Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Severočeská filharmonie Teplice, Česká filharmonie, PKF – Prague Philharmonia, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Hradec Králové nebo Czech Ensemble Baroque Orchestra. Povíme vám také, že se tento týden můžete v přenosech z Met do českých kin těšit na Händelovu Agrippinu.

Zahraničí
Severočeská filharmonie Teplice pokračuje i tento týden s koncertováním v zahraničí. V úterý 25. února 2020 (od 20:00 hodin) se představí v Dresden Kulturpalast. Program nese název Grosse Gala Nacht der Operette.

Tomáš Netopil (foto Martin Divíšek)

Praha
Úterý 25. února 2020 (od 17:30 hodin) v Sukově síni Rudolfina bude patřit v rámci Českého spolku pro komorní hudbu vítězi Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2019 v oboru hoboj. V recitálu složeném z děl Wolfganga Amadea Mozarta, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Clary Schumann a Pavla Haase se představí Martin Daněk za doprovodu Miroslava Kasíka.

Oslavy Beethovenova výročí budou pokračovat 26. až 28. února 2020 (od 19:30 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina. Po Třetí symfonii s Leonidasem Kavakosem, Sedmé se Semjonem Byčkovem a První s Davidem Robertsonem představí svou interpretaci Čtvrté Beethovenovy symfonie hlavní hostující dirigent České filharmonie Tomáš Netopil. Spolu s ním zahájí cyklus všech pěti Beethovenových klavírních koncertů fenomenální rakouský pianista Rudolf Buchbinder. Ještě před oběma Beethoveny zazní orchestrální suita z barokní opery Hippolyte a Aricie Jeana Philippa Rameaua.

Galakoncert vítězů 13. ročníku soutěže Talent Prahy 5 je naplánován na čtvrtek 27. února 2020 (od 19:00 hodin) do Národního domu na Smíchově. Vystoupí na něm PKF – Prague Philharmonia pod vedením dirigenta Leoše Svárovského, Dětský pěvecký sbor Svítání a Besharmonie. Na programu je Petrov, Čajkovskij, Händel, Mozart, Haydn, Dvořák, Weber, Bréval, Lukáš a Erikson.

V neděli 1. března 2020 (od 19:00 hodin) vystoupí v Sukově síni Rudolfina Komorní soubor Variace Praha ve složení Jan Jouza (housle), Petra Brabcová (housle), Vlasta Beranová (viola) a Josef Dvořák (violoncello). Na programu najdete Mozarta, Bacha, Haydna, Vivaldiho, Dvořáka a Smetanu.

Lucienne Renaudin Vary (zdroj Filharmonie Brno)

Brno
Lucienne Renaudin Vary se brněnskému publiku představí v úterý 25. února 2020 (od 19:30 hodin) v Besedním domě, a to nejen jako sólistka Koncertu pro trubku a orchestr Mieczysława Weinberga, ale také jako muzikantka s jazzovým feelingem v premiérovém vystoupení s českým Triem Roberta Balzara, se kterým připraví program ze známých jazzových standardů.

Kdo je na světě nejmocnější? Tak to je název koncertu, který se uskuteční ve čtvrtek 27. února 2020 (od 19:00 hodin) v Sále Stadion Kulturního centra Babylon. Vystoupí na něm Filharmonie Brno pod dirigentským vedením Roberta Kružíka a trumpetistka Lucienne Renaudin Vary. Na programu zazní Janáčkova předehra k opeře Z mrtvého domu, Weinbergův Koncert pro trubku a orchestr op. 94 a Martinů orchestrální suita z baletu Kdo je na světě nejmocnější, H 133 A. Ten samý koncert bude zopakován i v pátek 28. února 2020 (od 19:00 hodin).

Ostrava
Na čtvrtek 27. února 2020 (od 18:00 hodin) je do Domu kultury města Ostravy připraven Pohádkový koncert. Představí se na něm Janáčkova filharmonie Ostrava pod dirigentským vedením Nuno Coelha a jako sólistka vystoupí houslistka Miriam Magdalena Haniková. Na programu je Janáčkova Suita z opery Příhody lišky Bystroušky, Sibeliův Koncert pro housle a orchestr d moll op. 47 a Bartókova Suita z baletu Dřevěný princ.

Koncert s názvem Deset let Beat ve Swingu budete moci navštívit v sobotu 29. února 2020 (od 20:00 hodin), a to v Ostravar Aréně. Účinkují Vojtěch Dyk & B-Side Band a Janáčkova filharmonie Ostrava pod vedením Jana Kučery. Zazní jak autorské skladby, tak i světové swingové aranže skladeb, které spolupráci odstartovaly. Dále originální melodie, na kterých se Vojta autorsky podílel či byly pro B-Side Band napsané na míru. Program pak doplní nejžhavější hity z posledního turné v originálních aranžích pro symfonický orchestr a big band. Za těmi stojí šestice mužů (Boris Urbánek, Tomáš Vundrle Koudelka, Zdeněk Novák, Ondřej Brousek, Jan Maxián a Petr Jirák).

Hradec Králové
Projekt k poctě Andyho Warhola a jeho spolupráci se skupinou The Velvet Underground je připraven na úterý 25. února 2020 (od 19:30 hodin) v Sále Filharmonie Hradec Králové. Legendární písně v úpravě Mejly Hlavsy (The Plastic People of the Universe) a Dušana Vozáryho zazní v podání Filharmonie Hradec Králové pod vedením Jana Kučery a vokalistek Jitky Charvátové, Mileny Dobrovolné a Pavlíny Chmelíkové.

V pátek 28. února 2020 (od 19:00 hodin) je do Sálu Filharmonie Hradec Králové připravena česká lidová opereta Na tý louce zelený Járy Beneše. Je z produkce Moravského divadla Olomouc a v režii Dagmar Hlubkové. Za dirigentský pult se pak postaví Petr Šumník.

Zlín
Czech Ensemble Baroque Orchestra si na středu 26. února 2020 (od 19:00 hodin) připravil koncert s názvem Klingende geographie. Uskuteční se ve zlínském hotelu Baltaci Atrium a na programu najdete Telemannovu Klingende geographie, orchestrální suitu in B. Ten samý koncert se uskuteční i ve čtvrtek 27. února 2020 (od 19:30 hodin) v brněnském Besedním domě.

Plzeň
Filharmonie Hradec Králové pod vedením Ronalda Zollmana hostuje ve čtvrtek 27. února 2020 (od 19:00 hodin) v Měšťanské besedě v Plzni. Jako sólista se představí houslista Nikita Boriso-Glebsky a program obsahuje Dvořákovy Slovanské tance (výběr), Glazunovův Houslový koncert a moll op. 82 a koncert uzavře Dvořákova Symfonie č. 8 G dur op. 88 B 163.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2