Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
Další týden nouzového stavu v České republice nepřináší žádnou změnu v konání kulturních akcí. Přinášíme proto aspoň přehled některých, které se snaží nastalé situaci čelit online formou.

Antonín Dvořák: Rusalka – Renée Fleming (Rusalka) – Met Opera New York 2009 (foto Ken Howard)

Pondělí 1. března 2021

Newyorská Metropolitní opera na tento týden připravila cyklus nočních streamů nazvaný Celebrating Women’s History Month. Jako první bude uvedena opera Don Pasquale Gaetana Donizettiho v podání Beverly Sills, Alfreda Krause, Håkana Hagegårda a Gabriely Bacquiera.  Záznam představení z 11. ledna 1979 řídí Nicola Rescigno.

Collegium 1704 na svém webu zpřístupnilo projekt nazvaný Universo 1704. Každý zájemce má možnost vybrat si z velkého množství nahrávek, které soubor v minulém kalendářním roce natočil.

Na webu Pařížské filharmonie si budete moci poslechnout od 20:30 koncert smyčcového kvarteta Auator Aris  s díly Johanna Sebastiana Bacha, Vasco Mendonçy, Sofie Gubajduliny, Erwina Schulhoffa a Maurice Ravela.

Úterý 2. března 2021

Mirella Freni, Barbara Bonney, Marilyn Horne, Susan Graham, Paul Plishka, Frank Lopardo a Bruno Pola s dirigentem Jamesem Levinem účinkovali v dnes vysílaném záznamu Verdiho Falstaffa z Metropolitní opery v New Yorku ze dne 10. října 1992.

Pařížská filharmonie na svém webu vysílá recitál houslistky Diany Tiščcenko a klavíristy  Zoltána Fejérváriho. I tentokrát jsou na programu díla Johanna Sebastiana Bacha, Vasco Mendonçy, Sofie Gubajduliny a Maurice Ravela.

Středa 3. března 2021

Dnes večer si můžete pustit Wagnerovu Valkýru z New Yorku. Účinkují ldegard Behrens, Jessye Norman, Christa Ludwig, Gary Lakes, James Morris a Kurt Moll s dirigentem Jamesem Levinem v záznamu ze dne 8. dubna 1989.

Zemlinski Quartet dnes v rámci série kompletního provedení smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka provede Smyčcové kvartety č. 5 f moll, op. 9 (B 37), č. 6 a moll, op. 12 (B 140) a č. 14 As dur, op. 105 (B 193). Koncert v sále Městské knihovny v Praze začíná v 19:30 hodin.

Na webu Pařížské filharmonie si budete moci od 20:30 poslechnout koncert orchestru s dirigentem s dirigentem Julienem Masmondetem. Na programu jsou Druhý klavírní a První violoncellový koncert Camilla Saint-Saënse.

Čtvrtek 4. března 2021

Čtvrtý stream tohoto týdne z Metropolitní opery uvede záznam Mozartovy Kouzelné flétny ze 14. října 1997. Zpívali Golda Schultz, Kathryn Lewek, Charles Castronovo, Markus Werba a René Pape s dirigentem Jamesem Levinem.

Janáčkova filharmonie Ostrava bude od 19:00 přenášet živě koncert s dirigentem Tomášem Netopilem. Se skladbou Divertimento concertante se nejprve představí jako sólista kontrabasista Martin Raška a v rámci Mahlerovy Symfonie č. 4 G dur se k Janáčkově filharmonii připojí Kateřina Kněžíková. Koncert lze sledovat na webu a YouTube kanálu filharmonie.

Od 19:00 SEČ si budete moci na YouTube kanálu londýnského Royal Philharmonic Orchestra poslechnout koncert s dirigentem Duncanem Riddelem. Na programu jsou skladby pro smyčcce  George Walkera (Lyric), Carla Nielsena (Malá suita, op.1) a Samuela Barbera (Adagio).

Na webu Pařížské filharmonie si budete moci od 20:30 poslechnout koncert Ensemble Multilatérale s programem Nouvelle vague (Nová vlna). Na programu jsou díla mladých francouzských skladatelů.

Pátek 5. března 2021

Opera Peter Grimes Benjamina Brittena zazní dnes v rámci nočních streamů z New Yorku. Účinkují Patricia Racette, Anthony Dean Griffey a Anthony Michaels-Moore. Záznam s dirigentem Sirem Donaldem Runniclesem byl pořízen 15. března 2008.

Slovenská filharmonie by od 19:00 měla společně s dirigentem Charlesem Olivieri Munroem uvést program z děl Bedřicha Smetany (orchestrální verze Smyčcového kvartetu e moll „Z mého života“ od Georga Szella), Richarda Wagnera (Wesendocklieder se sólistkou Máriou Porubčinovou) a Antonína Dvořáka (Bohatýrská píseň, op. 11).

Bamberští symfonikové chystají od 20:00 online koncert s dirigentem Danielem Hardingem. Na programu jsou Květiny a Rückertlieder Gustava Mahlera, stejně jako Symfonie č. 2 C dur, op. 61 Roberta Schumanna.

Pařížská filharmonie od 20:30 streamuje koncert hobojistky Cristiny Gómez-Godoyza doprovodu Maria Haringa. Zazní skladby Francise Poulenca, Clauda Debussyho a řady dalších.

Curtisův hudební institut ve Philadephii uvede dnes v rámci série studentských recitálů koncert kytarového oddělení se skladbami Wenzela Matiegka, Fernando Sora a Joaquína Rodriga.

Sobota 6. března 2021

Sobotní noc z New Yorku uvede Dvořákovu Rusalku s Renée Fleming, Emily Magee, Dolorou Zajick, Piotrem Beczałou a Johnem Relyeaem. Záznam ze dne 8. února 2014 řídí Yannick Nézet-Séguin.

Státní opera Banská Bystrica bude od 19:00 vysílat záznam opery Amilcare Ponchinelliho La Giaconda.

Curtisův hudební instituu ve Philadephii dnes uvádí koncert věnovaný skladateli Alvinu Singletonovi.  Brooklinský rodák má tento akademický rok ve Philadephii rezidenční pobyt. Z jeho tvorby uslyšíme rozsáhlou kompozici Argoru pro osm sólistů v podání studentů semináře moderního ansámblu.

Od 20:30 hodin si můžete na webu Pařížské filharmonie poslechnout koncert sólistů Ensemblu Intercontemporain. Na programu jsou díla mj. Kaijy Saariaho, Gÿorgy Kurtága a György Ligetiho.

Neděle 7. března 2021

Závěrečná část cyklu Celebrating Women’s History Month z New Yorku představí záznam opery Giuseppe Verdiho Síla osudu z 24. března 1984. Tehdy účinkovali s dirigentem Jamesem Levinem Leontyne Price, Giuseppe Giacomini, Leo Nucci a Bonaldo Giaiotti.

Český filharmonický sbor Brno na dnešní večer v Besedním domě připravil uvedení Dvořákových Svatebních košil. O případném streamu bude informovat na svém webu.

Vídeňští filharmonikové chystají od 11:00 hodin online koncert s dirigentem Christianem Thielemannem. Zazní Symfonie č. 5 B dur Antona Brucknera.

Budapest festival orchestra bude od 17:00 streamovat koncert komorní hudby z děl W. A. Mozarta, Heitora Villa-Lobose, Marca Eychennea a Franze Schuberta.

Vídeňská Státní opera společně s kanálem ORF chystá premiéru opery La Traviatta Giuseppe Verdiho. Od 18:00 můžete sledovat na webu opery živý stream, záznam pak od 20:30 na Orf III.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


3.7 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments