Týden s hudbou (96)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Zahraničí
Gounodův Romeo a Julie se poprvé v pětadevadesátileté historii objeví na scéně Opery Slovenského národního divadla. Režisérem inscenace je slovinský režisér Diega de Breu, hudebního nastudování se ujal dirigent Rastislav Štúr. V hlavních rolích se představí Ľubica Vargicová, Eva Hornyáková, Tomáš Juhás, Ľudovít Ludha i velký korejský tenorový talent Kyung Kim. Premiéry se uskuteční v pátek 6. a v sobotu 7. března v Nové budově SND.
Praha
Komorní cyklus PKF –Prague Philharmonia pokračuje v pondělí 2. března 2015 v Českém muzeu hudby koncertem Francouzští a němečtí mistři baroka. Vystoupí Jan Souček (hoboj), Vladislav Borovka (hoboj), Tomáš Františ (fagot) a Olga Dlabačová (cembalo). Hráči orchestru PKF – Prague Philharmonia, který pořádá cyklus koncertů soudobé hudby Krása dneška, v úterý 3. března nabídnou v Experimentálním prostoru NoD v Dlouhé ulici trojici děl Erika Satieho. Zahrají dvě skladby pro housle a klavír, v závěrečné ukázce pak zazní tři klarinety, trombon a čtyřruční hra na klavír. Jak je již zvykem, součástí večera bude host – básník a autor šestnácti básnických sbírek, Eugen Brikcius.

pondělí 2. března klavírista Ivo Kahánek přednese v Dvořákově síni Rudolfina sólový part v Klavírním koncertu a moll Roberta Schumanna. Symfonický orchestr Českého rozhlasu a hostující dirigent Heiko Mathias Förster se dále představí ve skladbách Ludwiga van Beethovena a Antonína Dvořáka.Druhý koncert abonentní řady B Pražského komorního orchestru se uskuteční v úterý 3. března v Rudolfinu. Sólisty večera budou Radim Kresta (koncertní mistr, housle) a Eva Krestová (viola), na programu jsou kompozice Benjamina Brittena, Wolfganga Amadea Mozarta, Petra Iljiče Čajkovského a Igora Stravinského.

Koncertní cyklus Stylové večery pokračuje ve středu 5. března na Novoměstské radnici dalším koncertem, a to setkáním s hudbou Wolfganga Amadea Mozarta. Večer nazvaný Vivat Mozart chce reprezentativním způsobem uctít dílo tohoto klasického skladatele. Zazní dvě skladby Wolfganga Amadea Mozarta, každá úplně z jiného období a jiného naladění. Komorní orchestr Harmonia Praga pod taktovkou Štefana Britvíka tentokrát přizval houslistku Jitku Novákovou, která Mozartovu Koncertantní symfonii provede s violistou Ondřejem Martinovským. Večer Mozartovy hudby bude doplněn Mazurkou –Nokturnem Bohuslava Martinů pro komorní ansámbl pod vedením houslisty Miroslava Vilímce. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK slavil v listopadu loňského roku osmdesáté narozeniny. Jedním z gratulantů byl cellista Jiří Bárta a právě on se proto v narozeninové sezoně 2014/2015 objevuje znovu. Na koncertech ve středu 4. a ve čtvrtek 5. března zahraje Šostakovičův Violoncellový koncert č. 1. Pod taktovkou Graema Jenkinse zazní také slavná Haydnova Nelsonmesse a Fantazie na téma Thomase Tallise z pera britského skladatele Ralpha Vaughan-Williamse.

Balet Národního divadla uvede jako druhou premiéru sezony komponovaný večer Ballettissimo – název samotný evokuje jakousi přehršel baletu. Nabídnou ji tři evropští tvůrci v kombinovaném večeru, jehož leitmotivem jsou různé pohledy a možnosti použití klasické baletní techniky současnosti – a to jak v tradičním, tak velmi novátorském slova smyslu. Představení zahájí 1. symfonie D dur Gustava Mahlera, opus, který vytvořil umělecký šéf Baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska. Závěr večera patří Ludwigu van Beethovenovi a jeho 7. symfonii A dur v choreografii Uwe Scholzeho. Mezi těmito dvěma symfonickými a již uvedenými díly se jako kontrast objeví opus zcela nový. Jeho tvůrcem je Ital Jacopo Godani. Premiéry jsou naplánované na čtvrtek 5. a pátek 6. března 2015.
Regiony 
Výročí konce druhé světové války připomene letos ve své orchestrální dramaturgii brněnský soubor Ensemble Opera Diversa. Jednotlivé koncerty věnuje spojeneckým zemím, které před sedmdesáti lety triumfovaly nad nacismem. Při prvním koncertu, který se uskuteční v pondělí 2. března v Redutě, dostane prostor americká hudba ze čtyřiátých let minulého století. Na programu jsou dvě české premiéry. Poprvé v Česku zazní Serenáda č. 1 pro smyčce z roku 1948 od George Antheila a Capricorno concerto pro smyčce, trubku, hoboj a flétnu z roku 1944 od Samuela Barbera. Koncert nazvaný Hlas Ameriky zahrnuje také hudbu slavného Aarona Coplanda, ale i méně známých autorů Arthura Bergera a Davida Diamonda. Další tři koncerty jsou rozvržené do celého roku 2015. 

Národní divadlo moravskoslezské společně s Českým rozhlasem iniciovalo vydání nekomerčního kompletu tří CD s live záznamem poslední opery Antonína Dvořáka Armida, jehož křest se uskuteční v úterý 3. března 2015 v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě za účasti Dany Burešové (Armida), Tomáše Černého (Rinald), Ulfa Paulsena (Ismen), Roberta Jindry (dirigent) a dalších hostů.  Dvořákova Armida, kterou v Ostravě nastudovali pro premiéru v květnu 2012 v Divadle Antonína Dvořáka, byla zaznamenána ve výtečném obsazení Českým rozhlasem Ostrava dne 8. listopadu 2012. Záznam byl součástí programu Operní sezona Evropské vysílací unie (European Broadcasting Union). Bylo to historicky poprvé, kdy se záznam Českého rozhlasu Ostrava a operního představení z Národního divadla moravskoslezského dostal do prestižní mezinárodní výměnné nabídky záznamů a přenosů z předních operních domů světa.Třicátý sedmý ročník Mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro pokračuje ve čtvrtek 5. března v Kulturním domě v Holicích koncertem Concerti Italiani. V programu, složeném ze skladeb italských mistrů baroka i romantismu pro sólové housle, violu, violoncello a kontrabas s doprovodem smyčcového ansáblu, se představí v roli sólistů členové souboru Barocco sempre giovane. Na programu jsou skladby Vivaldiho, Rossiniho a Bottesiniho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat