Týden s hudbou (55)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Pražský hudební festival Letní slavnosti staré hudby s podtitulem Slasti a milosti se letos zaměří na světskou a duchovní hudbu, jejich kontrasty i vzájemné prolínání. Jak v uplynulém týdnu oznámili pořadatelé, v programu patnáctého ročníku od 14. července do 6. srpna zazní barokní díla, která byla uvedena při příležitosti pražské korunovace císaře Karla VI., lidová hudba z Iberského poloostrova či středověké hymny a žalmy z katedrály Notre-Dame v Paříži. Programu vévodí známý andaluský ansámbl Accademia del piacere, charismatický německý soubor Echo du Danube či hvězdné trio Bauwien van der Meer, Richard Egarr a Masumi Nagasawa. Nechybí ani pěvecké hvězdy – letos se představí Isabelle Druet a Alain Buet.

Spojení hudby a politiky od roku 1848 do současnosti představuje výstava v Národním památníku na Vítkově. Národní muzeum v Praze ji připravilo k Roku české hudby. Zájemcům přiblíží pomocí zvukových nahrávek i audiovizuálních záznamů různé formy spojení hudby a politiky v českých zemích. Hudbu představí jako nástroj politické moci i formu protestu proti ní. Z pozoruhodných exponátů jsou vystaveny například originál Smetanovy Písně Svobody z roku 1848, čelenka Libuše z pozůstalosti Emy Destinnové, terezínská partitura dětské opery Brundibár Hanse Krásy, doživotní Zlatý Slavík pro Martu Kubišovou z roku 1990 či mixážní pult skupiny Plastic People of the Universe ze začátku sedmdesátých let. Výstava Hudba a politika potrvá v Národním památníku na Vítkově až do března příštího roku.

Předehra a závěrečné proroctví z opery Bedřicha Smetany Libuše 18. května v Praze otevřely a zakončily slavnostní galakoncert Národního divadla k Roku české hudby. Smetana Libuši zkomponoval právě k otevření budovy Národního divadla. České operní gala pod taktovkou hudebního ředitele Opery Národního divadla Roberta Jindry představilo klenoty české opery. Regiony
Komorní filharmonie Pardubice
vstoupí do příští koncertní sezony s novým šéfdirigentem. Marka Ivanoviće nahradí na této pozici Peter Feranec. Ivanović nastupuje do čela Národního divadla v Brně, s pardubickou filharmonií bude nadále působit jako hostující dirigent.

Symfonií č. 4 Gustava Mahlera začal ve čtvrtek v kostele Povýšení svatého Kříže v Jihlavě festival Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2014. Hlavním tématem jeho třináctého ročníku je vazba skladatele Gustava Mahlera na české prostředí a českou hudbu. Závěrečný koncert se uskuteční 18. června, poslední ze souvisejících doprovodných akcí je na programu 6. července.

V pátek 16. května začal v Poličce sedmnáctý ročník hudebního festivalu Martinů fest. Koncertní části tradičně předcházel pietní akt u hrobu skladatele Bohuslava Martinů. První hudební večer se věnoval klavíristovi a skladateli Josefu Páleníčkovi, od jehož narození uplyne v červenci sto let.

Mezinárodní festival Janáček Brno 2014, který se uskuteční od 21. do 29. listopadu na několika brněnských scénách, chce neokázalým způsobem oslavit sto šedesáté výročí narození skladatele Leoše Janáčka. Podrobný program zveřejnilo v uplynulém týdnu vedení festivalu. Den předem v Brně začne mezinárodní konference Opera Europa, která se koná k Roku České hudby. Festival Janáček Brno se koná jednou za dva roky, střídá se s Moravským podzimem. Letos se uskuteční počtvrté. „Rozhodli jsme se, že janáčkovský festival trochu odlehčíme a uvedeme některá jeho zamilovaná díla,“ uvedl muzikolog Jiří Zahrádka. Z finančních důvodů však nezazní avizovaná opera Luisa Gustava Charpentiera, kterou prý měl skladatel z operní tvorby nejraději. Ředitel Glaser potvrdil, že v této chvíli není pokryt rozpočet festivalu, protože zatím nejsou schválené všechny dotace.

Hostem galakoncertu německého tenoristy Jonase Kaufmanna, který zahájí dvacátý třetí ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, bude podle nejnovějšího upřesnění pořadatelů 18. července korejská sopranistka Soo Yeon Kim. Třiatřicetiletá pěvkyně na letní scéně P2 zazpívá také slavnou Rusalčinu árii Měsíčku na nebi hlubokém. Jonas Kaufmann vystoupí za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Jochena Reidera v programu složeném ze slavných operních árií. Výročí
Devadesáté narozeniny oslaví 22. května francouzský šansoniér Charles Aznavour.

Čtyřicet let uplyne 24. května od úmrtí amerického jazzového hudebníka Duka Ellingtona.

Foto archiv, Trond A. Isaksen, Petra Hajská, Zdeněk Chrapek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat