Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

16. – 22. ledna 2017 / vydání číslo 194

Co přinese tento týden
Praha
První koncert cyklu Stylové večery komorního orchestru Harmonia Praga se bude konat v pondělí 16. ledna na Novoměstské radnici v Praze a má název Novoročně s Felixem Slováčkem – Filmové melodie a Leonard Bernstein. Program řídí, uvádí a saxofonové sólo hraje Felix Slováček jr.

Felix Slováček junior (zdroj wikipedia.org)

Mládí vs. empirie, to je název prvního z koncertů cyklu Svátky hudby v Praze v letošním roce. V úterý 17. ledna se v Sále Pražské konzervatoře střetnou mladé talenty ve hře na klavír a housle s již renomovanými umělci. V programu zazní Händelova Sonáta pro dvoje housle a klavír, Mozartův Klavírní koncert č. 12 nebo Beethovenova Sonáta pro housle a klavír č. 1 D dur. Klavíristé se předvedou v Chopinových kusech a doprovázející Heroldovo kvarteto přidá výběr z Dvořákových Cypřišů.

Česká filharmonie představí při koncertech ve středu 18, čtvrtek 19. a pátek 20. ledna finského dirigenta a pokračovatele Jiřího Bělohlávka u Symfonického orchestru BBC Sakari Orama a jeho manželku, sopranistku Anu Komsi. Umělkyni posluchači uslyší ve skladbě Voice Verser finského skladatele Jukky Tiensuu a v symfonické básni s názvem Luonnotar Jeana Sibelia. Koncerty zahájí Griegova hudba k Peer Gyntovi a uzavře je Sibeliova Pátá symfonie.

Sakari Oramo – Pražské jaro 2016 (foto Ivan Malý)

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK se vydá do vod mimo svůj tradiční repertoár. S Martinem Kumžákem se tentokrát potká v programu nazvaném Dasha Symphony. Zpěvačka Dasha v něm ve čtvrtek 19. ledna na pódiu Smetanovy síně Obecního domu uvede české i světové hity pop music v Kumžákových aranžích. V programu koncertu orchestr doplní i rytmická skupina Pajky Pajk z Kumžákova Moondance Orchestra, známá především z účinkování v televizní soutěži Stardance. Sobotní dopolední koncert ve Smetanově síni Obecního domu patří do cyklu Orchestr na dotek s podtitulem Orchestr pod lupou aneb Proč je FOK symfonický a bude veden Markem Ivanovićem. Představí malým posluchačům, jak funguje orchestr.

 

Regiony
Lednový koncert BCO – Brno Contemporary Orchestra se uskuteční v úterý 17. ledna v Besedním domě v Brně kromě jiného také jako součást Art’s Birthday Czech Republic / 17th January. Bude na něm uvedena premiéra skladby Radiace 20161028, která vznikla na objednávku Českého rozhlasu pro cyklus rAdioCUSTICA za spolupráce ansámblu Brno Contemporary Orchestra. Dále zazní Schubertova Zimní cesta v úpravě Hanse Zendera, sóla se ujme tenorista Tomáš Kořínek. Brno Contemporary Orchestra povede jeho umělecký vedoucí Pavel Šnajdr.

Ve čtvrtek 19. a v pátek 20. ledna se v brněnském Besedním domě uskuteční koncert Ze sálu do chrámu. Hlavní hvězdou bude sólista letošní sezony Filharmonie Brno, britský violoncellista Matthew Barley. Na programu koncertu budou vedle Tavenerovy skladby The Protecting Veil další tři díla: Mendelssohnova předehra Hebridy, inspirovaná skladatelovou návštěvou Fingalovy jeskyně na skotském ostrově Staffa, Šostakovičových Šest písní na verše anglických básníků, kde se basového sóla zhostí Jiří Sulženko, a Dvorské tance Benjamina Brittena z opery Gloriana, která vznikla při příležitosti korunovace Alžběty II. Vše se odehraje pod taktovkou dirigenta Roberta Kružíka.

Matthew Barley (zdroj matthewbarley.com)

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích připravilo na pátek 20. ledna premiéru Verdiho opery Trubadúr v režii Tomáše Studeného, hudebního nastudování se ujal Mario De Rose. V roli Azuceny se budou střídat Šárka Hrbáčková a Eliška Weissová, v roli Manrica Paolo Lardizzone a Lázaro Calderón, Hraběte z Luny ztvární Alexandr Beň v alternaci s Miguelangelem Cavalcantim.

Premiéra opery Giacoma Pucciniho Madama Butterfly se odehraje v sobotu 21. ledna na Nové scéně Divadla J. K. Tyla v Plzni, v režijním pojetí Martina Otavy a hudebním nastudování Jiřího Štrunce, který se za dirigentským pultem bude střídat s Norbertem Baxou. V roli Čo-Čo-San se budou alternovat Maria Kobielska a Christina Vasileva, roli poručíka Pinkertona ztvární Paolo Lardizzone.

G. Puccini: Madama Butterfly – DJKT Plzeň (promo foto)

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
První vystoupení Alexandrovova armádního souboru písní a tanců po letecké katastrofě, při které zahynula většina pěveckého sboru, se odehraje 23. února před nejvyšším ruským vedením v Kremlu na koncertu věnovaném Dnu obránců vlasti. Uvedl to v minulém týdnu ruský internetový list Gazeta.ru s odvoláním na dokumenty zveřejněné na webu veřejných zakázek. Ruské ministerstvo obrany na koncert vynaloží 35 milionů rublů (asi 15 milionů Kč), vysílat jej má státní televize.

Za účasti německé kancléřky Angely Merkel a prezidenta Joachima Gaucka byla 11. ledna slavnostně otevřena budova Labské filharmonie v Hamburku, která je novou dominantou tohoto přístavního velkoměsta. Hudební program Labské filharmonie zahájil koncert NDR Elbphilharmonie Orchester pod vedením dirigenta Thomase Hengelbrocka. Před zahájením slavnostního koncertu pronesli slavnostní projevy prezident Joachim Gauck či hamburský primátor Olaf Scholz. Naše průběžné články týkající se Labské filharmonie najdete v archivu Opery Plus, ohlasy ze zahraničního tisku jsme uveřejnili zde.

Otevření Labské filharmonie 11. 1. 2017 (foto © Michael Zapf)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat