Týden s hudbou (90)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Zahraničí 
První premiérou Státního divadla v Košicích v novém roce bude v pátek 23. ledna uvedení loutkové – operní pohádky Gioacchino Rossiniho Popelka. Nový pohádkový titul vznikl jako společný projekt opery Státního divadla a Loutkového divadla. Hudebního nastudování se ujal dirigent košické opery Igor Dohovič, režie Pavel Uher. V realizačním týmu jsou i dramaturg Ľubomír Sarika a scénografka a kostýmní výtvarnice Irena Marečková. V operní části se představí sólisté Lenka Čermáková, Gabriela Hübnerová, Michaela Váradi, Anton Baculík, Marek Gurbaľ, Marián Lukáč a Michal Onufer, v loutkové části herci Mariana Bódyová, Erika Molnárová, Eva Ryšáková Cibulová, Juraj Fotul, Miroslav Kolbašský, Peter Creek Šeřík a Andrej Sisak.

Praha
Český spolek pro komorní hudbu připravil na příští týden hned tři koncerty. V pondělí 19. ledna odehraje Afflatus Quintet ve složení Roman Novotný (flétna), Jana Brožková (hoboj), Vojtěch Nýdl (klarinet), Ondřej Roskovec (fagot) a Radek Baborák (lesní roh) koncert ke dvacátému výročí vzniku souboru. Ve středu 21. ledna připomene večer s názvem Vítězslava Kaprálová a její inspirace výročí narození skladatelky. Vystoupí Irena Herajnová (housle) a Roman Janál (baryton) za klavírního doprovodu Markéty Janáčkové. Následně Kvarteto Apollon ve složení Pavel Kudelásek (1. housle), Radek Křižanovský (2. housle), Pavel Ciprys (viola), Pavel Verner (violoncello) a Daniel Wiesner (klavír) vystoupí v sobotu 24. ledna na dopoledním koncertě v sále Martinů v Lichtenštejnském paláci.Třetí koncert cyklu Krásy dneška, který přibližuje soudobou hudbu v podání orchestru PKF – Prague Philharmonia, se v úterý 20. ledna přenese do období americké meziválečné avantgardy. Podobně jako ostatní večery si i tento zachová svou komponovanost, tedy hudební a mluvenou část. Skladby stoupenců americké avantgardní tvorby Charlese Ivese, Ruth Crawford Seeger nebo Johanny Magdaleny Beyer připomenou v komorním složení hráči PKF – Prague Philharmonia, teoretickou sondu do této etapy pak podnikne historik umění Jaroslav Bláha.

Koncertní cyklus Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK Stará hudba se odehrává v kostele svatých Šimona a Judy. V úterý 20. ledna v jejím rámci vystoupí Tiburtina Ensemble. V jubilejní osmdesáté sezoně obnovil FOK oblíbený cyklus Obrazy a hudba a vrací se tak zpátky do koncertní síně kláštera sv. Anežky České. Ve čtvrtek 22. ledna se zde představí kytarista Lubomír Brabec. Jeho kytarový recitál přinese průřez tvorbou pro drnkací nástroje od anglické vrcholné renesance přes pozdní baroko až k nejpočetněji zastoupeným skladatelům přelomu devatenáctého a dvacátého století. Koncert bude zahájen krátkou přednášku kurátora Národní galerie k promítanému obrazu Pablo Picasso – Karta a plynový hořák.Na úterý 20. a středu 21. ledna připravilo Pěvecké oddělení Pražské konzervatoře pod vedením choreografky a režisérky Marcely Benoniové tanečně-divadelní představení Čas menuetu, zabývající se tématem „le grand siecle“ – tedy velkého sedmnáctého století. Tato látka je nevyčerpatelným zdrojem inspirace, a to nejen ze zájmu o hudbu, divadlo, dobové tance, ale i z úhlu pohledu na dobové konvence a chování společnosti. Ve čtvrtek 22. ledna se v Koncertním sále Pražské konzervatoře uskuteční koncert žáků skladatelského oddělení.

Rekordních osmnáct představení v průběhu jediného měsíce zahrnuje nejnovější, už dvanáctý ročník Festivalu hudebního divadla Opera 2015. Mezi 22. lednem a 21. únorem 2015 toto bienále nabídne v Praze inscenace všech českých a moravských profesionálních operních souborů, program tentokrát zahrnuje i představení všech tři profesionálních operních souborů slovenských. Tento týden nabídne festival ve čtvrtek 22. ledna inscenaci Národního divadla Praha Mefistofeles, v pátek 23. ledna v provedení souboru Opera Povera zazní opera Andrew Yin Svobody Martin Středa, v sobotu 24. ledna bude ve Stavovském divadle hostovat Slezské divadlo Opava s Janáčkovou Její pastorkyní a v neděli 25. ledna odehraje Moravské divadlo Olomouc Ullmannův Pád Antikrista.

Operu italského skladatele Arriga Boita Mefistofeles uvede Opera Národního divadla v nastudování jeho krajana, dirigenta Marca Guidariniho. Premiéra se uskuteční ve čtvrtek 22. ledna v pražské Státní opeře. V titulní roli se představí basista Štefan Kocán. V režii Ivana Krejčího se dále mezi sólisty objeví argentinský pěvec žijící v Rakousku Raúl Gabriel Iriarte jako Faust, Eva Urbanová jako Helena nebo Alžběta Poláčková v roli Marguerite. V titulní roli se v průběhu devíti večerů této sezony představí vedle Kocána také Peter Mikuláš a Jiří Sulženko.
Regiony 
Série koncertů připomene v Brně sté výročí narození skladatelky Vítězslavy Kaprálové. V sále Konzervatoře Brno zazní v pondělí 19. ledna skladby z doby studia Kaprálové. Kompozice z dětství a posledního tvůrčího období zase tvoří program druhého koncertu, který se uskuteční 9. února v sále královopolské základní umělecké školy, která dnes nese skladatelčino jméno. Spolek přátel hudby pro svůj koncert v Besedním domě stanovil termín 17. února. Zazní například vokální skladby Jablko z klína, Navždy, Sbohem a šáteček nebo klavírní cyklus Dubnová preludia. Závěr celého cyklu představují dva koncerty Filharmonie Brno, které se v Janáčkově divadle uskuteční 19. a 20. února.

Na sobotu 24. ledna připravilo Divadlo J. K. Tyla v Plzni premiéru italských oper, které tvoří dlouho nerozlučnou dvojici – Sedlák kavalír (Cavalleria rusticana) a Komedianti (Pagliacci) Pietra Mascagniho a Ruggera Leoncavalla, a to v režii Mariána Chudovského a v hudebním nastudování Ondreje Olose.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat