Týden s hudbou (84)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Praha
Pondělní
úvodní prosincový koncert Českého spolku pro komorní hudbu se ponese ve znamení oslav významného jubilea, a to padesátého výročí vzniku Talichova kvarteta. Soubor hrající v současné době ve složení Jan Talich, Roman Patočka, Vladimír Bukač a Petr Prause u této příležitosti zahraje vedle skladeb Clauda Debussyho a Leoše Janáčka také jeden ze smyčcových kvartetů Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. PKF – Prague Philharmonia nachystala na tento týden dva koncerty. V pondělí 8. prosince v chrámu U Salvátora to bude Koncert laureátů Mezinárodní soutěže Pražské jaro, na kterém vystoupí Kateřina Javůrková (lesní roh) a Pavel Svoboda (varhany). Tím druhým bude v neděli 14. prosince Koncert = souboj? Klavír a trubka zápolí, Mozart utěšuje. Sólisty večera budou Denis Kozhukhin (klavír) a Gábor Boldoczki (trubka), dirigentem bude Evgeny Bushkov.

První abonentní koncert řady B Pražského komorního orchestru je naplánován na úterý 9. prosince do Dvořákovy síně Rudolfina. Sólistou večera bude violoncellista Jiří Bárta. Zazní skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Roberta Schumanna a Franze Schuberta.  

V úterý 9. prosince se v koncertním sále Pražské konzervatoře uskuteční Koncert žáků Pěveckého oddělení a ve čtvrtek 11. prosince je v Divadle Na Rejdišti na programu průřez slavnou operetou Oskara Nedbala Polská krev, a to opět v podání žáků Pěveckého oddělení.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil na příští týden hned několik koncertů. V úterý 9. prosince vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy v Praze komorní soubor Capella da Camera Praga, který založil během studií nynější kontrabasista Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Lukáš Verner. Zazní stěžejní dílo barokního orchestrálního repertoáru, šestice Braniborských koncertů. Na středu a na čtvrtek 10. a 11. prosince je do Smetanovy síně Obecního domu připravena dvojice koncertů nazvaná Pocta Bohuslavu Martinů. V podání Tomáše Jamníka zazní Violoncellový koncert Martinů v kombinaci s premiérou cyklu písní Hořkosti od Jana Klusáka. Druhá polovina koncertů je pak vyhrazena Dvořákově Sedmé symfonii. V sobotu 13. prosince pokračuje již třetím koncertem cyklus Světová klavírní tvorba. Pozvání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK přijal slovenský klavírista Marián Lapšanský, který zahraje Brahmse, Janáčka či Griega.Ve středu, čtvrtek a v pátek – 10., 11. a 12. prosince – vystoupí Česká filharmonie pod vedením Edwarda Gardnera v Rudolfinu. Sólistou koncertů bude americký klavírista Emanuel Ax. V neděli 14. prosince se konají další dva z tradičních adventních koncertů. Od tří hodin zahraje Prague Boosson Band a od půl šesté Kolegium českých filharmoniků.

Národní divadlo v Praze chystá světovou premiéru opery Nová země od Aloise Háby, která na své uvedení čekala sedmdesát osm let. Avantgardní dílo, které vzniklo v roce 1936, odráží tehdejší kolektivizaci zemědělství na Ukrajině a otevřeně vykresluje hladomor, jemuž podlehly ve třicátých letech miliony lidí. Na první české scéně zazní opera jen jednou, a to v pátek 12. prosince. Nastudování bude poloscénické. Hudebního nastudování se ujal umělecký ředitel Opery Národního divadla Petr Kofroň, režii zpracoval Miroslav Bambušek. Hereckých rolí se ujali například Vanda Hybnerová, Zuzana Sýkorová a Miloslav Mejzlík. Dílo je náročné i hudebně. Skladatel byl průkopníkem mikrointervalové hudby. V hudebních rolích vystoupí mimo jiné Jaroslav Březina, Pavol Remenár, Marie Fajtová a Zdeněk Plech. Národní divadlo připravuje k premiéře také výstavu s dobovými dokumenty, které odrážejí tehdejší atmosféru a důvody, jež kdysi bránily provedení.Pražská premiéra netradičního projektu umělecké sdružení ProART Motion Scores nebo-li Pohybové partitury je připravena na pátek 12. prosince do divadla Ponec. Poté se přesune v neděli 14. prosince do divadla Elledanse v Bratislavě.

Další, tentokrát z dopoledních koncertů Českého spolku pro komorní hudbu, které se konají tradičně v sále Lichtenštejnského paláce, představí v sobotu 13. prosince program, který by se dal označit za „průřez“ několika hudebními epochami. Od baroka až po hudbu dvacátého století zazní komorní díla autorů jako Francois Couperin, Johannes Brahms či Petr Eben. Uskupení mladých interpretů Martina Daňka (hoboj), Heleny Matyášové (violoncello) a Moniky Knoblochové (cembalo) doplní varhaník Michal Novenko. 

Regiony
Dvě hry Pavla Drábka s písněmi Ondřeje Kyase – Leviatan & Everyman čili Kdokoli jsou na programu v pondělí 8. prosince v brněnské Redutě. Everyman čili Kdokoli je původní hra s písněmi inspirovaná slavnou středověkou anglickou moralitou. Osobitý šansonový charakter jim vtiskl kmenový skladatel Ensemblu Opera Diversa Ondřej Kyas. Premiérovaný Levitian je komorní hra s písněmi na motivy stejnojmenné povídky Josepha Rotha (1894–1939).

Od čtvrtka 10. do neděle 14. prosince se uskuteční osmý ročník interpretační soutěže Stonavská Barborka. Slavnostní závěrečný koncert bude vysílán na TV Noe 21. prosince.

Filharmonie Brno chystá velkolepé uvedení Eposu o Gilgamešovi od Bohuslava Martinů. Skladba napsaná na text nejstarší dochované slovesné památky lidstva poprvé zazní v kritické edici, jejímž autorem je Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů. Kromě orchestru bude na scéně také sbor, mezi sólisty například Adam Plachetka a Adriana Kohútková, a také vypravěč a mim. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 11. a v pátek 12. prosince v Janáčkově divadle a připomene padesáté páté výročí úmrtí skladatele.Ve čtvrtek 11. prosince v 19 hodin se uskuteční v Rytířském sále pardubického zámku další abonentní koncert komorního souboru Barocco sempre giovane. V programu složeném ze skladeb mistrů raného baroka s vánoční tematikou spojí své síly členové souboru Ensemble Inégal a soubor Barocco sempre giovane.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat