Týden s hudbou (98)
Co přinese tento týden
Zahraničí
Slovenské národní divadlo minulý týden oznámilo, že druhá alternace – Ľubica Vargicová a Tomáš Juhás – se poprvé v Romeovi a Julii představí ve čtvrtek 19. března. Poté co Operu Slovenského národního divadla paralyzovaly nemoci, a druhá premiéra Gounodova Romea a Julie proto musela být o den odložena, kdy navíc ústřední pár museli i napodruhé odzpívat stejní představitelé – Eva Hornyáková a Kyungho Kim, by se tentokrát měla Bratislava konečně dočkat i druhého titulního páru. Česká filharmonie se spolu se svým šéfdirigentem vydá opět na cesty – od čtvrtka 19. do neděle 22. března ji čeká prestižní rezidence ve vídeňském Musikvereinu, a to hned v podobě tří koncertů. První program je sestaven z Dvořákovy Symfonie č. 7, Sukovy Fantazie pro housle a orchestr a Janáčkova Tarase Bulby, druhý pak z Památníku Lidicím a Symfonie č. 6 Bohuslava Martinů a Glagolské mše Leoše Janáčka. Po Vídni se Česká filharmonie chystá do Polska, konkrétně do Varšavy, Katovic a Krakova.
Banskobystrická Státní opera připravuje na pátek 20. a na sobotu 21. března slovenskou premiéru Donizettiho opery Maria Stuarda. Režii má Gianfranco de Bosio, hudební nastudování je dílem Igora Bully.
Praha
V pondělí 16. března 2015 v Českém muzeu hudby pokračuje Komorní cyklus PKF – Prague Philharmonia koncertem Francie minulého století. Na programu je Gabriel Fauré, Pierre Sancan, André Jolivet, Francis Poulenc a Eugene Bozza.
ČT art odvysílá v pondělí 16. března záznam představení choreografky a šéfky baletu v Liberci Aleny Peškové Periferie. Adaptace stejnojmenného dramatu Františka Langera byla natočena při derniéře inscenace v libereckém Divadle F. X. Šaldy.
V pondělí 16. března se v Komorním sále Pálffyovského paláce uskuteční koncert Barokního souboru Pražské konzervatoře, dirigentem je Jakub Kydlíček.
Houslový virtuos Michael Barenboim (mladší syn klavíristy a dirigenta Daniela) přijal pozvání Symfonického orchestru Českého rozhlasu, aby si opět společně zahráli Bruchův Houslový koncert č. 1 g moll. Ve Dvořákově síni Rudolfina dále zazní orchestrální prvotina Lukáše Hurníka Souvětí pro orchestr a Brahmsova První symfonie c moll. Koncert se uskuteční v pondělí 16. března, diriguje šéfdirigent Ondrej Lenárd, koncert bude přímým přenosem vysílat Český rozhlas Vltava.V úterý 17. března 2015 se v Národním domě na Smíchově uskuteční koncert laureátů soutěže Talent Prahy 5. Osmý ročník této soutěže, která dává příležitost mladým nadaným muzikantům či pěvcům vystoupit v doprovodu PKF – Prague Philharmonia, opět přilákal množství zájemců. Letos se kromě rezidentů či žáků základních uměleckých škol působících či sídlících v městských částech Prahy 5, 13 a 16, přihlásili rovněž žáci soukromých učitelů hudby. Před publikum předstoupí osm vítězů, které doplní speciální hosté ze zahraničních partnerských měst.
Na úterý 17. března je naplánován další koncert z cyklu Svátky hudby v Praze s názvem Jarní tóny mládí, na kterém se představí Václav Hudeček, Denisa Beňovská (studentka AMU), Marie Pochopová (studentka Konzervatoře) a Barokní orchestr konzervatoře pod vedením Jakuba Kydlíčka.
Výjimečné divadelní představení nastudované ve spolupráci Divadla na Vinohradech, Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a BodyVoiceBandu Kdokoli bude mít premiéru ve čtvrtek 19. března v duchovně inspirujícím prostoru Pražské křižovatky (v odsvěceném kostelu sv. Anny). V představení vystoupí téměř stovka účinkujících, reprízy jsou plánovány na pátek 20. a pondělí 23. března.
Regiony
Velkou růzností žánrů a představením rozmanitých proudů klasické hudby se vyznačuje třicátý sedmý ročník mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro. V jeho polovině zavítá do východních Čech soubor, který svým pojetím hudby přesně zapadá do této festivalové dramaturgie. Ve čtvrtek 19. března se v Rytířském sále Pardubického zámku představí Prague Cello Quartet, soubor složený z Ivana Vokáče, Jana Zemena, Petra Špačka a Jana Zvěřiny.
Tanvaldské hudební jaro patří mezi nejstarší hudební festivaly v moderní historii českého státu. Festival byl založen v roce 1956 a od roku 2003 se stal součástí Českých kulturních slavností. Festival bude slavnostně zahájen v pátek 20. března koncertem Pocta české kvartetní škole aneb pečujme o tradice české země. Vystoupí Panochovo kvarteto ve složení Jiří Panocha (I. housle), Pavel Zejfart (II. housle), Miroslav Sehnoutka (viola) a Jaroslav Kulhan (violoncello) a zazní smyčcové kvartety Josepha Haydna, Bohuslava Martinů a Bedřicha Smetany. Padesátý devátý ročník festivalu se uskuteční ve dnech 20. března až 15. května 2015.
V jarní premiéře se jako autor-choreograf představí umělecký šéf baletu Národního divadla Brno Mário Radačovský. Titul Black and White patří mezi jeho choreografická díla, která s úspěchem už uvedl v zámoří. Black and White je netradičně zpracovaná verze klasického baletního repertoáru – Labutího jezera. Nabídne pohled na Labutí jezero skrze hlavní postavu prince Siegfrida, který prochází složitou životní situací spojenou s léčbou těžkého onemocnění. Premiéra se uskuteční v pátek 20. března v Mahenově divadle. Baletní soubor Jihočeského divadla chystá na pátek 20. března do Domu kultury Metropol premiéru nového nastudování Čajkovského Labutího jezera. Autorem choreografie a režie je šéf baletu Attila Egerházi.
V neděli 22. března se na prvním benefičním Koncertě pro varhany představí Josef Somr (recitace), Jaroslav Tůma (hammerklavier) a Dobrušské žesťové sdružení. Benefiční Koncerty pro varhany v Husově sboru v Dobrušce se konají pod záštitou Ministerstva kultury České republiky a na těch dalších vystoupí houslista Václav Hudeček, kytarista Lubomír Brabec a další. Výtěžek ze vstupného bude použit na generální opravu secesních varhan v Husově sboru v Dobrušce, která zprovozní unikátní nástroj, jenž je mnoho let mimo provoz a chátrá.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Dokumentární film o tvorbě slavného českého choreografa Jiřího Kyliána, který vznikl v české produkci, měl světovou premiéru 15. března na festivalu tanečních filmů Cinedans v Amsterdamu. Portrét Jiřího Kyliána vznikl při tvorbě jeho posledního představení na jevišti Nederlands Dans Theater a skládá se ze tří Kyliánových baletů. Film měl 9. března v Praze novinářskou projekci.
Praha
Praha upravila grantová pravidla pro kulturu podle nařízení Evropské komise, platit budou od roku 2016 do 2021. Většina podmínek zůstane stejná, maximální podpora bude sedmdesát procent. Dostupná ale bude i pro ziskové subjekty. Nově půjde z grantu podpořit i investice do vybavení. Grantový systém v úterý schválili pražští radní.
Dlouhotrvající potlesk zcela zaplněného sálu pražského Rudolfina ve středu zakončil vystoupení houslistky Julie Fischer s Českou filharmonií. Posluchačům nabídla Koncert pro housle a orchestr č. 2 Bohuslava Martinů. V přídavku se posluchači dočkali finální věty ze sonáty Paula Hindemitha. Dále v podání České filharmonie pod taktovkou Davida Zinmana zazněly kompozice Antonína Dvořáka a Ludwiga van Beethovena. Po koncertu Fischer převzala medaili za zásluhy od Nadace Bohuslava Martinů.Poslanec TOP 09 a Starostů Daniel Korte se střetl při sněmovních interpelacích s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) ohledně plnění stranických pokladen ze zakázek ministerstva kultury. Korte o tom hovořil v souvislosti se zadáním dodatečných projektových prací za šest milionů korun k opravě budovy Státní opery v Praze. Herman se proti nařčení ohradil. Ministr si podle Korteho nechal vládou schválit šest milionů na projekt dodatečných prací s využitím jednacího řízení bez uveřejnění.
Regiony
S Filharmonií Brno ve čtvrtek vystoupil její rezidenční umělec sezony Benjamin Yusupov. Představil se v trojroli skladatele, dirigenta a klavíristy. Při koncertu, který se opakoval ještě v pátek, zazněla nejprve skladba Con moto pro klavír a smyčcový orchestr od Yusupova, dále jeho koncert pro flétny a smyčcový orchestr Nola. Na různé typy fléten zahrál Švýcar Matthias Ziegler, pro nějž skladba v podstatě vznikla. Orientální exotiku prozrazující středoasijské kořeny autora vystřídala po přestávce Sedmá symfonie Ludwiga van Beethovena. Yusupov se postavil k dirigentskému pultíku. Už před koncertem mohli majitelé vstupenek přijít na besedu s Yusupovem a na prohlídku unikátní Zieglerovy sbírky fléten.Houslista Miroslav Vilímec seznamuje posluchače českých a moravských měst se skladatelským odkazem legendárního Jana Kubelíka, při příležitosti letošního výročí pětasedmdesáti let od úmrtí slavné osobnosti. Na koncertech v Táboře, Jaroměři a Chotěboři v posledním únorovém týdnu provedl se svým bratrem Vladislavem Vilímcem u klavíru mimo jiné celý Kubelíkův 4. koncert B dur. Na zámku v Nelahozevsi pak vystoupili bratři Vilímcové společně s René Kubelíkem, který je pravnukem Jana Kubelíka. Z iniciativy Společnosti Jana Kubelíka, jejímž je Miroslav Vilímec předsedou, bylo nedávno vydáno také CD s dosud nezveřejněnými historickými nahrávkami Jana Kubelíka. Jde především o Sauretovu kadenci k Paganiniho koncertu, objevení této historické nahrávky lze považovat za jednu z nejvýznamnějších diskografických událostí. Zmíněné CD je též doplněno live nahrávkou Kubelíkova 1. koncertu C dur.
Verdiho Rigoletto je v novodobé historii ústecké opery jedním z tamních nejhranějších titulů. Současná inscenace slovenské režisérky Andrey Hlinkové, která měla v pátek večer pod taktovkou ředitele Miloše Formáčka v Severočeském divadle premiéru, je od konce druhé světové války dokonce už desátým zdejším nastudováním této opery.
Výročí
Španělská operní pěvkyně Teresa Berganza v pondělí 16. března oslaví osmdesátiny. K těm nejznámějším z dlouhé řady jejích mezzosopránových rolí patří Mozartovy či Rossiniho postavy nebo Bizetova Carmen. Vedle působení v operní oblasti se věnovala i profesionální dráze koncertní pěvkyně. Držitelka mnoha ocenění bývá obdivována za pěveckou virtuozitu, hudební inteligenci i šarmantní vystupování.
Devadesáti let by se v pondělí 16. března dožil československý hudební skladatel, rozhlasový hudební režisér a korepetitor Lubomír Železný (16. 3. 1925 – 29. 9. 1979. V jeho tvorbě se odrážela inspirace Mahlerem a Šostakovičem.
Rovných sto let by v úterý oslavila slovenská sopranistka Mária Kišoňová-Hubová (17. 3. 1915 – 11. 8. 2004). Byla dlouholetou sólistkou Opery Slovenského národního divadla, kde se uplatnila zejména v rolích Mozartových, Verdiho, Pucciniho a repertoáru slovanském.
Foto J. Barinka, archiv, Viktor Kronbauer, Petra Hajská, Jiří Jelínek
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]