Týden s hudbou. Festivalové koncerty, vystoupení českých i zahraničních umělců

Na nový týden vám přinášíme aktuální Týden s hudbou, kde naleznete informace o aktuálních koncertech, programech probíhajících hudebních festivalů, operních představení a dalších akcích u nás i na Slovensku. Nechybí ani zajímavé TV záznamy a streamy.
Témata:Ahmad Hedar Aleš Bárta Alexander Liebreich Alice Nellis Americké jaro Bas Wiegers Beata Hlavenková Boris Prýgl Brno Contemporary Orchestra Česká filharmonie Český akademický sbor ČT art Dana Dinková Daniel Johannes Mayr Daniel Kfelíř Dennis Russell Davies Dongha Lee Doubravka Součková Dvořákova Olomouc Ensemble Frizzante Essener Philharmoniker Eva Hornyáková Filharmonie Brno Freiburger Barockorchester Gerhild Romberger HAMU Percussion Ensemble Heinrich Strobel Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram Igor Bulla Irena Pohl Houkalová Ivo Kahánek Jan Adam Jan Brabec Jana Sibera Janáčkova filharmonie Ostrava Jaroslav Kyzlink Josef Třeštík Joseph Bastian Juraj Hollý Kantiléna Brno Katarína Palová Klangforum Wien Košická hudobná jar Ladislav Bilan Jr. Lenka Filová Leoš Čepický Magdaléna Heboussová Marek Prášil Martin Adámek Martin Fila Mattia Olivieri Mezinárodní festival Leoše Janáčka Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka Karlovy Vary Michal Jančík Michal Vajda Michele D’Elia Milan Paľa Morningside Choir Musica Florea Národní divadlo Národní divadlo Brno OperaVision Orquestrina Pavel Šnajdr Person Ryan Petr Altrichter Prague Philharmonia Pražské jaro Pražský filharmonický sbor Radek Baborák Robert Carsen Sara Gazarek Stanislav Vavřínek Štátna filharmónia Košice Štátna opera Banská Bystrica Stephan Genz Svatolukášský komorní orchetsr Svatováclavský hudební festival Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Terezie Vodička Kovalová Václav Fürbach Zbyněk Müller ZUŠ Open
Ladislav Bilan (foto Zdeněk Chrapek)
Ladislav Bilan (foto Zdeněk Chrapek)

Praha

Tento týden pokračuje festival Pražské jaro.

V pondělí 23. května od 20:00 hodin v Národním technickém muzeu vystoupí v rámci festivalu Pražské jaro perkusionista Ladislav Bilan Jr. A HAMU Percussion Ensemble. Zazní Meditation Caseye Cangelosiho, Flying Chin-Chenga Lina, Rite of Passage Jesse Monkmana, Moods for 8 mallets Ludwiga Alberta, Crossroads Ivana Trevina, Intro Ladislava Bilana Jr., Tin Play Pera Andreassona, Variations on Dowland’s Lachrimae Pavane Keika Abe a Verano Porteño Astora Piazzolly.

V úterý 24. května od 20:00 hodin zazní v Dvořákově síni Rudolfina tradiční debut Pražského jara. Letos se představí dirigent Marek Prášil, který povede PKF – Prague Philharmonia. Zazní Dětský koutek Clauda Debussyho, Koncert pro klavír a orchestr č. 23 A dur K 488 Wolfganga Amadea Mozarta (sólistka Dongha Lee), Suita, op. 3 Leoše Janáčka a Concert Românesc Gÿorgy Ligetiho.

Freiburger Barockorchester vystoupí v rámci festivalu Pražské jaro ve středu 25. května od 20:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Auf Christi Himmelfahrt allein BWV 128 Johanna Sebastiana Bacha, Ich fahre auf zu meinem Vater TWV 1:825 Georga Philippa Telemanna, Růžencová sonáta XII C dur Kristovo Nanebevzetí Heinricha Ignaze Franze Bibera a Lobet Gott in seinen Reichen BWV 11 Johanna Sebastiana Bacha.

Ve čtvrtek 26. května od 20:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina vystoupí v rámci festivalu Pražské jaro Česká filharmonie s Petrem Altrichtrem. Zazní symfonická báseň Psyché Césara Francka a Requiem, op. 48 Gabriela Faurého. V sólových partech se představí Eva Hornyáková a Stephan Genz, spoluúčinkuje Český filharmonický sbor Brno.

Freiburger Barockorchester (zdroj Pražské jaro)

Slavný ansámbl soudobé hudby Klangforum Wien vystoupí ve čtvrtek 26. května ve 20:00 hodin v DOXu s dirigentem Basem Wiegersem. Zazní incidendo/fluido Olgy Neuwirth, Andělské schody (světová premiéra skladby na objednávku Pražského jara) Martina Smolky, a stir among the stars, a making way Clary Iannotty a …miramondo multiplo… Olgy Neuwirth.

V sobotu 28. května od 11:00 hodin v DOX+ bude zahájena panelová diskuse o soudobé hudbě. Moderátorem je Josef Třeštík, dramaturg Pražského jara.
Ve 14:00 hodin se zde uskuteční veřejná zkouška děl studentů skladby HAMU a JAMU v podání Klangforum Wien.
Od 17:00 hodin v DOX+ proběhne Masterclass Klangforum Wien.
V 18:00 hodin zde architekt Petr Hájek, autor konceptu DOX+, představí přednášku Komponovaná architektura.
Ve 20:00 hodin proběhne druhý koncert Klangforum Wien pod taktovkou Base Wiegerse. Zazní díla Magic Flu-idity Olgy Neuwirth, Fade no more (nová skladba na objednávku Pražského jara) Jakuba Rataje, Sen ostatních (nová skladba na objednávku Pražského jara) Lucie Vítkové, Súzvuk a chvenie (nová skladba na objednávku Pražského jara) Adriána Demoče, peripety – dissolution (nová skladba na objednávku Pražského jara) Konstantina Heurera, Dissolving; Settling (nová skladba na objednávku Pražského jara) Iana Mikysky, 15 minut a 15 vteřin ve městě Galegion Petra Hájka a Martina Janíčka a Lost Highway Suite Olgy Neuwirth.

V neděli 28. května, v den výročí úmrtí Josefa Suka, pořádá Pražské jaro od 10:30 hodin koncert Svatolukášského komorního orchestru v kostele svatého Lukáše v Křečovicích. Zazní Romance f moll op. 11, Maličkosti op. 47 (výběr), Preludium D dur a Fuga g moll Antonína Dvořáka (sólisté Leoš Čepický a Aleš Bárta) a Serenáda pro smyčce Es dur op. 6 Josefa Suka.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vystoupí v rámci festivalu Pražské jaro 28. května ve 20:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Posluchači uslyší Sekvenci Rafaela Kubelíka, Lieder des Abschieds, op. 14 Ericha Wolfganga Korngolda (sólistka Gerhild Romberger) a symfonickou báseň Pan, op. 43 Vítězslava Nováka.  

Gerhild Romberger, Zubin Mehta, Izraelská filharmonie, Pražský filharmonický sbor, Kühnův dětský sbor – Dvořákova Praha 2019 (foto Petra Hajská)

V rámci komorní řady PKF – Prague Philharmonia se v Barokním refektáři Profesního domu MFF UK v pondělí 23. května v 19:30 hodin představí houslista Jan Adam, hobojistka Lenka Filová, klarinetista Jan Brabec, fagotista Václav Fürbach a klavírista Martin Fila. Zazní komorní díla členů slavné Pařížské šestky Germaine Tailleferre a Francise Poulenca.

Musica Florea v úterý 24. května od 19:30 hodin v Českém muzeu hudby uvede koncert z děl podporovaných z prostředků šlechtické rodiny Hartigů v osmnáctém století. Zazní anonymní kantáta věnovaná tomuto rodu a světské oratorium Proteo sul Reno skladatele Giovanni Bononciniho.  

V JazzDocku v rámci festivalu Americké jaro vystoupí v úterý 24. května od 21:00 hodin americká zpěvačka Sara Gazarek se svým projektem Thirsty Ghost.

Národní divadlo uvede ve čtvrtek 26. května od 19:00 hodin první premiéru nové inscenace opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka a v režii Alice Nellis. Obsazení sólistů bude upřesněno. Druhá premiéra se uskuteční v sobotu 28. května v 19:00 hodin tamtéž.  

Italský barytonista Mattia Olivieri se představí v neděli 29. května od 19:00 hodin v sále Novoměstské radnice za doprovodu Michela d’Eliae. Zazní árie a písně Maurice Ravela, Franze Liszta, Wolfganga Amadea Mozarta, Gioacchina Rossiniho, Gaetana Donizettiho a Giuseppe Verdiho. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.

Mattia Olivieri (zdroj Mattia Olivieri)
Mattia Olivieri (zdroj Mattia Olivieri)

Brno

Filharmonie Brno ve čtvrtek 26. května a v pátek 27. května od 19:00 hodin v Besedním domě s dirigentem Dennisem Russellem Daviesem provedou Symfonii pro dechové nástroje Igora Stravinského, Symfonii č. 39 Es dur K 543 Wolfganga Amadea Mozarta a Angels of Sorrow (Andělé smutku) pro housle, dětský sbor a orchestr Giyi Kančeliho. Spoluúčinkuje dětský sbor Kantiléna se sbormistrem Michalem Jančíkem. Čtvrteční koncert se koná u příležitosti připomínky Dne nezávislosti Gruzie (26. kvtěna) pod patronací velvyslankyně Gruzie v České republice.  

V neděli 29. května v 19:00 hodin na Brněnském výstavišti Filharmonie Brno provede Mafia Orchestral Concert u příležitosti herního veletrhu.  

Brno Contemporary Orchestra a Ensemble Frizzante s dirigentem Pavlem Šnajdrem vystoupí v neděli 29. května od 19:30 v Obchodním domě Prior – ve čtvrtém patře v prostorách bývalého skladu. Zazní skladby Aloise Piňose, Josefa Berga, Milana Jíry, Pavla Zlámala, Louise Andriessena a Petra Kofroně.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí v úterý 24. května v 19:00 hodin v opavském kostele svatého Václava s dirigentem Josephem Bastianem. Zazní Unanswered Question (Nezodpovězená otázka) Charlese Ivese a Symfonie č. 4 G dur Gustava Mahlera (sólistka Doubravka Součková).

Ve čtvrtek 26. května od 18:00 hodin v Domě kultury města Ostrava se uskuteční ZUŠ Open společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Na koncertě vedle sebe k pultům usednou žáci ZUŠ a členové orchestru JFO, k nimž se připojí špičkoví umělci – Ivo Kahánek, Irena Pohl Houkalová, Beata Hlavenková nebo Terezie Vodička Kovalová společně s dirigentem Stanislavem Vavřínkem. Zazní díla Ewarda Elgara, Petra Iljiče Čajkovského, Césara Francka, Wojciecha Killara a dalších.

Ivo Kahánek (foto Dušan Martinček)

V rámci hudebních výletů Svatováclavského hudebního festivalu v neděli 29. května v 16:00 hodin v Jablunkově – Kionosále JACKi vystoupí v rámci jazzového podvečeru ansámbl The Survivors. Kapela představí výběr z nového alba.  

V neděli 29. května zahajuje v Ostravě Mezinárodní festival Leoše Janáčka 2022. Na zahajovacím koncertu v 19:00 hodin v Domě kultury města Ostravy vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Alexandera Liebreicha. Zazní Sinfonietta Leoše Janáčka, Koncert D dur pro hoboj a malý orchestr a symfonická báseň Don Juan, op. 20 Richarda Strausse.  

Olomouc

V Olomouci a okolí probíhá festival Dvořákova Olomouc.

V úterý 24. května v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku od 19:00 hodin zazní koncert Vzkříšení anděla. Vystoupí Radek Baborák a jeho Orquestrina ve spolupráci s Klíčem – centrem sociálních služeb, p. o. v rámci oslav padesátého výročí jeho činnosti. Zazní díla Leoše Janáčka, Philipa Glasse, Johanna Sebastiana Bacha, Erika Satieho, Gustava Mahlera a Zdeňka Lišky.

Orquestrina Baborák (zdroj Baborák Ensemble)
Orquestrina Baborák (zdroj Baborák Ensemble)

Ostatní regiony

Na Festivalu Antonína Dvořáka Příbram vystoupí v úterý 24. května od 19:00 hodin v Basilice minor na Svaté hoře americký Morningside Choir se sbormistrem Ryanem Personem, Zazní díla Knuta Nystedta, Alfreda Schnittkeho, Jakea Runestada, Kena Stevena, Hildegard von Bingen, Antonína Dvořáka, Gioacchina Rossiniho a dalších.

V úterý 24. května od 19:00 hodin v českolipském kostele Mistra Jana Husa zazní koncert Hudba mezi nebem a zemí. Kvůli nemoci sopranistky Anny Hlavenkové dojde k značné změně programu na čistě instrumentální hudbu.

Do programu Festivalu Antonína Dvořáka Příbram byla zařazena i dvě představení pro školy dětské opery Kocour v Botách Jiřího Temla v podání Národního divadla v Brně ve středu 25. května od 9:00 a 11:00 hodin v Divadle Antonína Dvořáka Příbram.

Hlasy laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka Karlovy Vary uslyší návštěvníci Festivalu Antonína Dvořáka Příbram v sobotu 28. května od 19:00 hodin v Památníku Antonína Dvořáka na Vysoké. Vystoupí Magdalena Heboussouvá a Daniel Kfelíř za klavírního doprovodu Ahmada Hedara s písňovou tvorbou Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Charlese Gounoda a dalších.

Češi v zahraničí

Pražský filharmonický sbor vystoupí ve čtvrtek 26. května a v pátek 27. května vždy od 19:30 hodin s Essenskou filharmonií pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila. V Saalbau Essen zazní Symfonie č. 2 c moll Vzkříšení Gustava Mahlera.

Pražský filharmonický sbor (foto Daniel Havel)

Slovensko

Večer soudobé slovenské hudby na Košickém jaru se uskuteční v úterý 24. května v Synagoze Zvonárska od 19:00 hodin. V podání Milana Paľy (housle), sólisty Ensemble intercontemporain Martina Adámka (klarinet) a Kataríny Paľové (klavír) zazní skladby Juraje Beneše, Ivana Paríka, Jozefa Grešáka, Eugena Suchoně, Miroslava Tótha, Jevgenije Iršaje a dalších.

Státní filharmonie Košice s dirigentem Zbyňkem Müllerem uvedou ve čtvrtek 26. května od 19:00 hodin v Domě umění kantátu Svatební košile, op. 69 Antonína Dvořáka. V sólových partech se představí Jana Sibera, Juraj Hollý a Boris Prýgl, zpívá Český akademický sbor se sbormistrem Michalem Vajdou.

V pátek 27. května od 18:00 hodin se ve Státní opeře Banská Bystrica uskuteční premiéra nové inscenace dětské opery Rachel Portman Malý princ podle námětu Antoine de Saint-Exupéryho na libreto Nicholase Wrighta ve slovenském překladu Jozefa Slováka. V hudebním nastudování Igora Bully a v režii Dany Dinkové se v hlavních rolích představí Juraj Abrman, Simon Giertli, Viliam Tužák, Martin Popovič, Katarína Procházková, Dušan Šimo, Patrícia Malovec, Helena Becse Sabo, Šimon Svitok, Ivan Zvarík, Zoltán Vongrey, Peter Račko a Tomáš Dedič. Spoluúčinkuje sbor, balet a orchestr Státní opery.  

Joseph Haydn: Stvoření – Jana Sibera – Divadlo J. K. Tyla v Plzni, 23. dubna 2022 (foto Irena Štěrbová)
Joseph Haydn: Stvoření – Jana Sibera – Divadlo J. K. Tyla v Plzni, 23. dubna 2022 (foto Irena Štěrbová)

Streamy a televizní přenosy

Na ČT Art si v pondělí 23. května od 20:15 hodin poslechněte záznam opery Leoše Janáčka Osud v nastudování Národního divadla Brno a režii Roberta Carsena.

V pátek 27. května bude na serveru OperaVision zveřejněn stream opery Rolfa Libermanna Leonore 40/45 v inscenaci Divadla Bonn. V hudebním nastudování Daniela Johannese Mayra a režii Heinricha Strobela se v hlavních rolích představí Barbara Senator, Susanne Blattert, Santiago Sánchez, Pavel Kudinov, Martin Tzonev, Joachim Goltz, Katrin Stösel, Christian Specht, Jeongmyeong Lee, Michael Krinner, Takahiro Namiki, Justo Rodriguez a Enrico Döring. Spoluúčinkuje Sbor Divadla Bonn a Beethoven Orchester Bonn.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments