Týden s hudbou

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech, které zazní v rámci Letních slavností staré hudby, festivalu Za poklady Broumovska, Mezinárodního kytarového festivalu a kurzů Brno, letní koncertní řady Severočeské filharmonie Teplice a promenádních koncertů Karlovarského symfonického orchestru. A protože koronavirová krize zejména v zahraničí ještě stále není u konce, přinášíme i výběr některých koncertů streamovaných online. 
Hana Blažíková (foto Zdeňka Hanáková)

Praha
Letní slavnosti staré hudby
Pondělí 27. července ve 20:00 hodin – Zahrada zámku Troja
Druhý festivalový koncert Letních slavností staré hudby s podtitulem La rose de Paris přinese hudbu Telemanových Pařížských kvartetů, Blavetových Duet a Fischerova “květinového” Passacaille.

Čtvrtek 30. července v 19:30 hodin – Kostel sv. Martina ve zdi
Sopranistka Hana Blažíková bude jedinou protagonistkou již třetího festivalového koncertu Letních slavností staré hudby. Ve svém programu s názvem Květina milosti, ve kterém se sama doprovodí na vlastní románskou harfu, provede výběr mariánských písní ze tří nejvýznamnějších kodexů středověkého Španělska Cantigas de Santa Maria, Llibre Vermell de Montserrat a Codex Las Huelgas.

Brno
Mezinárodní kytarový festival a kurzy Brno 2020
Sobota 1. srpna ve 20:00 hodin – Nová radnice
29. ročník zahájí polský kytarista Marcin Dylla, několikanásobný vítěz Mezinárodních kytarových soutěží, profesor na Akademii hudby v Krakově, kde vyučuje hru na kytaru.

Neděle 2. srpna ve 20:00 hodin – Biskupský dvůr
Koncert Ensueno Flamenco de Andalusia (Flamencový sen z Andaluzie) Na koncertě zahrají špičkoví flamencoví kytaristé Raul Mannola a Antonio Sánchez za doprovodu profesionální flamencové tanečnice Aylin Eleonory.

Karlovy vary
Karlovarský symfonický orchestr zve na své pravidelné kolonádní koncerty na Tržní kolonádě. Repertoár kolonádních koncertů zahrnuje hudbu orchestrální, komorní i sólovou všech období. Časy koncertů se v jednotlivých dnech liší. Začátky jsou vždy od 15:00, 17:00 nebo 18:00 hodin.

Severočeská filharmonie Teplice (archiv OP)

Teplice
V pondělí 27. července se koná v Zahradním domě od 16:30 hodin Letní promenádní koncert. Mezi skladbami, které zazní, jsou i Rimonovy Francouzské valčíky nebo Smetanova polka Vzpomínka na Plzeň. Severočeskou filharmonii Teplice diriguje Norbert Baxa.

Ve středu 29. července vystoupí v Zahradním domě od 16:30 hodin Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou Claudie Patanè. Zazní díla Antonína Dvořáka, Davida Poppera a Ludwiga van Beethovena. Sólistkou v Popperově Uherské rapsodii op. 68 bude violoncellistka Evelyn Nora Aguirre Araya, ve Dvořákově Mazurku pak houslistka Eva Zrostlíková.

V pátek 31. července se koná v 16:30 hodin Letní promenádní koncert v Zahradním domě. Mezi skladbami, které zazní, je i Nedbalův Valse tristeSeveročeskou filharmonii Teplice diriguje Norbert Baxa.

Bezděkov nad Metují
Festival Za poklady Broumovska
Sobota 1. srpna v 18:00 hodin – Kostel sv. Prokopa
Uslyšíme Händelovu Sonátu F dur pro hoboj a basso continuo HWV 363a, Rameaův Concert č. 5 z Piecès de clavecin en concert, Couperinův Les Goûts-réunis, ou Nouveaux concerts: Concert XIV a Sammartiniho Sonátu G dur pro hoboj a basso continuo zahrají hobojista Martin Daněk, cembalistka Monika Knoblochová a hráčka na violoncello a violu da gamba Mélusine de Pas.

Norbert Baxa (archiv OP)

Koncerty a představení streamované online

Pondělí 27.července
Verbier Festival, který letos probíhá ve virtuální podobě, nabídne od 19:00 hodin ke shlédnutí záznam koncertu, na němž se představil Michail Pletňov v roli nejenom klavírní, ale také dirigentské.

Úterý 28. července
The Philadelphia Orchestra pod taktovkou Yannicka Nézet-Séguina bude k vyslechnutí se svojí nahrávkou Rachmaninových Klavírních koncertů 1 a 3 s Daniilem Trifonovem a Mahlerovou Symfonií tisíců. Orchestr za svou nahrávku získal nominaci na cenu Gramophone 2020 Orchestra of the Year. Nahrávka je k vyslechnutí kontinuálně.

Středa 29. července
London Philharmonic Orchestra Summer Sessions pokračují koncertem z děl G. Rossiniho, W. A. Mozarta a L. Janáčka. Komorní hudbu těchto autorů pro dechové nástroje zahrají členové orchestru a přizvaní hosté. Koncert začíná v 19:30 hodin londýnského času.

Čtvrtek 30. července
Colorado Music Festival, jehož uměleckým vedoucím je kanadský houslista a dirigent Peter Oundjian, vyvrcholí svým posledním virtuálním koncertem tohoto ročníku. Nejvýznamnější hudební výročí tohoto roku (250 let od narození Ludwiga van Beethovena) koncert reflektuje provedením Beethovenovy Symfonie č. 7 A dur op. 92 v podání Colorado Music Festival Orchestra. Koncert začíná v 18:30 hodin pacifického denního času (PDT).

Pátek 31. července
Cabrillo Music Festival Online pokračuje od 17:00 hodin pacifického denního času (PDT) autorským koncertem z děl soudobého skladatele Lou Harrisona.

Sobota 1. srpna
Verbier Festival vysílá od 19:00 hodin záznam koncertu významného lotyšského violoncellisty Mischy Maiského. Jedná se o záznam koncertu z vůbec prvního ročníku festivalu v roce 1994. Zajímavostí je, že Maisky si na něm tehdy zahrál několik přídavků za klavírního doprovodu své tehdy pouze šestileté dcery Lily Maisky.

Neděle 2. srpna
Chamber Society of Lincoln Center streamuje od 23:00 hodin místního času koncert, na němž zazní Geminianiho Sonáta C dur pro violoncello a basso continuo, Haydnův Smyčcový kvartet op. 50, č. 5 “Sen” a Coplandovo Apalačské jaro. Interpretuje mimořádně sestavený ansámbl z hudebníků působících v newyorské metropolitní oblasti.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments