Týden s hudbou (44)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden 
Irská sopranistka Ailish Tynan zavítá na pozvání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK do Obecního domu. S hostujícím dirigentem orchestru Jacem van Steenem představí 5. a 6. března skladby autorů historicky spjatých s Prahou. Ailish Tynan je pro tuto příležitost pečlivě vybranou sólistkou – v jednom večeru ji čeká interpretace skladeb Wolfganga Amadea Mozarta i Gustava Mahlera. Na začátku koncertu zazní předehra k poslední opeře Carla Marii von Webera Oberon. „Paní Tynan na tento koncert nemíří náhodou. Spojuje totiž v sobě jak soprán mozartovský, tak mahlerovský, tedy lehký a zároveň plný,“ uvedl dramaturg FOK Martin Rudovský.

Osobnost týdne
Sólistka světových operních scén Ailish Tynan vystoupí poprvé v Praze a představí skladby autorů historicky spjatých s Prahou. Dvě koncertní árie, které Wolfgang Amadeus Mozart napsal pro zdejší sopranistku a pražskou přítelkyni Josefinu Duškovou, Ah, lo previdi i legendární Bella mia fiamma, addio jsou technicky náročné a vyžadují mistrovsky zvládnutý pěvecký styl. Ailish Tynan zazpívá i ve druhé polovině koncertu – ve finální větě 4. symfonie Gustava Mahlera, pro tohoto skladatele v nezvykle jásavém chvalozpěvu na nebeské radosti, inspirovaném lidovou poezií. „Mám ráda všechny Mahlerovy symfonie, ale v té čtvrté je něco neuvěřitelně zvláštního. Je tak radostná a plná života, vyzařuje z ní štěstí. Je tam upřímnost a nevinnost v textu, který obsahuje skutečnou hloubku a dodává Mahlerově hudbě velkou sílu,“ uvedla Ailish Tynan.

Tynan studovala na Trinity College, Royal Irish Academy of Music v Dublinu a Guildhall School of Music and Drama v Londýně. Získala řadu ocenění na mezinárodních pěveckých soutěžích. Pravidelně účinkuje v londýnské Covent Garden, kde ztvárnila Jeníčka v Perníkové chaloupce, Marzellinu ve Fideliovi nebo Madame Cortese v Cestě do Remeše. V Covent Garden působila již dříve v operním studiu, kde si zazpívala i v Dvořákově Rusalce. V milánské La Scale se představila jako Papagena v Kouzelné flétně. Na festivalu v Edinburghu zpívala Aničku v Čarostřelci pod taktovkou Sira Charlese Mackerrase. Z dalších rolí jmenujme Valencienne v Lehárově Veselé vdově a Zuzanku ve Figarově svatbě ve Welsh National Opera, Eurydiku v Gluckově Orfeovi a Paminu v Kouzelné flétně v Opera Ireland. Ailish Tynan sklízela úspěchy rovněž v pařížské Komické opeře, Seattle Opera, Royal Swedish Opera, Houston Grand Opera. Z českého repertoáru zpívala Janáčkovu Lišku Bystroušku na festivalu v britském Northingtonu a koncertně slečnu Stuhlou v Janáčkově Osudu na BBC Proms pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Její rozsáhlá diskografie čítá několik CD s písňovým repertoárem, Händelova Mesiáše pro společnost EMI nebo Mahlerovu Symfonii č. 8 s Valerijem Gergievem.

Koncerty České filharmonie 5., 6. a 7. března v pražském Rudolfinu dirigované šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem nabídnou slavnou pianistku Hélène Grimaud, která vystoupí jako sólistka Brahmsova Klavírního koncertu č. 1. V metropoli bude propagovat své nové CD. V Rudolfinu měla Grimaud zahrát v roce 2007 na festivalu Pražský podzim, těsně před generální zkouškou však kvůli neshodám s pořadateli překvapivě zrušila vystoupení. Loni v dubnu se také měla představit na festivalu Dvořákova Praha, pořadatelé ale na webových stránkách oznámili, že se koncert ruší z organizačních důvodů. Vedle Brahmse Česká filharmonie provede díla Hindemitha a Schuberta. Vystoupení jsou beznadějně vyprodána, zbývá pár posledních míst ke stání a na empoře.

5. března začíná předprodej na letošní festival Smetanova Litomyšl. Takzvané víkendové balíčky bylo možné zakoupit již od 1. března. Letošní padesátý šestý ročník nabídne dosud nejvyšší počet operních představení ve své historii. Některé budou uvedeny v české premiéře, další jsou k vidění jen výjimečně. Novinářům to řekl dramaturg přehlídky Vojtěch Stříteský. „Dosud nikdy jsme nenabízeli v jednom ročníku sedm operních titulů. To je skutečně velmi výjimečná událost a máme z ní radost o to větší, že budou prezentována ústřední témata Roku české hudby,“ uvedl Stříteský. V pražském Divadle Hybernia se 6. března koná tisková konference k narozeninovému koncertu multižánrového souboru Epoque Quartet při příležitosti patnácti let jeho existence. Pražské pánské smyčcové kvarteto se věnuje kromě klasiky i jazzu, rocku a funku. Na poli jazzové hudby se Epoque Quartet setkal mimo jiné s George Mrazem, Benny Beaileym nebo triem Roberta Balzara. V rámci společného projektu Ewave spolupracoval se zpěvačkou a houslistkou Gabrielou Vermelho a skladatelem a hudebníkem Petrem Wajsarem.

Koncert pro 3792 terezínských hvězd, na kterém Pražský filharmonický sbor přednese skladby zavražděných židovských skladatelů z Terezína, se uskuteční 8. března v pražském Rudolfinu. Koná se při příležitosti sedmdesátého výročí největší hromadné vraždy československých občanů během druhé světové války v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi. Koncert Mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran připomene výročí tragické události – z 8. na 9. března 1944 tam bylo zavražděno 3792 terezínských vězňů – mužů, žen a dětí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat