Týden s hudbou (91)

Co přinese tento týden
Praha

Dvanáctý ročník Festivalu hudebního divadla Opera 2015 tento týden nabídne v pondělí 26. ledna inscenaci Štátne opery Banská Bystrica Evžen Oněgin Petra Iljiče Čajkovského, v úterý 27. ledna uvede Jihočeské divadlo České Budějovice scénickou kantátu Maria De Rose Nyní a navždy spolu s operou Pietra Mascagniho Sedlák kavalír. Ve středu 28. ledna je na programu Fibichova opera Pád Arkuna v provedení Národního divadla Praha. Ve čtvrtek 29. ledna odehraje Divadlo J. K. Tyla Plzeň operu Bohuslava Martinů Voják a tanečnice, sobotu 31. ledna se představí další soubor ze Slovenska, tentokrát Štátne divadlo Košice s Dialogy karmelitek Francise Poulenca. A na neděli 1. února jsou připraveny Janáčkovy Výlety páně Broučkovy v podání Národního divadla moravskoslezského Ostrava.Nejbližší koncert PKO – Pražského komorního orchestru se nese ve znamení spolupráce s úspěšnými českými hudebníky mladé generace. V úterý 27. ledna bude orchestr poprvé dirigovat letos pětadvacetiletý Robert Kružík, sólistkou večera bude hornistka Kateřina Javůrková, na programu je Haydn a Mozart.

Britský barytonista Simon Keenlyside spojí své síly se slovenským basistou Štefanem Kocánem v zajímavém projektu nazvaném Mozart vs. Verdi. V úterý 27. ledna se v něm utkají například jako neodolatelný prostopášník Don Giovanni a hrozivý mstitel Komtur, aby se znovu sešli jako nešťastný šašek Rigoletto a nájemný vrah Sparafucile. Vstupenky na koncert můžete zakoupit v našem e-shopu.V úterý 27. ledna, v den výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, se ve Stavovském divadle koná tradiční koncert Mozartovy narozeniny 2015. Vystoupí Jana Šrejma Kačírková (soprán), Dorothea Spilger (mezzosoprán), Svatopluk Sem (baryton) a Jan Hudeček (fagot) za doprovodu orchestru Národního divadla pod vedením Roberta Jindry.

Setkání s tvůrci a účinkujícími v inscenaci opery Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna se uskuteční v pátek 30. ledna 2015 od 16 hodin v Mozartově salonku Stavovského divadla. Na setkání se těší dirigent Jaroslav Kyzlink, režisér Vladimír Morávek, představitelka Královny noci Jana Sibera a představitel Papagena Jiří Brückler.

Vivaldi, Verdi či Antonín Dvořák zahrnuli do své tvorby církevní báseň Stabat Mater. Text nyní zhudebnila skladatelka Valentina Shuklina, ovšem se záměrem pro dramatizaci v podání Tiché Opery. O režii se postaral mim Radim Vizváry. Inscenaci, která v sobě snoubí operu s novým cirkusem, máte možnost navštívit v neděli 1. února v Paláci Akropolis.
Regiony
Moravské divadlo Olomouc se na začátku února rozloučí s operou Falstaff, za kterou loni jeho představitel Jiří Přibyl získal prestižní Cenu Thálie. Derniéra právě s ním v titulní roli je naplánována na neděli 1. února. Operu Giuseppe Verdiho o zestárlém rytíři Johnu Falstaffovi divadlo na svém jevišti uvádělo od října roku 2013. Vedle Jiřího Přibyla vystoupí v derniérovém představení Elena Gazdíková, Ondřej Koplík, Filip Tůma či nová posila souboru opery a operety Moravského divadla Olomouc Olga Jelínková. 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se představil na čtyřech koncertech s houslistou Ivanem Ženatým na turné ve Španělsku. Pod taktovkou Heiko Mathiase Förstera vystoupil v Castellónu na španělském pobřeží 20. ledna. Po předehře ke Smetanově Prodané nevěstě zazněl Brahmsův Houslový koncert a Dvořákova Symfonie č. 8, kterou o den později v Zaragoze nahradila Sibeliova Druhá symfonie. Odtud se FOK přesunul se stejným programem do Santanderu a turné orchestr zakončil 25. ledna ve severošpanělském Logroňu.

Praha
Pondělní stavbou lešení v hlavním foyeru historické budovy Národního divadla začala poslední etapa restaurování nástropních maleb. Opravovat se bude triptych Umění – Vzkříšení od Františka Ženíška, lunety Vlast – Zřídla, Rudohoří, Severní průsmyky, Jizera a Boj se saní od Mikoláše Alše.

V Praze tento týden pokračovaly komorní řady pořádané Koncertním jednatelstvím FOK. Cyklus Stará hudba představil v kostele sv. Šimona a Judy program Zrod polyfonie. Do románských a gotických chrámů desátého až dvanáctého století přenesl posluchače 20. ledna soubor Tiburtina Ensemble. O dva dny později FOK v klášteře sv. Anežky České nabídl obnovený cyklus Obrazy a hudba kytaristy Lubomíra Brabce a výklad k obrazu Pabla Picassa Karta a Plynový hořák.

Česká pošta vydala 20. ledna příležitostnou známku s podobiznou skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové. Letos si připomínáme její sté výročí narození. Známka s nominální hodnotou 17 korun má rozměry 40 x 23 milimetrů. Autorem liniové kresby a rytiny je Miloš Ondráček podle výtvarného návrhu Mariny Richterové. Podobizna Kaprálové je řešena jako klasický portrét malbou v jemných barevných přechodech. Jako odkaz na třicátá léta jsou použita geometrická pole v pozadí, na jednom z nich je motiv svlačce. Ten symbolizuje její oddanost hudbě. Kontrast poddajných linií svlačce se strohou geometrií klaviatury má připomínat charakterový rys dirigentky – odhodlanost tvrdě jít za svým cílem a zároveň zůstat v jistých momentech osobního života zranitelná.Novinkou pražské Laterny magiky na Nové scéně Národního divadla bude 19. února inscenace Podivuhodné cesty Julese Verna. Představení  s prvky činohry i pohybového divadla čerpá inspiraci z románů slavného spisovatele, zejména z oblíbeného titulu Tajuplný ostrov. Má být holdem průkopníkům filmu a jejich mnohdy naivním pokusům zachytit pohyb a děj na celuloidový pás.

Kulturní organizace, divadla a soubory v Praze budou zřejmě moci od roku 2016 získávat granty i na investice, zatímco dosud je dostávaly na činnost či pořádání kulturních akcí. Investiční peníze by měly jít do vybavení, ne do oprav či výstavby budov. Počítá s tím návrh systému grantů pro kulturu, který ve středu projednal kulturní výbor magistrátu a doporučil ho radě města. Podávat žádosti na rok 2016 půjde od března, vzniknout také musí nová grantová komise. Praha pro rok 2015 rozdělila na kulturu a umění 300 milionů korun. Platnost současných pravidel pro přidělování grantů notifikovaná Evropskou komisí letos končí. Praha chtěla původně stávající pravidla prodloužit, nové nařízení komise ale umožňuje podpořit nově i investice. Město nechce podporovat opravy nebo stavby budov, ale například obnovu osvětlení nebo zvukové techniky. Nová pravidla budou platit pro období 2016 až 2021.

Zaplněná pražská Státní opera v pátek tleskala premiéře opery italského skladatele Arriga Boita Mefistofeles v nastudování jeho krajana, dirigenta Marca Guidariniho. V titulní roli se představil basista Štefan Kocán, v režii Ivana Krejčího se mezi dalšími sólisty objevili rumunský tenorista Daniel Magdal jako Faust nebo Christina Vasilevová v roli Marguerite. V opeře o prologu, čtyřech dějstvích a epilogu měl hned v prologu na nebesích významnou roli Sbor Státní opery a Chlapecký sbor Pueri gaudentes. V titulní roli se v průběhu devíti večerů této sezony představí vedle Kocána také Peter Mikuláš a Jiří Sulženko. Premiéra Mefistofela zahájila přehlídku reprezentativních inscenací všech českých a moravských profesionálních operních souborů Opera 2015.
Regiony
Hned dvě opery z dílny skladatele Leoše Janáčka nabídne letošní festival Janáčkovy Hukvaldy. V rodišti slavného umělce se bude konat od 27. června do 12. července. Pořadatelé do programu zařadili Příhody lišky Bystroušky a Její pastorkyni. Janáčkovy opery se v programu objevují často, dvě v jednom ročníku jsou ale spíše výjimkou. Operní studio JAMU vystoupí s operou Příhody lišky Bystroušky, Slezské divadlo v Opavě pak uvede svoji úspěšnou inscenaci Její pastorkyně. Tradičním hostem festivalu bude Janáčkova filharmonie Ostrava, která vystoupí s houslistou Jiřím Vodičkou. V bazilice Panny Marie ve Frýdku-Místku zahraje soubor Hradišťan s Jiřím Pavlicou a jako host tohoto koncertu se předvede dětská cimbálová muzika Pramínky z Kopřivnice. Na dalších festivalových koncertech vystoupí například Kubínovo, Wihanovo a Bendovo kvarteto, sopranistka Eva Dřízgová, tenorista Václav Čížek, klavíristé Lada Valešová, Lukáš Poledna a Miroslav Beinhauer. Na dvou koncertech bude účinkovat soubor Harmoniemusik z Londýna.Duo zpívajících violoncellistek Tara Fuki v úterý v Brně slavnostně uvedlo nové album nazvané Winna. Společně s česko-polskou písničkářkou Beatou Bocek zahrály v Sále Břetislava Bakaly. Ve středu následoval koncert v pražském Divadle Archa. Nahrávku tam pokřtila zpěvačka Aneta Langerová.

Úspěšný belgický soubor Les Slovaks otevřel ve čtvrtek v Plzni Evropskou sezonu divadla a tance, jež je součástí projektu Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015. Doprovod představení Fragments, v němž vystoupilo pět tanečníků, zajistila živě Plzeňská filharmonie. Autorem hudby je Simon Thierré, který s Les Slovaks spolupracoval i na dvou předcházejících představeních. Dirigoval Steven Decraen. Vystoupení Les Slovaks v Plzni předznamená další hostování nejzajímavějších evropských tanečních a divadelních souborů po celý rok téměř každý měsíc. Do Plzně zavítají Les Ballets Bubeníček, Sasha Waltz, Le Manége Mons, Cirk La Putyka a další.

Dvojici veristických oper Sedlák kavalír Pietra Mascagniho a Komedianti Ruggera Leoncavalla zařadilo od soboty na repertoár Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Režisérem je Marián Chudovský, ředitel Slovenského národního divadla v Bratislavě, o hudební nastudování se v Plzni podělili dirigent Janáčkovy opery v Brně Ondrej Olos a Norbert Baxa, dirigent Severočeského divadla v Ústí nad Labem. Hlavní mužské postavy v obou operách ztvárnily dvě dvojice hostujících pěvců – Rafael Alvarez a Nikolaj Višnjakov, Jiří Kubík a Ivan Kusnjer.Výročí
Před 115 lety, 26. ledna 1900 se narodil český skladatel Zdeněk Folprecht (zemřel 29. října 1961), dirigent Slovenského národního divadla v Bratislavě a posléze Národního divadla v Praze. Známá je zejména jeho opera podle hry bratří Čapků Lásky hra osudná.

28. ledna uplyne 85 let od úmrtí jedné z nejslavnějších českých sopranistek Emy Destinnové (26. února 1878 – 28. ledna 1930). Ve svých dvaceti letech byla sice odmítnuta v Národním divadle v Praze, kariéru však úspěšně zahájila v témže roce v Berlíně. Po deseti letech získala angažmá v Metropolitní opeře v New Yorku, kde zpívala například po boku Enrica Carusa.

31. ledna by oslavila padesátiny někdejší primabalerina Baletu Národního divadla Taťána Juřicová (31. ledna 1965 – 24. srpna 2002), která ve svých sedmatřiceti zvolila dobrovolný odchod ze života.

Foto Daniel Jäger, Tomáš Lébr, Andreas Kingberg, archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat