Týden s hudbou (49)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden 
V pondělí 7. dubna můžete navštívit koncert Pucciniho písně v Atriu na Žižkově. Účinkují Jana Sibera (soprán), Václav Sibera (tenor) a Pavel Voráček (klavír).

Symfonický orchestr Českého rozhlasu zprostředkuje svým posluchačům v pondělí 7. dubna prostřednictvím hudby výpravu do nejrůznějších končin světa – s Šostakovičovou 5. symfonií do Ruska, s Griegovým Klavírním koncertem a moll v podání Mariana Lapšanského do Norska a úvod nás zavede do Venezuely, se kterou jsou spjati jak autor vstupní Rapsodie Caracas Efraín Oscher, tak i dirigent večera Christian Vásquez. Přímý přenos z Dvořákovy síně Rudolfina vysílá od 19.30 hodin ČRo – Vltava.

Jedním z vrcholných momentů dvacáté sezony PKF – Prague Philharmonia se stane 9. dubna koncert pod taktovkou dirigenta a zároveň zakladatele orchestru Jiřího Bělohlávka, který se uskuteční na Pražském hradě v prostorách Španělského sálu. Orchestr uvede program s názvem Jubilanti Roku české hudby 2014. Česká filharmonie chystá v tomto týdnu (od středy do pátku) tři abonentní koncerty se svým hlavním hostujícím dirigentem, Rakušanem Manfredem Honeckem. Na programu je Verdiho Requiem.

Ve čtvrtek 10. dubna vystoupí v pražském Obecním domě německý tenorista Jonas Kaufmann. Přední světový pěvec se v metropoli představí v rámci svého světového turné. Započal ho v únoru v New Yorku, kde nadchl publikum svým sólovým recitálem v Carnegie Hall. Na koncert byly uvolněny do prodeje poslední vstupenky.
Osobnost týdne
Jonas Kaufmann
je podle některých kritiků v současnosti nejúspěšnějším světovým tenoristou. Stal se prvním umělcem od vystoupení Luciana Pavarottiho v roce 1994 , který byl pozván do Metropolitní opery v New Yorku s vlastním recitálem. A zatímco Pavarottimu se této pocty poprvé dostalo až po dvaceti letech od jeho debutu v Met, Kaufmann se dočkal už po pěti letech. V Praze charismatický Kaufmann zazpívá potřetí, oba jeho předchozí vyprodané koncerty provázely nadšené reakce publika i kritiky. Jonas Kaufmann po završení hudebních studií v rodném Mnichově zahájil svoji profesionální uměleckou dráhu na scénách německých operních domů. Průlom v jeho kariéře na světových scénách nastal v červenci 2009, kdy byl za svého Lohengrina v Bavorské státní opeře v mezinárodním tisku oslavován jako zjevení. Ve stejném roce zahájil sezonu v La Scale jako Don José v novém nastudování Carmen pod vedením Daniela Barenboima. Dále pak v této jeho průlomové sezoně slavil úspěchy v londýnské Královské opeře Covent Garden v roli Dona Carlose, v Národní opeře v Paříži v roli Werthera, v Curyšské opeře v Humperdinckových Králových dětech a v Metropolitní opeře v New Yorku v operách Carmen a Tosca. Kaufmann, v současné době mezinárodně uznávaný jako jeden z nejvýznamnějších umělců dneška, je dnes nejžádanějším světovým tenoristou. Je držitelem mnoha předních světových hudebních ocenění včetně vítězství z posledního ročníku Mezinárodní operní ceny, která dostala přezdívku „operní Oscar“.

Pardubické hudební jaro pokračuje ve středu 10. dubna v Přelouči koncertem Le Quattro Stagioni. Vystoupí Barocco sempre giovane a recitovat bude Alfréd Strejček.

Pražská konzervatoř připravila na příští týden tyto koncerty: 10. 4. Koncertní sál Pražské konzervatoře – Koncert komorních souborů Pražské konzervatoře k Roku české hudby a v ten samý den proběhne v Sále Martinů na HAMU Koncert žáků varhanního oddělení k Roku české hudby. Dále pak se 12. 4. uskuteční opět v Koncertním sále Pražské konzervatoře Koncert laureátů 8. ročníku soutěžní přehlídky Mladý klavír Pražské konzervatoře.

Vítězové mezinárodní hudební soutěže Pražského jara již řadu let dostávají k hlavní ceně i cenu v podobě komorního koncertu v některém koncertním cyklu Českého spolku pro komorní hudbu. V sobotu 12. dubna se tak uskuteční v Sále Martinů HAMU koncert vítězů soutěže z roku 2013 v oboru lesní roh a varhany. V první polovině koncertu vystoupí hornistka Kateřina Javůrková, partnerem na klavír jí bude Lukáš Klánský. Druhá polovina koncertu bude patřit vítězi oboru varhany Karolu Mossakowskému z Polska.Sérií koncertů se chystá otevřít sezonu v letošním roce jeskyně Na Špičáku na Jesenicku, která je nejstarším doloženým jeskynním komplexem v Česku. Dominovat jim bude koncert temperamentního irského kytaristy a zpěváka Rowana Kilduffa s jeho tuzemskými hosty v polovině dubna. V útrobách jeskyně zazpívá již potřetí. Koncert s názvem V Lůně se koná 12. dubna. Je součástí festivalu Cave Beat, který letos zahrnuje sedm akustických koncertů v sedmi moravských jeskyních.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Dirigent Valery Gergijev má problémy u Mnichovské filharmonie, protože podpořil intervenci Ruska na Krymu. Otevřeně podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina, s nímž má naopak problém i mnichovská radnice, která orchestr financuje. Přestože Gergijev má nastoupit k filharmonii až napřesrok, jeho pozice je podle médií ohrožena už nyní.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat