin) do komorní síně Šimona a Judy. Vystoupí zde Klára Gibišová (klavír), Jan Schulmeister (klavír) a Leoš Čepický (koncertní mistr). Na programu je Zachova Sinfonia in F; Haydnův Koncert pro klavír a orchestr č. 11 D dur, Hob. VIII:11; Mozartova Serenáda č. 13 pro smyčcový kvartet a kontrabas G dur „Malá noční hudba“, K. 525; Zachova Sinfonia in A a na závěr Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 12 A dur, K. 414.

Na program koncertů ve Dvořákově síni Rudolfina od středy 22. až do pátku 24. ledna 2020 (od 19:30 hodin) vybral Semjon Byčkov tři skladby, jejichž společným tématem jsou hudební dvojice a k nimž má silný osobní vztah. Symfonii „Le Double“, kterou nahrál v roce 1994 s Orchestre de Paris, konzultoval Byčkov s jejím autorem a svým blízkým přítelem Henrim Dutilleuxem. Koncert pro dva klavíry Bohuslava Martinů zase často uvádí se svou manželkou Marielle Labèque a její sestrou Katiou. A Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány téhož autora byl první českou skladbou, kterou uvedl na pozici šéfdirigenta a uměleckého ředitele České filharmonie. A stejně jako poprvé se i nyní sólových partů zhostí Ivo Kahánek a Michael Kroutil.

Na Nerudovy Písně kosmické se můžete těšit ve čtvrtek 23. ledna 2020 (od 20:00 hodin) v Divadle Viola. Jedná se o hudebně-literární večer. K obsahu jeho nadčasových se Písní kosmických vyjádří osoba nejpovolanější, totiž Jiří Grygar, kterému je mimochodem jedno vydání sbírky dedikováno. Samotného textu opěvujícího lidské poznání se ujme herec Jaromír Meduna. Co jiného by pak mělo ilustrovat hudbu sfér než vibrafon pod paličkami svého mistra Radka Krampla.

Cimbálová muzika České filharmonie vystoupí ve složení Zdeněk Zelba a Václav Prudil (housle), Jan Jouza (viola, housle), Jan Holeňa (violoncello), Jaromír Černík (kontrabas), Jiří Zelba (hoboj, anglický roh, zobcové flétny, viola) a Markéta Riesová (cimbál). Koncert se uskuteční v Sukově síni Rudolfina v sobotu 25. ledna 2020 (od 18:00 hodin). Na programu je Brahms, Bartók, Vivaldi, Marcello, Dvořák, Gounod, Strauss a Liszt.

Alexander Liebreich (foto Petr Horník)

Brno
Na středu 22. ledna 2020 (od 19:30 hodin) je do Besedního domu připraveno setkání Jaromíra Honzáka, Jiřího Slavíka a Davida Dorůžky. To slibuje vytříbený rozhovor tří silných osobností českého jazzu v programu z pozapomenutých českých melodií. V druhé půli večera představí přední anglický jazzový pianista Liam Noble a dvorní perkusionista studia Abbey Road Paul Clarvis v osobitém pojetí jeden z klenotů muzikálové tvorby – West Side Story Leonarda Bernsteina.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments