Týden s hudbou.

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Přinášíme Vám přehled vybraných akcí, které se uskuteční v příštím týdnu, jak živě, tak v online prostoru. Respektujte, prosím, pokyny pořadatelů ohledně hygienických podmínek, aby živá kultura mohla u nás fungovat co nejdéle.

Collegium 1704: a Václav Luks (zdroj Collegium 1704)

Praha

Collegium 1704 vystoupí v pondělí 11. října ve Dvořákově síni Rudolfina s programem Mozartova labutí píseň. Posluchači uslyší Symfonii č. 40 g moll (KV 550) a Requiem d moll (KV 625) Wolfganga Amadea Mozarta.

Ve středu 13. října vystoupí v kostele sv. Vavřince od 19:00 hodin Sára Medková. Její klavírní recitál je tentokrát koncipován na míru festivalu Americké jaro výlučně ze skladeb amerických skladatelů od 2. poloviny 20. století po současnost – jedinou výjimkou bude česká premiéra autorské interpretace Sonáty Sáry Medkové. Všechny další skladby mají společný multimediální přesah, kdy se kromě samotné hry na klavír interpretka představí v roli tanečnice, zpěvačky, perkusionistky a recitátorky. 

Ve středu 13. a ve čtvrtek 14. října vždy od 19:30 účinkuje v Obecním domě klavírista Lukáš Vondráček a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Tomášem Braunerem. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll, op. 30 Sergeje Rachmaninova a suita z baletu Pták Ohnivák Igora Stravinského.

Zemlinského kvarteto v rámci cyklu souborného provedení smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka hraje v Sále Městské knihovny na Mariánském náměstí ve středu 13. října od 19:30. Tento večer zazní Smyčcové kvartety č. 3 D dur, č. 10 Es dur, op. 510 „Slovanský“ a č. 12 F dur, op. 96 „Americký“.

Ve čtvrtek 14. října se ve Státní opeře v 19:00 hodin uskuteční premiéra nového představení choreografů Williama Forsytha (The Second Detail), Edwarda Cluga (Handman) a Wayna McGregora (Eden). Za doprovodu Orchestru Berg pod taktovkou Petera Vrábela tančí sólisté Národního divadla[1] . Druhá premiéra proběhne tamtéž 15. října od 19:00.

V pátek 15. října se od 18:00 představí v Sukově síni Rudolfina uskupení Czech Philharmonic Virtuosi ve složení Markéta Vokáčová (housle), Ivan Vokáč (violoncello), Adam Honzírek (kontrabas) a Barbora Prokopová (klavír). Zazní pestrý program z děl Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Camille Saint-Saënse, Johana Halvorsena a Davida Poppera.

Letošní pražský festival Struny podzimu zahájí v pátek ve 20:00 hodin. V Anežském klášteře představení nově zrekonstruované šestinotónové harmonium Aloise Háby. V interpretaci Michaela Beinhauera uslyšíme Šest skladeb pro šestinotónové harmonium, op. 37 Aloise Háby a premiéra kompozice In Iana Mikysky využívající jak tento netradiční nástroj, tak elektroniku.

V sobotu 16. října dopoledne (10:30) uvede v Sukově síni žesťové septeto Czech Brass díla Claudia Monteverdiho, Samuela Scheidta, Adama Michny z Otradovic a další skladby staré hudby doplněné premiérami českých skladatelů Lukáše Matouška (Česká intráda), Kateřiny Horké (Intuice), Jiřího Gemrota (Grotesky) a Juraje Filase (Krásné je žít).

V sobotu večer od 19:30 vystoupí v Dvořákově síni Rudolfina se svým recitálem klavírista Martin Kasík. Zazní skladby Bedřicha Smetany (výběr z Českých tanců), Vítězslava Nováka (Vzpomínky), Klementa Slavického (Tři skladby pro klavír) a Modesta Petroviče Musorgského (Obrázky z výstavy).

Pražský komorní orchestr zahajuje letošní sezónu v neděli 17. října ve 20:00 ve Velkém sále Žofína. Zazní předehra k opeře Figarova svatba a Staré tance a zpěvy Ottorina Respighiho. Koncert pro housle a orchestr č. 3G dur (KV 216) Wolfganga Amadea Mozarta a Koncert pro housle a orchestr č. 1 g moll, op. 26 Maxe Brucha přednese sólista Jiří Vodička.

Brno

V rámci festivalu Janáček Brno ve čtvrtek 21. října v 19:00 v Redutě vystoupí Dětský sbor Brno se sbormistryní Valerií Maťašovou. Posluchači uslyší Říkadla Leoše Janáčka, Otvírání studánek Bohuslava Martinů a operu Brundibár Hanse Krásy.

V Augustiniánském klášteře na Starém Brně se v neděli 17. října od 18:00 uskuteční recitál flétnistky Michaely Koudelkové. Spoluúčinkuje Monika Knoblochová (cembalo) a Marek Štryncl (violoncello).

Festival Moravský podzim

Festival Moravský podzim pokračuje v Besedním domě v úterý 12. října v 19:00. Zazní rozsáhlá kompozice Umění variace aneb 57 variací pro klavír op. 57 Antonína Rejchy v podání srbsko-amerického klavíristy Ivana Iliće.

Ve středu 13. října v 19:00 vystoupí tamtéž Iva Bittová a Aleph Gittarenquartett. Zazní Kytarový kvartet Georga Friedricha Haase, Music for Marcel Duchamp Johna Cage v aranžmá Martina Smolky pro kytarový kvartet, světová premiéra Kytarového kvartetu č. 2 „Árie Evy“ Františka Chaloupky a Monadologie XXXII – The Cold Trip pt. I (Zimní cesta, 1. část) pro čtyři kytary a hlas, podle Schubertovy Zimní cesty Bernharda Langa.

Téhož večera od 21:30 v Blahoslavově domě se uskuteční projekt katedry hudební produkce JAMU. Účinkují Zuzana Čurmová (soprán), Michaela Bartošová (viola), Jan Zlámal (violoncello), Johana K. Kratochvílová (cimbál), Barbora Šrubrová (flétna) a Graffovo kvarteto. Zazní Smyčcový kvartet č. 5 Františka Gregora Emmerta, Vteřiny, op. 18 Vítězslavy Kaprálové, Ich Bin die Zeit Lenky Noty a Smyčcový kvartet č. 5 (H 268) Bohuslava Martinů.

Ve čtvrtek 14. října od 19:00 v Besedním domě vystoupí Cello Octet Amsterdam a Mami Namekawa (klavír). Zazní české premiéry děl Hodiny a Dracula Philipa Glasse, Příchod světla, op. 48 Alana Hovhanese a světová premiéra kompozice Zvlněná hladina Víta Zouhara na objednávku festivalu.

V pátek 15. října od 19:00 se v Mahenově divadle uskuteční představení Kočár do Vídně s hudbou Jana Nováka v podání Ensemble Opera Diversa a dirigentky Gabriely Tardonové.

V sobotu 16. října od 12:00 se znovu zopakuje zájezd do Nové Říše, rodiště Jana Nováka s prohlídkou místního kláštera a dalších místních památek s výkladem muzikologa Stanislava Tesaře.

V neděli 17. října navštíví Brno Arménská filharmonie s dirigentem Eduardem Topčjanem.

V Janáčkově divadle od 19:00 zazní violový koncert „…and then I was in time again“ Tigrana Mansurjana, Symfonie č. 3 Aveta Terterjana a na závěr Symfonie č. 2 e moll Arama Chačaturjana.

Ostrava

V Domě kultury se ve čtvrtek 14. října od 17:00 se představí se svými projekty americký architekt Steven Holl, jehož aktuálním projektem je připravovaný nový Koncertní sál Ostrava.

Olomouc

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments