Týden s hudbou (83)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Praha
Poutavá a inspirativní bývají setkání s dirigentem Liborem Peškem – pro publikum i hudebníky. Na to nejbližší se můžete těšit v pondělí 1. prosince. Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní na koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu díla romantiků Nielse Gadeho, Edwarda Elgara a Antonína Dvořáka. Sólistou večera bude violoncellista Michal Kaňka. Přímý přenos koncertu vysílá od 19.30 hodin Český rozhlas Vltava.V pondělí 1. prosince se ve Státní opeře Praha již počtvrté představí kapela z Jedličkova ústavu The Tap Tap se svými hosty na charitativním koncertě. Moderátory večera budou Ladislav Angelovič a Jiří Mádl.

V pondělí 1. prosince 2014 se uskuteční i koncert Z českých luhů a hájů – česká tradice dechového kvinteta, který pořádá PKF – Prague Philharmonia v Českém muzeu hudby. Belfiato Quintet ve složení Jan Souček (hoboj), Oto Reiprich (flétna), Kateřina Javůrková (lesní roh), Jiří Javůrek (klarinet), Ondřej Šindelář (fagot) spolu s Jindřichem Pavlišem (basklarinet) zahrají skladby Antonína Rejchy, Josefa Bohuslava Foestera, Pavla Haase a Leoše Janáčka.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK nás v úterý 2. prosince přesune na sklonek šestnáctého století, kdy se Praha stala rezidenčním městem císařského dvora za vlády Rudolfa II. Habsburského. Na koncertě v kostele sv. Šimona a Judy zazní skladby představitelů rudolfínské kapely, které jsou srovnatelné s tvorbou tehdejších evropských špiček. 

Následně pak na středu 3. a čtvrtek 4. prosince připravil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK první z tradičních adventních koncertů, které se odehrají ve Smetanově síni Obecního domu. Na koncertech zazní kromě slavnostní Bachovy kantáty a Mozartova Ronda pro flétnu také Roční doby Petra Iljiče Čajkovského. Pod taktovkou hlavního dirigenta osmdesáté sezony FOK Muhaie Tanga se spolu s Pražskými symfoniky představí i dvě sólistky, flétnistka Simona Pingitzer a varhanice Daniela Valtová Kosinová. Část výtěžku ze vstupného bude věnováno na projekty UNICEF.Česká filharmonie odehraje příští týden pod taktovkou Christopha Eschenbacha hned tři koncerty, a to ve středu, ve čtvrtek a v pátek se sólistou Rayem Chenem. Na programu jsou skladby Sergeje Prokofjeva, Petra Iljiče Čajkovského a Richarda Strausse. 

Na neděli 7. prosince jsou pak naplánovány další dva adventní koncerty České filharmonie. Na jednom z nich vystoupí od tří hodin Pro Arte Antiqua Praha – komorní soubor členů České filharmonie hrající na dobové autentické nástroje s uměleckým vedoucím Janem Šimonem (barokní housle) a ve složení Magdaléna Mašlaňová (barokní housle), Jaromír Páviček (barokní viola), Josef Špaček (barokní violoncello), Ľubica Spurná-Figurová (cembalo) a Lívia Ághová (soprán). A v podvečer přednese na druhém z nich Smyčcové kvarteto českých filharmoniků ve složení Josef Špaček (1. housle, koncertní mistr České filharmonie), Milan Vavřínek (2. housle), Jan Šimon (viola) a Josef Špaček (violoncello) mimo jiné slavné melodie Wolfganga Amadea Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha, Franze Schuberta, Antonína Dvořáka, Clauda Debussyho a také vánoční koledy.

Regiony
Do plzeňského kostelíku U Ježíška se v pondělí 24. listopadu vrátily varhany ze sedmnáctého  století, které jsou nejstarší v Plzni a okolí. Nevelký nástroj uložený v dřevěné skříni prošel asi před šesti lety rekonstrukcí, dosud ale byl v katedrále na náměstí, kde také občas hrál. V kostele U Ježíška, kde byl zřejmě od devatenáctého století, se poprvé rozezní při adventním koncertu ve čtvrtek 4. prosince.

Tanec, hudbu a činoherní divadlo spojuje nová inscenace Národního divadla Brno. Hru s historickým námětem nazvanou Alžběta a Salomena napsaly zpěvačka a cimbalistka Zuzana Lapčíková s choreografkou Hanou Litterovou. Představení je podle divadelníků svým pojetím ojedinělé. Žánr lze označit za komorní taneční melodram spojující činoherní, hudební a pohybový projev. Alžbětu jako herečka ztvární Hana Briešťanská, jako zpěvačka Zuzana Lapčíková, jako tanečnice pak Klaudia Bittererová nebo Markéta Habalová. Salomenu na jevišti představují Barbora Bielková a Emilia Vuoriová. Premiéra se uskuteční ve čtvrtek 4. prosince v Divadle Reduta.Na Divoký západ mezi zlatokopy a Indiány přenese diváky nová olomoucká inscenace Gustava Skály Rose Marie. Režisér, který již v Moravském divadle nastudoval My Fair Lady či Polskou krev, se s tímto dílem setkává poprvé. Premiéra nejúspěšnější operety skladatele Rudolfa Frimla se uskuteční v pátek 5. prosince 2014.

Na sobotu 6. prosince naplánovalo Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích premiéru Mozartovy Figarovy svatby v režii Josefa Průdka. Hudebního nastudování se ujal Hudební Mario De Rose. Scénu vytvořil Jaroslav Milfajt, kostýmy Tomáš Kypta.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Český soubor Spitfire Company se dvakrát představil v prestižním washingtonském Kennedyho centru. Šlo o první vystoupení českého divadla na tomto jevišti. Soubor v pondělí a úterý předvedl v Terrace Theater Kennedyho centra své nejstarší představení Hlas Anne Frankové s významnou představitelkou fyzického divadla Miřenkou Čechovou, která už v roce 2002 získala ocenění Best of Dance deníku The Washington Post za hru S/He is Nancy Joe.
S charakteristickým chraplavým hlasem je zpěvačka Tina Turner součástí světového rocku už více než půl století. Její kariéra, během níž nevzbuzoval obdiv jen její hlas, ale i dlouhé nohy, však nebyla zdaleka bez zádrhelů. Pověstný elán a nezkrotná povaha ji nakonec pomohly dojít až na vrchol. „Rocková babička“, jak zní asi její nejčastější přezdívka, oslavila ve středu 26. listopadu pětasedmdesáté narozeniny.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat