Týden s hudbou

Opět přinášíme pravidelný přehled koncertů a hudebních představení napříč republikou i zahraničím. Tento týden vybíráme události pořádané FOKem, , Strunami podzimu, Českou filharmonií, orchestrem PKF - Pregue Philharmonia, festivaly Janáček Brno a Lípa Musica a Lednicko Valtickým hudebním festivalem. Ze zahraničí nabízíme výběr online streamovaných koncertů London Philharmonic Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra Colburn School of Music a Chamber Music Society of Lincoln Center.
Lobkowicz Trio (zdroj lobkowicztrio.com / foto Štěpán Látal)

Praha
V rámci letošního doprovodného programu festivalu Struny podzimu se 5. října uskuteční historicky první koncert ve spolupráci s Českým spolkem pro komorní hudbu.  Vystoupí na něm společně členové souborů Pavel Hass Quartet a italského Quartetto di Cremona. Zazní Smyčcový kvartet e moll Giuseppe Verdiho a Janáčkův Smyčcový kvartet č. 1. Společně všichni hudebníci vystoupí ve světové premiéře Oktetu Ľubice Čekovské a Oktetu pro smyčcové nástroje Es dur op. 20 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Pod vedením šéfdirigenta Semjona Byčkova s Českou filharmonií debutuje mladá americká houslistka Karen Gomyo. Zahraje Mozartův Koncert pro housle a orchestr č. 3, po němž bude následovat Beethovenova Symfonie č. 2 D dur op. 36. Tento program zazní v Rudolfinu na koncertech 7., 8. a 9. října. Rovněž je možné navštívit generální zkoušku 7. října dopoledne. Začátky obou koncertů ve Smetanově síni Obecního domu jsou v 19:30 hodin.

Na koncertech 7. a 8. října vystoupí v rámci koncertního cyklu FOK klavírní duo Sivan Silver a Gil Garburg. Zahrají čtyřruční úpravu Brahmsova Klavírního kvartetu za doprovodu smyčců. Ve druhé části koncertu zahraje Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod vedením Tomáše Braunera Beethovenovu Symfonii č. 7 A dur op. 92.

V pátek 9. října vystoupí v Lobkowiczkém paláci Pražská komorní filharmonie v programu, v jehož rámci zazní Kodályho Sonáta pro sólové violoncello op. 8, Haydnova Koncertantní symfonie B dur pro hoboj, fagot, housle a violoncello Hob.I:105 a rovněž Haydnův Koncert pro violoncello a orchestr C dur Hob.VIIb:1. Koncert začíná v 19:00 hodin a předchází mu přednáška na téma „Nedokončená Lobkowiczká kvarteta a příběh českého provedení oratoria stvoření“v podání Soni Černocké.

Brno
Ve čtvrtek 8. října pokračuje festival Janáček Brno koncertem Brno Contemporary Orchestra v Mahenově divadle. Koncert otevře Janáčkovo Concertino pro klavír, dvoje housle, violu, klarinet, lesní roh a fagot. Toto dílo budou následovat Schonbergův Pierrot lunaire op. 21 a Svita z baletu Pulcinella Igora Stravinského. Koncert začíná v 19:00 hodin.

Již počtvrté se Hudební fakulta JAMU posluchačům festivalu Janáček Brno představuje komponovaným studentským pořadem, který chce netradiční formou představit jednak zajímavé studentské umělecké aktivity, jednak prostředí jednotlivých oborů studia, které běžný návštěvník koncertů nezná. Posluchači tam budou mít možnost nejem slyšet výkony studentů, ale také projít se fakultou za hudebního doprovodu mladých studentů. Program se uskuteční 10. října od 11:00 hodin dopoledne.

Česká Lípa
V rámci pozměněného programu festivalu Lípa Musica vystoupí v neděli 11. října v bazilice Všech svatých varhaník Vladimír Roubal. Program recitálu, jehož titul zůstává oproti původnímu koncertu nezměněn (Chvalme pána) bude oznámen. Začátek koncertu je plánován na 17:00 hodin.

Mikulov
Čtvrtý festivalový koncert Ledicko Valtického hudebního festivalu bude patřik vystoupení Janáčkova komorního orchestru a Ensemblu FLAIR. Koncert proběhne na zámku v Mikulově a je avizována světová premiéra díla cimbality Jana Rokyty. V hudně Pabla de Sarasateho i Maurice Ravela vystoupí v sólových partech Václav Hudeček. Začátek je v 19:00 hodin.

Lednice – Rybniční zámeček
Pocta Vítězslavu Novákovi je téma koncertu Lobkowiczova Tria, které na Lednicko Valtickém hudebním festivalu vystoupí v neděli 11. října. Od 16:00 hodin bude znít hudba Josepha Haydna, Felixe Mendelssohna – Bartholdyho, Vítězslava Nováka a mladého současného skladatele Romana Haase.

Hlučín
V rámci Svatováclavského hudebního festivalu vystoupí polský varhanník Andrzej Białko v hlučínském Kostele sv. Jana Křtitele. Na programu jsou toccaty a preludie Johanna Sebastiana Bacha. Recitál začíná v neděli 11. října v 16:00.

Brno Contemporary orchestra (foto BCO)

Koncerty a představení streamované online

Středa 7. října
Visions of Extasy je název koncertu, který ze své sídelní Royal Festival Hall streamuje od 20:00 hodin místního času London Philharmonic Orchestra. Koncert, na jehož programu jsou Schoenbergova Zjasněná noc op. 4 a Messiaenovo Et exspecto resurrectionem mortorum diriguje Edward Gardner.

Čtvrtek 8. října
Chamber Music Society of Lincoln Center Artist Series pokračuje sólovým recitálem, na němž klarinetista Anthony McGill provede hudbu Oliviera Messiaena, Francise Poulenca a Johannese Brahmse. Stream bude dostupný od 19:30 hodin místního času.

Colburn School Lunchtime Concerts pokračují dalším z mikrokoncertů, ve kterých instituce představuje své nejtalentovanější studenty. Tentokrát z californského L. A. zazní Beethovenova Sonáta pro housle a klavír č. 7. Začátek přesně v poledne pacifického denního času (PDT).

Neděle 11. října
V 11:00 hodin pacifického denního času (PDT) vysílá Israel Philharmonic Orchestra další z koncertů v rámci své řady  s názvem Online Chamber Music Series. Vysílání, jehož program není zatím znám probíhá na Facebooku i Youtube.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments