Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Přinášíme Vám nový přehled akcí, které se konají u nás jak živě, tak online.

La Traviata, Lisette Oropesa (foto Fabrizio Sansoni, zdroj Lisette Oropesa)
La Traviata, Lisette Oropesa (foto Fabrizio Sansoni, zdroj Lisette Oropesa)

Praha

V pondělí 4. října vystoupí v Dvořákově síni Rudolfina od 19:30 klavírista Lukáš Klánský společně dechovým kvintetem Slowind Quintet. Zazní sonáty Domenica Scarlattiho, Malá komorní hudba, op. 24/2 Paula Hindemitha, Divertissement pro klavírní sextet, op. 6 Alberta Roussela, kompozice Silhouettes and Shadows slovinské skladatelky Niny Šenk a Sextet Francise Poulenca.

Tamtéž, v úterý 5. října od 20:00 přednese Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem na mimořádném koncertě Symfonii č. 1 D dur „Titán“ Gustava Mahlera.

V úterý 5. října v 19:30 účinkuje ve Smetanově síni Obecního domu se svým recitálem kubánsko-americká sopranistka Lisette Oropesa s klavírním doprovodem Rubéna Fernández-Aguirrea. Zazní písňová tvorba a árie Saveria Mecadenteho, Gaetana Donizettiho, Franze Schuberta, Francise Poulenca, Georgese Bizeta, Gioachina Rossiniho, Giuseppe Verdiho, Francesca Ciley, Julese Masseneta a Giacoma Meyerbeera. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.

Ve středu 6. října provede v Dvořákově síni Rudolfina od 19:30 smyčcové kvintety Antonína Dvořáka a Johannesa Brahmse Bennewitzovo kvarteto se svými hosty Wiesem de Boevé (kontrabas) a Pavlem Niklem (viola).

V pátek 8. října od 18:00 v Českém muzeu hudby vystoupí Karl-Heinz Steffens se svými přáteli. Zazní Trio pro klarinet, violoncello a klavír v a moll, op. 114 Johannesa Brahmse, Čtyři kusy pro klarinet a klavír, op. 5 Albana Berga a Trio d moll op. 3 pro klarinet, violoncello a klavír Alexandera Zemlinského.

Skladatelské sdružení Konvergence hostí v pátek 8. října v 19:30 v kostele svatého Vavřince v Hellichově ulici vídeňský Ensemble Lux. Uslyšíme díla Sofie Gubajduliny, Michaely Pálka-Plachké, Benta Sørensene, Jiřího Lukeše a Thomase Wallyho.

V neděli 10. října v 11:00 zahraje ve Španělské synagoze Zemlinského kvarteto Smyčcový kvartet č. 3, op. 19 Alexandera Zemlinského a Smyčcový kvartet C dur „Disonantní“ Wolfganga Amadea Mozarta.

Téhož dne se od 15:00 hodin v Rudolfinu uskuteční společný koncert orchestru žáků základních uměleckých škol a jejich mentorů – hráčů České filharmonie. Zazní Symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka.   

Nedělní večer ve Státní opeře (od 19:00 hodin) bude ve znamení děl Alexandera Zemlinského. Na programu je premiéra fragmentu opery Malva (instrumentace Antony Beamount), moteto Hochzeitgesang pro tenor, smíšený sbor a varhany, orchestrální smíšené sbory Frühlingsglaube a Geheimnis. Program zakončí Lyrická symfonie. Jako sólisté se představí Jana Sibera, Josef Moravec, Jiří Hájek, Johanni van Oostrun a Michael Nagy. Orchestr Státní opery řídí Karl Heinz Steffens.

Brno

Národní divadlo Brno v sobotu 9. října od 18:00 uvede premiéru nové inscenace opery Benjamina Brittena Peter Grimes v nastudování Marko Ivanoviće a režii Davida Radoka. V hlavních rolích se představí Joachim Bäckström, Jana Šrejma Kačírková, Jana Hrochová, Andrea Široká, Tereza Kyzlinková, Svatoplik Sem, Jitka Sapara Fischerová, Jan Štáva, Jiří Hájek, Vít Nosek, Petr Levíček a David Nykl.

Český filharmonický sbor Brno se svým sbormistrem Petrem Fialou vystoupí v kostele blahoslavené Marie Restituty v neděli 10. října v 19:00. Na programu je výběr motet Antona Brucknera, Bohuslava Matěje Černohorského a Wolfganga Amadea Mozarta. Program doplní oratorium Křest svaté Ludmily Petra Fialy. Spoluúčinkují Pavlína Švestková (soprán), Vítězslav Šlahař (recitace), Martina Venc Matušínská (flétna) a Martin Jakubíček (varhany).

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Domingem Hindoyanem zahájí novou sezonu koncertem v Domě kultury ve čtvrtek 7. října v 19:00. Zazní světová premiéra Soni Vetché Střihy, písňový cyklus Šeherezáda Maurice Ravela (sólistka Kateřina Kněžíková) a symfonická suita Šeherezáda, op. 35 Nikolaje Rimského-Korsakova.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc vystoupí ve čtvrtek 7. října v Redutě od 19:00 s dirigentem Janem Kučerou. Na úvod zazní premiéra nové skladby Jana Kučery k 30. výročí Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci následovaná Koncertem pro housle a orchestr e moll, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho (sólistka Hana Jasanská) a Symfonií č. 5 c moll, op. 67 „Osudovou“ Ludwiga van Beethovena.

Festivaly

Moravský podzim

Brněnský Moravský podzim v úterý 5. října od 19:00 uvede v Besedním domě koncert ansámblu Le Poème Harmonique. Zazní tradiční francouzské písně 15. – 19. století,

Tamtéž, ve středu 6. října v 19:00, si dalším koncertem připomeneme letošní 100. narozeniny skladatele Jana Nováka. Ensemble Opera Diversa s dirigentkou Gabrielou Tardonovou představí z jeho tvorby Jarní tance, Koncert ód, Písně Sulamity (sólistka Kristina Vaculová), Koncert pro Euridiku (sólista Vít Dvořáček) a Dvojspřežní koncert (sólistky Lucie Schinzelová a Kristýna Znamenáčková).

Klavírní recitál Jakuba Sládka zazní v Besedním domě ve čtvrtek 7. října od 19:00. Uslyšíme díla Bohuslava Martinů, Jana Nováka, Nikolaje Metnera a Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova.

Vyvrcholením oslav století Jana Nováka bude víkendový maraton Joannis Novak 100. Pět současných premiér zazní v pátek 8. října v Besedním domě od 19:00 v podání Brno Contemporary Orchestra s dirigentem Pavlem Šnajdrem. Uslyšíme skladby Jakuba Rataje, Lenky Noty, Barryho Wana, Davida Carpentera a Jany Vöröšové.

V sobotu 9. října se uskuteční řada menších akcí po celém Brně. V univerzitním kině Scala budou v 10:30 provedeny Novákovy Kouzelné písně pro flétnu, hlas a bubínek na lidovou poezii v podání Anety Podracké Bendové a Marie Mikhailovy. Tamtéž od 11:00 bude promítán film Kočár do Vídně (1966) se skladatelovou hudbou. Od 13:00 bude pokračovat beseda věnována Novákově osobnosti a tvorbě s dcerami Dorou Novak-Wilmighton a Clarou Novákovou, skladatelovým bratrancem basistou Richardem Novákem a muzikology Stanislavem Tesařem a Martinem Flašarem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments