Týden s hudbou (31)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden  
Symfonický orchestr Českého rozhlasu SOČR
chystá toto pondělí 2. prosince v pražském Rudolfinu další abonentní koncert. V sólovém partu Dvořákova Violoncellového koncertu h moll se představí člen orchestru, koncertní mistr Pavel Ludvík. Ve druhé části SOČR provede „Velkou“ symfonii C dur Franze Schuberta. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava.

Nové celovečerní představení Ponava chystá soubor Ensemble Opera Diversa. Komorní opera má podtitul Zmizelé řeky, který je připomínkou říčky Ponávky a dalších vodních toků svedených do tunelů pod městem. Premiéra se uskuteční v pondělí 2. prosince v brněnské Redutě. V Ponavě vystupují symbolické postavy, například Král a Blázen, a celý příběh má spíše obecný, metaforický charakter. Režisérem opery je Tomáš Studený, dirigentkou Gabriela Tardonová. V hlavních rolích se představí Lucie Kašpárková, Hana Škarková, Aleš Janiga a David Vonšík. Repríza opery je plánovaná na duben 2014. Česká filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem dokončí mezi 4. až 6. prosincem živou nahrávku dvořákovského kompletu. V Rudolfinu v rámci abonentních koncertů zazní Symfonie č. 4 a Houslový koncert a moll. Jeho sólistou bude světoznámý německý houslista Frank Peter Zimmermann. Do prodeje půjde album na podzim příštího roku, a to jak do kamenných obchodů, tak na internet. Nahrávku kompletu devíti symfonií Antonína Dvořáka bude mít Česká filharmonie zhruba po dvaceti pěti letech. Na jaře 2014 se také rozhodne, zda budou čeští filharmonici natáčet i v rámci vlastního labelu. Česká filharmonie natáčí komplet s nadnárodní vydavatelskou společností Decca Classics.

Moravská filharmonie Olomouc vzdá poctu hudebnímu skladateli a jazzovému klavíristovi Emilu Viklickému, který se před šedesáti pěti lety narodil v Olomouci. Na koncertu usedne kromě jubilanta řada sólistů, například slavný slovenský trumpetista Juraj Bartoš či jeho přítel, dirigent Timothy Hankewich z USA. Zazní ve světové premiéře také skladba napsaná přímo pro filharmonii. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 5. prosince v Redutě. Emil Viklický se narodil v Olomouci roku 1948, absolvoval zde Slovanské gymnázium a poté studium matematiky na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého.

V pátek 6. prosince se v kostele sv. Josefa na náměstí Republiky v Praze uskuteční křest adventního CD Gaudete in Domino (Radujte se v Pánu). Skladby tohoto CD vznikly převážně na objednávku uměleckého vedoucího pražského komorního souboru Piccolo coro & Piccola orchestra Marka Valáška. Nahrávka se realizovala letos v červenci v mimořádně inspirativním prostředí klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vyšším Brodě. Při pátečním křtu zazní v podání Piccolo coro & Piccola orchestra výběr z CD, a to za účasti autorů Jiřího Temla, F. X. Thuriho a Petra Koronthályho ml. Veřejná generálka křestního koncertu bude ve středu 4. prosince v rámci benefičních koncertů kláštera kapucínů na Hradčanech (kostel Panny Marie Andělské), výtěžek bude věnován Mateřské škole v Holečkově ulici, která vzdělává sluchově postižené děti.Speciálně na koncert pianisty Richarda Claydermana, který vystoupí příští sobotu 7. prosince v pražském Kongresovém centru, dodá firma Petrof klavírní křídlo postavené při příležitosti sto padesátého výročí jejího založení. Nástroj, jehož cena se vyšplhala na 3,2 milionu korun, byl vyvíjen pět let. V jeho konstrukci jsou využity nejmodernější poznatky v oblasti výroby pian a současně zúročeny letité zkušenosti výrobce. Francouzský virtuos, který prodal více než sto milionů desek, v České republice vystoupí poprvé. Tuzemské publikum ho zná především díky interpretaci skladby Balada pro Adélku zkomponované skladatelem Paulem de Sennevillem. S Claydermanem vystoupí smyčcové trio tvořené členy Českého národního symfonického orchestru, kterými jsou Alex Rosík (housle), Věra Binarová (viola) a Jaroslav Matějka (violoncello). 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Letošní nositelkou Hudební ceny Herberta von Karajana je proslulá slovenská operní pěvkyně Edita Gruberová. „Takto se dostává uctění jednomu z nejznámějších a nejlepších hlasů naší doby,“ uvedl pro agenturu DPA o výběru Gruberové Clemens Börsig, předseda kuratoria kulturní nadace operního domu v německém Baden-Badenu, který cenu uděluje. Gruberová považuje cenu za „obrovskou čest“. Součástí ocenění je také padesát tisíc eur (takřka 1,4 milionu korun), které laureáti musí použít na kariérní rozvoj mladých hudebníků. Sopranistka chce podpořit jistou dvojici slovenských umělců.Za takřka dvě stě tři tisíc liber (přes 6,6 milionu korun) vydražila ve středu londýnská aukční síň Sotheby’s dva rukopisy světově proslulého českého skladatele Bohuslava Martinů. Výsledná suma tak dvojnásobně překonala očekávání. V dražební nabídce byla také tištěná reprodukce skladatelovy opery Řecké pašije s autorskými poznámkami. Tuto položku získal kupec za dvanáct a půl tisíce liber (čtyři sta devět tisíc korun).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat