Týden s hudbou (96)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Klavíristka Jitka Čechová v pátek v Muzeu Bedřicha Smetany v Praze představila dosud nejkompletnější nahrávku skladatelova klavírního díla. Sedmidílný komplet vycházel v nakladatelství Supraphon postupně od roku 2005. Z českých interpretů podobný soubor doposud nahráli pouze Věra Řepková, Jan Novotný a Ivan Klánský. Sérii nahrávek završila Čechová vydáním posledního dílu na konci loňského roku. Na sedmém dvojCD oproti svým předchůdcům nabízí poprvé také Smetanovy rané skladby z let 1845 až 1846.V sobotu se ve zlaté kapličce konalo matiné věnované Bedřichu Smetanovi, kterým si Národní divadlo v Praze připomenulo 191. výročí skladatelova narození, jež připadá na 2. března. V programu zazněly ukázky z operního a klavírního díla Bedřicha Smetany, které přednesli Dana Burešová (soprán), Kateřina Jalovcová (mezzosoprán), Martin Šrejma (tenor) a Miloš Horák (bas), za klavírem usedli David Švec a Jitka Čechová.

Regiony
Baletní verze Shakespearovy hry Sen noci svatojánské na hudbu Felixe Mendelssohna-Bartholdyho byla letošní první novinkou baletu libereckého Divadla F. X. Šaldy. Pohádkový příběh z kouzelného světa lesních skřítků a elfů, mileneckých párů a spikleneckých lstí měl premiéru v pátek. V rolích rozhádaného královského páru Titánie a Oberona se představili Marie Gornalovová a Alexej Jurakov, skřítka Puka tančila Annabel Pearce.Program letošního festivalového ročníku ohlásila Smetanova Litomyšl. Světové premiéry se tam dočká kantáta Jaroslava Krčka Krédo Mistra Jana, která bude provedena u příležitosti šestistého výročí Husovy mučednické smrti. Na objednávku festivalu, který se uskuteční mezi 11. červnem a 5. červencem, je připravena Sinfonia Fišeriana, hudebně-obrazová báseň z motivů filmové a televizní hudby Luboše Fišera. Festival nabízí sedmatřicet programů a očekává rekordní návštěvnost třicet tisíc lidí. Program festivalu připomene i další jubilea, nejen husovské a nedožité Fišerovy osmdesátiny. Ohlášeno je sedm oper, zahajovací koncert bude 11. června patřit České filharmonii. V české premiéře bude uvedena jednoaktová opera-balet Jeana-Phillipa Rameaua Pygmalion z roku 1748.

V hudebním nastudování Roberta Jindry a v režii Jiřího Nekvasila připravilo Národní divadlo moravskoslezské operu Sergeje Prokofjeva Ohnivý anděl. Premiéry se uskutečnily 26. a 28. února v Divadle Antonína Dvořáka. Inscenace je nastudována v ruském originále. V hlavních rolích se představili Iordanka Derilova, Martin Bárta, Yvona Škvárová, Zuzana Švedová, Eliška Weissová, Peter Mikuláš a další. Slezské divadlo v Opavě uvedlo premiéru opery Giuseppa Verdiho Macbeth. Dílo divadlo nastudovalo v italském originále s českými titulky. Premiéra byla v neděli 1. března. V hlavních rolích se představili Alexander Vovk, Katarína Kramolišová, Dalibor Hrda, Juraj Nociar, Dušan Růžička, Šárka Maršálová a další. Orchestr řídil dirigent Petr Šumník, scénu navrhnul Jaroslav Milfajt, kostýmy jsou z dílny Josefa Jelínka, režisérkou nové inscenace je šéfka opavského operního souboru Jana Andělová Pletichová.

Výročí
Šedesáti let se v pondělí dožívá dirigent Oliver Dohnányi (narozen 2. března 1955 v Trenčíně), současný šéfdirigent orchestru Divadla J. K. Tyla v Plzni. Je žákem Václava Neumanna na AMU, během své kariéry působil mimo jiné na šéfovských postech v Opeře Národního divadla v Praze a Opeře bratislavského Slovenského národního divadla.

7. března uplyne 105 let od narození významného sbormistra a hudebního pedagoga Josefa Veselky (7. března 1910 – 22. října 1992), dlouholetého hlavního sbormistra Pražského filharmonického sboru.

8. března 1950, tedy před 65 lety zemřel houslový virtuos Jaroslav Kocian (22. února 1883 – 8. března 1950), činný též jako hudební skladatel a pedagog Pražské konzervatoře. Koncertoval po celém světě, zahrál si i v první českém zvukovém filmu.

Foto SND Bratislava, archiv, DFXŠ Liberec, Martin Popelář

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat