Týden s hudbou. České i zahraniční koncerty, nejzajímavější TV a online přenosy

  1. 1
  2. 2
Na poslední dubnový týden vám přinášíme nový Týden s hudbou s informacemi o významných koncertních událostech jak u nás, tak v zahraničí, s informacemi a odkazy na nejzajímavější online a TV přenosy a záznamy.
Témata:Ádám Fischer Aleš Bárta Aleš Briscein Arnold Schoenberg Choir Bennewitzovo kvarteto Berliner Philharmoniker Bruno Ferrandis Calixto Bieito Camilla Nylund Český filharmonický sbor Brno Christopher Franklin Collegium 1704 Collegium Vocale 1704 ČT art David Eben David Šimeček Dennis Russell Davies Elīna Garanča Emmanuel Villaume Eva Rohleder Filharmonie Brno Filip Martinka Helsinská filharmonie Henning Brockhaus Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram Igor Karpilovskij Jakub Klecker Jana Raiterová Janáčkova filharmonie Ostrava Jaroslav Březina Jaroslav Brych Jiří Bárta (1964) Jiří Nekvasil Jochen Rieder Joe Hisaishi Jonas Kaufmann Josef Špaček (1986) Josh Lovell Judita Škodová Kateřina Kněžíková Kateřina Ochmanová Kchun Kirill Petrenko Komorní filharmonie Pardubice Kristýna Fílová Kühnův smíšený sbor Lípa Musica Lukáš Kozubík Lukáš Pospíšil Maki Namekawa Marek Kozák Marek Šulc Markus Lehtinen Martin Prokeš Martin Schläpfer Martin Sieghart Moravská filharmonie Olomouc Musica Florea Národní divadlo Brno Národní divadlo moravskoslezské OperaVision Pavel Kohout Pavla Vykopalová Petr Vronský Philippe Jordan PKF — Prague Philharmonia Pražský filharmonický sbor Quasi Trio Quatuor Arod Rachel Willis-Sørensen Radek Baborák Radio France Schola Gregoriana Pragensis Severočeská filharmonie Teplice Slávka Zámečníková Slovenská filharmónia Stanislav Vavřínek Štátna filharmónia Košice Susanna Mälkki Svatopluk Sem Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Teatro Regio di Parma Tomáš Brauner Trio Bohémo Trio Incendio TV Noe Vasilij Sinajskij Vilma Cibulková Wiener Staatsoper Za poklady Broumovska Zemlinského kvarteto

Praha

Filip Martinka (zdroj PKF – Prague Philharmonia)
Filip Martinka (zdroj PKF – Prague Philharmonia)

Violoncellista Lukáš Pospíšil s klavíristou Filipem Martinkou vystoupí v pondělí 25. dubna od 19:30 hodin v Barokním refektáři Profesního domu MFF UK. Zazní skladby Fanny Mendelssohn, Mieczysław Weinberg, Antona Weberna a Ludwiga van Beethovena.

PKF – Prague Philharmonia vystoupí v úterý 26. dubna od 19:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina s programem z děl hollywoodských skladatelů. Posluchači uslyší výběr ze soundtracků Jeffa Beala, Christophera Younga, Nana Schwartze, Elia Cmirala, Chrise Egana, Christiana Hensona, Paula K. Joyce, Nathaniela Méchalyho, Tomáše Živora, Petra Wajsara, Zuzany Michlerové, Matúše Luhového, Dominika Svobody a Jiřího Hradila.

Kühnův smíšený sbor se sbormistry Jaroslavem Brychem a Igorem Karpilovským vystoupí v úterý 26. dubna od 19:30 hodin ve Velkém sále Novoměstské radnice s devítičlenným smyčcovým ansámblem, jehož základem je Zemlinského kvarteto, klavíristkou Janou Raiterovou a sopranistkou Kristýnou Fílovou. Zazní Berlínská mše Arvo Pärta, Veni Creator Spiritus Ondřeje Kukala, v české premiéře Veni Knuta Nystedta a česká premiéra Stabat Mater velšského autora Paula Mealora.

Schola Gregoriana Pragensis s uměleckým vedoucím Davidem Ebenem společně s violoncellistou Jiřím Bártou se představí v úterý 26. dubna od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy s programem Dialog hlasu a strun. Zazní díla gregoriánského chorálu, Arvo Pärta. Sofie Gubajduliny, Zoltána Kodályho a Johanna Sebastiana Bacha.  

Pražský filharmonický sbor (foto Daniel Havel)
Pražský filharmonický sbor (foto Daniel Havel)

Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Kozubíkem a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK tento týden ve středu 27. dubna a ve čtvrtek 28. dubna od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu pod taktovkou Tomáše Braunera uvedou kantátu Svatební košile, op. 69 Antonína Dvořáka. Sólové party zpívají Kateřina Kněžíková, Aleš Briscein a Svatopluk Sem.  

Musica Florea vystoupí se svým programem ve čtvrtek 28. dubna v 19:30 hodin v Českém muzeu hudby s díly Antona Zimmermanna a Georga Philippa Telemanna inspirovanými slezskými folklórními motivy.

Quasi trio pořádá charitativní koncert pro Ukrajinu v neděli 1. května v 18:00 hodin ve složení David Šimeček (klarinet), Judita Škodová (violoncello) a Kateřina Ochmanová (klavír). Zazní díla Ludwiga van Beethovena, Leoše Janáčka, Nina Roty a Romana Haase.

Brno

Musica Florea vystoupí se svým programem ve středu 27. dubna v 19:00 hodin na Staré radnici s díly Antona Zimmermanna a Georga Philippa Telemanna inspirovanými slezskými folklórními motivy.

Joe Hisaishi (zdroj Joe Hisaishi)
Joe Hisaishi (zdroj Joe Hisaishi)

Filharmonie Brno tento týden ve čtvrtek 28. dubna a v pátek 29. dubna od 19:00 hodin vystoupí v Janáčkově divadle pod taktovkou legendárního japonského skladatele filmové hudby Joe Hisaishiho známého českému publiku například z filmů Takeshi Kitana. Zazní Symfonie č. 7 cis moll, op. 131 Sergeje Prokofjeva, česká premiéra Variace 57 pro dva klavíry a orchestr Joe Hisaishiho (sólisté Maki Namekawa a Dennis Russell Davies) a česká premiéra Symfonie č. 2 estonského skladatele Lepa Sumery (1950–2000).

V pátek 29. dubna od 16:00 hodin na Piazzettě Janáčkova divadla máte možnost společně s baletním souborem Národního divadla Brno oslavit Mezinárodní den tance. Podrobný program bude upřesněn.

Členové dechové sekce Filharmonie Brno s Dennisem Russellem Daviesem vystoupí v sobotu 30. dubna od 19:00 hodin v Besedním domě. Zazní komorní skladby Franze Danziho, Williama Bolcoma, Daria Milhauda a Francise Poulenca.

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou uvedou v neděli 1. května od 19:00 hodin v rámci abonentního koncertu kantátu Svatební košile, op. 69 Antonína Dvořáka. Spoluúčinkují Pavla Vykopalová, Jaroslav Březina a Svatopluk Sem.

Ostrava

Národní divadlo moravskoslezské v Divadle Antonína Dvořáka chystá na čtvrtek 28. dubna od 18:30 hodin premiéru nové inscenace opery Julese Masseneta Manon v hudebním nastudování Bruno Ferrandise a režii Jiřího Nekvasila.

Jules Massenet: Manon – Jana Sibera, Národní divadlo moravskoslezské (foto Martin Popelář)
Jules Massenet: Manon – Jana Sibera, Národní divadlo moravskoslezské (foto Martin Popelář)

Janáčkova filharmonie Ostrava se svým šéfdirigentem Vasilijem Sinajským vystoupá ve čtvrtek 28. dubna od 19:00 hodin v Domě kultury města Ostravy. Zazní symfonická báseň Polednice, op 108 Antonína Dvořáka, Koncert pro housle a orchestr č. 1 H 226 Bohuslava Martinů (sólista Josef Špaček) a Symfonie č. 4 c mol Tragická D 417 Franze Schuberta.

Moderovaný koncert pro dětské publikum Janáčkovy filharmonie Ostrava s dirigentem Stanislavem Vavřínkem zazní v neděli 1. května od 16:00 hodin v Domě kultury města Ostravy.

Olomouc

V rámci komorního cyklu hudebních podvečerů pro nastávající rodiče Moravské filharmonie Olomouc se v úterý 26. dubna od 17:30 hodin v Mozartově sále uskuteční koncert Hravost lidové poezie ženským i mužským pohledem. Zazní skladby inspirované melodikou lidové písně Bohuslava Martinů, Jána Skládaného v kontrastu s pojetím experimentální umělkyně Evy Rohleder.

Závěrečný koncert 76. sezóny Moravské filharmonie Olomouc se uskuteční ve čtvrtek 28. dubna od 19:00 hodin v Redutě pod taktovkou Jakuba Kleckera. Zazní V přírodě, op. 91 Antonína Dvořáka, Shade pro klavírní trio a smyčce Davida Langa v české premiéře (sólisté Trio Incendio: Filip Zaykov, Vilém Petras a Karolína Františová) a na závěr suita z opery George Gershwina Porgy & Bess.

Ostatní regiony

V rámci Českolipského komorního cyklu festivalu Lípa Musica se v úterý 26. dubna v 19:00 hodin v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě představí hornista Radek Baborák s varhanním doprovodem Aleše Bárty. Zazní pestrý program z děl Antonia Stradelly, Johanna Sebastiana Bacha, Josefa Bohuslava Matěje Černohorského, Antonína Dvořáka a řady dalších.  

Musica Florea (zdroj Musica Florea)
Musica Florea (zdroj Musica Florea)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments