Týden s hudbou (96)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Iva Bittová se na koncertech Filharmonie Brno, které se uskuteční ve čtvrtek 5. a v pátek 6. března v Janáčkově divadle, představí v roli Mefista. Zazní Faustovská kantáta Alfreda Schnittkeho a Patetická Petra Iljiče Čajkovského, tedy dvě zásadní díla ruské hudební literatury, která dělí od sebe takřka jedno století. V pátek 6. března bude mít v Olomouci premiéru balet Arama Chačaturjana Spartakus, který byl v České republice doposud uváděn pouze na velkých scénách. Stále aktuální téma boje za svobodu na pozadí antického Říma ve spojení s nádhernou hudbou bude přizpůsobeno možnostem baletního souboru i nově upraveným libretem. Inscenaci v olomouckém divadle choreograficky připraví Robert Balogh. Spoluúčinkovat bude i operní orchestr.

V sobotu 7. března bude mít ve Velkém divadle v Plzni premiéru Kálmánova Čardášová princezna v nastudování operního souboru. Diriguje Jiří Petrdlík, režie se ujal Zbyněk Brabec.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Rodačka z Modeny Mirella Freni oslavila 27. února osmdesátiny. Po desetiletí patřila mezi nejzářivější hvězdy milánské La Scaly i newyorské Metropolitní opery. Za více než půlstoletí ztvárnila na čtyřicet rolí zejména italského a francouzského repertoáru. Hudebně nadaná dívenka začínala se zpěvem už jako školačka, pak si ale dala pauzu. K hudební kariéře se vrátila v sedmnácti letech a o dva roky později debutovala na operní scéně jako Micaëla v Bizetově Carmen. Osudovou úlohou pro ni byla Mimi v Bohémě Giacoma Pucciniho. Režisér Franco Zeffirelli a dirigent Herbert von Karajan v roce 1963 vsadili na začínající pěvkyni a Freni poprvé dobyla La Scalu. Zopakovat to dokázala ještě mnohokrát, z ovací se těšila i v New Yorku, Londýně či Paříži.
Praha

Čestnou cenu kritiků za nejlepší inscenaci dvanáctého ročníku festivalu hudebního divadla Opera 2015 získalo v uplynulém týdnu liberecké Divadlo F. X. Šaldy za operu Josefa Bohuslava Foerstera Eva. Cenu diváků za nejlepší představení si odnesli zástupci Slezského divadla Opava za inscenaci opery Leoše Janáčka Její pastorkyňa. Za výjimečné festivalové výkony cenu v podobě skleněného artefaktu, takzvané Libušky, dále získala Jitka Zerhauová za interpretaci Madame de Croissy v Poulencově opeře Dialogy karmelitek v nastudování Státního divadla Košice. Cenu Výboru Jednoty hudebního divadla za významný počin v oblasti hudebního divadla získal Robert Jindra a jeho tým za vedení opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Jindra loni odstoupil z funkce hudebního ředitele Opery Národního divadla v Praze, u souboru působí jako hostující dirigent. Cena ředitelky festivalu byla udělena Moravskému divadlu Olomouc za inscenaci opery Viktora Ullmanna Pád Antikrista.

Národní divadlo v Praze od září 2015 do června 2016 nabídne na všech svých jevištích v Národním divadle, Státní opeře, Stavovském divadle a na Nové scéně celkem jednadvacet premiér. Symbolické zahájení divadelní nové sezony se uskuteční 6. září na piazzetě Národního divadla. Balet připravuje v sezoně 2015/2016 tři premiéry. První z nich bude 3. prosince Čajkovského Louskáček. Tvůrcem nové inscenace bude choreograf a umělecký šéf Baletu Petr Zuska. Počátkem března bude mít ve Státní opeře premiéru baletní ztvárnění pohádky Hanse Christiana Andersena Sněhová královna. Na repertoár přichází z Anglického národního baletu, pro nějž ji vytvořil v roce 2007 britský choreograf Michael Corder. Třetí novinka sezony bude mít premiéru v červnu a uvede pod společným názvem Vertigo díla trojice významných současných evropských tvůrců tanečního divadla – Moldavana Radu Poklitaru, Itala Maura Bigonzettiho a Švéda Alexandra Ekmana.

Osm premiér připravuje v příští sezoně Opera Národního divadla a Státní opera. Dvě díla v rámci jednoho večera budou mít premiéry 22. a 23. října 2015. Půjde o první operu Igora Stravinského Slavík a poslední operu Petra Iljiče Čajkovského Jolanta. V Národním divadle je připraví režisér Dominik Beneš spolu s dirigentem a hudebním ředitelem moskevské Nové opery Janem Lathamem-Koenigem. Státní opera otevře novou sezonu dramatem Vincenza Belliniho Norma s Marií Fajtovou v titulní roli. Režisérem inscenace bude mladý japonský umělec Tomo Sugao. Jedinou operní premiérou ve Stavovském divadle bude Popelka Gioacchina Rossiniho. Po sérii shakespearovských inscenací a hereckém účinkování ve Wilsonově opusu 1914 se režie ujme Enikő Eszenyi, ředitelka budapešťského Vígszínházu, hudební nastudování bude příležitostí pro mladého dirigenta Jana Kučeru. Tvorbu Bohuslava Martinů připomene opera Juliette (Snář) zkomponovaná na libreto podle předlohy surrealistického dramatika Georgese Neveux. Režii bude mít Irina Brook, dcera proslulého divadelníka a současná umělecká ředitelka Théâtre National de Nice, pod hudebním nastudováním se podepíše dirigent Jaroslav Kyzlink. Dosavadní umělecký šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal se poprvé představí pražskému opernímu publiku, když s uměleckým ředitelem Opery Petrem Kofroněm připraví Giordanova Andrea Chéniera o milostném trojúhelníku v době Francouzské revoluce. O poslední premiéře v pražské Státní opeře před tím, než se její dveře na dva roky kvůli rekonstrukci zavřou, je rozhodnuto. Dočasným rozloučením s druhým pražským operním domem bude v červnu příštího roku premiéra Straussovy Elektry, v nastudování britského režiséra Keitha Warnera a německého dirigenta Rolanda Böera. Budova Státní opery zůstane uzavřena po další dvě sezony, tedy v sezonách 2016/2017 a 2017/2018. Kromě zájezdů operního souboru s inscenacemi Státní opery uvede asi pět desítek operních představení historická budova Národního divadla a stovka představení se odehraje na scéně Hudebního divadla v Karlíně.

Prima Zlatá pecka 2014, soutěž kreativity v reklamě, zná své letošní vítěze. První cenu si odnesl český fotograf a režisér Antonín Kratochvíl za surrealistický videospot vytvořený pro Českou filharmonii v rámci komunikační kampaně INspirace je všude.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat