Týden s hudbou.

Přinášíme Vám přehled vybraných akcí, které se uskuteční v příštím týdnu, jak živě, tak v online prostoru. Respektujte, prosím, pokyny pořadatelů ohledně hygienických podmínek, aby živá kultura mohla u nás fungovat co nejdéle.
Collegium 1704: a Václav Luks (zdroj Collegium 1704)

Praha

Collegium 1704 vystoupí v pondělí 11. října ve Dvořákově síni Rudolfina s programem Mozartova labutí píseň. Posluchači uslyší Symfonii č. 40 g moll (KV 550) a Requiem d moll (KV 625) Wolfganga Amadea Mozarta.

Ve středu 13. října vystoupí v kostele sv. Vavřince od 19:00 hodin Sára Medková. Její klavírní recitál je tentokrát koncipován na míru festivalu Americké jaro výlučně ze skladeb amerických skladatelů od 2. poloviny 20. století po současnost – jedinou výjimkou bude česká premiéra autorské interpretace Sonáty Sáry Medkové. Všechny další skladby mají společný multimediální přesah, kdy se kromě samotné hry na klavír interpretka představí v roli tanečnice, zpěvačky, perkusionistky a recitátorky. 

Ve středu 13. a ve čtvrtek 14. října vždy od 19:30 účinkuje v Obecním domě klavírista Lukáš Vondráček a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Tomášem Braunerem. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll, op. 30 Sergeje Rachmaninova a suita z baletu Pták Ohnivák Igora Stravinského.

Zemlinského kvarteto v rámci cyklu souborného provedení smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka hraje v Sále Městské knihovny na Mariánském náměstí ve středu 13. října od 19:30. Tento večer zazní Smyčcové kvartety č. 3 D dur, č. 10 Es dur, op. 510 „Slovanský“ a č. 12 F dur, op. 96 „Americký“.

Ve čtvrtek 14. října se ve Státní opeře v 19:00 hodin uskuteční premiéra nového představení choreografů Williama Forsytha (The Second Detail), Edwarda Cluga (Handman) a Wayna McGregora (Eden). Za doprovodu Orchestru Berg pod taktovkou Petera Vrábela tančí sólisté Národního divadla[1] . Druhá premiéra proběhne tamtéž 15. října od 19:00.

V pátek 15. října se od 18:00 představí v Sukově síni Rudolfina uskupení Czech Philharmonic Virtuosi ve složení Markéta Vokáčová (housle), Ivan Vokáč (violoncello), Adam Honzírek (kontrabas) a Barbora Prokopová (klavír). Zazní pestrý program z děl Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Camille Saint-Saënse, Johana Halvorsena a Davida Poppera.

Letošní pražský festival Struny podzimu zahájí v pátek ve 20:00 hodin. V Anežském klášteře představení nově zrekonstruované šestinotónové harmonium Aloise Háby. V interpretaci Michaela Beinhauera uslyšíme Šest skladeb pro šestinotónové harmonium, op. 37 Aloise Háby a premiéra kompozice In Iana Mikysky využívající jak tento netradiční nástroj, tak elektroniku.

V sobotu 16. října dopoledne (10:30) uvede v Sukově síni žesťové septeto Czech Brass díla Claudia Monteverdiho, Samuela Scheidta, Adama Michny z Otradovic a další skladby staré hudby doplněné premiérami českých skladatelů Lukáše Matouška (Česká intráda), Kateřiny Horké (Intuice), Jiřího Gemrota (Grotesky) a Juraje Filase (Krásné je žít).

V sobotu večer od 19:30 vystoupí v Dvořákově síni Rudolfina se svým recitálem klavírista Martin Kasík. Zazní skladby Bedřicha Smetany (výběr z Českých tanců), Vítězslava Nováka (Vzpomínky), Klementa Slavického (Tři skladby pro klavír) a Modesta Petroviče Musorgského (Obrázky z výstavy).

Pražský komorní orchestr zahajuje letošní sezónu v neděli 17. října ve 20:00 ve Velkém sále Žofína. Zazní předehra k opeře Figarova svatba a Staré tance a zpěvy Ottorina Respighiho. Koncert pro housle a orchestr č. 3G dur (KV 216) Wolfganga Amadea Mozarta a Koncert pro housle a orchestr č. 1 g moll, op. 26 Maxe Brucha přednese sólista Jiří Vodička.

Brno

V rámci festivalu Janáček Brno ve čtvrtek 21. října v 19:00 v Redutě vystoupí Dětský sbor Brno se sbormistryní Valerií Maťašovou. Posluchači uslyší Říkadla Leoše Janáčka, Otvírání studánek Bohuslava Martinů a operu Brundibár Hanse Krásy.

V Augustiniánském klášteře na Starém Brně se v neděli 17. října od 18:00 uskuteční recitál flétnistky Michaely Koudelkové. Spoluúčinkuje Monika Knoblochová (cembalo) a Marek Štryncl (violoncello).

Festival Moravský podzim

Festival Moravský podzim pokračuje v Besedním domě v úterý 12. října v 19:00. Zazní rozsáhlá kompozice Umění variace aneb 57 variací pro klavír op. 57 Antonína Rejchy v podání srbsko-amerického klavíristy Ivana Iliće.

Ve středu 13. října v 19:00 vystoupí tamtéž Iva Bittová a Aleph Gittarenquartett. Zazní Kytarový kvartet Georga Friedricha Haase, Music for Marcel Duchamp Johna Cage v aranžmá Martina Smolky pro kytarový kvartet, světová premiéra Kytarového kvartetu č. 2 „Árie Evy“ Františka Chaloupky a Monadologie XXXII – The Cold Trip pt. I (Zimní cesta, 1. část) pro čtyři kytary a hlas, podle Schubertovy Zimní cesty Bernharda Langa.

Téhož večera od 21:30 v Blahoslavově domě se uskuteční projekt katedry hudební produkce JAMU. Účinkují Zuzana Čurmová (soprán), Michaela Bartošová (viola), Jan Zlámal (violoncello), Johana K. Kratochvílová (cimbál), Barbora Šrubrová (flétna) a Graffovo kvarteto. Zazní Smyčcový kvartet č. 5 Františka Gregora Emmerta, Vteřiny, op. 18 Vítězslavy Kaprálové, Ich Bin die Zeit Lenky Noty a Smyčcový kvartet č. 5 (H 268) Bohuslava Martinů.

Ve čtvrtek 14. října od 19:00 v Besedním domě vystoupí Cello Octet Amsterdam a Mami Namekawa (klavír). Zazní české premiéry děl Hodiny a Dracula Philipa Glasse, Příchod světla, op. 48 Alana Hovhanese a světová premiéra kompozice Zvlněná hladina Víta Zouhara na objednávku festivalu.

V pátek 15. října od 19:00 se v Mahenově divadle uskuteční představení Kočár do Vídně s hudbou Jana Nováka v podání Ensemble Opera Diversa a dirigentky Gabriely Tardonové.

V sobotu 16. října od 12:00 se znovu zopakuje zájezd do Nové Říše, rodiště Jana Nováka s prohlídkou místního kláštera a dalších místních památek s výkladem muzikologa Stanislava Tesaře.

V neděli 17. října navštíví Brno Arménská filharmonie s dirigentem Eduardem Topčjanem.

V Janáčkově divadle od 19:00 zazní violový koncert „…and then I was in time again“ Tigrana Mansurjana, Symfonie č. 3 Aveta Terterjana a na závěr Symfonie č. 2 e moll Arama Chačaturjana.

Ostrava

V Domě kultury se ve čtvrtek 14. října od 17:00 se představí se svými projekty americký architekt Steven Holl, jehož aktuálním projektem je připravovaný nový Koncertní sál Ostrava.

Olomouc

Letošní ročník festivalu Music Olomouc se letos svou dramaturgií zaměří na ženy. V pondělí 11. října od 20:00 v Atriu Uměleckého centra Palackého univerzity vystoupí estonský Ensemble for New Music Talinn s dirigentem Arashem Yazdanim. Zazní díla Justiny Repačkaite (Litva), Annahiby Abbasi (Írán), Elo Masing (Estonsko), Soni Vetché (Česká republika), Tatjany Kozlovy-Johannes (Estonsko) a Sonjy Mutić (Srbsko),

Moravská filharmonie Olomouc uvádí v úterý 12. října od 17:30 v Mozartově sále koncert Kouzlo francouzského venkova i vznešenost barokního tance. Vystoupí Plaisirs de Musique, Marta Ktarochvílová (barokní příčná flétna) a Marian Friedl (kontrabas a lidové nástroje).

V neděli 17. října v 19:00 v Redutě vystoupí Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Jakubem Kleckerem. Zazní Sinfonietta La Jolla (H 282) Bohuslava Martinů (sólista Petr Jiříkovský) a Trojkoncert pro klavír, housle a violoncello C dur, op. 56 Ludwiga van Beethovena (Trio MartinůPetr Jiříkovský, Pavel Šafařík a Jaroslav Matějka).

Teplice

V Zahradním domě ve středu 13. října účinkuje od 19:00 hodin Smyčcové kvarteto Severočeské filharmonie Teplice.

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí mimořádně ve čtvrtek 14. října od 19:00 hodin v Domě kultury u příležitosti 20. výročí stipendijního programu Nadace Brücke/Most a 80. narozenin prof. Dr. Helmuta Kösera, zakladatele nadace a předsedy správní rady s dirigentem Ekkehardem Klemmem. Posluchači uslyší díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Edvarda Griega, Jana Václava Sticha-Punta a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Tento program se zopakuje v sobotu 16. října v 11:00 hodin na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech. 

Festivaly

Dvořákova Příbram bude letos zakončena koncertem v úterý 12. října od 19:00 v příbramském Divadle Antonína Dvořáka. Vystoupí slovenská sopranistka Lenka Máčiková Kusendová, slovenský tenorista Ondřej Šaling a Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Jakubem Kleckerem. Zazní Slovanská rapsodie č. 2 Antonína Dvořáka, výběr z Lašských tanců Leoše Janáčka a výběr árií a duet z oper Gaetana Donizettiho, Georgese Bizeta a Bedřicha Smetany.

V pátek 15. října vystoupí v 19:00 na radnici v Žitavě v rámci festivalu Lípa Musica klarinetista Irvin Venyš a klavírista Ivo Kahánek. Zazní díla Johannesa Brahmse, Roberta Schumanna, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. V teplickém Zahradním domě v sobotu 16. října od 19:00 vystoupí Pavel Haas Quartet. Zazní Smyčcový kvartet č. 2 d moll Bedřicha Smetany, Smyčcový kvartet č. 1 „Kreutzerova sonáta“ Leoše Janáčka a Smyčcový kvartet F dur, op. 96 „Americký“ Antonína Dvořáka.

Na Moravě pokračuje Letnicko-Valtický hudební festival. V Belvederu Valtice se ve středu 13. října od 17:00 uskuteční přednáška ředitele Italského institutu Antonia Vivaldiho v Benátkách Francesco Fanna o znovuobjevení díla Antonia Vivaldiho. V pátek 15. října od 19:00 se v zámeckém divadle Valtice uskuteční v podání souboru Musica Florea s dirigentem Markem Štrynclem novodobá premiéra opery Antonia Vivaldiho Farnace z roku 1727. V sobotu 16. října v 19:00 v zámecké jízdárně Valtice vystoupí na závěrečném galakoncertu festivalu italský soubor Europa Galante s uměleckým vedoucím a houslistou Fabiem Biondim. Provedeny budou předehry k operám, Fagotový koncert g moll (RV 286) a čtyři houslové koncerty Antonia Vivaldiho.

Na festivalu Archailon Kalos v pátek 15. října zazní v kampusu Hybernská od 19:00 hodin tradiční písně Byzance v podání Gerasima Papadopoulose a Alexandra Papastergiopoulu. V neděli 17. října od 19:30 v sále Galerie HAMU zazní koncert Hudba (z) ticha kombinující instrumentální a elektroakustickou hudbu inspirovanou pravoslavnou spiritualitou. Uslyšíme díla Alexandera Kneiffela, Valentina Silvestrova, Slavomíra Hořínky a Jana Trojana.

Regiony

V Sukově síni Domu hudby v Pardubicích vystoupí v pondělí 11., úterý 12. a ve středu 13. října vždy od 19:00 Smetanovo trio společně s Komorní filharmonií Pardubice a dirigentem Markem Prášilem. Zazní Dětský koutek Clauda Debussyho, Grand rondeau, op. 25 klavírní trio a orchestr Jana Václava Hugo Voříška a Symfonie č. 5 B dur (D 485) Franze Schuberta.

Janáčkova filharmonie Ostrava hraje ve středu 13. října v 19:00 v opavském kostele svatého Václava s dirigentem Vojtěchem Spurným. Zazní Symfonie A dur Jana Křtitele Vaňhala, Koncert pro trubku a orchestr Es dur Josepha Haydna (sólista Lucienne Renaudin Vary) a Symfonie č. 41 C dur „Jupiterská“ (K 551) Wolfganga Amadea Mozarta.

V pátek 15. října od 18:00 se uskuteční v rámci Svatováclavského festivalu koncert v Nýdku. Vystoupí Stadlerovo klarinetové kvarteto a basista Martin Gurbaľ. Zazní skladby Ference Farkase, Johanna Sebastiana Bacha, Tomasa Albioniho a Antonína Dvořáka.

V sobotu 16. října v nymburském evangelickém kostele (B. Smetany 613) vystoupí Musica Florea s dirigentem Markem Štrynclem se svým programem Raně barokní experimentování s díly Claudia Monteverdiho, Adama Václava Michny z Otradovic a Giuseppe Valentiniho.

Čeští umělci v zahraničí

Collegium 1704 vystoupí v úterý 12. října v Annenkirche v Drážďanech s programem Mozartova labutí píseň. Posluchači uslyší Symfonii č. 40 g moll (KV 550) a Requiem d moll (KV 625) Wolfganga Amadea Mozarta. Další zájezd se uskuteční v pátek 15. října do Augsburgu. V rámci Mozartova festivalu zazní v evangelickém kostele svatého Oldřicha árie Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta (sólistka Mari Eriksmoen) a Mozartova Symfonie č. 40 g moll (KV 550). V neděli 17. října pak Collegium 1704 vystoupí v Národním institutu Fryderyka Chopina ve Varšavě u příležitosti nedělního 172. výročí úmrtí tohoto skladatele. Zazní Requiem d moll (KV 626) Wolfganga Amadea Mozarta.

Slovensko

Státní filharmonie Košice vystoupí ve čtvrtek 14. října v 19:00 v Domě umění s dirigentem Zbyňkem Müllerem. Na programu je Sinfonietta (FP 141) Francise Poulenca, Poema pro housle a orchestr Ernesta Chaussona (sólista Dalibor Karvay), Letní pastorále Arthura Honeggera a suita z baletu Pták Ohnivák Igora Stravinského. Téhož dne v 10:00 je možné navštívit veřejnou generální zkoušku.

Státní opera Banská Bystrica uvede v pátek 15. a v sobotu 16. října premiéry nové inscenace opery Giacoma Pucciniho Turandot. V nastudování Igora Bully a režii Dominika Beneše se v hlavních rolích obou premiér se představí Veronika Mihálková, Dragana Radakovic, Jozef Gráf, Igor Pasek, Ivan Zvarík, Ondrej Mráz, Paolo Lardizzone, Hector Mendoza, Katarína Procházková, Patrícia Malovec, Martin Popovič, Šimon Svitok, Michal Hýroš, Tomáš Dedič, Peter Račko, Dušan Šimo,  Zoltán Vongrey a Marek Pobuda.

Slovenská filharmonie s dirigentem Ewaldem Danelem se představí v neděli 17. října v Senci v kostele svatého Mikuláše od 18:00 hodin. Zazní Requiem d moll (KV 626) Wolfganga Amadea Mozarta.

Streamy a televizní přenosy

V pondělí 11. října si na ČT Art můžete od 20:15 poslechnout záznam včerejšího koncertu z děl Alexandera Zemlinského ze Státní opery Praha.

Ve čtvrtek 14. října od 19:00 si můžete na webu Helsinské filharmonie poslechnout živě koncert s dirigentem Daníelem Bjarnasonem. Zazní Předehra Grażyny Bacewicz, Processions for Piano and Orchestra Daníela Bjarnasona (sólista Juho Pohjonen) a Symfonii č. 3 Witolda Lutosławského. Připomínáme, že na webu orchestru je k dispozici velké množství archivních videí už od roku 2018.

V pátek 15. října začíná pravidelný cyklus streamů Student Recital Series na Curtisově hudebním institutu ve Philadelphii. Zájemci o poslech koncertu se registrují na příslušném odkazu každé akce a mailem obdrží odkaz na konkrétní stream. Na prvním koncertu uslyšíte díla Johannesa Brahmse, Jeana Sibelia, Roberta Schumanna a dalších.

Na serveru Operavision bude v pátek 15. října zveřejněn záznam opery Petra Iljiče Čajkovského Jolanta z Královské švédské opery Stockholm v koprodukci s moskevskou operou Helikon. V nastudování Johna Fioreho a režii Sergeje Novikova v hlavních rolích vystoupí Stanislav Shvets, Olga Shcheglova, Konstantin Brjinsky, Igor Morozov, Dmitry Yankovsky, Jonas Degerfeldt, Lennart Forsén, Klementina Savnik, Vivianne Holmberg a Olga Deputatova

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments