Týden s hudbou (55)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Pražský filharmonický sbor i letos pokračuje se svými edukativními koncerty pro žáky základních škol. Ten příští se uskuteční v pondělí 19. května v koncertním sále Pražské konzervatoře. Na programu bude hudba Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka.

V pondělí 19. května bude mít na Pražském jaru svůj večer klavírista Daniil Trifonov a také ansámbl Konvergence, který uvede sérii světových premiér. V úterý se mimo jiné na festival vrátí Mahlerův komorní orchestr s norským pianistou Leifem Ove Andsnesem. Ve středu zahraje Moravská filharmonie se slavným violoncellistou Mischou Maiským. Vrcholem tohoto týdne by měl být čtvrteční koncert Vídeňské filharmonie, již bude řídit dirigent Christoph Eschenbach. Jako sólista se představí světově žádaný čínský pianista Lang Lang. Z řady koncertů zmiňme ještě sobotní v Obecním domě, kde zahrají Bamberští symfonikové. Neděli pak zakončí slavný soubor –  francouzský barokní orchestr Les Arts Florissants, který provede Monteverdiho Sedmou knihu madrigalů.Na Novoměstské radnici v Praze se v úterý 20. května uskuteční koncert věnovaný legendárnímu dirigentovi Rafaelu Kubelíkovi. Zvláštností je uvedení 2. a 3. věty z Houslového koncertu č. 3 Jana Kubelíka, který se od úmrtí autora nehrál, nyní ho nastudoval houslista Miroslav Vilímec se svým bratrem, klavíristou Vladislavem. Koncert bude spojený se křtem nově vydaného CD Společnosti Jana Kubelíka, na kterém je zachycena řada historických nahrávek slavného houslisty, součástí CD je také novodobá nahrávka 1. houslového koncertu Jana Kubelíka ve verzi pro housle a klavír v provedení bratrů Vilímců.

Na Hudebním festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami se 20. května v Galerii Františka Drtikola představí Doležalovo kvarteto.

Ozdobou letošního ročníku festivalu Dvořákova Olomouc se stane jeden z nejvýznamnějších světových violoncellistů Mischa Maisky. V jeho podání zazní v úterý v olomoucké Redutě Dvořákův Violoncellový koncert h moll, se kterým se následně lotyšský virtuos představí také na festivalu Pražské jaro.Martinů fest 2014 – Polička má v příštím týdnu na programu hned tři koncerty. V úterý 20. května to bude koncert Pocta českým mistrům, který představí Trio Martinů ve složení Pavel Šafařík (housle), Jaroslav Matějka (violoncello) a Petr Jiříkovský (klavír). Na programu jsou skladby Vítězslava Nováka, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka. Ve čtvrtek 22. 5. v kostele sv. Jakuba se uskuteční koncert Pocta Petru Ebenovi, na kterém vystoupí Helena Tamelová (soprán) a Adam Viktora (varhany). Na programu zazní mimo jiné skladby Johanna Sebastiana Bacha, Roberta Schumanna, Bohuslava Martinů, Petra Ebena a další. V pořadí třetím koncertem bude v neděli 25. května v kostele sv. Jakuba Pocta Bohuslavu Martinů. Filharmonie Hradec Králové, kterou bude řídit německý dirigent Andreas Sebastian Weiser, zahraje skladby Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka či Antonína Dvořáka.

V pražské Jeruzalémské synagoze bude zahajovací koncert druhého ročníku Cyklu varhanních koncertů. Koná se ve středu 21. května. Na původní historické varhany z dílny pražského varhanáře Emanuela Štěpána Petra zahraje Jan Kalfus. Jeruzalémská synagoga sama o sobě patří mezi nejkrásnější synagogy v Praze. Byla postavena v roce 1906 a představuje unikátní spojení maurské a secesní architektury z počátku dvacátého století. Varhany se do dnešních dnů zachovaly v původním zvukovém stavu dvaceti čtyř rejstříků ve dvou klaviaturách, z nichž každá má padesát čtyři kláves pro hru rukama, a s pedálem o dvaceti sedmi klávesách určených pro hru nohama.

Ve čtvrtek bude slavnostně zahájen hudební festival Janáčkův máj. Zahajovací koncert se uskuteční 22. května. S Janáčkovou filharmonií Ostrava a norským klavírním talentem Christianem Ihle Hadlandem se na něm představí úspěšný a oblíbený dirigent ze Španělska s venezuelskými kořeny, Manuel Hernandéz Silva. Festival potrvá až do 11. června a nabídne dvacet koncertů a představení.V pátek 23. 5. v kostele sv. Františka z Assisi proběhne závěrečný koncert hudebního festivalu Tanvaldské hudební jaro – Vivat varhany. Sólistou koncertu bude Roman Perucki, v jehož podání zazní skladby Bacha, Mendelssohna–Bartholdyho, Markulla a dalších.

Tři desítky mladých klavíristů z několika evropských zemí se zúčastní pátého ročníku Mezinárodní Novákovy klavírní soutěže v rodném městě hudebního skladatele Vítězslava Nováka – v Kamenici nad Lipou. Soutěž se koná 24. a 25. května. Klání v interpretaci Novákových děl i skladeb dalších autorů podstoupí v kamenickém kulturním domě mladí hudebníci do sedmnácti let z Česka, Slovenska, Maďarska a Nizozemska. Soutěží chce město připomenout odkaz svého rodáka, jenž je jako hudební skladatel na rozdíl od slavnějších autorů méně hraný. Setkání hudebníků z různých zemí by mělo přispět k hlubšímu poznání Novákova díla.

Letos poprvé Letní slavnosti staré hudby přicházejí se zvláštním programem pro nejmenší publikum. Projekt s názvem Piccoli – Ententýnum se uskuteční 25. května v prostorách barokního Clam-Gallasova paláce v centru Prahy a nabídne rozmanité hudební i výtvarné dílny pro děti i rodiče.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Za šest set padesát tisíc dolarů (13,2 milionu korun) se v sobotní aukci prodala kytara George Harrisona, člena legendární britské skupiny Beatles. Oznámil to dnes podle agentury Reuters organizátor, aukční síň Julien’s Auctions. Částka předčila odhady, které jako maximální předpokládanou cenu uváděly šest set tisíc dolarů. Harrison, jenž zemřel v roce 2001, na tento nástroj údajně hrál při nahrávání hitu I Want To Hold Your Hand. Černobílou kytaru Rickenbacker 425, vyrobenou v roce 1962, koupil Harrison v americkém státě Illinois, kam jel navštívit svou sestru. Pak na ni prý několikrát hrál nejen on, ale i jeho spoluhráč z kapely John Lennon, zavražděný v roce 1980.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat