Týden s hudbou (91)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Praha

Dvanáctý ročník Festivalu hudebního divadla Opera 2015 tento týden nabídne v pondělí 26. ledna inscenaci Štátne opery Banská Bystrica Evžen Oněgin Petra Iljiče Čajkovského, v úterý 27. ledna uvede Jihočeské divadlo České Budějovice scénickou kantátu Maria De Rose Nyní a navždy spolu s operou Pietra Mascagniho Sedlák kavalír. Ve středu 28. ledna je na programu Fibichova opera Pád Arkuna v provedení Národního divadla Praha. Ve čtvrtek 29. ledna odehraje Divadlo J. K. Tyla Plzeň operu Bohuslava Martinů Voják a tanečnice, sobotu 31. ledna se představí další soubor ze Slovenska, tentokrát Štátne divadlo Košice s Dialogy karmelitek Francise Poulenca. A na neděli 1. února jsou připraveny Janáčkovy Výlety páně Broučkovy v podání Národního divadla moravskoslezského Ostrava.Nejbližší koncert PKO – Pražského komorního orchestru se nese ve znamení spolupráce s úspěšnými českými hudebníky mladé generace. V úterý 27. ledna bude orchestr poprvé dirigovat letos pětadvacetiletý Robert Kružík, sólistkou večera bude hornistka Kateřina Javůrková, na programu je Haydn a Mozart.

Britský barytonista Simon Keenlyside spojí své síly se slovenským basistou Štefanem Kocánem v zajímavém projektu nazvaném Mozart vs. Verdi. V úterý 27. ledna se v něm utkají například jako neodolatelný prostopášník Don Giovanni a hrozivý mstitel Komtur, aby se znovu sešli jako nešťastný šašek Rigoletto a nájemný vrah Sparafucile. Vstupenky na koncert můžete zakoupit v našem e-shopu.V úterý 27. ledna, v den výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, se ve Stavovském divadle koná tradiční koncert Mozartovy narozeniny 2015. Vystoupí Jana Šrejma Kačírková (soprán), Dorothea Spilger (mezzosoprán), Svatopluk Sem (baryton) a Jan Hudeček (fagot) za doprovodu orchestru Národního divadla pod vedením Roberta Jindry.

Setkání s tvůrci a účinkujícími v inscenaci opery Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna se uskuteční v pátek 30. ledna 2015 od 16 hodin v Mozartově salonku Stavovského divadla. Na setkání se těší dirigent Jaroslav Kyzlink, režisér Vladimír Morávek, představitelka Královny noci Jana Sibera a představitel Papagena Jiří Brückler.

Vivaldi, Verdi či Antonín Dvořák zahrnuli do své tvorby církevní báseň Stabat Mater. Text nyní zhudebnila skladatelka Valentina Shuklina, ovšem se záměrem pro dramatizaci v podání Tiché Opery. O režii se postaral mim Radim Vizváry. Inscenaci, která v sobě snoubí operu s novým cirkusem, máte možnost navštívit v neděli 1. února v Paláci Akropolis.
Regiony
Moravské divadlo Olomouc se na začátku února rozloučí s operou Falstaff, za kterou loni jeho představitel Jiří Přibyl získal prestižní Cenu Thálie. Derniéra právě s ním v titulní roli je naplánována na neděli 1. února. Operu Giuseppe Verdiho o zestárlém rytíři Johnu Falstaffovi divadlo na svém jevišti uvádělo od října roku 2013. Vedle Jiřího Přibyla vystoupí v derniérovém představení Elena Gazdíková, Ondřej Koplík, Filip Tůma či nová posila souboru opery a operety Moravského divadla Olomouc Olga Jelínková. 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se představil na čtyřech koncertech s houslistou Ivanem Ženatým na turné ve Španělsku. Pod taktovkou Heiko Mathiase Förstera vystoupil v Castellónu na španělském pobřeží 20. ledna. Po předehře ke Smetanově Prodané nevěstě zazněl Brahmsův Houslový koncert a Dvořákova Symfonie č. 8, kterou o den později v Zaragoze nahradila Sibeliova Druhá symfonie. Odtud se FOK přesunul se stejným programem do Santanderu a turné orchestr zakončil 25. ledna ve severošpanělském Logroňu.

Praha
Pondělní stavbou lešení v hlavním foyeru historické budovy Národního divadla začala poslední etapa restaurování nástropních maleb. Opravovat se bude triptych Umění – Vzkříšení od Františka Ženíška, lunety Vlast – Zřídla, Rudohoří, Severní průsmyky, Jizera a Boj se saní od Mikoláše Alše.

V Praze tento týden pokračovaly komorní řady pořádané Koncertním jednatelstvím FOK. Cyklus Stará hudba představil v kostele sv. Šimona a Judy program Zrod polyfonie. Do románských a gotických chrámů desátého až dvanáctého století přenesl posluchače 20. ledna soubor Tiburtina Ensemble. O dva dny později FOK v klášteře sv. Anežky České nabídl obnovený cyklus Obrazy a hudba kytaristy Lubomíra Brabce a výklad k obrazu Pabla Picassa Karta a Plynový hořák.

Česká pošta vydala 20. ledna příležitostnou známku s podobiznou skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové. Letos si připomínáme její sté výročí narození. Známka s nominální hodnotou 17 korun má rozměry 40 x 23 milimetrů. Autorem liniové kresby a rytiny je Miloš Ondráček podle výtvarného návrhu Mariny Richterové. Podobizna Kaprálové je řešena jako klasický portrét malbou v jemných barevných přechodech. Jako odkaz na třicátá léta jsou použita geometrická pole v pozadí, na jednom z nich je motiv svlačce. Ten symbolizuje její oddanost hudbě. Kontrast poddajných linií svlačce se strohou geometrií klaviatury má připomínat charakterový rys dirigentky – odhodlanost tvrdě jít za svým cílem a zároveň zůstat v jistých momentech osobního života zranitelná.Novinkou pražské Laterny magiky na Nové scéně Národního divadla bude 19. února inscenace Podivuhodné cesty Julese Verna. Představení  s prvky činohry i pohybového divadla čerpá inspiraci z románů slavného spisovatele, zejména z oblíbeného titulu Tajuplný ostrov. Má být holdem průkopníkům filmu a jejich mnohdy naivním pokusům zachytit pohyb a děj na celuloidový pás.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat