Týden s hudbou (98)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Zahraničí
Slovenské národní divadlo minulý týden oznámilo, že druhá alternace – Ľubica Vargicová a Tomáš Juhás – se poprvé v Romeovi a Julii představí ve čtvrtek 19. března. Poté co Operu Slovenského národního divadla paralyzovaly nemoci, a druhá premiéra Gounodova Romea a Julie proto musela být o den odložena, kdy navíc ústřední pár museli i napodruhé odzpívat stejní představitelé – Eva Hornyáková a Kyungho Kim, by se tentokrát měla Bratislava konečně dočkat i druhého titulního páru. Česká filharmonie se spolu se svým šéfdirigentem vydá opět na cesty – od čtvrtka 19. do neděle 22. března ji čeká prestižní rezidence ve vídeňském Musikvereinu, a to hned v podobě tří koncertů. První program je sestaven z Dvořákovy Symfonie č. 7, Sukovy Fantazie pro housle a orchestr a Janáčkova Tarase Bulby, druhý pak z Památníku Lidicím a Symfonie č. 6 Bohuslava Martinů a Glagolské mše Leoše Janáčka. Po Vídni se Česká filharmonie chystá do Polska, konkrétně do Varšavy, Katovic a Krakova.

Banskobystrická Státní opera připravuje na pátek 20. a na sobotu 21. března slovenskou premiéru Donizettiho opery Maria Stuarda. Režii má Gianfranco de Bosio, hudební nastudování je dílem Igora Bully.

Praha
V pondělí 16. března 2015 v Českém muzeu hudby pokračuje Komorní cyklus PKF – Prague Philharmonia koncertem Francie minulého století. Na programu je Gabriel Fauré, Pierre Sancan, André Jolivet, Francis Poulenc a Eugene Bozza.

ČT art odvysílá v pondělí 16. března záznam představení choreografky a šéfky baletu v Liberci Aleny Peškové Periferie. Adaptace stejnojmenného dramatu Františka Langera byla natočena při derniéře inscenace v libereckém Divadle F. X. Šaldy.

V pondělí 16. března se v Komorním sále Pálffyovského paláce uskuteční koncert Barokního souboru Pražské konzervatoře, dirigentem je Jakub Kydlíček. 

Houslový virtuos Michael Barenboim (mladší syn klavíristy a dirigenta Daniela) přijal pozvání Symfonického orchestru Českého rozhlasu, aby si opět společně zahráli Bruchův Houslový koncert č. 1 g moll. Ve Dvořákově síni Rudolfina dále zazní orchestrální prvotina Lukáše Hurníka Souvětí pro orchestr a Brahmsova První symfonie c moll. Koncert se uskuteční v pondělí 16. března, diriguje šéfdirigent Ondrej Lenárd, koncert bude přímým přenosem vysílat Český rozhlas Vltava.V úterý 17. března 2015 se v Národním domě na Smíchově uskuteční koncert laureátů soutěže Talent Prahy 5. Osmý ročník této soutěže, která dává příležitost mladým nadaným muzikantům či pěvcům vystoupit v doprovodu PKF – Prague Philharmonia, opět přilákal množství zájemců. Letos se kromě rezidentů či žáků základních uměleckých škol působících či sídlících v městských částech Prahy 5, 13 a 16, přihlásili rovněž žáci soukromých učitelů hudby. Před publikum předstoupí osm vítězů, které doplní speciální hosté ze zahraničních partnerských měst.

Na úterý 17. března je naplánován další koncert z cyklu Svátky hudby v Praze s názvem Jarní tóny mládí, na kterém se představí Václav Hudeček, Denisa Beňovská (studentka AMU), Marie Pochopová (studentka Konzervatoře) a Barokní orchestr konzervatoře pod vedením Jakuba Kydlíčka.

Výjimečné divadelní představení nastudované ve spolupráci Divadla na Vinohradech, Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a BodyVoiceBandu Kdokoli bude mít premiéru ve čtvrtek 19. března v duchovně inspirujícím prostoru Pražské křižovatky (v odsvěceném kostelu sv. Anny). V představení vystoupí téměř stovka účinkujících, reprízy jsou plánovány na pátek 20. a pondělí 23. března.
Regiony
Velkou růzností žánrů a představením rozmanitých proudů klasické hudby se vyznačuje třicátý sedmý ročník mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro. V jeho polovině zavítá do východních Čech soubor, který svým pojetím hudby přesně zapadá do této festivalové dramaturgie. Ve čtvrtek 19. března se v Rytířském sále Pardubického zámku představí Prague Cello Quartet, soubor složený z Ivana Vokáče, Jana Zemena, Petra Špačka a Jana Zvěřiny.  

Tanvaldské hudební jaro patří mezi nejstarší hudební festivaly v moderní historii českého státu. Festival byl založen v roce 1956 a od roku 2003 se stal součástí Českých kulturních slavností. Festival bude slavnostně zahájen v pátek 20. března koncertem Pocta české kvartetní škole aneb pečujme o tradice české země. Vystoupí Panochovo kvarteto ve složení Jiří Panocha (I. housle), Pavel Zejfart (II. housle), Miroslav Sehnoutka (viola) a Jaroslav Kulhan (violoncello) a zazní smyčcové kvartety Josepha Haydna, Bohuslava Martinů a Bedřicha Smetany. Padesátý devátý ročník festivalu se uskuteční ve dnech 20. března až 15. května 2015. 

V jarní premiéře se jako autor-choreograf představí umělecký šéf baletu Národního divadla Brno Mário Radačovský. Titul Black and White patří mezi jeho choreografická díla, která s úspěchem už uvedl v zámoří. Black and White je netradičně zpracovaná verze klasického baletního repertoáru – Labutího jezera. Nabídne pohled na Labutí jezero skrze hlavní postavu prince Siegfrida, který prochází složitou životní situací spojenou s léčbou těžkého onemocnění. Premiéra se uskuteční v pátek 20. března v Mahenově divadle. Baletní soubor Jihočeského divadla chystá na pátek 20. března do  Domu kultury Metropol premiéru nového nastudování Čajkovského Labutího jezera. Autorem choreografie a režie je šéf baletu Attila Egerházi.

V neděli 22. března se na prvním benefičním Koncertě pro varhany představí Josef Somr (recitace), Jaroslav Tůma (hammerklavier) a Dobrušské žesťové sdružení. Benefiční Koncerty pro varhany v Husově sboru v Dobrušce se konají pod záštitou Ministerstva kultury České republiky a na těch dalších vystoupí houslista Václav Hudeček, kytarista Lubomír Brabec a další. Výtěžek ze vstupného bude použit na generální opravu secesních varhan v Husově sboru v Dobrušce, která zprovozní unikátní nástroj, jenž je mnoho let mimo provoz a chátrá.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat