Týden s hudbou (40)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Norský fagotista Dag Jensen bude hvězdou první dvojice únorových koncertů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, které se uskuteční 5. a 6. února ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Orchestr pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry s Jensenem připraví obtížný Koncert pro fagot, smyčcový orchestr, harfu a klavír francouzského skladatele André Joliveta. Koncert vznikl jako obtížná soutěžní skladba pro potřeby pařížské konzervatoře. Sólista v něm musí předvést umění vést melodickou linii, precizně artikulovat, frázovat, být rytmicky přesný a zvládat obtížné přechody rejstříků.

Koncert Sester Havelkových u příležitosti zahájení výstavy nazvané Elegance doby R. A. Dvorského se uskuteční 6. února v koncertním sále v budově Špýcharu ve Dvoře Králové nad Labem. V letošním roce si připomínáme sto patnácté výročí narození R. A. Dvorského (1899–1966) a zároveň dvacáté výročí konání Dnů R. A. Dvorského, které pořádá městské kulturní zařízení Hankův dům. K tomuto výročí připravilo Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem výstavu dobového oblečení, textilií a doplňků ze soukromé sbírky originálů Vlaďky Dobiášové. Na výstavě zájemci uvidí například osobní předměty a fotografie zakládající členky doprovodného vokálního tria Sester Allanových paní Věry Kočvarové. Arcibiskupství pražské ve spolupráci s pražskou farností sv. Jakuba Staršího pořádá 6. února v Clarion Congress Hotelu Prague benefiční koncert Hradišťanu Jiřího Pavlici. Výtěžek koncertu podpoří výstavbu nového farního centra v Praze-Petrovicích. Rozměr připravované stavby je skromný, avšak velmi funkční, přičemž investiční náklady jsou odhadnuty přibližně na dvacet milionů korun. Kromě sbírek mezi farníky chce farnost oslovit, zaujmout a získat podporu širší veřejnosti, proto pořádá řadu benefičních akcí.

Čestným hostem Plesu v Opeře bude 8. února ve Státní opeře světoznámá operní hvězda Paul Potts. Vítěz prvního ročníku soutěže Británie má talent svým tenorem rozezní prostory Státní opery. Den předtím, 7. února, bude mít ve Slovanském domě v Praze českou premiéru filmové zpracování Pottsovy biografie režiséra Davida Frankela pod názvem One Chance (Životní šance). Potts se do Prahy vrací po svém vystoupení v roce 2009 na festivalu Prague Proms, kdy ve Smetanově síni Obecního domu zazpíval za doprovodu Českého národního symfonického orchestru skladby ze svých dvou alb One Chance a Passione.
Osobnost týdne
Paul Potts
se narodil 13. října 1970 v Bristolu, nyní žije v Port Talbot v jižním Walesu. Jeho otec Roland pracoval jako řidič autobusu, matka Yvonne dělala pokladní v supermarketu. Má dva bratry a jednu sestru. V rozhovoru během soutěže Paul uvedl, že ve škole byl často terčem šikany a že to může mít vliv na jeho sebevědomí. V soutěži zaujal především zpěvem árie Nessun dorma z posledního aktu Pucciniho opery Turandot. Po vítězství podepsal smlouvu s jedním z porotců soutěže Simonem Cowellem k natočení alba. Bývalý prodavač mobilů se stal hvězdou serveru YouTube.com, kde uživatelé jeho cestu od prvního vystoupení až po vítězství v soutěži zhlédli více než sedmdesát čtyři milionkrát. Následující světové turné zahrnovalo více než sto vyprodaných představení a show v divadlech i velkých arénách. „Nevím, kde tahle úžasná cesta skončí, ale užívám si každý její moment,“ uvedl před časem Potts, který je dnes světovou operní hvězdou. Na Plesu v Opeře zazpívá tři árie. Mezi nimi bude i Nessun dorma, kterou rozplakal část poroty a publikum v soutěži Británie má talent a nastartoval svou hvězdnou kariéru.

Poprvé v historii přímých přenosů z newyorské Metropolitní opery do kin bude 8. února uveden český titul, Rusalka Antonína Dvořáka. Titulní roli ztvární hvězdná americká sopranistka Renée Fleming, jež má Rusalku ve svém repertoáru již od roku 1990. „Hudba je tak lyrická a melodická, je plná něhy, ale také síly,“ prozradila o roli Rusalky slavná pěvkyně. Obrovský zájem českých operních fanoušků potvrzuje několik vyprodaných kin. Multikina přidávají sály, klasická kina zvou na záznamy.

Legendární italský filmový skladatel Ennio Morricone vystoupí 9. února v pražské O2 areně. Autor hudby k filmům Tenkrát na Západě či Nespoutaný Django přijede po koncertech v Los Angeles, Moskvě, Kyjevě, Santiagu de Chile, Paříži a Sofii osobně dirigovat symfonický orchestr doplněný o pěvecké sólisty. Zazní všechny filmové hity od spagetti westernů až po nejnovější skladby. „Nejsem spojen pouze s jedním žánrem. Mám rád změnu, takže nehrozí, že bych se nudil,“ sdělil Morricone ke své mnohostrannosti.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Vídeňské muzeum Mozarthaus
zahájilo kampaň, která má skoncovat s teorií, že Wolfganga Amadea Mozarta v roce 1791 otrávil ze zášti italský skladatel Antonio Salieri. Podle agentury Reuters chce muzeum naopak připomenout, že Salieri ve skutečnosti mladého génia podporoval a nežárlil na něj. Výstava na toto téma již začala. Krajně nepravděpodobná verze příčiny Mozartova úmrtí silně zakořenila v povědomí široké veřejnosti díky oscarovému filmu Amadeus (1984) režiséra Miloše Formana. Scénář připravil podle své vlastní divadelní hry dramatik Peter Shaffer. Už dávno před ním však Alexander Sergejevič Puškin napsal hru Mozart a Salieri, v níž je Salieri označen za vraha. Nikolaj Rimskij-Korsakov pak zkomponoval stejnojmennou operu. Hudební vědci myšlenku podílu Salieriho na Mozartově smrti dávno opustili, neboť dobové dokumenty, dopisy i události svědčí naopak o vzájemném respektu a korektním vztahu obou vídeňských umělců.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments