Týden s hudbou (37)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden 
Výrazné tváře současného světového jazzu se představí brněnskému publiku. V pondělí v Besedním domě zahrají americký klavírista Dan Tepfer se saxofonistou Benem Wendelem, v únoru tamtéž sólově vystoupí arménský pianista Tigran Hamasjan. Další dávku slavných jmen nabídne tradiční jarní JazzFest, který svou návštěvou poctí například zpěvák Gregory Porter. Koncerty Tepfera, Wendela a Hamasjana tvoří součást jazzového abonmá, které v této sezoně poprvé nabídla Filharmonie Brno. Oba Američané působí na newyorské scéně a spojují klasickou a jazzovou hudbu.

V pondělí 13. ledna se uskuteční v Rudolfinu koncert k dvacátému pátému výročí Škampova kvarteta. Zazní Sukovy Meditace na staročeský chorál Svatý Václave, Smyčcový kvartet č. 5 H 268 Bohuslava Martinů, Smyčcový kvintet G dur op. 77 Antonína Dvořáka. Se Škampovým kvartetem vystoupí kontrabasista Petr Ries. Ve středu 15. ledna má v Rudolfinu koncert jeden z nejúspěšnějších českých komorních souborů současnosti – Pavel Haas Quartet, který je zároveň rezidenčním souborem sezony Českého spolku komorní hudby. Představí výhradně český repertoár od Haase, Smetany a Dvořáka.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Magdalena Kožená
je těhotná. Čtyřicetiletá mezzosopranistka, jejímž manželem je britský šéfdirigent Berlínských filharmoniků Simon Rattle, to oznámila v rozhovoru pro Českou televizi. Na otázku, jaké projekty pro tuzemské publikum chystá na tento rok, odpověděla, že jejím „projektem“ je další těhotenství. Termín porodu by měl být v červenci. Kožená, která v květnu oslaví čtyřicáté první narozeniny, s Rattlem má již osmiletého Jonáše a pětiletého Miloše. Rodina žije v Berlíně. S péčí o syny pěvkyni, která je často na cestách, pomáhala maminka. Kvůli porodům synů měla ve svém nabitém kalendáři v minulosti naplánovanou pouze tříměsíční pauzu. „Nebudu ani první ani poslední zpěvačka, která má děti. Spousta výborných zpěvaček to už zvládla,“ uvedla před narozením svého prvního syna.Rok české hudby 2014, který oficiálně zahájila novoročním koncertem Česká filharmonie s pěvkyní Magdalenou Koženou, se překlenul také do zahraničí. Tento týden byly představeny první z bezmála sto čtyřiceti hudebních projektů. Významní tuzemští umělci vystoupí na světových hudebních festivalech, česká muzika pronikne nejen k evropským posluchačům, ale bude slyšet i v Asii a ve Spojených státech amerických. Plné tři desítky nejrůznějších hudebních událostí připravilo České centrum Paříž, jehož program zahrnuje Týden Pražského jara, obnovení tradice Paris-Prague Jazz Clubu nebo Českou sezonu v divadle André Malraux. Četná setkání s českou hudbou nabízí také České centrum Vídeň. Rakušané se mohou setkávat s českými velikány, a to také díky festivalu dokumentárních filmů věnovanému osobnostem české hudby. Série koncertů v klášteře Klosterneuburg představí mladé hudební talenty. Další akce se uskuteční ve Štýrském Hradci. České centrum Londýn osloví posluchače vážné hudby oslavou výročí Antonína Dvořáka.

Projekt s názvem Inspired by Dvořák vzniká ve spolupráci s britskými partnery a podílí se na něm i londýnští filharmonici. České centrum New York pozve posluchače na recitál houslisty Pavla Šporcla, další lákadlo představuje koncert skupiny Please the Trees. České centrum Soul zajistilo pro posluchače ve spolupráci se Seongnam Arts Center koncert České filharmonie. Koncerty pod širým nebem skupiny The Tap Tap či Ivy Bittové čekají návštěvníky v Izraeli. Ve znamení české hudby se uskuteční nizozemský Festival staré hudby v Utrechtu. V Nizozemsku se dále chystá rozsáhlá spolupráce s Rotterdamským symfonickým orchestrem. Česká hudba bude znít i na významných španělských hudebních festivalech: Festival de Santander, Quincena Musical de San Sebastian, Via Stellae Santiago de Compostela a Arte Sacro Madrid. Zpěvačka Marta Töpferová a jazzový basista Tomáš Liška vystoupí na největším kyjevském festivalu Krajina Mrij. Ruské veřejnosti se na festivalu v Moskvě nazvaném Vesna v Rosiji představí těleso Janáček Ensemble a vystoupením připomene sto šedesáté výročí narození českého skladatele Leoše Janáčka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat